ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حیوانات خانگی و انسان | فوائد و معایب داشتن حیوان خانگی

معایب و فواید داشتن حیوانات خانگی چیست؟ آیا حیوانات خانگی برای احساس تنهایی انسان مفید است؟ حیوانات خانگی و انسان های ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. در زمان‌های گذشته ارتباط با حیوانات بیشتر برای رفع نیازهای غذایی و کشاورزی بوده است. حال آنکه در دهه‌های اخیر داشتن حیوان خانگی بیشتر به دلیل تمایل و علاقه افراد به آن‌ها صورت می‌گیرد. داشتن حیوان خانگی همیشه موافقان و مخالفان خود را داشته است. اما بسیاری از افراد برای کاهش تنش های روانی و رهایی از تنهایی و حس اضطراب خود از حیوانات خانگی نگهداری می کنند. اگر چه این روش یکی از شیوه های موثر روان درمانی می تواند باشد، اما لازم است کسانی که اختلالات روانی شدیدی را تحمل می کنند به شیوه ای کاملا تخصصی اقدام به درمان نمایند. مشاوره روانشناسی و روان درمانی می تواند در این زمینه بسیار موثر واقع شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

فواید داشتن حیوانات خانگی و تأثیرات آن بر زندگی انسان

فوائد داشتن حیوان خانگی

داشتن حیوانات خانگی فواید بسیاری دارد، در ادامه به تشریح برخی از فوائد زندگی با حیوانات خانگی پرداخته‌ایم:

اینفوگرافیک حیوانات خانگی و انسان

 اینفوگرافیک حیوانات خانگی و انسان

1. کاهش حس تنهایی از فواید داشتن حیوانات خانگی

انسان عصر حاضر بیش از هر چیز از تنهایی رنج می‌برد. پیچیدگی‌ها و پیشرفت تکنولوژی باعث شده انسان‌ها کمتر برای تعامل با یکدیگر وقت بگذارند. به این ترتیب تنهایی به نوعی به بحران عصر امروز تبدیل شده است. داشتن حیوانات خانگی تا حد زیادی در درمــان تنهایی به افراد کمک می‌کند از احساس تنهایی رهایی یابند. افرادی که حیوان خانگی نگه می‌دارند معمولا وابستگی زیادی به آن پیدا می‌کنند.

این حیوانات برای آن‌ها نقش عضوی از خانواده را می‌گیرد و ساعت‌های زیادی را در خانه با آن‌ها می‌گذرانند. حیواناتی مثل سگ و گربه محبت افراد را درک کرده و به خوبی تعامل عاطفی با صاحب خود برقرار می‌کنند. تحقیقات نشان می دهد که ارتباط عاطفی با طبیعت و حیوانات می تواند یکی از راه های موثر در کاهش اسـترس باشد.این موضوع باعث تقویت حس خوب و وابستگی در افراد و کاهش احساس تنهایی در آن‌ها می‌شود.

2. حیوانات خانگی و انسان | احساس آرامش

پژوهش‌ها نشان داده است، افرادی که حیوان خانگی نگه می‌دارند، اضطراب و بی قراری و همچنین فشار عصبی کمتری را تحمل می‌کنند. در واقع تعامل انسان با حیوان باعث کاهش تنش‌ها و افزایش آرامش در آن‌ها می‌شود. بر اساس مطالعات تعامل با حیوانات سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش داده و سـروتونین (هورمون شادی) خون را افزایش می‌دهد. بنابراین باعث کاهش استرس در افراد و ایجاد آرامش می‌شود. برای کسب اطلاع از دیگر راه‌های رسیدن به آرامش کلیک کنید.

3. اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری

نگهداری و مراقبت از حیوان خانگی به طور مستمر باعث افزایش مسئولیت پذیری افراد خصوصا در کودکان می شود. همچنین احساس موثر بودن در نگهداری از حیوان باعث می‌شود احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس فرد بیشتر شود.

افراد به خصوص کودکان در نگهداری از حیوان یاد می‌گیرند مسئولیت غذا دادن، مراقبت از سلامت و نگه داری از حیوان را به عهده گیرند. به این ترتیب احساس مسئولیت پذیری در کودکان نیز تحول بیشتری می‌یابد و عزت نفس بالاتری پیدا می‌کنند. برای مطالعه بیشتر در خصوص تاثیر حیوان خانگی بر کودکان کلیک کنید.

4. حیوانات خانگی و انسان | کمک به بهبود اختلالات روانی

مطالعات حاکی از آن است که حیوانات می‌توانند به بهبود علائم برخی اختلالات روانی کمک کنند. داشتن حیوان خانگی می‌تواند نشانه‌های افسردگی مانند احساس اندوه، گریه کردن، احساس بی‌ارزشی، بی‌حوصلگی، خستگی، بی‌انگیزگی، بی‌علاقگی و... را بهبود بخشد و خلق را بالا ببرد.

بر اساس پژوهش‌ها سالمندان دچار افسردگی با کمک حیوانات خانگی توانستند روحیه مثبت‌تر پیدا کنند. اضطراب و تنش‌های عصبی در ارتباط با حیوانات خانگی در افراد کاهش می‌یابد. همچنین در درمان‌های جدید برای بهبود تعاملات کارکردهای کودکان مبتلا به اوتــیسم از حیوانات خانگی استفاده می‌شود.

5. تاثیر بر فشار خون و سلامت قلب

بر اساس برخی مطالعات داشتن حیوان خانگی مثل سگ و گربه می‌تواند بر سلامت قلب موثر باشد. بر اساس این مطالعات افرادی که حیوان خانگی دارند، کمتر به خاطر مشکلات قلبی به پزشک مراجعه کرده و کمتر دچار حمله قلبی شدند. همچنین فشار خون بالا در افراد دارای حیوان خانگی، تا حدی کمتر است. بر اساس پژوهش‌ها کودکانی که سابقه فشار خون بالا دارند، با نوازش کردن حیوان خانگی کاهش فشار خون را نشان دادند. در پژوهشی دیگر افرادی که سگ یا گربه داشتند، در مقایسه با دیگران در طول آزمایش نوسانات ضربان قلب و فشار خون کمتری را نشان دادند.

6. افزایش عشق و محبت در خانواده

در بسیاری موارد داشتن حیوانات خانگی باعث افزایش عشق و محبت در میان اعضای خانواده و به ویژه در کودکان می‌شود. کودکان از طریق محبت به حیوانات سلامــت روان بیشتری را تجربه می‌کنند. همچنین عشق و محبت در وجود آن ها بیشتر می شود که همین امر موجب تقویت صفات انسانی در آن ها خواهد شد.

 

مضرات نگهداری از حیوانات خانگی

مضرات نگهداری حیوان خانگی

برخی محققان عقیده دارند نگهداری از حیوانات خانگی می‌تواند معایبی برای سلامت افراد به خصوص کودکان داشته باشد. این معایب شامل موارد زیر است:

1. حیوانات خانگی و انسان | تشدید آلرژی

کودکانی که حساسیت و آلرژی دارند، ممکن است با نگهداری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه شدت آلرژی آن‌ها بیشتر شود. در واقع تماس یا تنفس با مو یا بزاق حیوان می‌تواند باعث تشدید آلرژی و فعال شدن سیستم ایمنی بدن شود. حساسیت به حیوانات معمولا به صورت مشکلات تنفسی خود را نشان می‌دهد و می تواند علت تنگی نفس در بعضی افراد باشد. گاهی سرفه ای مکرر، سوزش چشم و خس خس سینه مشاهده می‌شود. برخی کودکان با حساسیت به حیوانات مشکلات پوستی مثل خارش، متورم شدن یا کهیر را نشان می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود در خانه‌هایی که کودکان حساسیت دارند، از نگه داری حیوانات خودداری شود.

2. خطر توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز نوعی بیماری انگلی است که در اثر پخش شدن فضولات حیوانات در محیط می‌تواند به انسان منتقل شود. انگل توکسوپلاسما بیشتر در گربه‌ها و حیوانات ولگرد وجود دارد. در صورت خارج شدن حیوان از منزل و تماس با حیوانات ولگرد، احتمال آلود شدن آن‌ها بیشتر می‌شود. انگل این بیماری پس از گردش در خون می‌تواند در غدد لنفاوی و حتی در مغز ایجاد تومور کند. گاهی حتی تشنج در اثر این بیماری دیده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با بیماری توکسوپلاسموز کلیک کنید.

3. دیگر بیماری‌های انگلی و باکتریایی

یکی از باکتری‌هایی که می‌تواند از طریق سگ منتقل شود، کمپیلوباکتر نام دارد. این باکتری می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های گوارشی و علائمی مانند، اسهال، تب، دردهای شکمی، تهوع و استفراغ شود. همچنین بیماری لپتوسپیروز از طریق باکتری لپتوسپیرا از سگ منتقل شده و باعث بروز علائم آنفولانزا مانند تب ناگهانی، سردرد شدید، قرمزی چشم‌ها، دردهای عضلانی و خستگی می‌شود.لیشمانی نیز نوعی بیماری انگلی است که از طریق سگ‌ها منتقل شده و با وجود زخم‌هایی در پوست شناسایی می‌شود. همه این موارد با رعایت بهداشت و واکسن‌های ضروری می‌تواند تا حدی قابل پیشگیری باشد.

 

حیوانات خانگی و انسان | توصیه‌هایی برای نگهداری از حیوانات خانگی

توصیه هایی برای نگه داری از حیوانات خانگی

  • سعی کنید در مراقبت‌های پزشکی مثل واکسن زدن دقت کافی را داشته باشید.
  • گربه یا سگ را از اتاق کودک دارای حساسیت دور نگه دارید.
  • پس از تماس با حیوان دست‌های خود را مرتب بشویید.
  • با گردگیری و جارو کردن مداوم خانه را همواره پاکیزه نگه دارید.
  • در صورت وجود فضولات سگ یا گربه در حیاط یا باغچه حتما آن محل‌ها را تمیز کنید به خصوص در مکان‌هایی که محل بازی و رفت و آمد کودکان است.
  • مراجعه منظم به دامپزشک جهت چک آپ می‌تواند از بروز خیلی از بیماری‌ها جلوگیری کند.

 سخن آخر
باید در نظر داشت که زندگی آپارتمان نشینی که اغلب شهرنشینان آن را تجربه می کنند، قوانین و مقررات خاص خود را دارد. زندگی با حیوانات در فرهنگ ما چندان پذیرفته نیست. به همین دلیل ممکن است که موجبات اعتراض همسایه ها را فراهم نماید. به همین دلیل لازم است با توجه به شرایط و محیط زندگی خود اقدام به نگهداری حیوانات کنید؛ تا ضمن عدم ایجاد مزاحمت برای همسایگان، باعث سلب آزادی حیوانات و محدود کردن بیش از اندازه آن ها که سطح خفیفی از نمونه حیوان آزاری است، نشوید.
مسئله دیگر فوبیای حیوانات است. بعضی افراد به شدت از حیوانات هراس دارند. به گونه ای که ممکن است دچار مشکلات جسمانی و ترس شدید شوند. برای رفع این هراس های غیر قابل کنترل می توانید از مشاوران روانشناس یاری بخواهید. مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

علاقه به حیوانات نشانه چیست؟

علت دقیق علاقه انسان به حیوانات مشخص نیست. اما می‌توان آن را به نظریه تکاملی نسبت داد. انسان به طور طبیعی موجودی اجتماعی است و علاقه دارد تا با دیگر موجودات زنده ارتباط برقرار کند. دلیل دیگر می‌تواند وجود حس مادری و پدری در افراد باشد. نگهداری از حیوانات این حس را در افراد تقویت می‌کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*