ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برنامه ریزی برای کنکور | ویژگی‌های برنامه خوب را بشناسید

کنکور، دورانی پر استرس برای اکثر داوطلبان آن است. آنچه که بیش از همه اهمیت دارد برنامه ریزی برای کنکور است. چرا که برای نتیجه گرفتن در کنکور، لازم است که دروس بسیار زیادی را در زمانی محدودی مطالعه کرد. حال موفقیت در کنکور چگونه حاصل می‌شود؟ برای این کار باید یک برنامه خوب و اصولی داشته باشید. برنامه کنکور باید واقع بینانه نوشته شود و متناسب با توانایی فرد باشد. همچنین در این برنامه باید به تناسب میان دروس، زمان درس خواندن، مرور و تست زنی و استراحت کافی توجه کرد. با توجه به محدود بودن زمان، همواره درس هایی عقب می‌افتند که با داشتن یک برنامه خوب، می‌توان آن ها را جبران کرد. برای برنامه‌ریزی بهتر برای درس‌خواندن و کاهش استرس و ایجاد انگیزه می‌توانید از مشاوره تحصیلی استفاده کنید.


گیف برنامه ریزی برای کنکور

ویژگی های برنامه خوب برای کنکور

هدف از برنامه ریزی کنکور، این است که بتوان به خوبی درس خواند و از آن نتیجه گرفت. ویژگی های یک برنامه خوب به شرح زیر می‌باشد:

قابل اجرا بودن

برنامه باید قابل اجرا و واقع بینانه باشد. در هنگام برنامه ریزی توجه داشته باشید که فراتر از توانایی خودتان، برنامه نریزید. برای مثال 14 ساعت درس خواندن در طول روز آن هم روزهای اول شروع، کار سختی است و فقط باعث می‌شود که به سرعت خسته شوید. مدت زمان درس خواند باید در طول زمان و به تدریج افزایش یابد. 

برنامه ریزی برای کنکور | زمان جبرانی

در هنگام برنامه ریزی به وقت های هدر رفته خود توجه داشته باشید. ممکن است که بغضی روزها نتوانید به خوبی درس بخوانید و در این صورت از برنامه خود عقب میفتاید و تعادل درس خواندن تان از بین می‌رود. به همین دلیل بهتر است که در هنگام برنامه ریزی، زمانی را در آخر هفته به جبران مباحث عقب افتاده اختصاص دهید.

مرور و تست زنی

هر قدر هم که درس بخوانید، باز هم نیاز به تست زنی دارید. بهترین روش برای تسلط بیشتر بر روی دروس تست زنی است. چرا که تست زدن باعث می‌شود که هم درس ها را دوره کنید و هم با سوالات آزمون آشنا شوید. برای اطلاع از بهترین روش‌های تست زنی کلیک کنید.

زمان کافی برای خواب و استراحت

در برنامه ریزی خود به خواب و استراحت توجه ویژه ای داشته باشید. طوری برنامه ریزی کنید که حداکثر ساعت یازده شب به خواب بروید و 6 تا 7 صبح بیدار شوید. چرا که بهترین زمان برای خواب و استراحت در این بازه زمانی است. می‌توانید خواب نیم ساعته ای در بعد از ظهر نیز داشته باشید. همچنین باید زمانی را به استراحت در میان زمان های درس خواندن قرار دهید. برای مثال می‌توانید بعد از 90 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت داشته باشید.

نکته: در هنگام درس خواندن، فقط درس بخوانید و در هنگام استراحت، فقط استراحت کنید.

برنامه ریزی برای کنکور | تناسب

منظور از تناسب این است که زمان های مناسبی را برای دروس عمومی و اختصاصی بگذارید. در طول روز هم به مطالعه دروس عمومی و هم دروس اختصاصی بپردازید. توجه داشته باشید که نسبت دروس تخصصی همواره بیشتر از دروس عمومی است و باید زمان بیشتری را به آن ها اختصاص دهید.

 

مدت زمان مطالعه در طول روز

یکی از مهم ترین دغدغه های داوطلبین کنکور، مدت درس خواندن در طول روز است. مدت زمان مطالعه بسیار مهم است اما کیفیت مطالعه از آن مهم تر است. ممکن است یک فرد 20 صفحه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*