ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نظم شخصی واقعاً چقدر اهمیت دارد؟ + ۷ ترفند کاربردی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نظم شخصی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نظم، اولین و مهم‌ترین قانون موفقیت است؛ همه ما نظم عمومی را قبول داریم اما وقتی صحبت از نظم شخصی می‌شود ممکن است دچار تردید شویم! داشتن نظم شخصی در زندگی باعث می‌شود که بهره برداری از امور مختلف به حد زیادی افزایش پیدا کند. نظم باعث تسلط و کنترل بیش تر بر کارها می‌شود. نظم قابل آموختن است و با تمرین کردن تقویت می‌شود. مهم ترین اصل تقویت نظم در زندگی، کسب عادت‌های جدید مثل برنامه ریزی کردن و انجام به موقع کارها است. ایجاد عادت‌های جدید و افزایش نظم در زندگی، نیاز به زمان دارد اما پس از عادت کردن به آن، زندگی بسیار لذت بخش‌تر می‌شود و تاثیرات خود را برجنبه‌های مختلف زندگی می‌گذارد. در ادامه مقاله به بررسی کامل نظم شخصی در زندگی می‌پردازیم. 

گیف نظم شخصی واقعاً چقدر اهمیت دارد؟

تعریف نظم و انضباط شخصی

نظم یعنی اینکه شما برنامه‌ای پیوسته و ثابت برای پاسخ دادن به مسئولیت‌ها داشته باشید. این برنامه فقط ذهنی نیست و لازم است تا به مرحله عمل برسد. افراد منظم عادت‌های خاصی دارند که باعث می‌شود زندگی شان را بر اساس برنامه ریزی‌های خود پیش ببرند. نظم آموختنی است و به وسیله برخی تمرینات، تقویت می‌شود. مهم ترین نکته در تعریف نظم شخصی این است که کار در زمان مشخص و معین انجام گیرد و اولویت درستی در ذهن خود برای انجام آن‌ها داشته باشیم. در صورتی که به روش زندگی افراد موفق نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که برای هر ساعت از زندگی خود برنامه دارند و با انعطاف پذیری کارهای روزانه خود را مدیریت می‌کنند. 

برای آشنایی بیشتر با روش زندگی افراد موفق کلیک کنید.

فواید نظم شخصی در زندگی

نظم از آن چیزهاست که باید از کودکی در آدم نهادینه شود؛ به همین دلیل آموزش نظم به کودکان هم در مباحث تربیتی بسیار اهمیت دارد. داشتن نظم شخصی در زندگی، با خود فواید فراوانی به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است.

  • استفاده مفید از زمان و فرصت‌های زندگی
  • کنترل بهتر زندگی
  • برنامه ریزی بهتر برای رسیدن به اهداف
  • افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و استقلال در زندگی
  • روابط بهتر با دیگران
  • کاهش اضطراب
  • تسلط بر کارها و امور مختلف

توجه داشته باشید که داشتن نظم شخصی تاثیرات خود را بر همه جنبه‌های زندگی انسان می‌گذارد و بر افکار و حتی رفتار با دیگران نیز موثر است. نوع نگاه دیگران در برخورد با چنین فردی همواره متفاوت است و دیگران با اعتماد بیشتری به فرد می‌نگرند.

برای اطلاع بیشتر درباره آموزش نظم به کودکان کلیک کنید.

راه های افزایش نظم شخصی در زندگی

نظم شخصی به وسیله تمرین کردن و آموختن عادت‌های جدید تقویت می‌شود. امروزه دیگر ثابت شده است که موفقیت در زندگی بدون نظم امکان‌پذیر نیست. برخی از راه های افزایش نظم در زندگی موارد زیر را دربرمی‌گیرد. برای اطلاع بیشتر درباره موفقیت در زندگی کلیک کنید.

نظم شخصی و برنامه ریزی

نظم ارتباط مستقیمی با استفاده صحیح از زمان دارد. در یک زندگی شلوغ و به هم ریخته، افراد وقتی برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های خود ندارند. یک لیست برای خود درست کنید و مشخص کنید که چه اهدافی دارید و برای رسیدن به آن‌ها چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید. اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باید در لیست نوشته شوند.

یادداشت کردن

فهرستی از کارها به همراه سررسید و یا تقویمی داشته باشید تا کارهای مهم و روزمره خود را در آن یادداشت کنید. این برنامه را در دسترس و جایی که جلوی چشمتان باشد قرار دهید تا همیشه از آن مطلع باشید. به این طریق دیگر نگران فراموشی کارهای مهم خود نیستید و تقویم به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را به موقع انجام دهید.

کار امروز را به فردا نینداز

کارهای خود را به تاخیر نیندازید و در زمان خود به آن ها رسیدگی کنید. این کارها شامل امور کوچک و بزرگ مثل تمیز کردن اتاق و کارهای مهم تر زندگی می‌شود. به تاخیر انداختن امور باعث می‌شود که کارها بر روی هم انباشته شوند و نظم زندگی از بین برود. در نتیجه استرس و اضطراب زیادی را متحمل می‌شوید.

هرچیز سرجای خود

محل زندگی و محیط کار خود را مرتب نگه دارید. برای این کار می‌توانید یک جای مخصوص برای اشیا در نظر بگیرید و همه چیز را بر اساس دسته بندی، در آن قرار دهید. برای شروع می‌توانید یک بخش از خانه یا محل کار خود را انتخاب کنید و آن را از اول و بر این اساس، سازماندهی کنید.

برنامه ریزی برای مسائل ساده

بهترین روش مدیریت زمان، داشتن نظم شخصی است. برنامه ریزی فقط برای کارهای بزرگ و اهداف زندگی نیست. اگر می‌خواهید زندگی تان نظم داشته باشد، برای کارهای ساده مثل لباس پوشیدن و غذا خوردن نیز برنامه ریزی کنید. مثلا اگر می‌خواهید به مهمانی بروید، از روز قبل لباس‌های خود را مشخص کنید و آن‌ها را در دسترس خود قرار دهید. کارهای شتاب زده باعث بهم ریختگی و از بین رفتن نظم می‌شود.

برای آشنایی با بهترین روش های مدیریت زمان کلیک کنید.

تشویق کردن خود

برای این که نظم بیشتری داشته باشید لازم است تا انگیره خود را بالا ببرید. به این منظور می‌توانید در صورت انجام دادن کارها، خودتان را تشویق کنید. مثلا می‌توانید با خودتان قرار بگذارید تا در صورتی که تمام کارهای خود را به موقع انجام دادید، خود را به کافی شاپ دعوت کنید و اگر کارها را طبق برنامه انجام ندادید، خودتان را با حذف یک کار مورد علاقه تنبیه کنید.

اعتماد به دیگران

برنامه بسیار شلوغ، باعث می‌شود که انجام صحیح کارها با مشکل مواجه شود. برخی از افراد احساس می‌کنند که دیگران نمی‌توانند به خوبی کارها را انجام دهند و همه مسئولیت‌ها را خودشان به عهده می‌گیرند. با واگذار کردن برخی از امور به دیگران می‌توانید برنامه روزانه خود را سبکتر کنید تا کارهای شخصی خود را به نحو احسن انجام دهید.

کلام آخر

رعایت نظم و انظباط در انجام همه امور و در محیط‌های مختلف لازم و ضروری است. در صورتی که بتوانید نظم شخصی داشته باشید به بهداشت جسمی و روانی خود کمک بسیاری می‌کنید و از هرگونه استرس به دور خواهید بود. برای داشتن نظم لازم است که از قدم‌های کوچک شروع کرده تا به مرور نظم در شما نهادینه شود. در صورتی که بتوانید در زندگی نظم داشته باشید مطمئن باشید به هر آنچه که می‌خواهید می‌رسید و موفقیت شما تضمین خواهد شد. با این حال اگر زندگی شما به اندازه کافی منظم نیست می‌توانید با یک مشاور رشد فردی صحبت کنید و از او کمک بگیرید تا بتوانید تغییرات اساسی ایجاد کنید. در این راه مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته و آگاه می‌تواند به صورت تلفنی و حضوری به شما کمک کند.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا نظم شخصی می‌تواند باعث افزایش عزت نفس در زندگی شود؟

بله. هنگامی که شما برنامه مشخصی برای زندگی داشته باشید و به طور منظم امور مختلف را انجام دهید به مرور حس توانمندی شما افزایش می‌یابد و عزت نفس بیشتری را تجربه می‌کنید. علاوه بر این با داشتن نظم شخصی احترام بیشتری برای خود قائل خواهید بود که این مسئله به شما کمک می‌کند از عزت نفس بالایی برخوردار باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نظم شخصی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*