ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بارداری در زمان پریود | حتی اگر پریود باشید احتمال دارد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بارداری در زمان پریود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


احتمال بارداری در زمان پریود چقدر وجود دارد؟ اگر شما به دنبال بارداری باشید یا برعکس بخواهید از بارداری ناخواسته اجتناب کنید، ممکن است با این سؤال مواجه شوید که آیا بارداری در زمان پریودی نیز اتفاق می‌افتد یا خیر. همچنین در مورد هفته قبل و بعد بارداری نیز این سؤال‌ها مطرح می‌شود. در ادامه این مقاله به طور جامع به جواب این سؤال‌ها پرداخته‌ایم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. اگر در مسائل جنسی و بارداری نیاز به مشورت با فردی متخصص دارید می‌توانید از خدمات مشاوره جنسی استفاده نمایید.   برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید. 
تماس با مشاور

آیا احتمال بارداری در زمان پریود وجود دارد؟

جواب این سؤال هم می‌تواند بله باشد و هم خیر.  البته احتمال پاسخ خیر بیشتر است زیرا طبق چرخه قاعدگی چند روز طول می‌کشد تا تخمک‌گذاری مجدد اتفاق بیفتد. با این حال احتمال بارداری به طور قطع در پریودی از بین نمی‌رود بلکه ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد و  در برخی از افراد تخمک گذاری زودتر انجام شود. زنانی که چرخه قاعدگی آن‌ها کوتاه‌تر است، برای مثال چرخه‌ای 21 تا 24 روزه دارند بیشتر ممکن است که در زمان پریودی خود باردار شوند.

در واقع این مسئله به این صورت است که اسپرم‌ها می‌توانند دو یا سه روز و یا بیش از 5 روز در واژن زنده بمانند. اگر که رابطه جنسی در اواخر سیکل قاعدگی انجام شود، احتمال بارداری در 5-4 روز پس از آن وجود دارد. همچنین در زنانی که بیشتر از 5 روز خونریزی را تجربه می‌کنند نیز احتمال بارداری وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیتر در زمینه چرخه قاعدگی کلیک کنید.

اینفوگرافیک بارداری در زمان پریود

اینفوگرافیک بارداری در زمان پریود

آیا احتمال بارداری قبل از شروع پریودی وجود دارد؟

احتمال بارداری بستگی به زمان تخمک‌گذاری دارد؛ به همین خاطر در اواخر چرخه قاعدگی و پیش از شروع خونریزی احتمال حاملگی بسیار پایین است. در زنانی که  چرخه قاعدگی مرتب و  تقریباً بین  28 تا 30 روز است، تخمک‌گذاری در روزهای 11 الی 20 این چرخه اتفاق می‌افتد. این تخمک‌ها تنها 12 الی 24 ساعت فرصت باروری دارند. پس از این مدت قدرت باروری از بین رفته و تخمک‌ها دفع می‌شوند.

به همین دلیل روزهای قبل از قاعدگی، امن‌ترین دوران سیکل قاعدگی هستند. در این روزها می‌توان رابطه جنسی برقرار کرد در حالیکه شانس حاملگی تقریباً نزدیک به صفر است.  این مسئله را در نظر بگیرید که هر چقدر چرخه قاعدگی کوتاه‌تر باشد به همین میزان تعداد روزهای امن یعنی روزهایی که احتمال بارداری در آن وجود ندارد نیز کاهش پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احتمال حاملگی کلیک کنید. 

آیا احتمال بارداری درست بعد از پریودی وجود دارد؟

رابطه جنسی درست پس از زمان پریودی اگر به‌صورت محافظت نشده صورت بگیرد، می‌تواند به بارداری منجر شود. در افرادی که دارای چرخه قاعدگی نرمال هستند بیشترین روزهایی که احتمال بارداری در آن‌ها وجود دارد، روزهای 11 تا 21 چرخه است. از آنجایی که  اسپرم‌ها می‌توانند تا 5 روز زنده بمانند، اگر رابطه جنسی درست پس از اتمام پریودی انجام شود، دقیقاً دوره‌ای است که شما وارد فاز باروری شده‌اید و احتمال حاملگی بالاست. به همین خاطر اگر می‌خواهید از بارداری جلوگیری کنید در این روزها باید احتیاط بیشتری به خرج دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.

استفاده از قرص‌های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری

استفاده از قرص‌های اورژانسی در شرایطی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید، می‌تواند بسیار موثر باشد. اما این روش نیز محدودیت‌های خود را دارد؛ همانطور که نام از قرص مشخص است، نمی‌توان پس از هربار رابطه جنسی از آن استفاده کرد و تنها دو یا سه بار در سال مجاز به مصرف آن هستید. همچنین تنها 72 ساعت پس از رابطه جنسی می‌توانید از آن استفاده نمایید و در غیر این صورت قرص نتیجه بهش نخواهد بود. هرچه کمتر از زمان رابطه جنسی گذشته باشد، امکان تاثیرگذاری قرص اورژانسی افزایش می‌یابد. برای کسب اطلاعات در زمینه بارداری ناخواسته کلیک کنید.

پیشگیری از بارداری در زمان پریود

درست است که رابطه جنسی در زمان پریود به دلیل بالا رفتن احتمال ابتلا به انواع عفونت و بیماری‌ها توصیه نمی‌شود، با این حال اگر می‌خواهید در این دوره رابطه داشته باشید، برای پیشگیری از بارداری می‌توانید از همان روش‌های رایج همیشگی استفاده کنید. در ادامه به طور نمونه به برخی از این روش‌ها اشاره کرده‌ایم:

- استفاده از انواع کاندوم‌های زنانه و مردانه

- استفاده از انواع قرص‌های ضد بارداری

- استفاده از روش‌های بلند مدت مثل آی یو دی IUD و تزریق آمپول‌های ضد بارداری (برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه آی یو دی IUD کلیک کنید.)

- و...

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از بارداری کلیک کنید. 

بهترین زمان برای بارداری پس از قاعدگی

زمان پریود اطلاع نسبتا دقیقی از زمان تخمک گذاری و بارداری به فرد می‌دهد. اگر قصد بارداری دارید، باید زمان تخمک گذاری خود را مشخص کنید و دو روز قبل یا دقیقا همان روز اقدام به برقراری رابطه جنسی نمایید. تخمک گذاری در افرادی که سیکل منظمی دارند، دو هفته قبل از شروع سیکل خونریزی بعدی اتفاق می‌افتد. البته این زمان به هیچ عنوان دقیق نیست و می‌تواند بین افراد مختلف متغییر باشد. برای تشخیص زمان دقیق می‌توانید از برخی راهکارهای استفاده نمایید که عبارتند از:

-استفاده از کیت‌های مخصوص تشخیص زمان تخمک گذاری
-محاسبه زمان تخم گذاری با ماشین حساب و یا اپلیکیشن‌های مخصوص
-بررسی علائم و نشانه‌هایی در بدن همچون درجه حرارت و ترشحات رحمی

برای کسب اطلاعات در زمینه علائم اولیه بارداری کلیک کنید. 

سوالات متداول

-آیا امکان بارداری در دوره قاعدگی وجود دارد؟

امکان آن بسیار کم است اما در افرادی که سیکل قاعدگی نامنظم و کوتاهی دارند احتمال بارداری در این دوره افزایش می‌یابد. برای آگاهی بیشتر می‌توانید از خدمات مشاوره مرکز مشاوره حامی هنر زندگی استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی و مشاوره کودک کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه احتمال بارداری در زمان پریود می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*