ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم؟

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم؟ این سؤالی است که ذهن بسیاری از خانم ها را درگیر می کند. قرص اورژانسی، ابزاری برای جلوگیری از بارداری است. البته پس از مصرف این دارو عوارض جانبی آن بروز می کند که ممکن است برای بعضی از زنان مشکل ساز باشد. کاربرد قرص اورژانسی برای جلوگیری از بارداری بعد از رابطه است. معمولا ترس از بارداری معضلی است که کیفیت روابط جنسی را کاهش داده و تنش روانی برای زوجین ایجاد می کند. اما استفاده از روش های جلوگیری از بارداری در کنار مشاوره جنسی برای تجربه روابط جنسی رضایت بخش، می توانند تضمین کننده یک رابطه زناشویی ایده آل باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

قرص ضد بارداری یا قرص اورژانسی چیست؟

همان طور که می دانید قرص اورژانسی یکی از ابزارهای پیشگیری از بارداری است که می تواند در کنار دیگر روش های ضد بارداری مورد استفاده قرار بگیرد. این قرص ها دو هورمون را شامل می شوند که مانع از فرآیند تخمک گذاری می شوند و کار اسپرم را برای مراحل لقاح و شکل گیری جنین غیر ممکن می سازند. قرص اورژانسی که به قرص morning after (صبح روز بعد) شناخته می شود دارویی است که به عنوان پیشگیری اضطراری از بارداری استفاده می شود. پیشگیری از بارداری اورژانسی مانند قرص های معمولی ضد بارداری نیست که بصورت روزانه به روش سایر اشکال پیشگیری از بارداری معمول استفاده کنید. این قرص صرفا در شرایطی استفاده می شود که کنترل بارداری اولیه یا شکست خورده باشد یا انقدر به شیوه کاربردی مطمئن نبوده اید و حالا احتمال بارداری می دهید. برخی از موقعیت‌هایی که مشمول پیشگیری اضطراری می شود عبارتند از:
- داشتن رابطه جنسی بدون هیچ گونه روش کنترل بارداری.
- ناکافی بودن شیوه کنترل مانند بیرون کشیدن آلت. شکست در گام اولیه کنترل بارداری مانند کاندوم پاره شده
- قرص ضدبارداری فراموش شده یا دوز از دست رفته واکسن ضد بارداری.
- تجربه آمیزش جنسی بدون رضایت مانند تجاوز جنسی.

برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه قرص اورژانسی کلیک کنید.

قرص اورژانسی

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | انواع قرص های ضد بارداری اورژانسی

در این بخش از مقاله چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم، سعی داریم تا انواع قرص های ضد بارداری را معرفی کنیم. برخی از این قرص ها تنها با نسخه پزشک قابل تهیه هستند و برخی دیگر آزادانه در داروخانه ها به فروش می رسند.
_قرص لوونورژسترل: این قرص که در دوز یک و نیم میلی گرم در دسترس است، باید یک عدد و در اولین فرصت، حداکثر تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شود. دور هفتاد و پنج صدم آن نیز موجود است که باید دو عدد یک جا و 12 ساعت بعد یک عدد دیگر استفاده شود.
_قرص اچ دی: لازم است دو عدد در اولین فرصت مصرف شود. پس از 12 ساعت دو عدد دیگر مصرف کنید.
_قرص ال دی: چهار عدد در اولین فرصت و بعد از 12 ساعت چهار عدد دیگر تجویز می‌شود.
_قرص تری فازیک: این قرص نیز باید مانند ال دی مصرف شود.
_قرص الا: این قرص را می‌توانید تا 120 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید.
برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه قرص ضد بارداری کلیک کنید.

قرص ضد بارداری

چه زمانی باید از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کرد؟

قرص اورژانسی ضد بارداری که با نام قرص صبح روز بعد نیز شناخته می شود، یکی از انواع قرص های مورد استفاده جهت جلوگیری از بارداری است که تنها در مواقع اضطراری باید مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال زمانی که به صورت ناگهانی رابــطه جنسی محافظت نشده داشتید و یا مطمئن نیستید روش به کار برده شده جوابگو باشد. مثل زمان هایی که کاندوم مورد استفاده پاره می شود. این قرص ها باید در دفعات حداقلی و در طول دوران باروری زنان مورد استفاده قرار گیرد تا اثر کند.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | نحوه استفاده از قرص ضد بارداری

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم؟ پیش از آن که به پاسخ این سوال بپردازیم لازم است از نحوه مصرف این قرص ها آگاهی کامل داشته باشید. چرا که در برخی موارد مصرف نادرست خود باعث عقب افتادن و نامنظم شدن سیکل قاعدگی می شود. یک بسته 21 تایی قرص ضد بارداری باید به این صورت مصرف شود؛ هر روز در یک ساعت مشخص قرص را مصرف کنید و این روند را بیست و یک روز ادامه دهید.

زمانی که بسته 21 عددی به پایان رسید، مصرف خود را قطع کنید و پس از آن دوره خونریزی یا همان عادت ماهانه شروع می شود. پس از اتمام 7 روز دوره پریودی، حتی در صورتی که خونریزی شما ادامه داشت مصرف قرص ها را دوباره شروع کنید و این روند را هر ماه تکرار کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر توصیه می شود مقاله از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده را مطالعه فرمایید.

قرص های اورژانسی ضد بارداری چگونه عمل می کنند؟

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از قرص های اورژانسی در بازار موجود است. اما کارکرد همه آن ها در بدن تقریبا یکسان است. بیشتر آن ها یک قرص یک و نیم میلی گرمی از دارو را شامل می شوند که لوونورژسترول یا همان ورژن مصنوعی از هورمون پروژسترون نام دارد. این هورمون از تخمک گذاری تخمدان ها و لقاح اسپرم جلوگیری می کند و فضای رحم را به گونه ای تغییر می دهد که حتی در صورت بارور شدن یک تخمک، امکان لانه گزینی و کاشت در رحم از بین می رود. برای اثر بخشی بیشتر لازم است از طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول اطلاعات دقیقی داشت.

به همین خاطر در صورتی که فرد به دوره تخمک گذاری نزدیک باشد و یا به تازگی آن را پشت سر گذاشته باشد، شانس تأثیر گذاری قرص کاهش پیدا می کند. در قرص های اورژانسی از دوز بالاتر پروژسترون استفاده می شود. توجه داشته باشید که استفاده از قرص ها نباید جایگزین روش های دائمی کنترل بارداری شوند و لازم است در ماه های بعدی حتما از روش های دیگر استفاده کنید. همچنین بر خلاف تصور برخی، این قرص ها به بارداری خاتمه نمی دهند و تنها پیش از بارداری مؤثرند. برای مطالعه در خصوص قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری کلیک کنید.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | عوارض قرص اورژانسی

پیش از مصرف قرص حتما دستور العمل های آن را مطالعه کنید تا متوجه شوید بعد از استفاده ممکن است دچار چه حالت هایی شوید. باید توجه داشت که کاربرد قرص اورژانسی به منظور جلوگیری از بارداری بعد از رابطه محافظت نشده می باشد. بنابراین نباید این قرص به شکل روتین و مکرر استفاده شود. بیشتر زنان بعد از مصرف قرص اورژانسی مشکل خاصی ندارند و عوارض جانبی را تجربه نمی کنند با این حال برخی از آن ها ممکن است دچار حالت های غیر طبیعی شوند. قرص های اورژانسی حاوی هورمون های مشابه با قرص های ضد بارداری طبیعی هستند اما دوز آن ها بیشتر است. با توجه به این که این قرص ها دوز بالاتری از هورمون ها را دارند، عوارض آن ها نیز بیشتر است.

تجربه درد شکم بعد از مصرف قرص برای برخی از زنان رخ می دهد و در موارد دیگر احساس تهوع، سر درد و سر گیجه صبح روز بعد ممکن است اتفاق بیوفتد یا فرد حالت خستگی داشته باشد. همچنین لکه بینی یا خونریزی نیز بعد از مصرف قرص غیرمعمول نیست. در صورتی که استفراغ داشتید حتما با پزشک و یا داروساز تماس بگیرید. در صورتی که بعد از سه تا پنج روز بعد از مصرف قرص، دردهای شدید پیش رونده ای در ناحیه شکم خود احساس کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چرا که احتمال حاملگی خارج از شکم وجود دارد و خطرناک است. در ادامه برخی دیگر از عوارض شایع را نام برده ایم که احتمالا بعد از دو یا سه روز بعد از مصرف قرص خود به خود برطرف می شوند.

عوارض شایع و رایج

_ حالت تهوع یا استفراغ
_ ناراحتی شکمی
_ حساس شدن پستان و درد سینه
_ سردرد، سرگیجه
_ درد لگن
_ احساس خستگی
_ نوسانات خلقی
_ گرفتگی عضلانی
_ احساس درد پشت
_ پریود نامنظم
برای کسب اطلاع بیش تر از عوارض قرص اورژانسی کلیک کنید.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

برای پرداختن به پاسخ سؤال چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم ؟ لازم است آگاهی نسبت به عملکرد و عوارض مصرف این قرص بر قاعدگی داشته باشیم. قرص های اورژانسی ممکن است باعث بروز لکه بینی و خونریزی نامنظم شوند؛ همچنین در دوره بعدی عادت ماهانه هم تأثیر می‌گذارند. بیشتر زنان در یک زمان خاص پریود می شوند و مصرف قرص اورژانسی باعث می‌شود این زمان خاص چند روز عقب و جلو شود. اگر دوره عادت ماهانه شما 7 روز به تأخیر بیفتد لازم است حتما با پزشک مشورت کنید و تست بارداری انجام دهید. ممکن است قرص ها عمل نکرده باشند و حاملگی رخ داده باشد. برای آگاهی از تاخــیر در پریود و مدت زمان طبیعی آن کلیک کنید.

این موضوع در مورد پریودی خیلی سبک و یا سنگین نیز صدق می کند. به صورت کلی این قرص ها چرخه پریودی شما را به هم می زنند و ممکن است میزان خونریزی شما نیز تغییر کند. برای مثال بسیار زیاد شود یا خیلی کم باشد. قرص های اورژانسی را هیچ گاه نباید به عنوان روشی دائمی برای جلوگیری از بارداری به کار برد. تأثیر این قرص‌ها در استفاده طولانی مدت از بین می رود و پس از آن با وجود مصرف قرص باز هم باردار می شوید. با مصرف مداوم، دوره های پریود به شدت نامنظم و غیر قابل پیش بینی می شوند. کسانی که قصد فرزندآوری ندارند بهتر است از روش های دائمی جلوگیری مانند بستن لوله رحــم استفاده کنند تا عوارض قرص های اورژانسی را متحمل نشوند.

آیا پس از مصرف قرص اورژانسی خونریزی واژینال طبیعی است؟

ممکن است پس از استفاده از قرص های ضد بارداری خونریزی خفیفی در ناحیه دستگاه تناسلی زنان به وجود آید. که البته این خونریزی اغلب سه روز پس از مصرف قرص ها متوقف می شود. معمولا نگرانی وجود ندارد. اما اگر خونریزی قطع نشد و یا شدیدتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت را تشخیص دهد؛ چرا که ممکن است نشانه وجود مشکل جدی تر باشد.

چگونه می توان از عوارض جانبی قرص های ضدبارداری اورژانسی جلوگیری کرد؟

در این بخش از مقاله چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشوم، به کاهش عوارض این قرص ها پرداخته ایم. برای کاهش عوارض بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای حل مشکل قرص های دیگری را برای شما تجویز می کند که عوارض جانبی را کاهش می دهند. برای مثال در صورتی که حالت تهوع داشته باشید، او قرص ضد تهوع برای شما تجویز می کند تا یک ساعت قبل از قرص اورژانسی مصرف کنید. در صورتی که احساس سرگیجه و یا استفراغ می کنید بهتر است دراز بکشید و از تهوع جلوگیری کنید. در صورت تهوع مجبور می شوید پس از یک ساعت قرص دیگری مصرف کنید. در صورتی که علائم و عوارض جانبی پس از دو سه روز برطرف نشدند برای مصرف قرص بعدی با پزشک مشورت کنید. در صورتی که از بابت عوارض قرص ها نگران هستید گزینه های دیگر پیشگیری از بارداری مانند استفاده آی یو دی IUD  را امتحان کنید.

در چه صورتی نمی توان به قرص های اورژانسی ضد بارداری اطمینان کرد؟

مصرف قرص های ضد بارداری راهی امن برای جلوگیری از بارداری هستند. با این حال از هر 100 زن 9 نفر با وجود استفاده از قرص های اورژانسی ضد بارداری، حامله می شوند. البته در اکثر موارد در صورتی که قرص ها را به طور منظم و اصولی مصرف کنید بــارداری اتفاق نمی افتد. هر چقدر زودتر قرص های ضد بارداری را مصرف کنید اثر گذاری آن ها بیشتر می شود.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | واقعیت هایی در مورد عوارض قرص اورژانسی

_قرص های اورژانسی در آزمایشگاه ها تست و بررسی می شوند و خطرناک نیستند. این قرص ها بارداری شما را در طولانی مدت تحت تأثیر قرار نمی دهند و منجر به ناباروری نمی شوند. با این حال مصرف طولانی مدت آن ها توصیه نمی شود.
_این قرص‌ها باعث سقط جنین نمی شوند و پس از بارداری دیگر تأثیری ندارند. این قرص ها از تخمک گذاری در رحم جلوگیری می کنند. بنابراین مانع از بارداری می شوند اما باعث پایان یافتن آن نمی شوند.
_قرص های ضد بارداری مانع از بارداری می شوند. اما اثر آن ها کمتر از روش های پیشگیری از بارداری در هنگام رابطه جنسی مانند استفاده از کانـدوم مؤثرند. قرص اورژانسی همانطور که از اسمش پیداست فقط باید در موارد اضطراری مورد مصرف قرار گیرد.
_قرص های اورژانسی تنها یک بار اثر می کنند و در روابط جنسی بعدی حتما باید از روش های پیشگیری استفاده کنید.
_در موارد نادر این قرص ها باعث بروز واکنش های آلرژیک مانند خارش یا تورم صورت می شوند که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

در چه شرایطی بعد از مصرف قرص اورژانسی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

قرص اورژانسی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد اما مشکلات جدی برای سلامتی ندارد. با این حال استفاده مداوم از این قرص ها ضرر دارد. در صورتی که بعد از مصرف قرص با علائم زیر مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید.
_واکنش آلرژیک مثل خارش پوست، تورم صورت و یا اختلال در تنفس
_پریودی شما بیشتر از 5 روز به تعویق افتاده و یا خونریزی بسیار کم است.
_رابطه جنسی محافظت نشده با فردی داشته اید که احتمال می دهید بیماری های مقاربتی داشته است.
_تا سه ساعت بعد از مصرف قرص دچار اسهال و استقراغ شده اید.
_عوارض جانبی را تجربه کرده اید که به شما آسیب می زنند.
در طول سه ساعت پس از مصرف قرص، استفراغ یا اسهال دارید.

نکات مهم در رابطه با قرص اورژانسی ضد بارداری

با توجه به اینکه دغدغه سؤال چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشوم همیشه ذهن زنان را مشغول می کند خوب است به چند نکته مهم در رابطه با مصرف این قرص ها توجه کنید. هر چه سریع‌تر قرص را مصرف کنید زیرا اثر آن بیشتر است. توصیه می‌کنیم در اولین فرصت بعد از انجام رابطه جنسی محافظت نشده قرص بخورید. قرص را طبق دستور پزشک و آنچه که بر روی بروشور نوشته شده استفاده کنید و پیشنهاد می‌کنیم همراه با آن آب زیادی بنوشید. بهتر است قرص‌ها را با معده خالی نخورید. در صورت تاخیر در مصرف قرص اورژانسی چنانچه مشکوک به بارداری بودید بهتر است از مصرف دارو پرهیز کنید. مصرف دارو در بارداری خصوصا در هفته های اول می تواند برای جنین مضر باشد.

همچنین مصرف قرص همراه با غذا احتمال استفراغ و حالت تهوع را کاهش می‌دهد. می‌توانید روند مصرف قرص های ضد بارداری معمولی خود را یک روز بعد از مصرف قرص اورژانسی ادامه دهید. در صورتی که استفراغ کردید دو ساعت بعد باید دوباره قرص اورژانسی را مصرف کنید. حداکثر تعداد مصرف مجاز قرض اورژانسی در هر دوره قاعدگی یک بار است. توصیه می‌شود تا 24 ساعت بعد از مصرف قرص از رانندگی و کارهایی که به تمرکز نیاز دارند بپرهیزید. این موضوع در صورتی که قرص ضد تهوع نیز مصرف کرده باشید جدی تر می شود. برای مطالعه بیشتر به مقاله طریقه مصرف قرص اورژانسی دوتایی مراجعه کنید.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | نکاتی در مورد خرید قرص اورژانسی

قرص ها را می توانید از کلینیک های بهداشتی و یا داروخانه ها تهیه کنید. قرص های اورژانسی بدون نسخه قابل تهیه هستند به جز برخی از مارک ها مانند الا که نیاز به نسخه پزشک دارند. زمانی که می خواهید قرص ضد بارداری بخرید به تاریخ انقضای آن حتما توجه کنید. در صورتی که تاریخ انقضای محصول گذشته نوع دیگری را خریداری کنید و یا از فرد داروساز در زمینه بهترین نوع قرص اورژانسی کمک بخواهید. هنگام خرید از داروخانه احتمالا دکتر یا داروساز از نیاز دقیق شما باخبر نیست. توجه داشته باشید که قرص ضد بارداری با قرص اورژانسی متفاوت است. لازم است هنگام تهیه و خرید دقیقا نوع قرص مورد نظر خود را بازگو کنید.

ایمن ترین روش پیشگیری از بارداری

ایمن ترین روش پیشگیری از بارداری به عوامل مختلفی از جمله سلامت، سبک زندگی و ترجیحات شخصی فرد بستگی دارد. لازم است با یک متخصص مشورت کنید تا مناسب ترین روش را برای شرایط خاص خود پیدا کنید. همانطور که گفته شد، در ادامه برخی از روش های رایج و بسیار مؤثر پیشگیری از بارداری که ایمن ترین آن ها به شمار می رود آورده شده است:

1. جلوگیری از بارداری برگشت پذیر طولانی اثر (LARC)

روش های LARC، مانند دستگاه های داخل رحمی (IUD) و ایمپلنت های ضد بارداری، از موثرترین اشکال پیشگیری از بارداری هستند. آن ها محافظت طولانی مدت در برابر بارداری را با میزان شکست کمتر از 1٪ ارائه می دهند. پس از قرار دادن، بسته به نوع خاص آن ها می توانند چندین سال دوام بیاورند.

2. داروهای ضد بارداری هورمونی

این روش ها شامل قرص های ضد بارداری، چسب ها، حلقه های واژینال و تزریق می شود. آن ها با ترشح هورمون ها (استروژن و یا پروژسترون) از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و مخاط دهانه رحم را غلیظ می کنند و رسیدن اسپرم به تخمک را دشوار می کند. هنگامی که به درستی استفاده شود، داروهای ضد بارداری هورمونی بسیار موثر هستند و میزان شکست معمولاً کمتر از 1٪ است.

3. روش های بازدارنده ابزاری

روش های بازدارنده مانند کاندوم های مردانه و زنانه، دیافراگم ها و کلاهک های دهانه رحم، مانعی فیزیکی برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک ایجاد می کنند. در صورت استفاده مداوم و صحیح، روش های سد ساز می توانند در پیشگیری از بارداری موثر باشند. کاندوم همچنین در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کند.

4. روش‌های دائمی

برای افراد یا زوج‌هایی که تصمیم گرفته‌اند دیگر بچه دار نشوند، روش‌های دائمی پیشگیری از بارداری مانند بستن لوله‌های رحم (برای زنان) یا وازکتومی (برای مردان) می‌توانند پیشگیری طولانی‌مدت از بارداری را ارائه دهند. این روش‌ها بسیار مؤثر در نظر گرفته می‌شوند اما توجه به این نکته مهم است که قابل برگشت نیستند.

به یاد داشته باشید که هیچ روشی برای پیشگیری از بارداری 100% غیرقابل خطا نیست، به جز پرهیز جنسی؛ (عدم انجام فعالیت جنسی). انتخاب روشی که متناسب با نیاز شما باشد ضروری است و استفاده مداوم و صحیح از پیشگیری از بارداری برای به حداکثر رساندن اثربخشی بسیار اهمیت دارد. همیشه ایده خوبی است که گزینه های خود را با یک متخصص که می تواند مشاوره و راهنمایی شخصی ارائه دهد، در میان بگذارید.

چند روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود میشویم | سخن آخر

مصرف قرص های اورژانسی به صورت مداوم توصیه نمی شود. این قرص ها عوارضی را برای فرد به همراه دارند و بهتر است از روش های دیگر مانند استفاده از کاندوم یا روش طبیعی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده کنید. همچنین در صورتی که برای استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مشکل دارید و یا برای باردار شدن مردد هستید می توانید در این زمینه از مشاوره جنسی و مشاوره روانشناسی مشورت بگیرید تا بهترین راه حل های موجود را در اختیار شما قرار دهند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با بهره مندی از مشاوران متخصص و باتجربه در زمینه های مختلف، خدمات ارائه می دهد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

آیا قرص های ضد بارداری اورژانسی بر عادت ماهانه و پریود تأثیر می گذارد؟
همانطور که گفتیم قرص های اورژانسی بر پریودی شما تأثیر می گذارند و عادت ماهانه بعدی شما احتمالا با یک هفته تأخیر اتفاق می افتد و یا زودتر از موعد رخ می دهد. در صورتی که تأخیر در پریودی بیشتر از یک هفته طول بکشد باید آزمایش بارداری انجام دهید.

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟
5 روز تأخیر در عادت ماهانه طبیعی است. در صورتی که سه ماه متوالی پریودی شما با تأخیر اتفاق بیوفتد یا ناگهان قطع شود لازم است به پزشک مراجعه کنید. زمانی که به مدت 6 هفته یا بیشتر پریود نشوید یعنی پریودی آن ماه را کاملا از دست داده اید. مصرف قرص اورژانسی باعث پریود نامنظم و یا لکه بینی می شود.

احتمال بارداری با مصرف قرص اورژانسی چقدر است؟
بیشترین تأثیر قرص اورژانسی تا سه روز پس از رابطه جنسی است اما تا 5 روز بعد از رابطه جنسی هم می تواند از حاملگی جلوگیری کند. از هر 100 خانمی که طی سه روز بعد از رابطه جنسی قرص مصرف می کنند، 15 نفر از آن ها باردار می شوند. همچنین از هر 100 خانمی که طی پنج روز بعد از رابطه جنسی از دستگاه آیودی داخل رحم استفاده می کنند، یک نفر آن ها حامله می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*