ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مزاحم تلفنی | بررسی علل و نحوه برخور

ایجاد مزاحمت برای دیگران رفتار نامناسبی است که می‌تواند به اشکال مختلفی از جمله مزاحمت تلفنی صورت بگیرد. فرد مزاحم اغلب به دلایل گوناگونی از جمله ابتلا به اختلالات شخصیت و یا مشکلات جنسی به این عمل روی می‌آورد. با این حال آمار ایجاد مزاحمت‌های تلفنی به لحاظ کمی در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است اما به لحاظ دلایل و ماهیت شرایط، نامناسب‌تر شده است چراکه در گذشته با نبود وسایل ارتباطی هوشمند، بسیاری از مزاحمین تلفنی کودکان یا نوجوانانی بودند که در گروه‌های دوستی با انجام این کار احساس سرگرمی می‌کردند؛ اما امروزه با گسترش فضای مجازی؛ مزاحمت تلفنی به‌قصد سرگرمی و در سنین پایین کاهش پیدا کرده است. با این حال آنچه که اهمیت دارد نوع واکنش مناسب افراد نسبت به این عمل است که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

 
گیف مزاحم تلفنی

دلایل ایجاد مزاحمت تلفنی

مزاحمت تلفنی می‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد و در این راه لازم است که افراد بتوانند با مدیریت بازخوردهای منفی، رفتار خود را کنترل کرده و به شیوه درست تصمیم گیری کنند. 

برای اطلاع بیشتر در زمینه مدیریت بازخوردهای منفی کلیک کنید.

خصومت شخصی با طرف مقابل

یکی از جدی‌ترین دلایل ایجاد مزاحمت‌های تلفنی، وجود خصومت و مشکلات شخصی است. این قبیل مزاحمت‌ها معمولاً همراه با تهدید یا ناسزاگویی هستند. مزاحم تلفنی با این رفتار به دنبال ایجاد مزاحمت و آزار دادن فردی است که به هر دلیلی توانایی روبه‌رویی با او را ندارد.

مزاحم تلفنی و داشتن شخصیت ناسالم 

اعتقاد بسیاری از متخصصین راجع به ایجاد مزاحمت، این است که فرد مزاحم، دچار مشکلات جدی در شخصیت است. هرگونه رفتار ناسالم و خارج از عرف مانند، مزاحمت تلفنی، بیانگر این است که فرد از یک مشکل درونی رنج می‌برد. بیماری روانی می‌تواند به‌صورت اختلال شخصیت سادیستیک یا تمایل به آزارگری باشد. این افراد از ایجاد مزاحمت برای دیگران لذت می‌برند. مهم نیست که مخاطب آن‌ها در آن سوی خط تلفن چه کسی باشد؛ فرد سادیستیک صرفاً از اینکه بتواند با یک تماس بدموقع، مزاحم استراحت وی بشود و یا با بیان کلمات نامناسب او را عصبانی کند، احساس رضایت می‌کند. حتی ممکن است سعی کند طرف مقابل را تهدید کرده و با ترساندن وی احساس آرامش کند.

اختلال شخصیت ضداجتماعی نیز یکی از دلایل ایجاد مزاحمت‌های تلفنی است. افراد مبتلابه اختلال شخصیت ضداجتماعی، به‌طور مکرر رفتارهای خلاف قانون را انجام می‌دهند و از این رفتارها لذت می‌برند.

پرخاشگری منفعلانه

بعضی از افراد، به دلیل اعتمادبه‌نفس ناکافی، توانایی بیان عصبانیت خود را به شیوه مستقیم ندارند. آن‌ها پرخاشگری خود را به‌صورت غیرمستقیم به دیگران نشان خواهند داد. غرولند کردن، کم‌کاری در محیط کار یا حتی ایجاد مزاحمت به‌ویژه مزاحمت‌های تلفنی که کسی چهره این فرد را نمی‌بیند، راه‌هایی هستند که وی برای تخلیه خشم خود انتخاب می‌کند.

این قبیل افراد گاهی اوقات مخاطب خود را کاملاً هدفمندانه انتخاب می‌کنند و دقیقا به فردی زنگ می‌زنند که نسبت به او احساس خشم دارند؛ اما در بعضی از مواقع فرد نسبت به یک شخص خاص احساس خشم نمی‌کند و به‌طورکلی اساس نارضایتی و عصبانیت دارد. این افراد احتمالاً به‌صورت تصادفی با یک شماره تماس خواهند گرفت.

مزاحم تلفنی و داشتن مشکلات جنسی

یکی از دلایل وجود مزاحمت‌های تلفنی، بیماری‌های جنسی است. مزاحمت‌هایی که به شکل تمایل به ایجاد دوستی یا پیدا کردن یک هم‌صحبت ایجاد می‌شوند یا حتی مزاحمت‌هایی که فرد شروع به بیان الفاظ رکیک و نامناسب می‌کند، در این طبقه دسته‌بندی می‌شوند. این افراد بابیان کلمات نامناسب، به تحریک یا ارضا جنسی دست پیدا می‌کنند.

ضعف مهارت‌های اجتماعی

کاربرد اصلی تلفن، ایجاد ارتباطات اجتماعی است. تماس تلفنی به دلیل اینکه لزوم حضور فیزیکی را از بین می‌برد، برای بسیاری از افرادی که با ارتباطات اجتماعی مشکل ‌دارند و از ارتباط می‌ترسند، ابزار بسیار کارآمدی است. گروهی از مزاحمت‌های تلفنی به این خاطر اتفاق می‌افتند که فرد از ایجاد شیوه صحیح برقراری ارتباط با دیگران عاجز است.

برای آشنایی بیشتر در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

مزاحم تلفنی و انجام سرگرمی

مزاحمت تلفنی به‌قصد سرگرمی، بیشتر در بین گروه سنی پایین‌تر یا افرادی که از تنهایی رنج می‌برند، دیده می‌شود. این گروه از مزاحم‌های تلفنی، به مزاحمتشان به چشم یک سرگرمی و برنامه‌ای برای پر کردن اوقات فراغت نگاه می‌کنند.

تشویق

گسترش رسانه‌های اجتماعی و استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی مجازی، باعث شده برخی افراد برای به دست آوردن مخاطب بیشتر به هرکاری دست بزنند. یکی از این کارها ایجاد مزاحمت‌های تلفنی است. فردی که با تلفن برای دیگران مزاحمت ایجاد کرده، نوار صوتی این مزاحمت را در فضای مجازی پخش کرده و برای خود مخاطبینی پیدا خواهد کرد. توجهی که از این راه برای فرد به دست می‌آید، عامل تشویق‌کننده برای خود فرد یا دیگران است که این رفتار ادامه پیدا کند.

 

با مزاحم تلفنی چطور برخورد کنیم؟

بی‌توجهی

در صورتی که پاسخ تلفن‌های مزاحم را هربار بدهید و یا با وی وارد مکالمه شوید، به‌طور ضمنی موافقت خود را با رفتار وی نشان داده‌اید و این عاملی خواهد بود برای اینکه او مجدداً با شما تماس بگیرد. برای متوقف کردن این فرایند نسبت به این رفتارها کاملاً بی‌توجه باشید.

برای برخورد با مزاحم تلفنی دیگران را در جریان بگذارید

همسر، خانواده یا دوستانتان را در جریان این مزاحمت قرار دهید و از آن‌ها بخواهید به شما کمک کنند. بسیاری از مزاحمت‌هایی که برای دختر خانم‌های جوان ایجاد می‌شود، در صورت اطلاع یافتن اطرافیان پایان خواهد یافت.

در جریان گذاشتن مسئولین مربوطه

در صورتی که در مزاحمت تلفنی، تهدید یا آسیبی را احساس کردید، می‌بایست این مسئله را برای بررسی بیشتر با مرکز مخابرات یا نیروی انتظامی مطرح کنید. مزاحمت تلفنی بر اساس قانون کشور جرم محسوب می‌شود و اگر این مزاحمت هرگونه تهدید یا آسیبی به دنبال داشته باشد مجازات آن بیشتر خواهد بود.

 

سؤالات متداول

با مزاحمت تلفنی چطور باید برخورد کرد؟

اولین قدم برای قطع مزاحمت پاسخ ندادن به تماس‌ها است. در صورتی که مزاحمت ادامه دارد افراد خانواده و در درجه دوم، مسئولیت مربوطه را در جریان قرار دهید. در این راه یادگیری مهارت‌های ارتباطی نیز به شما کمک خواهد کرد تا واکنش مناسب تری داشته باشید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

چه افرادی مزاحمت تلفنی ایجاد می‌کنند؟

افرادی که دارای مشکلات شخصیتی هستند. اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال شخصیت سادیستیک یا بیماران جنسی شایع‌ترین گروه مزاحمان تلفنی هستند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مزاحم تلفنی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*