ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست جنون ادواری | علائمی برای تشخیص اختلال دوقطبی

تست جنون ادواری چیست؟ حتما تاکنون نام اختلال جنون ادواری را شنیده‌اید. این اختلال را با نام های دیگری چون اختلال دو قطبی هم می شناسند. که دارای نوسانات خلقی است که طیف گوناگونی از افسردگی تا شیدایی را شامل می شود. جنون ادواری نشانه های مختلفی دارد که با کمک یک روانشناس می توان آن را تشخیص داد.  برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اختلال دوقطبی یا جنون ادواری چیست؟

اختلال دوقطبی که نام دیگر آن جنون ادواری است موجی از افسردگی تا اوج دیوانگی را شامل می شود. هنگامی که افسرده هستید احتمال دارد در انجام خیلی از کارها احساس ناامیدی و غم و از دست دادن لذت با شما باشد و در موقع دیگر که در خلقتان تغییرات ایجاد شده است ممکن است احساس نشاط و پر انرژی بودن داشته باشید. تغییرات فردی می‌تواند تنها چند بار در سال و یا معمولاً و به صورت چند بار در روز رخ دهد. در برخی از اوقات هم اختلال دو قطبی به صورت همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا است. شدت آن به طور قابل ملاحظه‌ای در هر کسی منحصر به فرد است و در خیلی از موارد فرد اعتقاد دارد برای مدت طولانی هیچ نشانه‌ای نداشته باشد. هرچند اختلال دو قطبی یا جنون ادواری یک بیماری بلندمدت و مخرب محسوب می شود شما می توانید آن را به کمک یک برنامه درمانی منظم و با کمک داروها و روان درمانی مدیریت کنید. علت اختلال دوقطبی نامعلوم است اما محققین اعتقاد دارند که تقریبا همه بیماری ها ناشی از کنش متقابل ژن ها و محیط است. منظور از محیط، محیط فیزیکی مانند آلاینده ها در کنار عوامل اجتماعی فرهنگی و روانی می باشد. این اختلال می تواند نشانه هایش بابا سایر اختلالات روانی همپوشانی داشته باشد. به همین دلیل احتمال دارد که این اختلال تشخیص داده نشود و درمانی هم برای آن صورت نگیرد.

علل اختلال جنون ادواری

هرچند که این اختلال به طور کامل شناخته نشده است اما به نظر می‌رسد که بیشتر در خانواده ها اتفاق می افتد و عوامل ژنتیکی در ابتلا به این بیماری اثر گذار می باشند. طبق شواهد مسائل محیطی و شیوه زندگی بر شدت این گونه بیماری نقش دارند. علاوه بر این مصرف الکل و مواد مخدر می تواند اختلال جنون ادواری را بدتر کنند. طبق نظر متخصصان اختلال جنون ادواری تا حدودی ناشی از مسائل اساسی در مدار های خاص مغز و عملکرد مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی می باشد. ماده شیمیایی مغز یعنی نورآدرنالین و دوپامین در عملکرد بدن و مغز تاثیر گذار هستند. نورآدرنالین و سروتونین به طور ثابت با اختلالات روانی همچون افسردگی و اختلال دوقطبی ارتباط دارند. مسیرهای عصبی در قسمتهایی از مغز که لذت و پاداش را تنظیم می نماید به کمک دوپامین تنظیم می شوند. اختلال در مدار هایی که با کمک دوپامین در مناطق دیگر مغز ارتباط دارند و به نظر می‌رسد به روان پریشی و اسکیزوفرنی مرتبط است باعث بروز یک اختلال روانی شدید با تغییر در واقعیت و الگوهای رفتاری غیر عقلانی می گردد. سروتونین به بسیاری از عملکردهای بدن همچون یادگیریف حافظه، تکانشگری، فعالیت جنسی، خواب، خوردن و بیدار شدن ارتباط دارد. متخصصان اعتقاد دارند که عملکرد نادرست مدارهای مغزی که شامل سروتونین به عنوان یک پیام رسان شیمیایی است در اختلالات خلقی نقش دارد.
تست جنون ادواری  

علائم و نشانه های جنون ادواری

اختلال دوقطبی باعث نوسانات و اختلالات خلقی شدید از حالت های خلقی افزایشی و با تحریک پذیر به حالت های غمگینی و ناامیدی برگشت مجدد می‌کند که معمولاً در بین این دوره ها دوره های هم از خلق معمولی وجود دارد. تغییرات زیاد در میزان انرژی و نحوه رفتار فرد مبتلا همزمان با تغییرات خلقی فرد رخ می دهد. دوره های احساس بالای شیدایی مانیا و دوره های احساسی پایین افسردگی نامیده می شود. علائم و نشانه های شیدایی یا مانیا شامل: بی قراری افزایش انرژی و انجام دادن فعالیت زیاد ، خلق خیلی بالا و احساس نشاط زیاد در کنار احساس خود بزرگ بینی تحریک پذیری زیاد، صحبت کردن، مسابقه افکار، پریدن از موضوعی به موضوع دیگر با سرعت خیلی زیاد و عدم توانایی برای تمرکز، حواس پرتی، کاهش نیاز به خواب، ولخرجی، رفتار متفاوت و اعتقادات غیر واقع بینانه در مورد توانمندی ها و قدرت خود، رفتار متفاوت از حالت معمول که مدت طولانی ادامه پیدا کرده، افزایش تمایلات جنسی، مصرف داروها الکل و داروهای خواب آور، رفتارهای اغواگرانه به مداخله جویانه و پرخاشگرانه، انکار مسائل بالا و مشکلات ناشی از آن. در کنار یک دوره شیدایی یا مانیا خلق همراه با سه نشانه یا بیشتر از سه نشانه از نشانه های بالا برای اغلب اوقات تقریباً هر روز به مدت یک هفته یا بیشتر تشخیص داده می شود. اگر خلق یک شخصی به صورت تحریک پذیری باشد چهار نشانه دیگر هم باید وجود داشته باشد.

نشانه های دوره های افسردگی

نشانه های دوره های افسردگی شامل خلق پایین، استرس یا نارضایتی پایدار، احساس ناامیدی یا درماندگی، احساس بی ارزشی و گناه، بدبینی، از دست دادن علاقه یا لذت از فعالیت‌هایی که قبلاً برای فرد لذتبخش بودند از جمله ارتباط جنسی، کاهش انرژی و کند شدن احساس خستگی، اختلال در تمرکز حواس و حافظه و تصمیم گیری، احساس بی قراری یا تحریک پذیری، خواب زیاد یا عدم توانایی خوابیدن، تغییر در اشتها یا افزایش کاهش وزن، احساس درد مزمن با سایر نشانه های جسمانی مقاوم که در اثر بیماری یا آسیب ایجاد شده باشد، افکار مرگ یا خودکشی یا اقدام به خودکشی. تقریباً یک دوره افسردگی هنگامی که پنج تا نشانه های بالا را داشته باشد در بیشتر روزها هر روز و برای دو هفته یا بیشتر به طول بیانجامد تشخیص داده می شود.

تست جنون ادواری |دوقطبی همراه نشانه سایکوز

گاهی اوقات دوره های شدید مانیا یا افسردگی شامل نشانه های سایکوز و روان پریشی هم می شوند: احساس وجود نشانه های رایج پسیکوز یا روان پریشی شامل انواع توهمات مثلاً شنیدن آنچه که وجود ندارد و یا هذیان ها به معنای اعتقادات پایدار و ثابت که قابل تغییر نیستند و با دلایل منطقی هماهنگ نبوده و با فرهنگ هم قابل توضیح نباشند. نشانه های سایکوز در اختلال جنون ادواری بیشتر نشان دهنده وضعیت خلق خیلی بالای شخص در آن موقع هستند. مثلاً حس های بزرگ منشی مانند این اعتقاد که شخص قدرت یا ثروت خاص و بزرگی دارد احتمال دارد در دوره های مانیا به وجود بیاید. بی ارزشی مانند اینکه گناهکار است یا بی پول است و یا جرم خاصی را مرتکب شده شاید در دوران افسردگی هم نمایان شوند. حالت های مختلف در اختلال جنون ادواری به صورت یک طیف و با ساختار دائم است که این طرز تفکر بسیار راهگشا می تواند باشد. در یک سر طیف علائم افسردگی شدید بالاتر از آن افسردگی متوسط و پس از آن خلق پایین است که اغلب معمولا آن را به عنوان غم کوتاه و کج خلقی برای حالت های پایدار می نامند. بعد از آن هم خلق رایج یا متوسط است که بالاتر از آن های پونی ها و سپس شیدایی یا مانیا شدید وجود دارد. بعضی از مردم نشانه های مانیا و افسردگی را همزمان با هم دارند که به آن دو قطبی مختلط می‌گویند. نشانه های آن ها شامل روان پریشی، تغییرات در اشتها و خواب و سایکوز و افکار خودکشی است.  

تشخیص افتراقی اختلال ادواری

اختلال دوقطبی و دیگر اختلالات ناشی از یک بیماری طبی همچون پرکاری تیروئید و اختلال افسردگی ناشی از یک بیماری دیگر. اختلال دوقطبی و اختلالات ناشی از دارو و مواد و اختلال افسردگی ناشی از مواد یا دارو: افتراق دو اختلال از خلق ادواری بر پایه تشخیصی است که در مورد رابطه سببی اثرات دارویی و مواد به خصوص محرک ها و بروز نشانه‌های خلقی صورت می‌گیرد. نوسانات و تغییرات مکرر خلقی که مانند اختلال خلق ادواری هستند غالباً در پی قطع استفاده از دارو یا مواد مخدر برطرف می شوند. اختلال دو قطبی ۱ در کنار تند چرخی و اختلال دوقطبی ۲ در کنار تند چرخی: با توجه به تعریف اختلال خلقی ادواری ملاک های تشخیصی حملات تشخیصیف حملات افسردگی اساسی، مانیا، هیپومانیا هرگز وجود نداشته باشد در حالی که در اختلال دوقطبی ۱ و ۲ همراه تند چرخی لازم است ملاک های تشخیصی حملات به صورت کامل باشند. اختلال شخصیت مرزی: تغییرات واضح خلقی که مانند اختلال خلقی ادواری است در اختلال شخصیت مرزی رایج است. اگر ملاک های تشخیصی هر دو اختلال کامل باشد لازم است هر دو تشخیص اختلال خلق ادواری و شخصیت مرزی ثبت گردد. هم ابتدایی: اختلال مرتبط با مواد و اختلالات خواب در بیماران دچار اختلال خلقی ادواری رایج است. معمولاً کودکان دچار هم ابتلائی با بیماری های روان شناختی بخصوص بیش فعالی هستند.  

تست جنون ادواری

گاهی اختلال دو قطبی می تواند با موارد دیگری همراه باشد مانند سوء مصرف مواد. طبق تحقیقات ۶۰ درصد افراد دچار اختلال دوقطبی مصرف انواع مواد مخدر یا الکل را هم دارند. چنانچه با تست جنون ادواری هر دوی این اختلال در شخصی وجود داشته باشد و از سوی دیگر مصرف فرد درمان نشده باشد احتمال ندارد که این فرد بتواند تغییرات خلق و خوی خود را در اختلال دوقطبی کنترل کند چرا که اختلال دو قطبی می تواند پشت مصرف مواد پنهان شود. علاوه بر این هنگامی که فردی به طور مستمر مواد استفاده کند به علت نوسانات خلقی ناشی از مواد تشخیص قطعی اختلال دوقطبی برای او دشوار تر می شود. از طرفی اختلال دوقطبی در نوجوانان در بسیاری از اوقات شخیص داده نمیشود و درمان ها صورت نمی گیرد به این دلیل که این نشانه ها هم در دوران بلوغ آشکار می‌شوند سنی که نوجوان معیارهای دقیقی که بتواند این دو را از هم جدا کند ندارد. طبق نظر بعضی از کارشناسان اختلال دوقطبی در نوجوانان با سن کمتر هم می تواند تشخیص داده شود مخصوصاً هنگامی که علائمی از نوسانات خلقی یا رفتارهای در هم گسیخته را به جای تغییراتی از انرژی و الگوی خواب خود بروز می دهند. می توان گفت هیچ تست آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و نشانه های آن می تواند با دیگر نشانه های روانی همپوشانی داشته باشد.  
درمان اختلال جنون ادواری

درمان اختلال جنون ادواری یا دوقطبی

برخی از درمان هایی که میتوان برای اختلال جنون ادواری استفاده کرد شامل:

1-دارو درمانی

هر چقدر اختلالی زودتر تشخیص داده شود و درمان شود برای آن بهتر است و مدیریت آن هم راحت تر انجام می شود. یکی از مهمترین کارهایی که در برخورد با مرحله جنون اختلال دوقطبی لازم انجام شود اینکه تشخیص نشانه های هشدار دهنده اولیه این مرحله می باشد که می توان در صورت تشخیص به موقع با استفاده از درمان های دارویی از تشدید شدن آن جلوگیری کرد. خیلی از مبتلایان به اختلال جنون ادواری لازم است هر روز داروهای تثبیت کننده خلق و خو استفاده کنند. به همین منظور لازم است که دائماً با پزشک یا روانپزشک در تماس باشید تا بعد از بررسی شرایط شما بهترین دارو را انتخاب کند. علاوه بر این به صرف داروی تنها اکتفا نکنید و لازم است از درمان های مشاوره ای بهره بگیرید.

2-تست جنون ادواری |مشاوره و روان درمانی

مشاوره و روان درمانی برای شما و اطرافیانتان بسیار اهمیت دارد. مشاور کمک میکند تا با مسائلی که به علت اختلال دوقطبی در شرایط زندگی و کار و تحصیلی شما به وجود آمده مبارزه کنید. اگر با یک روانشناس با تجربه مشورت کنید به شما کمک می کند تا نشانه های آن اختلال را بهتر بشناسید. این که بتوانید نموداری از خلق و خوی تان بکشید الگو و علائم اختلال دو قطبی را بهتر درک می کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. علاوه بر این در یک دفتر یادداشت می توانید احساسات خود را نوشته و عواملی که شما را در این حالت نگه می دارند را یادداشت نمایید. اگر بفهمید که چه عواملی سبب پیدایش نوسانات خلقی شما می گردند بهتر می توانید از بروز آنها پیشگیری کنید. درمان شناختی رفتاری برای جایگزینی افکار مثبت به جای افکار منفی و ایجاد امید و انگیزه مناسب است. در کنار آن رفتار درمانی دیالکتیک هم می تواند با تنظیم عواطف و آموزش تحمل پریشان حالی و آشفتگی ها برای بیماران سودمند باشد. در کنار آن معمولا درمان ریتم بین فردی و اجتماعی هم که فعالیتهای خوابیدن، بیدار شدن و غذا خوردن را تنظیم می کند برای تثبیت ریتم روزانه و تثبیت خود کمک کننده است.

3-تاثیر رژیم غذایی در تحریک نوسانات خلقی اختلال دوقطبی

یک رژیم غذایی سالم شامل این نیست که فقط چه چیزهایی بخورید بلکه مهم است بدانید چه چیزهایی را نباید مصرف کنید. تحقیقات نشان داده اند که غذاهای خاصی مانند کافئین و شکر می تواند کنترل اختلال دوقطبی را مشکل کنند. در صورت حذف غذا های تشدید کننده اختلال دو قطبی شما بهتر می توانید نوسانات خلقی خود را کنترل کنیم و دوره های آن را کاهش دهید. علاوه بر این چون خطر بیماری های قلبی عروقی در دوقطبی ها زیاد است لازم است که به رژیم غذایی خود و تغذیه سالم اهمیت دهند. تحلیل این بیماری این است که افراد دوقطبی معمولاً کمتر احتمال دارد که میوه و سبزی مصرف کنند و غذاهای سالم بپزند یا بخرند. همچنین داروهای مصرفی و تاثیرات جانبی آن، ورزش ناکافی استعمال دخانیات و عدم توجه به مراقبت‌های لازم خطر بیماری‌های قلبی را در اختلال دوقطبی بالا میبرد. برای این گونه افراد توصیه می‌شود که غذاهایی که در کاهش استرس موثر است استفاده کنند مانند ویتامین c و لبنیات و غلات و بهتر است که آن را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

4-تست جنون ادواری |نکات لازم در درمان اختلال دوقطبی

در کنار استفاده از دارو درمانی و کمک گرفتن از یک روانشناس با تجربه به وجود آمدن تغییراتی در زندگی روزانه شما می‌تواند در کنترل این اختلال کمک کننده باشد. بنابراین با اضافه کردن این موارد به عادات روزانه خود اختلال را کنترل کنید: برنامه روزانه خود را از قبل بچینید. برنامه ریزی برای فعالیت‌های روزانه نقش زیادی در کنترل روحیه شما خواهد داشت. به خواب و بیداری خود توجه کنید. کمبود خواب احتمال نشانه های شیدایی را در افراد افزایش می‌دهد. خوابیدن بیش از حد هم باعث تشدید نشانه های افسردگی می شود. بنابراین لازم است که ساعت روزانه خود را در حد تعادل نگه دارید. ورزش کردن برای کسانی که دچار اختلال دوقطبی هستند و چه کسانی که نیستند کمک کننده است. بهتر است از ورزش های سبک و آرام شروع کنید و به تدریج آنها را تغییر دهید. سعی کنید به غذا و رژیم غذایی خود اهمیت دهید. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد تست جنون ادواری

اختلالات روانی معمولاً همپوشانی زیادی با یکدیگر دارند و گاهی تشخیص آنها در افراد دشوار است به این دلیل که ممکن است نشانه ها به دلایل دیگری غیر از خود آن اختلال به وجود آمده باشند. در چنین وضعیتی توصیه می شود از یک روانشناس متخصص یا روانپزشک کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه تست جنون ادواری کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*