ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تعریف و تمجید از دیگران | و

بهترین راه تعریف و تمجید از دیگران چیست؟ به نظر شما تعریف کردن یک خیابان یک طرفه است؟ فکر می‌کنید منافع این کار ساده، فقط متوجه شخصی است که در سمت گیرنده تعریف قرار دارد؟ پاسخ منفی است. به زبان آوردن تعریف به نفع همه است. پتانسیل این را دارد که مانند یک موج به هر کسی اعم از دهنده و گیرنده برخورد کند و به شکلی مثبت و موثر گسترش یابد. تحقیقات علمی همگی از اثرات مثبت روانی تعریف شنیدن خبر می دهند که تا چه اندازه می تواند بر بهبود رابطه های بین فردی موثر واقع شده و به رفع سوتفاهم های احتمالی کمک کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

تعریف و تمجید به عنوان یک عادت مثبت

عادت به تعریف کردن به دقت و توجه فرد روی محیط تاثیر می گذارد تا از آنچه در اطراف او خوب به نظر می رسد خوشحال و قدردان باشد. تعریف و تمجید منجر به گسترش مهربانی می شود. که افراد یکدیگر را دوست داشته باشند. رفتارهایی که پاداش دریافت می کنند احتمالاً تکرار می شوند. بنابراین، اگر به کسی بگویید که چقدر به دلیل ویژگی های خوبی که دارد از او تعریف می کنید احتمالاً با دیدن دوباره شما لبخند می زند.
بنابراین تعریف ‌کردن به افراد کمک می‌کند دیدگاهی خوش‌بینانه و شادتر داشته باشند. علاوه بر این عادت به تعریف کردن از ویژگی های مثبت می تواند شروع کننده خوبی برای مکالمه با کسی باشد یا راهی مناسب برای کم رنگ کردن یک ضربه ناخوشایند روحی به حساب آید. خواه صحبت با کسی باشد که می شناسید خواه با کسی که به تازگی ملاقات کرده اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برقراری ارتباط با دیگران کلیک کنید.

تعریف و تمجید از دیگران | تمجید به عنوان پاداش

چه کسی از دریافت یک جایزه غیرمنتظره خوشش نمی آید؟ پروفسوری از موسسه ملی علوم فیزیولوژیکی ادعا می کند که دریافت یک تعریف و تمجید می تواند همان تاثیری را که دریافت پول در مغز شما ایجاد می کند، داشته باشد. چند سال پیش، در مطالعه‌ای که در آن مغز شرکت‌کنندگان با استفاده از ام آر آی ​​اسکن شد، محققان دریافتند که شنیدن تعریف منجر به فعال‌سازی مناطق مشابهی در بخش‌های پاداش ده مغز، مانند جسم مخطط می شود که هنگام دریافت هدایای پولی فعال می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی پول کلیک کنید.
این موضوع نشان می‌دهد که نه تنها پاداش‌های اجتماعی و پولی به شیوه‌ای مشابه پردازش می‌شوند، بلکه همچنین نشان می‌دهد که پاداش‌های اجتماعی می‌توانند به اندازه پاداش‌های پولی احساس خوبی ایجاد کنند.
این روند توضیح می دهد که چرا مردم گاهی اوقات از مزایای پولی برای کمک به دیگران استفاده می کنند. درخشش و گرمایی که از کمک به آن کودک پناهنده فقیر دریافت می کنید آنقدر احساس خوبی در شما ایجاد می کند که حاضرید مقداری از پول خود را هزینه کنید و خوشحال شوید. تعریف شما اگرچه گاهی با ابرازهیجانات شدید بیرونی از جانب تشویق شونده همراه نمی باشد، اما می تواند هیجان و شادی عمیقی را ایجاد کند که مغز انسان آن را دوست دارد و به آن واکنشی نشان می دهد که تا مدت ها پایدار می ماند.  

تاثیرات تعریف و تمجید

اول از همه، تحقیقات نشان داده است که دریافت تعریف و تمجید می تواند عملکرد را بهبود ببخشد و در افزایش یادگیری فرد موثر باشد. به طور خاص، مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که وقتی فرد مهارت جدیدی را امتحان می کند مانند رقصیدن، دویدن، یا نواختن یک آلت موسیقی، دریافت تمجید به مغز او کمک می کند تا این مهارت را بهتر به خاطر بسپارد و از عهده ی تکرار آن بهتر بربیاید.
در این مطالعه، به ۴۸ بزرگسال یک تکلیف خاص ضربه زدن با انگشت آموزش داده شد. یک سوم از شرکت کنندگان برای عملکرد خود مورد تحسین قرار گرفتند، یک سوم برای عملکرد شرکت کننده دیگر مورد تحسین قرار گرفتند و بقیه هیچ تحسین و تمجیدی دریافت نکردند. روز بعد، گروهی که برای عملکرد خود مورد تحسین قرار گرفتند، بهتر از سایرین در انجام وظیفه عمل کردند.
تحسین شنیدن با فعال کردن بخش های پاداش دهنده در مغز یادگیری که در طول خواب اتفاق می‌افتد را بهبود می بخشد. فرآیندی که به آن «تثبیت مهارت» می‌گویند رخ می دهد. به عبارت دیگر با تعریف و تمجید از دیگران، به یادگیری و عملکرد بهتر آن ها کمک می کنید. توجه داشته باشید، همه شما افرادی که در پست های مدیریتی هستید براحتی می توانید از مزایای تحسین کارکنان بهره ببرید.

تعریف و تمجید از دیگران
1-تاثیر تعریف کردن بر روابط

احساس ارزشمندی و دیده شدن از نیازهای اساسی انسان است. قدردانی در روابط، چه در روابط با شرکای کاری و همسر و چه با دوستان، عنصری اساسی برای پیوندهای قوی بین فردی است. بخشی از قدرتی است که فرد را به همکاری با اطرافیان وا می دارد و اگر به چالشی بربخورد، دانستن این که پس از سپری کردن آن از شما تمجید می‌شود، انگیزه مضاعفی ایجاد می کند که بخواهید بر چالش های بعدی نیز غلبه کنید.
تعریف و تمجید باعث می شود قدردانی را که افراد نسبت به یکدیگر احساس می کنند، به نمایش بگذارند. تعریف و تمجید به‌عنوان هر نوع قدردانی صمیمانه از یکی از صفات شخصیتی در یک فرد یا یک رفتار یا ظاهر شناخته می شود که این احساس خوبی  ایجاد می کند. همان طور که گفته شد دانشمندان دریافته‌اند که شنیدن یک تعریف و تمجید در واقع همان بخش‌هایی از مغز را روشن می‌کند که با دریافت جایزه نقدی فعال می‌شوند. تحقیقات دیگر(از همان گروه محققان) نشان می دهد که تعریف و تمجید در یادگیری مهارت ها و رفتارهای حرکتی جدید نیز موثر هستند.

2-تعریف و تمجید از دیگران | افزایش اعتماد به نفس

بارزترین فایده برای دیگران اعتماد به نفسی است که ایجاد می کند. وقتی نشان می دهید که در کسی ارزش های اخلاقی می بینید، تعریف شما به او کمک می کند ارزش واقعی درون خود را تشخیص دهد.  به آن ها اعتبار و شهامت می دهد تا این ارزش را به اشتراک بگذارند.

3-ایجاد خلاقیت

فرض کنید از یک همکار یا کارمند به خاطر کاری که به خوبی انجام داده است یا ایده ای که به ذهنش رسیده است تعریف می کنید. تمایل شما به تمجید آن ها را تشویق می کند تا ایده های بیشتر و بهتری به اشتراک بگذارند. شخص ایده ای ارائه می دهد که یک مسئله کلیدی را برای سازمان شما حل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.
ایده ها باعث می شود محیط کار پویاتر عمل کند و در هزینه های احتمالی قبل از خود، در شرکت صرفه جویی شود. اگر مسیر را برای ایده پردازی باز نمی‌کردید، این راه‌حل می‌توانست در ذهن آن‌ها تا همیشه قفل بماند.  تمام آن پتانسیل موفقیت ممکن بود از دست برود که با یک تمجید ساده، به فرصت بزرگ بدل شده است.

4-تعریف و تمجید از دیگران | اعتمادسازی

برای درک توضیح به مثال قبل باز گردید و به کارمندی که ایده شغلی را ارائه و سپس با برخورد مثبت مدیران مواجه شده بود فکر کنید. پاسخ مثبت به ایده های آن شخص توسط مدیران شرکت، دیگران را نیز قادر می سازد تا نظرات خود را با اعتماد بیشتری مطرح کنند. حالا شما پاداش باز گذاشتن معدن طلایی از ایده ها را دریافت می کنید که سازمان شما را به سطح بعدی موفقیت می برد. در مورد آن فکر کنید. تمام آن پیشرفت ها تنها با یک تعریف به دست آمده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.

5-افزایش بهره وری ذهنی و عملکرد شناختی

تمجید کردن باعث تقویت یادگیری و رفتار مثبت می شود. این فرایند با ایجاد پاسخ «می‌خواهم دوباره این کار را انجام دهم تا بتوانم دوباره آن حس را تجربه کنم» انجام می شود. چنانچه گفته شد مشاهدات نشان می دهد که تعریف کردن بر تقویت حافظه، انگیزه و سایر عملکردهای شناختی تأثیر می گذارد.
لذتی که در تعریف شنیدن وجود دارد و رفتاری که بعد از آن متوجه شما تعریف کننده می شود باعث می شود هنگامی که آن را تجربه کردید، بیشتر از همیشه تعریف و تمجید کنید. تعریف کردن و تعریف شنیدن یکی از عادات شادی آور افراد است. بهتر است به طور منظم آن را تمرین کنید. هیچ هزینه ای برای شما ندارد، اما ارزشی که هم دهنده و هم گیرنده احساس و دریافت می کنند قیمت ندارد.  

ویژگی و نحوه تعریف کردن خوب

همه هر روز در روابط نزدیک مشغول تعریف و تمجید هستند. به همین دلیل ویژگی های مثبت موجود یکدیگر را بدیهی می دانند و گاهی فقط نکات منفی را ذکر می کنند که نیاز به راه حل دارند.  بنابراین تلاش هماهنگ برای توجه به همه چیزهای خوب در مورد شریک زندگی خود یا عضو خانواده یا دوست، مهم است. اگر عادت به تعریف و تمجیدهای مکرر داشته باشید، مکرراً متوجه آنچه خوب پیش می‌رود نیز می شوید و این می تواند به تقویت هر رابطه ای کمک کند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

1-صمیمانه و صادقانه بودن تعریف

همه تعریف ها یکسان نیست. بی ضرر به نظر می رسد که به کسی بگویید کفش هایش زیبا هستند، حتی اگر واقعاً فکر کنید آن ها زشت هستند. در اکثریت قریب به اتفاق مواقع، تعریف واقعی از تعریف غیرصادقانه تفکیک پذیر بوده و اثراتش فراتر می‌رود. بسیاری از مسائلی که به نام تعریف مطرح می شود از طریق لحن صدا و زبان بدن به شنونده منتقل می‌شود.
بسیاری از افراد در هنگام گوش دادن به تعاریف، وقتی صحبت های غیر صادقانه ای می شنوند، از حس ششم کمک گرفته و متوجه میزان صداقت موجود در رفتار و گفتار می شوند. همه ویژگی‌هایی دارند که شایسته تمجید باشد. به آن ها توجه کنید و آن ها را به زبان بیاورید.

2-تعریف و تمجید از دیگران | توجه کردن

کلید تعریف کردن و خوب بودن در تعریف کردن، توجه به اطرافیان و توجه به جزئیات است. به آنچه در مورد یک شخص دوست دارید یا از آن قدردانی می‌کنید توجه کنید. برای اطمینان از اینکه تعریفی که می کنید به همان شکلی که می‌خواهید به نمایش در می‌آید، آن را شخصی کنید تا گیرنده احساس ویژه‌ای داشته باشد.  به هر حال، یک تعریف خوب، اکسی توسین را در مغز شما آزاد می کند و باعث می شود که شما نیز احساس خوبی داشته باشید.  همچنین، اگر می‌خواهید واقعاً قابل اعتماد جلوه کنید، تعریف‌های خود را بر چیزی در مورد شخصیت یا دستاوردهای گیرنده‌ متمرکز کنید، نه ظاهر او.

3-تاکید بر خصوصیت مشخص

بهترین تعریف ها خاص هستند. به ویژگی های شخصیت، رفتارها یا ظاهر اشاره دارند. همه دوست دارند بدانند که به نظر جذاب می‌ آیند. شنیدن این موضوع از کسی که فکر می‌کند شما باهوش، مهربان یا زیبا هستید، لذت بخش و خوب است، اما این تعریف‌ها همه شمول بوده و برای بسیاری از افراد صدق می‌کند. فراخوانی چیزی خاص، به طرف مقابل نشان می دهد که به او علاقه مند هستید و به او توجه می کنید. به جای اینکه فقط به کسی بگویید زیبا به نظر می رسد، بگویید تو در آن پیراهن آبی که پوشیده ای، خیلی خوش تیپ به نظر می آیی. با رنگ‌پوستت مطابقت دارد.

4-تعریف و تمجید از دیگران | تمجید های ناراحت کننده

جوآن وود، استاد روانشناسی دانشگاه واترلو که در مورد این موضوع تحقیق می کند، توضیح می دهد برای افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، در واقع تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد تعریف و تمجیدها به خوبی پذیرفته نمی شوند. به نظر می‌رسد که این مشکل احتمالاً ناشی از مقاومت آن ها در برابر اطلاعاتی است که با جهان بینی آن ها در تضاد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.
به نظر می‌رسد که مردم انگیزه بالایی برای حفظ دیدگاه‌های خود دارند، حتی اگر منفی باشند. کار بعدی از گروه تحقیقاتی وود نشان می‌دهد که ابراز علاقه به طرف مقابل در زمانی که این گونه واکنش نشان می‌دهد، به جای تعریف کردن در تقویت روابط، بهتر عمل می کند.  
تعریف و تمجید از دیگران

عدم تکیه همیشگی بر تحسین دیگران و کسب اعتماد درونی

واضح است که بطور طبیعی، تعریف و تمجید به مردم احساس خوبی می دهد. برای برخی افراد، تشویق کافی خواهد بود. اما برای کسانی که نیاز به قانع‌کننده‌های بیشتری دارند و تایید شدن مهم است، تعریف شنیدن مزایای بیشتری به دنبال دارد اما در عین حال این یک تله بسیار رایج است که افراد در آن گرفتار می شوند، جایی که به دنبال بازخورد بیرونی از سایر افراد و موقعیت های اطراف خود می گردند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند.
اگرچه تعریف شنیدن برای همه مشکل ساز نمی شود، اما زمانی که به یک مسئله تبدیل می شود و بدون گرفتن تاییدها احساس ناکافی بودن می کنید بهتر است برخی روش ها را تمرین کنید.

تمرین هایی برای کنترل احساس ناکافی بودن

  • به دست آوردن خودآگاهی نسبت به آنچه از نظر عاطفی میل دارید.
  • تشخیص هر گونه الگوی ناسالمی که ممکن است کارساز نباشد. از جمله نیاز به تایید و تمجید مداوم.
  • آموختن روش های جدید برای تجربه احساس خوب که به شدت به بازخورد بیرونی افراد اطراف متکی نباشد.
  • تمرین را تا زمانی که بطور خودکار عمل کند ادامه دهید. مانند هر مهارت دیگری، این کار به انگیزه، زمان و تمرین نیاز دارد. اما هر چه بیشتر آن را انجام دهید، آسان‌تر و شهودی‌تر می‌شود.
  • چیزی که شما روی آن کنترل دارید، توانایی بازپس گیری کلید شادی و سایر احساسات شخصی است که در واقع از درون شما می آید، نه از افراد یا شرایط اطراف شما و تایید یا عدم تایید ان ها.
 

سخن آخر درمورد تعریف و تمجید از دیگران

مواقعی وجود دارد که برخی مردم از شنیدن تعریف احساس ناراحتی می‌کنند، زیرا به آن ها آموزش داده شده که پذیرش تعریف مساوی است با خودستایی یا لاف زدن تعریف کننده. اما همیشه اینطور نیست. تعریف و تمجید به معنای برقراری ارتباط با اطرافیان است و اینکه آن ها از چه چیزهایی لذت می برند. یادگیری نحوه پذیرفتن مهربانانه تعریف از دیگران به همان اندازه مهم است که یاد بگیرید چگونه از آن ها تعریف کنید.
از این گذشته، انکار یک تعریف و تمجید، راه دیگری برای گفتن این موضوع به گوینده است که اشتباه می کند یا نظر یا دیدگاهش برای شما بی ارزش است که چنین رفتاری در واقعیت یک نوع بی ادبی محسوب می شود. مانند امتناع از پذیرش هدیه از طرف کسی. تعریف را با تشکر و فروتنی قبول کنید. وقتی به صداقت گوینده شک دارید، یک متشکرم ساده کار را تمام می کند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*