ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آرامش | 17 راهکار مهم در رسیدن به آرامش در زندگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آرامش پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آرامش
 در زندگی چگونه به دست می‌آید؟ آرامش کلمه‌ای است که امروزه به آرزویی دست نیافتنی برای اکثر انسان‌ها تبدیل شده‌است. پیشرفت‌های روز افزون عصر حاضر، زندگی را برای افراد راحت‌تر کرده است اما به همان میزان آرامش را از ذهن‌ها دور کرده‌است. اینکه چگونه آرامش داشته باشید تا حد زیادی به باورها و شیوه زندگی خود شما بر می‌گردد. دنیای امروز و مشغله‌های آن استرس‌ها و نگرانی‌های جدیدی برای ما ایجاد کرده است. اما باید به این نکته توجه کرد که داشتن آرامش شرط اساسی برای رسیدن به شادی و موفقیت در زندگی است. پس اهمیت دارد راه‌های رسیدن به آن را بیاموزید.

تماس با مشاور

 

آرامش زندگی به چه معناست؟

منشا اصلی آرامش در درون انسان‌ها قرار دارد و در واقع یک حس درونی است. هرچند عوامل محیطی و بیرونی هم تاثیر گذار هستند. آرامش یعنی لذت بردن از زندگی، امیدوار بودن به آینده، برآورده شدن نیازهای اجتماعی‌، امنیت و حمایت اجتماعی. حضور افرادی که دوستتان داشته باشند یا شما آن‌ها را دوست داشته باشید در واقع به کیفیت زندگیتان می‌افزاید. نداشتن اختلالات اضطرابی و افسردگی همگی در سلامت روان و داشتن آرامش نقش بسزایی دارند. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله سلامت روان را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک آرامش

اینفوگرافیک آرامش

راهکارهایی برای رسیدن به آرامش

الگوهای فکری و واکنش‌های احساسی، همه در ذهن انسان شکل می‌گیرند و او قادر است ذهن خود را تغییر دهد. راحتی ذهنی در بسیاری مواقع با تغییر و اصلاح الگوهای رفتاری و باورها حاصل می‌شود. برای اطلاع بیشتر در مورد آرامش ذهن کلیک کنید.

نحوه کسب چنین رویه ای مانند هر کار دیگری که نیاز به مهارت و آموزش دارد باید آموخته شود. راه‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند در شرایط نامطلوب خود را تعادل زندگی خود را حفظ کنید. در ادامه به بررسی برخی روش‌ها می پردازیم:

1. مثبت فکر کنید

برخی افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند و به همه چیز با دید منفی نگاه می‌کنند. سعی کنید به زیبایی‌های زندگی توجه داشته باشید. خنده یک کودک، دیدن یک دوست قدیمی، آواز یک پرنده، طلوع خورشید، سلامتی، شادابی و... نمونه‌هایی از نکات مثبت و روشن زندگی می‌‌باشند. بر اساس دیدگاه قانون جذب نیز شما هر آنچه که در ذهن می‌پروانید در زندگی تان تاثیر می‌گذارد. برای درک بهتر این مسئله مقاله قانون جذب را مطالعه کنید.

2. نگاه خود را تغییر دهید

در باورهای خود، افراط و تفریط را کنار بگذارید. پافشاری کردن بر باورهای خودتان، بدون در نظر گرفتن عقاید دیگران به تعارض بین شما و دیگران منتهی می‌شود. مطلق اندیشی باعث رفتارهای واکنشی و عجولانه در فرد می‌شود. این رفتارها خود منشا استرس و نگرانی هستند و به سلب آرامش در زندگی منجر می‌شوند. تقویت حس شوخ طبعی راهکاری است که با دور کردن تنش، می‌توانید عقاید خود را ابراز کنید.

3. به ذهن خود استراحت بدهید

مکان‌هایی وجود دارند که ما در آن‌ها احساس آرامش بیشتری می‌کنیم و تمایل داریم هنگام استراحت آن جا باشیم. چشم‌های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا را در ذهن خود مجسم کنید سعی کنید به تمام جرئیات آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال خود را در حال قدم زدن در کنار ساحل تجسم کنید. در حالی که روی شن‌ها راه می‌روید امواج ساحل را روی پای خود حس کنید، به درخشش نور خورشید در سطح آب، وزش نسیم ملایم و صدای پرندگان توجه کنید. تجسم مثبت باعث آرامش ذهن می‌شود.

4. زندگی در زمان حال

برای رسیدن به آرامش روحی باید بتوانید در زمان حال زندگی کنید. با نگرانی در مورد آینده یا افسوس گذشته را خوردن صرف نظر از زمانی که از دست می‌دهید، باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در شما می‌شود در حالی که این نگرانی هیچ کمکی به شما نمی‌کند.

5. زمانی را برای خود اختصاص دهید

سعی کنید وقت کافی برای خود در نظر بگیرید. بیرون بروید و در یک محیطی که برای شما آرامش بخش است قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید. به صدای پرندگان توجه کنید و از دیدن زیبایی‌ها لذت ببرید. به فعالیت‌هایی که برای شما خوشایند هستند بپردازید؛ مثلا بازی کردن با حیوانات خانگی و گذراندن وقت با آن‌ها راه بسیار خوبی برای از بین بردن استرس‌ها می‌باشد. برای کسب اطلاع در مورد فواید داشتن حیوانات خانگی کلیک کنید.

6. تنفس عمیق باعث افزایش آرامش می‌شود

یکی از راه‌های سریع و آسان برای دستیابی به آرامش، تنفس عمیق است. وقتی روی تنفس تان تمرکز می‌کنید، مغزتان روی نحوه دم و بازدم متمرکز می‌شود. در نتیجه حواستان از نگرانی‌ها پرت می‌شود. اختصاص دادن زمان کوتاه برای آرامش و سکوت در طول روز می‌تواند باعث کاهش استرس و افسردگی شود. روی تنفس خود متمرکز شوید و احساس کنيد همه اضطراب‌ها از وجودتان خارج می‌شوند. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنیک های تنفسی و کاهش استرس را برای مقابله با استرس مطالعه کنید.

7. گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است. مهم نیست چه سبک موسیقی گوش می‌دهید همین که به شما آرامش می‌دهد کافیست. احساس کردن و شنیدن لرزش‌ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش تاثیر مثبتی بر روح و روان شما خواهد گذاشت به گونه‌ای که امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می‌رسند، استرس‌هایتان به حداقل می‌رسد و سیستم دفاعی بدن تان نیز تقویت می‌شود.

8. ماساژ راهی برای رسیدن به آرامش

اغلب افراد از ماساژ برای دستیابی به حس آرامش کلی جسمی و روانی استفاده می‌کنند. هنگام ماساژ نقاط خاصی از بدن مورد توجه قرار می‌گیرند، تحریک اعصاب نقاطی که فشار اندک روی آن‌هاست باعث می‌شود فرد آرامش بیشتری تجربه کند و استرس‌هایش کاهش ‌یابد.

9. پذیرش

پذیرفتن آن چه در اختیار ما نیست و کنترلی روی آن نداریم برای رسیدن به آرامش ضروری است. گاهی اوقات با اتفاقی غیر منتظره در زندگی روبه رو می‌شویم یا آمادگی لازم برای رویارویی با آن را نداریم مانند مرگ همسر، فریب و بی وفایی‌ها. گاهی مشکلات قابل حل هستند اما بعضی مواقع چاره ای جز پذیرش بحران نداریم.

10. خودتان را دوست داشته باشید

هر چقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، آرامش ذهنی بیشتر و همین‌طور احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. این کار باعث می‌شود اعتماد‌ به‌ نفس‌تان بیشتر شود و کمتر احساس ناامنی کنید؛ در نتیجه آرامش درونی‌‌تان افزایش می‌یابد. با خودتان صحبت کنید و از جملات مثبت و امیدبخش استفاده کنید. به خودتان باور داشته باشید و مرتبا یادآوری کنید که همه چیز درست خواهد شد. می‌توانید مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

11. با خودتان صادق باشید

مشکلات زمانی به‌وجود می‌آیند که فرد آن‌طور که می‌خواهد، عمل نمی‌کند. گاهی خودش راهی را انتخاب می‌کند و جامعه راه دیگری را به او پیشنهاد می‌کند و گاهی او را مجبور می‌کند. اما اینکه بتوانید بین خواسته‌ خودتان و جامعه تعادل برقرار کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید، اهمیت به سزایی دارد. یافتن راه‌هایی برای متعادل کردن اهداف درونی با راهی که شما در نهایت انتخاب می‌کنید یکی از کلیدهای آرامش ذهنی است.

12. برای رسیدن به آرامش هدف داشته باشید

هدف داشتن در زندگی به شما انگیزه ادامه راه می‌دهد البته هدفی که مشخص، دست یافتنی و واقع گرایانه باشد. هدف‌های دور از دسترس باعث ایجاد آشفتگی بیشتر در شما می‌شوند. سعی کنید برآورد درستی از محدودیت‌ها و توانایی‌های خود داشته باشید.

13. بخشش

بخشیدن دیگران همیشه با یک احساس خوب همراه است. تلافی کردن یا انتقام جویی باعث تداوم یافتن خشم و عصبانیت در شما می‌شود. بخشش یعنی مقابله با احساسات منفی که در شما به وجود آمده است. یکی از مهم‌ترین پیامدهای بخشش، رسیدن به آرامش برای فرد است در واقع انسان با بخشش فرد دیگر، خود را سزاوار آرامش می‌داند.

14. ارتباط با دیگران

یکی از عالی‌ترین و لذت بخش‌ترین لحظات زندگی، وقت‌هایی است که در کنار کسانی هستیم که دوستشان داریم. هر موقع احساس نگرانی کردید به دیدار یکی از دوستان یا خانواده خود بروید و با او صحبت کنید.

15. عجله نکنید

هنگامی که در تلاش باشیم هر چه زودتر به خواسته‌ها و معیارهای خود برسیم در واقع خودمان را تحت فشارهای غیرضروری قرار می‌دهیم. با بی‌صبری‌تان مقابله کنید، آگاه باشید و از هر لحظه‌ زندگی‌تان لذت ببرید. بایدها و نبایدهای دست‌ و پاگیری که فقط باعث می‌شوند فشار بیشتری در زندگی احساس کنیم، هرگز ما را به سمت آسودگی و آرامش درون سوق نمی‌دهند.

16. مقایسه نکنید

موضوع اصلی این است که خود شما چه می‌خواهید پس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و فقط روی مسیر زندگی خودتان تمرکز کنید. ما همگی الگوهایی برای خودمان داریم که باید دنبال کنیم، شرایط، امکانات و تجارب هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

17. از سرزنش خود بپرهیزید

شکست به معنی ناتوانی شما نیست. در مقابل مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید. اگر اشتباهی انجام دادید از سرزنش کردن خود دست بردارید. دلایل سرزنش کردن خودتان را بررسی کنید و شکست را به عنوان راهی برای یادگیری و تجربه در نظر بگیرید. محدودیت‌های خود را برآورد کنید.

راهکارهای ذکر شده تنها در صورتی می‌توانند به آرامش شما منجر شوند که پیش از آن نا آرامی و افسردگی را در خود از بین برده باشید. ناراحتی‌های روحی و افسردگی تنها با مراجعه به مشاوره روانشناسی قابل درمان هستند. مشاور با شناسایی علل تعارض و از بین بردن آن، به شما در رسیدن به آرامش یاری می‌دهد. برای اطلاع از انواع روش های درمان افسردگی کلیک کنید.

18. تغذیه درست

مصرف برخی از مواد غذایی می تواند در ایجاد آرامش بسیار موثر باشد. خوردن یک فنجان چای سبز، شکلات تلخ و عسل از مورادی هستند که می توانند به ایجاد آرامش کمک کنند. آدامس جویدن و خوردن میان وعده های شیرین نیز از استرس و اضطراب می کاهد و آرامش شما را افزایش می دهد.

19. کسب آرامش با مدیتیشن

تحقیقات نشان داده است که انجام دو بار مدیتیشن در روز برای مدت پنج دقیقه می تواند استرس و اضطراب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد و آرامش را در افراد به وجود آورد. برای مدیتیشن نیازی به رفتن به مکانی خاص یا هزینه وجود ندارد و فقط کافیست مکانی آرام را بیابید و پنج دقیقه در آن جا بنشینید و مدیتیشن نمایید. برای اطلاع از مدیتیشن کلیک کنید.

20. ریلکسیشن پیشرفته

برای انجام این کار لازم است که به عضلات بدن تان فشار آورده و سپس خود را رها کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا احساس آرامش در بدن تان ایجاد شود. انجام این حرکت علاوه بر ایجاد آرامش به غلبه بر خواب آلودگی نیز کمک می کند.

21. معجزه آب سرد

آب سرد برای کاهش اضطراب و ایجاد آرامش معجزه می کند. حتی اگر نمی توانید دوش بگیرید هم مشکلی نیست. تنها کافیست که مچ دست ها و پشت گردن تان را در معرض آب سرد قرار دهید. رگ های و شریان های اصلی بدن در این نواحی هستند و گرفتن آب سرد روی آن ها منجر به آرامش می شود.

22. قرار گرفتن در مقابل نور خورشید

نور خورشید تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و اضطراب و ایجاد آرامش درونی دارد. در روز های آفتابی زیر نور خورشید راه بروید و یا حتی سرتان را از پنجره بیرون آورید و برای چند دقیقه خود را در معرض نور خورشید قرار دهید. این کار برای درمان افسردگی معجزه می کند.

23. نظم و ترتیب

به هم ریختگی و عدم سازماندهی در کار ها از دلایل اصلی استرس و اضطراب و یا تشدید آن است. زمانی که محیط زندگی یا کاری تان به هم ریخته باشد یا کارهای تان از هیچ نظمی برخوردار نباشد، احساس آرامش از شما گرفته می شود. پس در ابتدای روز محیط اطراف خود را مرتب نمایید و برنامه ای برای پیشبرد کار هایتان تنظیم نمایید.

24. کسب آرامش با ورزش

ورزش نقش اساسی در کاهش استرس و ایجاد آرامش در افراد ایفا می کند. برای ورزش نیازی نیست که حتما زمان مشخصی را به باشگاه بروید. روزانه مدت مشخصی را پیاده روی یا دویدن اختصاص دهید و یا یوگا کار کنید. با انجام این کارها می توانید افکار خود را مرتب کرده و آرامش را در خود تقویت کنید.

25. نوشتن

نوشتن مسائلی که در شما ایجاد استرس کرده اند، می تواند سنگینی آن ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. بنویسید و حتی اگر خواستید می تواند آن متن را پاره کنید. تحقیقات نشان داده که نوشتن و یا خواندن قبل از یک کار مهم مثل امتحان تاثیر زیادی در ایجاد آرامش می گذارد.

26. کسب آرامش با بوییدن

بو کردن عطرهای خوشبو و مورد علاقه می توانند در ایجاد آرامش تاثیر داشته باشند. گل های خوشبو را ببوید، عطر اسطوخودس، میوه هایی همچون پرتقال و قهوه را استشمام کنید و تاثیر آن را بر کاهش اضطراب و افزایش آرامش خود مشاهده نمایید.

27. بخندید

خنده یکی از روش های درمانی برای افسردگی و اضطراب است. با دیدن فیلم های خنده دار و یا ملاقات با دوستان سعی کنید که بیش تر بخندید و شاد باشید تا آرا‌مش بیش تری را احساس کنید.

28. کمک گرفتن از متخصص

و در آخر این که استرس های روزه از مسائلی هستند که می توانند آرامش را تا حد بسیار زیادی از فرد بگیرند. در صورتی که راه های فوق تاثیری بر روی شما نداشت می توانید از متخصصص حوزه روانشناسی کمک بگیرید. متخصصان حامی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*