ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان | از دیدگاه روانشناسان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تاثیر حیوان خانگی بر کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید

اگر در مورد نگهداری و یا عدم نگهداری از حیوانات خانگی به خاطر فرزندتان شک دارید، بهتر است از تاثیر حیوان خانگی بر کودکان اطلاعاتی کسب کنید. نگرانی درباره بهداشت و سلامت حیوان بسیار طبیعی است. اما بهتر است بدانید که اگر در نگهداری و بهداشت حیوان خانگی خود توجه لازم را داشته باشید خطر قابل توجهی سلامت شما و کودکتان را تهدید نمی‌کند. در این شرایط وجود حیوان خانگی نه تنها تهدیدی برای سلامت فرزندتان نیست بلکه از لحاظ روان‌شناختی فوائد متعددی می‌تواند داشته باشد و به رشد زبان و بهبود روابط اجتماعی او کمک می‌کند. در ادامه این مقاله به مزایای نگهداری حیوان خانگی برای کودکان می‌پردازیم. توصیه می کنیم با خواندن مقاله آموزش پدر و مادر بهترین سبک تربیتی را انتخاب کنید.

تماس با مشاور


نگهداری از حیوان علاقه‌ای قدیمی

نگهداری از حیوان علاقه‌ای قدیمی

انسان‌ها معمولا به طور طبیعی به برقراری ارتباط با حیوانات و نگهداری از آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. این علاقه از حدود سه یا چهار سالگی شروع به شکل گرفتن می‌کند و معمولا در سنین کودکی پررنگ‌تر است. روان‌شناسان این سن را سن بازی‌های دامپروری می‌دانند و باور دارند که کنجکاوی و بازی کودکان با موجودات زنده مثل مورچه‌ها، جوجه‌ها، پرندگان و گوسفندان در این سن بسیار پررنگ‌تر است.

به عقیده روانشناسان علاقه به حیوانات خانگی بر خلاف این باور که پدیده‌ای مدرن و جدید در غرب است؛ علاقه‌ای قدیمی است که به انسان در زندگی چند هزار سال گذشته کمک کرده است. انسان‌ها با علاقه به نگهداری از حیوانات هم مهارت‌های لازم برای مراقبت از فرزندانشان را آموزش می‌دیدند و هم می‌توانستند از محصولات این حیوانات استفاده کنند. همین علاقه قدیمی است که امروزه به شکل نگهداری از گونه‌های مختلف حیوانات خانگی در آمده است. در ادامه از منظر روانشناسی کودک به تاثیر حیوانات خانگی بر کودکان نگاه کرده‌ایم.

برای آشنایی بیشتر در زمینه حیوانات خانگی و انسان کلیک کنید.

اینفوگرافیک تاثیر حیوان خانگی بر کودکان

اینفوگرافیک تاثیر حیوان خانگی بر کودکان

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان | تمرین زندگی

یکی از اصلی‌ترین مزایای نگهداری حیوانات خانگی برای کودکان تمرین زندگی و مسئولیت‌پذیری لازم آن‌ها است. کودکی که مسئولیت‌های مختلف حیوان خانگی مانند غذا دادن، تمیز کردن، بیرون بردن و قدم زدن و برطرف کردن دیگر نیازهای یک حیوان خانگی را می‌آموزد؛ حس مسئولیت پذیری در کودک رشد می‌کند. بدین صورت کودک متوجه می‌شود که دیگران نیز به رفتار آن‌ها وابسته هستند.

برای شناخت بیشتر در زمینه مسئولیت پذیری کودکان کلیک کنید.

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان | یک دوست خوب

یک دوست خوب

کودکانی که تک‌ فرزند هستند و یا هم‌بازی هم سن و سال خود ندارند می‌توانند با حیوان خانگی خود همراه شوند، با او بازی کنند و یا با او درد دل کرده و ارتباط برقرار کنند. پژوهش‌ها نشان داده که حضور یک حیوان خانگی می‌تواند احساس تنهایی افراد را کاهش دهد. همچنین درک نیاز یک حیوان خانگی که دوست کودک شما هم هست و احساس مسئولیت او برای رفع نیاز حیوانش، به او کمک می‌کند تا در مراحل بعدی زندگی ارتباط احساسی پخته‌تری را با دوستانش برقرار کند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تک فرزندی کلیک کنید.

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان | رشد و درک احساسات

رشد درک احساسات

حیوانات برای بیان احساسات و هیجان‌های خود از کلام بی‌بهره هستند. بنابراین آن‌ها به وسیله رفتار غیرکلامی احساس و نیاز خود را به شما می‌فهمانند. جالب است بدانید ما انسان‌ها نیز هفتاد درصد ارتباطی که با دیگران برقرار می‌کنیم غیرکلامی بوده و تنها سی درصد آن کلامی است. شما معمولا از ظاهر دیگران و لحن کلامشان احساسشان را می‌فهمید. از نظر روانشناسان هرچقدر افراد در تشخیص احساسات دیگران به وسیله رفتارهای غیرکلامی قوی‌تر باشند، می‌توانند ارتباط با کیفیت‌تری را در روابط خود با دیگران داشته باشند. نگهداری کردن و ارتباط داشتن با یک حیوان خانگی در کودکی، احساسات را در او تقویت می‌کند و باعث می‌شود کودک ارتباط هیجانی پخته‌تری را در آینده برقرار کند.

برای اطلاع از ویژگی های کودک سالم کلیک کنید.

تاثیر حیوان خانگی بر کودکان | کنار آمدن با مرگ

حیوانات مختلف عمر متفاوتی دارند. جونده‌ها نهایتا 6 سال، سگ‌ها و گربه‌ها نهایتا 18 سال و اسب‌ها حداکثر 25 سال عمر می‌کنند. این مسئله به این معنی است که اگر انسانی یک‌سوم عمر طبیعی خودش را هم داشته باشد مرگ یک حیوان خانگی خود را تجربه می‌کند. تجربه مرگ یک موجود زنده برای کودکی که به آن حیوان احساس دلبستگی دارد و از او مراقبت می‌کرده تقریبا همان واکنش‌هایی را در پی دارد که یک فرد نسبت به مرگ یک عزیز نشان می‌دهد. کودکی که سوگ و فقدان یک حیوان خانگی را تجربه می‌کند، برای پذیرش مرگ یک عزیز در بزرگسالی آمادگی بیشتری دارد.

در انتخاب حیوان مناسب توجه کنید

نکته مهمی که باید در نهایت به آن توجه داشته باشید انتخاب حیوان خانگی مناسب سن و شرایط کودکتان است. اگر فرزند شما کمتر از چهار یا پنج سال سن دارد معمولا توانایی نگهداری از حیواناتی مانند سگ و گربه را ندارد و در این کار نیاز به کمک شما دارد. در تصمیم نگهداری از حیوانات توجه کنید که فرزندتان پیش از این به آلرژی و حساسیت مبتلا نبوده باشد، سپس برای خرید یک حیوان خانگی اقدام کنید. نگهداری از حیواناتی مانند سگ که حالات احساسی متنوع‌تر و توانایی شناختی بالاتری را دارند می‌توانند انتخاب مناسب‌تری نسبت به پرندگان و جوندگان و خزندگان در سنین کمی بالاتر باشند. برای بررسی بهتر می‌توانید موضوع را با یک مشاوره کودک در میان بگذارید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. 

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه کودک و مسائل مربوط به آن از جمله تاثیر حیوان خانگی بر کودکان کمک کند. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و امکان مشاوره حضوری و تلفنی را برای افراد امکان پذیر کند. کافی است که با انجام یک کلیک از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی بهره مند شوید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا داشتن حیوان خانگی می‌تواند به رشد زبان کودک کمک کند؟

مسلما بله و این مسئله هنگامی که شما تک فرزند هستید بیشتر خود را نشان خواهد داد. در واقع کودکان معمولا زمان زیادی را با حیوانات خود سپری می‌کنند و با آنان نیز شروع به صحبت می‌نمایند. از آنجایی که حیوانات شروع کننده مکالمات هستند کودک را مجاب می‌کنند که به صحبت با آنان ادامه دهند و رشد زبان کودک به خوبی شکل خواهد گرفت. در کنار این مسئله کودک دوست دارد که به دیگران اعلام کند که در منزل حیوانی خانگی دارد و این موضوع به رشد زبان و شکل گیری روابط اجتماعی بیشتر نیز کمک کننده است.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر حیوان خانگی بر کودکان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*