ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد یکی از راه های ترک مواد مخدر است. وابستگی به مواد مخدر یکی از مشکلات بزرگ در سراسر دنیاست. داروهای مختلفی جهت ترک مخدرها و درمان علایم ناشی از آن پیشنهاد شده است. تریاک و مشتقات آن مجموعا به نام مواد فیونی خوانده می شود. از راه کند کردن فعالیت دستگاه عصبی مرکزی سبب می شوند احساس های بدنی و توان پاسخ دهی به محرک ها کاهش یابند. مواد افیونی به خاطر خاصیت دردزدایی مصرف پزشکی دارند , اما به علت اثری که در تغییر خلق و خو و کاهش اضطراب دارند مصارف غیرقانونی فراوانی بین مردم پیدا کردند.
مطالعات مختلف روی حیوانات نشان داده است که داروهای گیاهی برخلاف داروهای شیمیایی مانند متادون که برای درمان و ترک اعتیاد استفاده می شود و نارسایی کبد و مشکلات قلبی ایجاد می کنند , اثرات مفید و سمیت پایینی دارند و در ترک اعتیاد به مواد مخدرتا حدی موثر هستند.برخی از این داروها می توانند با اثر گذاری بر انتقال دهنده های عصبی و کاهش یا افزایش فعالیت انها در کاهش علایم ترک کمک کنند.برای کسب اطلاعات بیش تر درباره داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد | تعریف ماده مخدر

سازمان بهداشت جهانی ماده مخدر را این گونه تعریف می کند : هر ماده ای که پس از وارد شدن به درون ارگانیسم بتواند بر یک یا چند عملکرد از عملکردهای مختلف تاثیر بگذارد ماده ی مخدر است. نوعی از مسمومیت تدریجی حاد که به علت استعمال مداوم یک دارو ایجاد می شود. یافته های پژوهشی به ساخت داروهای جدیدی برای ترک اعتیاد منجر شده است. این داروها از طریق تنظیم گیرنده های افیونی عمل می کنند.

این داروها مثل متادون برای درمان سو مصرف مواد مواد به کار می رود . خود این داروها اعتیاد اور محسوب می شوند , اما در مقایسه با مواد افیونی , آسیب روانی و فیزیولوژیایی کمتری را در فرد به وجود می اورند. به طور مثال , وقتی مقدار کمی متادون را از راه دهان مصرف شود , میل به هرویین را فرو می نشاند و از بروز نشانه های ترک اعتیاد جلوگیری می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله ترک اعتیاد مراجعه کنید.

اینفوگرافیک شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد

اینفوگرافیک شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد


شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد | معضلی به نام اعتیاد

امروزه اعتیاد یک معضل اجتماعی و به نوعی فرهنگی است که افراد زیادی را به کام خود کشیده است و ابعاد مختلف شخصی، اجتماعی، شغلی و فرهنگی فرد را تحت تاثیر قرار داده است. اعتیاد به مواد مخدر ( اپیویید ) مانند مورفین , کوکایین و مواد محرک مانند نیکوتین، امروزه یکی از بزرگ ترین مشکلات جوامع انسانی است که هزینه های زیادی را به اقتصاد تحمیل می کند. مصرف مداوم این مواد باعث تغییرات کوتاه مدت و دایم در شبکه های عصبی شده و باعث تحریک گیرنده های عصبی مانند دوپامین , سروتونین , نوراپینفرین و گابا می شود.

تغییرات پایدار ایجاد شده در مغز بر اثر استفاده از اپیوییدها و مواد محرک باعث اعتیاد یا وابستگی می شود. مشکل ایجاد شده , پس از توقف استفاده از این مواد به سندرم محرومیت می انجامد. علایم سندرم محرومیت شامل علایم فیزیکی مانند تهوع , تعریق , گشادی مردمک , تاکی کاردی , دل درد , کاهش اشتها , دردهای عضلانی و مفصلی , علایم عصبی مانند درد , بی خوابی , اضطراب و افسردگی می باشد.

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد|داروهای گیاهی

برای ترک اعتیاد راه های متفاوتی وجود دارد و یکی از آن استفاده از داروهای گیاهی است. داروی گیاهی به داروهایی گفته می شود که به طور مستقیم از گیاهان و نباتات و یا ترکیبات آنها گرفته شده است. در تولید آنها مواد شیمیایی و آزمایشگاهی نقشی نداشته باشند. گیاهان دارویی عمدتا کم ضررهستند. اما مسلم است که مصرف بی رویه و بیش از حد نیاز هر نوع خوراکی اعم از گیاهی یا شیمیایی می تواند برای بدن ضرر داشته باشد.

گیاهان دارویی بر حسب شعاع عمل شان در گروه های معینی به لحاظ اثرگذاری و عوارض جانبی یا فوایدشان طبقه بندی می شوند. همیشه یک گیاه ممکن است در درمان چندین بیماری موثر باشد یا برعکس ،برای تقویت اثر درمانی آن ها اغلب مخلوطی از چند گیاه تهیه می شود تا تاثیرشان چند برابر شود.

پیشینه ی گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی جایگاه مهمی در برخی از سیستم های بهداشتی و درمانی در سراسر دنیا دارد. از مصر باستان گرفته تا چین و هند امروزی . این گیاهان به اشکال مختلف مانند گیاهان تازه ، خشک یا پودرشده ،جوشانده یا شربت های گیاهی و اسانس های فراوری شده مصرف می گردد. گیاهان دارویی به لحاظ آنکه از جنس طبیعت بوده و تناسب بیشتری با بدن انسان دارند ,از دیرباز کاربردهای وسیعی در پزشکی داشته و دارند. آنچه تفاوت بارز داروهای شیمیایی و گیاهان را نشان می دهد مدت زمان مصرف ، نحوه استفاده ، غلظت دارو و در برخی موارد عوارض جانبی آن است.

چنانچه افراد در دوران هاي مختلف زندگي خود از روش های سالم و طبیعی استفاده کنند ، می توان گفت تا حد بسیار بالایی از ابتلا به بیماری ها و اختلالات جسمانی و روانی مصون خواهند ماند . شیوه ی زندگی , پدیده ای چند وجهی است که تمام جنبه های زندگی روزمره شامل خواب ، غذا ، بهداشت ، اداب و رسوم ، کار، سرگرمی ،روابط اجتماعی ،طرز تفکر ، احساسات و عواطف را در بر می گیرد . لذا برای تامین سلامت یک جامعه ، یکی از مهم ترین عوامل مدیریت و بهبود سبک زندگی است.

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد | ترک اعتیاد در منزل

در حال حاضر هیچگونه دارو یا گیاهی وجود ندارد که بتواند به سرعت و بدون عوارض باعث ترک و درمان اعتیاد شود. با توجه به اینکه روند درمان اعتیاد یا ترک اعتیاد یک پروسه ی بسیار حساس و علمی است، ترک اعتیاد در منزل فقط یک جمله ی تحریک کننده و سودجویانه برای فروشنده ی کالای مورد نظر است که تحت عنوان ماده ی سم زدا معرفی می شود. ترک اعتیاد در منزل و با روش ها و داروهای جعلی نه تنها باعث درمان این بیماری نمی شود ، بلکه ممکن است بسیار خطرناک باشد . باعث ایجاد مشکلات گوارشی، تشنج ، مشکلات قلبی و … شود.

علاوه بر موارد ذکر شده همان طور که ذکر شد در اکثر موارد ، بیمارعلاوه بر ماده مخدری که مصرف می کرده است ، به خود داروی گیاهی ترک اعتیاد نیز وابسته می شود. ترک اعتیاد و سم زدایی مواد دارای دو جنبه ی جسمی و روحی روانی است و می بایست تحت نظر متخصص روانپزشکی و کادر روان شناس و کادر درمانی متخصص انجام شود. ترک اعتیاد با روش های غیراصولی و غیرعلمی نتیجه ای جز ناکامی برای فرد نخواهد داشت و انگیزه ی فرد معتاد را برای ترک اعتیاد از بین می برد. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیادآور مراجعه کنید.

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد | مکانیسم اثر

این داروها به دلیل ایجاد مقاومت شدید باعث اعتیاد شده و معمولا ترک انها نیاز به زمان زیاد است و از خود ماده مخدر دشوارتر است. اینگونه تبلیغات برای اثرگذاری داروها , هیچگونه جنبه علمی نداشته و اکثر این داروها تقلبی و ساختگی می باشند. بخش زیادی از انها خود حاوی مقداری مواد مخدر هستند که بصورت کنترل نشده , با تجویز افراد غیرمتخصص و غیرعلمی وارد بدن می شوند و عوارض زیادی را به فرد معتاد تحمیل می کنند .

اکثر این داروها که تحت عنوان داروهای ترک اعتیاد و داروهایی برای سم زدایی مواد معرفی می شوند , پس از اتمام دوره مصرف , فرد بیمار به خود دارو وابستگی پیدا کرده و اعتیاد او نیز عود می کند و چندین برابر می شود. یعنی نه تنها اعتیاد وی به مواد مخدر درمان نشده بلکه به خود داروی گیاهی ترک اعتیاد نیز وابسته می شود. امروزه استفاده از داروهای گیاهی بر فعالیت های بیوشیمیایی بدن اثر گذاشته و برای مراحل مختلف ترک اعتیاد با عوارض و هزینه ی کمتر جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی می باشد.

سکنجبین

درمان اعتیاد

درمان و ترک اعتیاد نیاز به یک روش اصولی و برنامه ریزی علمی و تخصصی دارد. در شبکه های تبلیغاتی و کانال های مجازی ، تبلیغات گسترده ای برای داروهای گیاهی ترک اعتیاد انجام می شود و گفته می شود که این داروها با ترکیب عصاره ی چند گیاه باعث ترک اعتیاد قطعی می شود. با توجه به اینکه مهم ترین و فوی ترین مواد مخدر و اعتیاد اور تریاک هرویین و کوکایین منشا گیاهی دارند و در اکثر انها مورفین وجود دارد معمولا داروهای ترک اعتیاد شیمیایی هستند و به دلیل استفاده خودسرانه و غیرعلمی اکثرا نه تنها منجر به ترک اعتیاد نمی شوند بلکه خود داروها باعث ایجاد وابستگی شدید می شوند. جهت کسب اطلاعات بیش تر به مقاله درمان اعتیاد به مواد مخدر مراجعه کنید.

شربت سکنجبین برای ترک اعتیاد|معرفی سکنجبین

سکنجبین ها از اشکال مهم دارویی در طب سنتی ایران بوده که از سرکه و عسل یا شکر به عنوان اجزای پایه و انواع اجزای افزودنی دیگر در تهیه آن استفاده می گردد. این فراورده ازمنظر منابع طب سنتی ایران دارای کاربردهای فراوان در حفظ سلامتی و درمان بیماران می باشد. سکنجبین ترکیبی از سرکه و انگبین ( عسل ) می باشد. ظاهرا ” سک انگبین ” و یا ” سرکه انگبین ” بوده است. سک در فارسی به معنای سرکه و انگبین برای عسل استفاده می شود. سابق بر این قبل از کشف شکر از گیاهان سکنجبین که معرب سرکنگبین است با عسل درست می شده است.

سکنجبین بسته به این که برای چه نوع مزاجی مصرف شود و برای درمان چه نوع بیماری بکار برود ممکن است با سرکه , تمرهندی , اب نارنج , لیمو ترش , سیب ترش و گلابی ترش تهیه شود. از نظر شیرینی ممکن است با عسل , دوشاب انگور و شیره ی خرما شیرین شود. در هر یک از موارد و ترکیب های فوق با نسبت های مختلف بسته به اینکه بخواهند ترش یا شیرین باشد درست می شود.

سکنجبین ، گیاه دارویی برای ترک اعتیاد

اگر به دنبال ترک اعتیاد کامل و به نوعی درمان اعتیاد با داروهای گیاهی هستید باید بدانید که درمان گیاهی اعتیاد به صورت صد درصد وجود ندارد. داروهای گیاهی ترک اعتیاد بیشتر با هدف کم کردن عوارض ترک , آرام کردن دردهای بدن درهنگام ترک استفاده می شوند. اگر معتقد به طب سنتی هستید , بهتر است بدانید انواع مخدر از دیدگاه طب سنتی از چهار بخش مزاجی , در رده ی سوداها طبقه بند ی می شود. فرد مبتلا سوداوی است. بنابراین یادتان باشد که برای ترک اعتیاد باید رسوبات سودا از بدن پاک شود تا سلامتی تان تامین شود.

خاصیت سکنجبین در طب سنتی برای ذوب کردن سودا و برطرف کردن تیرگی لب ( که از نظر طب سنتی به دلیل بالا بودن سودای خون بوجود می آید ) و چشم و بعد از آن کم کردن مصرف مواد مخدر پیشنهاد می‌شود. طب سنتی معتقد است چنانچه سودای خون و بدن کاهش بیابد , شخص مبتلا به مواد مصرفی بی علاقه می شود. زیرا غالب شدن مزاج سوداوی منجر به ابتلا به اعتیاد است. ترک اعتیاد این نیست که فرد مصرف نکند بلکه این است که با تغییر مزاجی , علاقه ای به مصرف نداشته باشد.

سکنجبین

مضرات شربت سکنجبین

شربت سکنجبین همانطور که در بالا اشاره کردیم ، خواص بسیاری برای سلامتی دارد. درصورتی‌ که در مصرف این نوشیدنی خوشمزه زیاده‌ روی نشود ، عوارضی ندارد. با این حال ، توجه به این نکته لازم است که این شربت قند و کالری زیادی دارد. اگر بیش از حد آن را بنوشید ، ممکن است باعث افزایش قند خون ، بیماری دیابت و چاقی شود. بر اساس طب سنتی، شربت سکنجبین طبع سردی دارد و برای کسانی که سرد مزاج هستند، ممکن است عوارض داشته باشد. مصرف بیش از حد آن باعث سردرد و دل‌درد در این افراد می‌شود. همانطور که قبلا گفته شد ، شربت سکنجبین ، ملین است. اگر زیاد آن را بنوشید ممکن است دچار اسهال شوید. این شربت به تامین آب بدن در تابستان کمک می‌کند ، با این وجود ، اگر زیاد استفاده شود ، ادرارآور است و آب بدن را کم می‌کند.

فواید شربت سکنجبین

از دیدگاه طب سنتی , شربت سکنجبین دفع کننده ی صفرای اضافی بدن است. از انجایی که فرد وابسته به مواد مخدر دچاد ضعف و سستی در قوای بدنی می شود برای ترک کردن نیاز به قدرت جسمی بالایی دارد. شربت سکنجبین احتمالا با افزایش نفوذ مواد مغذی موجود درغذا به سلولهای بدن به خصوص در کبد که مسیول پاک سازی بدن است , به بالا رفتن قوای بدنی فرد در برابر آثار تحمل ناشی از ترک , کمک می کند. از طرفی به دلیل ادرار آور بودن , باعث بیرون راندن سموم بدن به همراه ادرار یا عرق می شود.

موارد منع مصرف سکنجبین

افرادی با سابقه ی معده دردهای مکرر مبتلایان به اختلالات روحی و ضعف سیستم عصبی مبتلایان به دردها و مشکلات رحمی مبتلایان به تکرر ادرار و سایر مشکلات مثانه و مجاری ادراری مبتلایان به زخم های گوارشی در زمان حالت تهوع

فواید شربت سکنجبین

سخن آخر

با توجه به اینکه اعتیاد یک بیماری است و پیامدهای گسترده ای برای فرد و اطرافیانش دارد، لازم است در اسرع وقت برای ترک آن اقدام کرد. ترک اعتیاد علاوه بر مصرف دارو و حمایت خانواده، نیاز به مشاوره و روان درمانی دارد تا فرد بتواند آمادگی روحی و روانی برای ترک پیدا کند. مشاوران و روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی می توانند به شما کمک کنند. بری کسب اطلاعات بیش تر به مقاله مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر مراجعه کنید.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*