ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش پدر و مادر | آنچه والدین باید بدانند و برای کودک خود بخواهند


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آموزش پدر و مادر بودن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آموزش پدر و مادر بودن و آنچه که والدین باید بدانند این است که آگاهی کامل و شناخت کافی از کودک خود داشته باشند و با انتخاب‌ها و تصمیم‌های درست و صحیح در جهت رشد کودک خود گام بردارند. توجه به امور مهمی مثل تربیت فرزند، اعتماد به نفس کودک، رفتار مناسب در هر دوره از رشد، وظایف و انتظارات، آزادی و نیاز محبتی فرزند از جمله اموری هستند که والدین باید درباره آن‌ها اطلاعات لازم را داشته باشند. فرزندپروری مقوله بسیار مهم و حساسی است که هر گونه اشتباه در آن پیامدهای خاصی خواهد داشت. به همین دلیل لازم است والدین برای افزایش سطح دانش تعلیم و تربیتی خود با مشاوران کودک مشورت نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی

 


روانشناسی کودک

روانشناسی کودک یکی از مطالب مهم و بنیادین است که والدین می‌توانند با مطالعه دقیق‌تر آن، اطلاعات جامعی در مورد فرزندانشان و روش تربیتی آن‌ها کسب کنند. روانـشناسی کودک به زبان ساده در مورد چگونگی و اهمیت شکل گیری شخصیت در کودکان توضیح می‌دهد. همچنین درباره امور مهمی از قبیل قدرت درک کودکان در هر سن توضیحاتی داده می‌شود تا شما بدانید در چه زمانی لازم است نسبت به رفتارهای کودکتان نگران باشید و کدام رفتارها نیاز به تقویت بیشتری دارند. همچنین والدین می‌توانند با دانش به دوره‌های حساس و قدرت شناختی کودک در هر سن، به برنامه ریزی و تربیت هدفمند یا بهترین سـبک فرزندپروری برای کودکشان دست یابند.

 

اینفوگرافیک آموزش پدر و مادر

اینفوگرافیک آموزش پدر و مادر

آموزش پدر و مادر | آموزش به کودکان

از دیگر مقوله‌های مناسب برای مطالعات والدین باید به روش‌های آموزش کودکان اشاره کرد. خیلی از خانواده‌ها برخلاف زمان و دقت زیادی که در آموزش مسائل مورد اهمیتشان برای کودک صرف می‌کنند، با شکست روبه‌رو می‌شوند. زیرا نحوه پاداش دهی و تــشویق کودکان و همچنین زمان پاداش و تشویق، بازی‌های مناسب بر اساس سن و موضوع، ابزارهای مناسب جهت بهبود یادگیری و سبک‌های یادگیری و روش‌های مشارکت والدین از امور مهمی است که روانشناسان بخاطر اهمیت و حساس بودن آن‌ها، ابزارها و روش‌های متفاوتی را ارائه داده‌اند تا آموزش مناسب را برای کودکان هموار نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش به کودکان کلیک کنید.

 

رفتار با والدین چگونه باید باشد

پدر مادرها نیاز دارند تا نسبت به وظایف خود آگاه باشند و نسبت به رفتار فرزندان در قبال خودشان انتظارات منطقی را دنبال کنند. خیلی از والدین گاهاً با سخت گیری‌های نابجا یا انتظارهای بیش از حد، بدون کــشف استعداد کودکان،استعدادهای نهفته آن ها را کور می‌کنند. انتظارات بر اساس نقش و وظایف ارائه شده از سوی والدین، باید به صورتی باشد که والد بداند چه زمانی فرزند از رفتار نامناسبی استفاده کرده است و لازم است مورد تنبیه قرار بگیرد. اغلب مادران و پدران بدون در نظر گرفتن آزادی فـرزندان در خانواده، شیطنت‌های متناسب با سن، انعطاف و کودکی را از فرزند خود صلب می‌کنند. والدین دیگر نیز با رها کردن کودک و آزاد گذاشتن او، هرگونه رفتاری را از کودک دور از انتظار تشخیص نداده و به صورت‌های دیگری به آینده کودکشان لطمه وارد می‌نمایند.

 

آموزش پدر و مادر | والدین سمی

روانشناسان برای تربیت فرزندان، برخی رفتارها را برای تــربیت کودک سمی اعلام کرده‌اند چراکه این رفتارهای ناخواسته به سادگی در آینده فرزندانشان تاثیرات مخرب و جبران ناپذیر می‌گذارد. از شاخصه‌های والدین سمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

  • بیش از اندازه نقد و سرزنش می‌کنند.
  • پشتیبانی و حمایت عاطفی مورد نظر را از فرزندان دریغ می‌دارند.
  • کودکانشان را مسخره می‌کنند و راجع به آن‌ها جوک می‌سازند.
  • رفتارهای اشتباه خود را موجه نشان می‌دهند و برای تــغییر رفتار خود تلاش نمی کنند. در حالی که اینگونه نیست و آنچه والدین باید بدانند تاثیر زیاد اینگونه رفتار است.
  • از بروز هیجان‌ها، خصوصا هیجانات منفی در کودک جلوگیری می‌کنند.
  • تنها سلاح آن‌ها در مقابله با فرزندانشان ابزارهایی مانند پول و سوء استفاده احساسی است.
  • در زمان بـرخورد با اشتباهات کودک عملکرد خوبی ندارند. آن ها کودکان را تنها گذاشته یا قهر می‌کنند و بسیاری از عوامل دیگر که نشان دهنده ویژگی اینگونه والدین است.

پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله والدین ســمی را مطالعه فرمایید.

 

آموزش پدر و مادر | نقش پدر و مادر

مادر نخستین فردی است که با کودک ارتباط مستقیم دارد. مادر برای ایجاد درک مشترک، فهم مناسب، شکل دهی رفتار متقابل با فرزند و همچنین رسیدگی مناسب به نیازهای اولیه و اساسی کودکان لازم است که اطلاعات و دانش مناسب را در اختیار داشته باشد تا در مواقع ضروری و در زمان مناسب بتواند رفتار صحیحی از خود بروز دهد. همچنین پدر خانواده علاوه بر برخورد مستقیم با کودک و اهمیت این برخورد لازم است در قبال مادر و مسئولیت‌های خانه نقش‌های متفاوتی را در زمان‌های متفاوت بر عهده بگیرد. نقش پدر در تربیت فرزندان و همچنین نقش مادر در تربیت فرزندان بسیار حساس و مهم بوده و در تعیین سرنوشت کودک تاثیری عمیق دارد.

از نکات پایانی که در مورد دانش و آگاهی بیشتر از کودکی و مراحل رشد باید در نظر داشته باشید اهمیت پیشگیری و درمان مشکلات روحی یا اخــتلالات رفتاری کودکان است. لازم به ذکر است بیشتر اختلال‌های ایجاد شده در کودکی در صورتی که در زمان مناسب شناخته شده یا مورد پیشگیری قرار گیرد می تواند با کمترین صدمه درمان گردد.


سخن پایانی
اشتباهات تــربیتی والدین موضوعی است که ناچارا در مواقعی ممکن است اتفاق بیفتد. اما آنچه مهم است، تلاش پدر و مادر برای رفع این اشتباهات و جبران آن هاست. بنابراین لازم است والدین از مشاوره های تخصصی در زمینه تربیت فرزند بهره ببرند. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در حوزه روانشناسی می توانند یاریگر والدین محترم باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*