ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | دلایل روانشناسانه

افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند چه کسانی هستند؟ این سناریو را تصور کنید. شما برای شام با دوستی قرار ملاقات گذاشته اید. کمی قبل از ساعت مقرر او به شما اطلاع می دهد که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با تاخیر سر قرار می رسد. گاهی این دیرکرد یک اتفاق ناگزیر برنامه ریزی نشده است اما اگر فردی را می شناسید که به طور مکرر سر قرارهایش دیر می رسد به طور حتم روی رابطه شما با او تأثیر می گذارد.  برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


وقت شناسی

وقت شناسی یک پارامتر محدود است. به این معنی است که تنها توسط یک قانون نانوشته اداره می شود، قانون زمان ساعت. برای افراد وقت شناس کسانی که دیر می رسند نه فقط سزاوار سرزنش ملایم به دلیل سهل انگاری خود هستند بلکه مستحق قضاوت شدید در مورد شخصیت و عدم توجه به دیگران هستند. برای تاخیر کنندگان آسیب پذیر، وقت شناسان قبیله ای از دلسردها و مراقب های افراطی هستند که بابت مسائل کوچک عرق ناشی از استرس را تجربه می کنند و برای چیزهای مهم دیگر ارزش قائل نیستند. در نتیجه برای هر دوگروه یک معیار کاملا درست یا کاملا غلط وجود ندارد.  

ویژگی های افرادی که دیر میکنند

بسیار طبیعی است که با آن دسته از دوستان یا بطور کلی اطرافیانی که همیشه دیر سر قرار می رسند سر و کار داشته باشید. دیر رسیدن به طور کلی به عنوان یک ویژگی منفی در نظر گرفته می شود. چیزی است که محل کار با آن موافقت نمی کند و از طرفی باعث آزار دوستان وقت شناس شده و می تواند باعث ایجاد اصطکاک در روابط شود. این تصور قابل درک وجود دارد که کسی که همیشه دیر می‌آید آداب ندارد یا برای وقت خود بیشتر از دیگران ارزش قائل است.
سومیا زمان، روان درمانگر متخصص در درمان شناختی رفتاری و EMDR معتقد است در بیشتر موارد دلیل این رفتار این نیست که مردم واقعاً به احساسات دیگران اهمیت نمی‌دهند یا عمداً سعی در آزار دادن دارند. بلکه عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و تحقیقات نشان داده است که انواع مختلف شخصیت‌ها نسبت به سایرین کمتر وقت شناس هستند.

1-افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | خوش بین های ذاتی

بعضی از افراد که خوش‌بین‌های ذاتی شناخته می شوند واقعاً معتقدند می‌توانند همه چیز را مابین برنامه‌های شلوغ خود مدیریت کنند که می‌توان آن ها را برنامه‌ریزان بیش از حد نامید. اما تلاش و تمایل به جمع و جور کردن بیش از حد برنامه ها در هر روز به این معنی است که آن ها در نهایت  برای به انجام رسانیدن یکی دو برنامه و قرار خود دیر می رسند‌ و اگر این افراد علاوه بر خوش‌بینی از جمله افراد پرحرف جلسات کاری و مشغله های روزمره باشند، قرار ملاقات‌ها، صرف ناهارها و سایر فعالیت های ان ها حتی بیشتر از حد معمول به طول خواهد کشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت زمان کلیک کنید.
همه این عوامل تضمین می‌کند که برای تعهد بعدی و قرار ساعات بعدی خود دیر خواهند آمد. با این حال، در برخی موارد این افراد همچنان از برنامه‌ریزی‌های زیاد خوشحال هستند و منتظر یک روز شلوغ پر از جلسات و رویدادهای هیجان‌انگیز هستند.

2-افراد فاقد مهارت نه گفتن

برخی از این دسته افراد آن هایی هستند که با نه گفتن مشکل دارند. از ترس اینکه ممکن است پاسخ نه کسی را آزار دهد یا فرصت مهمی را طی یک قرار ملاقات چه کاری چه دوستانه، از دست بدهند با همه قرارها موافقت می کنند. در این صورت، برنامه‌های غیرواقعی آن‌ها برای طول روز، بازتابی از نگرانی‌های آن ها خواهد بود است نه هیجان‌ خواهی مانند دسته قبل. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه نه بگوییم کلیک کنید.
افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند

3-افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | پیش گوی خودتحقق بخش

یکی دیگر از تیپ های شخصیتی که سر قرار دیر می کنند را می‌توان نوع «پیش‌گویی خود تحقق‌بخش» نامید. این افراد که همیشه دیر سر قرارها حاضر می‌شوند تأخیر را به نوعی از برند شخصی‌ خود مبدل کرده اند. دیگر نیازی به تلاش برای رسیدن به موقع ندارند زیرا هیچ‌کس انتظار ندارد که آن ها برای یک روز هم که شده به موقع حاضر شوند. بنابراین این مخاطبین هستند که ساعات خود را با این دسته از افراد هماهنگ می کنند.

4-افراد اهمال کار

بخشی دیگر از افراد در شمار اهمال کاران قرار می گیرند. این دسته دقیقاً در زمانی که باید برای ملاقات با شما حرکت کنند یا کار مرتبط با شما را انجام دهند خود را مشغول انجام کار دیگری می کنند. بطور مثال ماشین ظرفشویی را خالی کنم و بعد این ایمیل را می‌فرستم. در این گروه، برخی از عناصر ناکارآمدی اجرایی وجود دارد اما ممکن است با سطحی از اضطراب نیز دست و پنجه نرم کنند که ترک یک مکان به مکان دیگر یا انتقال بین وظایف را برای آن ها دشوار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.  

دلایل دیر سر قرار رسیدن

دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه چرا افراد به این عادت دیر سر قرار رسیدن ها ادامه می دهند. مردم اغلب تنبلی یا بی انگیزگی را دلیل دیر رسیدن افراد می دانند و آن ها را سرزنش می‌کنند، اما مشکل این نیست. در واقع تنبلی و بی انگیزگی صرفا پاسخی است که مردم به مقصر واقعی می دهند که اجتناب نامیده می شود. اجتناب از ترس ناشی می شود. ترس یک احساس قدرتمند است و برای بسیاری از انسان ها آشنا است.

1-افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | عامل فرهنگی

عباراتی مانند "به وقت هند" یا "زمان جزیره" وجود دارد که نمایانگر این باور است که احتمال دیر رسیدن افراد با پیشینه های فرهنگی خاص بسیار بیشتر از سایر فرهنگ ها است. به عنوان یک فرد هندی، دیر رسیدن مردم غیر معمول نیست. انتظار نمی رود هیچ کس به موقع سر قرارها، هرچه که باشد، حاضر شود و هیچ کس هم آنقدر اهمیت نمی دهد و همه این ها یک ساختار ضعیف و بزرگ ناشی از فرهنگ است. برای  دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
البته، این بدان معنا نیست که همه مردم جنوب آسیا همیشه دیر می‌کنند یا از دیرکردن دیگران آزرده نمی‌شوند فرهنگ یا تربیت می‌تواند بر نحوه رفتار افراد متعلق به آن فرهنگ در زمان‌های مختلف تأثیر بگذارد. مشکل زمانی به وجود می‌آید که پیشینه فرهنگی یا خرده‌فرهنگی شما با هنجارهای محل کار یا حتی روابط شما همخوانی ندارد.

2-انتظارات درونی و بیرونی

جرالدین جواکیم، روان‌درمانگر در Mind Your Business توضیح می‌دهد که همه افراد به انتظارات «درونی» و «بیرونی» متفاوتی پاسخ می‌دهند. این روش پاسخگویی یک انتخاب آگاهانه نیست بلکه تمایل به یک رفتار یا ویژگی خاص است. او می‌گوید بعضی از مردم انتظارات درونی خود را بهتر از انتظارات بیرونی که توسط دیگران، فشار محل کار، جامعه و غیره برای آن‌ها تعریف شده است برآورده می‌کنند. حضور در یک مکان خاص در زمان معین ناشی از انتظارات بیرونی است و رفتن به دیدار افرادی که با آن ها قرار ملاقات گذاشته می شود بر عهده فرد گذاشته می شود.
افرادی که تأکید بیشتری بر انتظارات بیرونی دارند وقت‌شناس‌تر هستند. زیرا به مسئولیت‌پذیری بیرونی پاسخ خوبی می‌دهند. افرادی که انتظارات درونی خود را برآورده می کنند معمولاً دیررس هستند و نیازهای خود را قبل از نیازهای دیگران برآورده می کنند. این بی ادبی نیست چرا که یک فرآیند فکری آگاهانه نیست. اغلب آن ها تمام تلاش خود را می کنند که به موقع سر قرار برسند اما تلاش آن ها همیشه هم به نتیجه نمی رسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

3-افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | تاثیرات تربیتی دوران کودکی

فکر نکنید که افراد بدقول عاشق دیر رسیدن هستند و یا اهمیتی به بدقولی ها نمی دهند. اغلب افراد هنگام رفتن به سر قرارها، در کل مسیر رانندگی  مشغول این فکر هستند که  من زود راه افتادم، چرا ترافیک اینقدر سنگین است. باید الان تماس بگیرم یا منتظر بمانم و ببینم آیا به موقع سر قرار خواهم رسید یا نه. گاهی با تمام این اضطراب ها به موقع می رسند و گاهی هم دیر می کنند. در کنار این گرایش ذاتی برخی افراد برای دیر کردن، رفتار آموخته شده و نحوه تربیت نیز با احتمال زیادی در این روند دخالت دارد.
مانند بسیاری از رفتارها، دیر سر قرار رسیدن می تواند به دو صورت خود را نشان دهد. یا با الگوبرداری کامل از والدین و تقلید از نحوه رفتار آن ها هنگام قرار ملاقات ها یا انجام کاملاً برعکس این رفتار. کارمل مور، کارشناس مدیریت زمان می گوید افراد وقت شناس اغلب تجربیات سازنده والدین شاغل را در ارتباط با دیگران به اشتراک می‌گذارند که بر اساس یک جدول زمانی کامل و منظم و همیشه در حال حرکت است.
بنابراین آماده شدن به موقع کودک نشان دهنده عشق و احترام است. برعکس این رفتار نیز می تواند صادق باشد. خجالت والدینی که همیشه برای ترک مدرسه و تحویل گرفتن مدارک تحصیلی کودک دیر حاضر می شدند، در کودک خود یک زندگی کاری وسواس‌آمیز از وقت‌شناسی را شکل می دهند که در آن هر کسی که دیر می‌کند را می‌توان به‌عنوان یک فرد کم کار در نظر می گیرند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

4-سلامت روان

تأخیر مکرر همچنین می تواند با احساس یک فرد در رابطه با سلامت روانی آن ها مرتبط باشد. واضح است که وضعیت سلامت روان تأثیر زیادی بر تمام جنبه های زندگی داشته باشد و تمایل فرد به دیر رسیدن یا زود رسیدن تفاوتی ندارد. هر دو را تحت تاثیر قرار می دهد. لوسی آیرونمن، تسهیل‌کننده سلامت روانی در گروه سلامت ویتا می‌گوید اگر فردی تحت استرس یا غرق شدگی ناشی از مشکلات باشد احساس می کند کار پیش‌روی او همچون سربالایی صعب العبور است و بالا رفتن از آن بسیار دشوار است.
هنگامی که پاسخ گریز و فرار یک نفر فعال شود، تمرکز روی یک کار خاص برای او مشکل شده و در نتیجه منجر به تاخیر آن شخص در انجام دادن‌می شود. اگر فردی با سلامت روانی خود چالش هایی را تجربه کند به تغییراتی در انگیزه و انرژی او ایجاد می شود که به وضوح بر رفتارهای روزانه او تأثیر می گذارد.
ترکیب درهم برهم این شرایط از احساسات بر توانایی فرد برای مدیریت زمان تأثیر می گذارد. کارهایی که در یک زمانی شبیه به آن ها را براحتی انجام می داد به عنوان مثال زود بیدار شدن برای رسیدن به اتوبوس یا آماده کردن ناهار برای روز بعد، اکنون  تبدیل به دشوارترین کارها می شود که انجام به موقع آن ها احساس عجز و ناتوانی می کند.

5-افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند | تنوع عصبی

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که مغز همه به یک شکل کار نمی کند. اغلب افراد دارای تنوع عصبی که اوتیستیک هستند یا مبتلا به ADHD می باشند مدیریت زمان را به ویژه دشوار می‌دانند. مهارت‌های ضعیف نگه‌داشتن زمان به‌عنوان بخشی از «ناتوانی اجرایی» شناخته می‌شود که می‌تواند با تنوع عصبی همراه باشد که خود به از دست دادن قرارها و تلاش برای سازماندهی وظائف می انجامد. بنابراین، اگر در زندگی خود با تاخیرهای مکرر روبرو می شوید بهتر است از نتیجه گیری های منفی عجولانه خودداری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بیش فعالی کلیک کنید.  

تاثیر دیر رسیدن و بدقولی بر روابط

اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که همیشه سر قرار دیر می‌کند، یک‌‌ مفهوم کلیدی برای ارتباط گیری بهتر وجود دارد.
می توانید بگویید من متوجه شده ام که اغلب دیر می کنی آیا کاری وجود دارد که بتوانم برای تو انجام دهم. شاید چیزی در زندگی آن ها در حال جریان است که زمینه را برا اینکه چرا همیشه دیر می کنند فراهم می کند.
بطور مثال شاید این فرد از خانواده خود مراقبت می کند و انجام کارهای شخصی آن ها وقت او را می گیرد. ممکن است با سلامت روان یا جسم خود دست و پنجه نرم کند یا کنترل بسیار کمی بر زندگی خود و آنچه در آن اتفاق می افتد داشته باشد. هنگامی که به ریشه این موضوع پی ببرید که چرا یک نفر همیشه دیر می کند (یا از چه چیزی اجتناب می کند) لحن گفتگو تغییر کرده و رابطه به شکل دوستانه تری ادامه پیدا می کند.وقتی با مراقبت و دلسوزی بیشتری به کسی نزدیک شوید احتمال آسیب رساندن و برخورد تدافعی شما کاهش می یابد.
سوزان کراوس ویتبورن، استاد علوم روان‌شناسی و مغز در دانشگاه ماساچوست می‌گوید که وقتی متوجه نمی‌شوید که دیرکردن چه تاثیری بر یک رابطه دارد می‌تواند به هر دوی شما آسیب برساند. حتی اگر شریک زندگی شما درک کند سایر افرادی که انتظار دارند شما به موقع سر قرار باشید اگر حتی به روی خود نیاورند عصبانی می شوند. اگر طرف مقابل هستید باید راهی پیدا کنید تا با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و چگونگی مدیریت این تاخیرها را بیاموزید تا متوجه شود تا چه حد باعث ایجاد مشکل می شود. فریاد زدن بر سر آن ها کارساز نخواهد بود.  
افرادی که همیشه سر قرار دیر می کنند

راه کار ترک و مدیریت عادت دیر رسیدن سر قرار

غالبا دیر کردن دائمی زمانی تبدیل به عادت می‌شود که می‌دانید تأخیر عواقبی نخواهد داشت. اگر احساس کردید که می‌توانید با تأخیر سر قرار برسید و بابت ان بازخواست و یا در معرض تهدید رابطه قرار نگیرید با احتمال بیشتری در مسیر ایجاد این عادت حرکت خواهید کرد. برای مقابله با این عادت اگر چیزی بیش از یک تنبلی ساده باشد درک ترس هایی که منجر به تاخیر می شود در روند ترک عادت مهم و موثر خواهد بود.
  • اغلب مواقع آنچه ترس به آن نیاز دارد اطلاعات بیشتر است تا به نوعی کنترل بیشتری بر اعمال و رفتار فرد اعمال کند. برای خود مشخص کنید که چرا همیشه دیر می کنید. از خود بپرسید چگونه می توانید موقعیت ها را قابل کنترل کنید و نظارت و ارزیابی بیشتری به خرج دهید. بسنجید چقدر دیر به قرارها می رسید. توجه به یک الگوی رفتاری و رعایت همیشگی آن به عنوان یک قانون بسیار مهم است. وقتی به موقع رسیدید از آن به عنوان موفقیت های کوچک خود نام ببرید و به خود پاداش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.
  • زمان یا تاریخ واقعی را زودتر از آنچه لازم در نوبت های زمانی مختلف به خود یادوری کنید و آن ها را به تنظیمات یاداوری تلفن همراه اضافه کنید. به نحوی که سر موعد مقرر زنگ هشدار آن به صدا دربیاید.
  • یک جدول زمانی واقع بینانه برای تکمیل کردن کارها و قرارهای کاری و دوستانه چه آماده شدن در صبح چه به پایان رساندن یک پروژه بزرگ در اخر روز، در نظر بگیرید.
  • زمان‌های رانندگی و ترافیک احتمالی در آن وقت خاص از روز را بررسی کنید. برای رسیدن به مکان‌ها یک روز قبل از قرار بررسی کنید تا هنگام برنامه‌ریزی برلی حرکت در مسیر، ساعت شلوغ را در نظر نگیرید.

نحوه برخورد با کسانی که دیر می کنند

اگر همسر یا دوست، یکی از اعضای خانواده یا همکار شما همیشه دیر می کنند البته که می تواند ناامید کننده باشد. اما سعی کنید به یاد داشته باشید که دلایل تاخیر پیچیده است. برخی از مردم بر این باورند که تأخیر نشانه غرور یا عدم توجه به آن ها است. اما در واقعیت، اغلب مواقع برعکس این موضوع صادق است. اما گاهی تأخیر یک فرد می‌تواند نتیجه این باشد که آن شخص به اندازه کافی برای خودش ارزش قائل نیست و ممکن است متوجه نباشد که چگونه برنامه های دیگران تحت تأثیر عدم حضور آن ها قرار می‌گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افراد مغرور و خودخواه کلیک کنید.
تصور نکنید که آن شخص این کار را عمدا انجام می دهد یا برای وقت شما ارزش قائل نیست. بیشتر اتفاق ها در سطحی عمیق تر از آنچه که چشم می تواند ببیند رخ می دهند. مسایل پیچیده ای که در مجال کوتاه امکان بررسی ان برای طرفین وجود ندارد. اذعان به اینکه تاخیر شخص دیگر مساله شخصی نیست و لزوما به جایگاه شما ربط ندارد به مدیریت سطح استرس کمک می کند.

رویارویی با شفقت و درخواست برای توضیح علت

رویارویی با موقعیت دیرکرد اطرافیان سر قرارها همراه با شفقت به جای عصبانیت، به فرد دیرکرده کمک می کند آرامش بیشتری داشته باشد و دلائل خود را شفاف تر توضیح بدهد. می توانید به آرامی موضوع را از نقطه نظر حمایتی مطرح کنید و به آن ها فرصت دهید تا بگویند که چرا همیشه با تاخیر می رسند.
آن ها ممکن است از کاستی‌های احتمالی در توانایی خود برای حفظ زمان بی‌اطلاع باشند و واقعاً بخواهند به موقع حاضر شوند اما تلاشی که می‌کنند جواب نمی دهد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*