ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ثبات شخصیت | چگونه ثبات شخصیت داشته باشیم؟

در زندگی همواره افرادی را در اطراف خود می‌بینیم که شخصیت و رفتار متفاوتی دارند  اما نکته مشترک این است که همه افراد دوست دارند که به نوعی ثبات شخصیت دست پیدا کنند. در واقع آن‌هایی که شخصیت باثباتی دارند، محبوب بوده و بیشتر افراد تمایل دارند با آن‌ها در ارتباط باشند. بنابراین آن‌ها می‌توانند ارتباط بیشتری با دیگران داشته ‌و به افزایش بهداشت روانی و ارتقای سلامت جسمی خود کمک کنند. اما در مقابل، بسیاری از افراد نیز شخصیت بی ثباتی داشته و دمدمی مزاج هستند. این افراد مستعد ابتلا به اختلال شخصیت مرزی و ضد اجتماعی هستند و با مشکلات زیادی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. از این رو مهم است که افراد بتوانند به نوعی ثبات شخصیت دست پیدا کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید. برای آگاهی در زمینه ابعاد شخصیت کلیک کنید.

تماس با مشاور

ثبات شخصیت

ثبات شخصیت نتیجه تعامل بین فرد و محیط اوست. روانشناسان از اصطلاح تراکنش های فرد-محیط برای درک تأثیر متقابل بین افراد و شرایط زمینه ای آن ها استفاده می کنند. چندین نوع مختلف از این معادلات توصیفی توسط محققان روانشناسی توصیف شده است. نوع اول تعامل فعال فرد-محیط زمانی رخ می دهد که افراد به دنبال انواع خاصی از محیط ها و تجربیاتی هستند که با ویژگی های شخصیتی آن ها سازگار باشد. افراد ریسک پذیر ممکن است اوقات فراغت خود را بسیار متفاوت از افراد محتاط سپری کنند. برخی ورزش های پر تحرک نسبتا خطرناک تر را ترجیح می دهند در حالی که برخی دیگر تجربه های کم شدت را ترجیح می دهند.

نوع دوم تعاملات واکنشی فرد-محیط زمانی رخ می دهد که افراد به دلیل شخصیت خود نسبت به موقعیت عینی یکسان واکنش متفاوتی نشان دهند. یک گردهمایی اجتماعی بزرگ نشان دهنده زمینه روانشناختی متفاوتی برای افراد بسیار برونگرا در مقایسه با افراد بسیار درونگرا است. تراکنش‌های هیجان‌انگیز فرد-محیط زمانی اتفاق می‌افتد که افراد به دلیل ویژگی‌های شخصیتی خود، انواع خاصی از پاسخ‌ها را از محیط‌های اجتماعی خود بیرون می‌آورند یا برمی‌انگیزند. یک فرد گرم و مطمئن نسبت به یک فرد سرد و گوشه گیر، انواع مختلفی از پاسخ ها را از همسالان خود فراخوانی می کند.

تغییر شخصیت

در حالی که ویژگی های شخصیتی در طول زمان نسبتاً پایدار هستند، می توانند و اغلب به تدریج در طول زندگی تغییر می کنند. علاوه بر این، این تغییرات معمولاً در مسیر بهتر شدن هستند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که بیشتر بزرگسالان با افزایش سن سازگارتر، وظیفه‌شناس‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شوند. اما این تغییرات به جای روزها یا هفته ها در طول سال ها یا دهه ها آشکار می شوند. تغییرات ناگهانی و چشمگیر در شخصیت نادر است.

ویژگی های شخصیتی به دلیل تأثیراتی که بر رفتار و تداوم در طول زمان دارد، به شکل گیری مسیر زندگی افراد کمک می کند. هنگامی که با استفاده از آزمون‌های شخصیتی ساخته‌شده و معتبر اندازه‌گیری می‌شود، پنج ویژگی مهم فهرست بلندبالایی از پیامدهای زندگی را پیش‌بینی می‌کند: عملکرد در مدرسه و محل کار، روابط با خانواده، دوستان، و شرکای عاشقانه. رضایت از زندگی و رفاه عاطفی، سلامت جسمی و طول عمر و بسیاری موارد دیگر. البته هیچ یک از این نتایج کاملاً توسط شخصیت تعیین نمی شود. همه آن ها نیز تحت تأثیر شرایط زندگی مردم هستند. اما ویژگی های شخصیتی به وضوح بر زندگی افراد تأثیر می گذارد و به توضیح اینکه چرا دو نفر در شرایط مشابه اغلب نتایج متفاوتی نشان می دهند، کمک می کند.

ویژگی‌های افراد دارای ثبات شخصیت

هنگامی که افراد به طور مکرر در موقعیت های مختلف مشاهده می شوند، به راحتی می توان تأثیر ویژگی های شخصیتی را بر رفتار مشاهده کرد. در هر موقعیتی، رفتار یک فرد هم تحت تأثیر شخصیت و موقعیت او و هم عوامل دیگری مانند افکار، احساسات و اهداف فعلی او قرار می گیرد. اما وقتی فردی در موقعیت‌های مختلف یکسان مشاهده می‌شود، تأثیر شخصیت بر رفتار او به سختی تغییر می کند. به عنوان مثال، شما احتمالاً افرادی را می شناسید که به طور مداوم (اما نه همیشه) سر وقت حاضر می شوند و برخی دیگر که دائماً دیر می رسند.

افرادی که ثبات شخصیت دارند معمولا در انتخاب خود مطمئن هستند و زمانی که تصمیمی می‌گیرند به تصمیم خود احترام می‌گذارند و سعی نمی‌کنند آن‌ را تغییر دهند. این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارند، زودرنج نیستند و در شرایط بحرانی واکنش مناسبی از خود بروز می‌دهند. علاوه بر این، در عواطف و احساسات خود دارای ثبات هستند و تزلزل شخصیت ندارند، روابط عاطفی موفقی دارند و برای دیگران ارزش قائل هستند. آن‌ها می‌توانند رفتارهای خود را کنترل کنند. همچنین این افراد معمولا رفتارهای آنی و فکر نشده ندارند و به خودشان آسیب نمی‌زنند.

اینفوگرافیک ثبات شخصیت
اینفوگرافیک ثبات شخصیت

چگونه می‌توان به ثبات شخصیت دست پیدا کرد؟

داشتن شخصیتی قوی و با ثبات یکی از ویژگی‌هایی است که اکثر افراد خواهان آن هستند و می‌خواهند شخصیتی یکپارچه داشته باشند. برای اینکه بتوانید به ثبات شخصیتی برسید باید تمرینات فراوانی داشته باشید و با گذشت زمان می‌توانید این ویژگی را در خود پرورش دهید. توصیه می‌شود در قدم اول واقعیت را قبول کنید و در صورتی که اشتباهی دارید آن را بپذیرید و از انکار آن خودداری کنید. سپس اراده‌ خود را در انجام دادن امور قوی و مصمم کنید، برای زندگی خود هدف داشته باشید و راهکارهای رسیدن به آن را نیز مشخص کنید.

ثبات داشتن بدین معنا است که شما حرفی را که نمی‌توانید به آن عمل کنید نزنید. سعی کنید افکارتان را مثبت کنید و از افکار منفی خودداری نمایید ‌زیرا افکار منفی موجب سست شدن و نداشتن اراده می‌شود. با کمی آگاهی می‌توانید رفتاری که باعث نزدیک شدن شما به ثبات شخصیت می‌شود را متوجه شوید و با تقویت آن از نظر شخصیتی ثبات بیشتری داشته باشید. برای این کار نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید زیرا ممکن است نتیجه‌ خوبی نگیرید و حتی بی‌ثبات‌تر از قبل شوید.

تفکر عمیق یکی از راه‌های رسیدن به ثبات شخصیت است و با این کار می‌توانید ذهن خود را تقویت کنید و روی آن کنترل بیشتری داشته باشید. برای داشتن تفکر عمیق لازم است در مکانی که ساکت باشد بنشیند و نفس عمیق بکشید و روی تنفس خود تمرکز کنید و ذهن خود را از مسائل دیگر خالی نمایید. ممکن است این کار در ابتدا کمی دشوار باشد اما با تمرین می‌توانید در آن مهارت پیدا کنید. توصیه می‌شود روزانه 15 دقیقه تفکر عمیق داشته باشید. تفکر عمیق همچنین به شناخت ابعاد شخصیت شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

بی‌ثباتی شخصیت به چه معناست؟

بی‌ثباتی بدین معنا است که در خلق و عاطفه ثباتی وجود نداشته باشد و از نظر احساسی نیز فرد بی‌ثبات باشد. کسانی که ثبات شخصیت ندارند ممکن است مبتلا به اختلال شخصیت مرزی باشند. اینگونه افراد معمولا حالت تردید و دودلی دارند و از انتخاب خود مطمئن نیستند و شک دارند. افرادی که بی‌ثباتی شخصیت دارند دمدمی هستند و ترس از طرد شدگی دارند، آن‌ها گمان می‌کنند که شما قصد طرد کردن او را دارید.

همچنین این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارند و با کوچک‌ترین اتفاق عصبانی می‌شوند، خشم خود را به شدت بروز می‌دهند و واکنش شدیدی دارند. اکثر اوقات حالت افسردگی داشته و احساسات خود را به شکل افراطی بروز می‌دهند. به صورت کلی نوسانات شدید در احساس، عاطفه و شخصیت از نشانه‌های بی‌ثباتی شخصیت است.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلال شخصیت مرزی کلیک کنید.

 

کدام اختلال‌ها شخصیت‌ بی‌ثبات دارند؟

اختلال شخصیت مرزی از جمله اختلالاتی است که یکی از ویژگی‌های آن بی‌ثباتی شخصیتی می‌باشد. در این اختلال فرد تعادل ندارد و ممکن است شخصی را در یک موقعیت دوست داشته باشد و به او ابراز علاقه کند اما در موقعیت دیگر از آن شخص متنفر باشد و نتواند وی را تحمل کند. اینگونه افراد نسبت به هویت، ارزش‌ها،‌ وفاداری‌ها و هدف‌های خود اطمینان ندارند و نمی‌توانند به اطرافیان خود اعتماد داشته باشند و زمانی که با آن‌ها هستند احساس امنیت نمی‌کنند. به صورت کلی ویژگی افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند این است که روابط متزلزل و رفتار‌های خطرناک داشته، در مصرف الکل و مواد مخدر زیاده روی می‌کنند، خشم و واکنش غیر طبیعی دارند،‌ به خودشان آسیب می‌رسانند، احساس پوچی می‌کنند و از طرد شدن می‌ترسند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

 

سوالات متداول

همسرم مدتی است که رفتارهای متناقض از خود نشان می‌دهد و ثبات شخصیت خود را از دست داده است. آیا این رفتارها نشان دهنده اختلال شخصیت مرزی است؟

تنها وجود رفتارهای متناقض و بی ثباتی شخصیت نمی‌تواند نشان دهنده اختلال باشد. در صورتی که این رفتارها عملکرد فرد را دچار مشکل کرده است و همراه با ناپایداری حالت عاطفی در روابط، رفتار و خلق و خو همراه باشد نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. در این راه بهتر است که از کمک یک مشاور و روانشناس بهره مند شوید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*