ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بارداری در سن پایین | معایب و تاثیرات بارداری نوجوان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بارداری در سن پایین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بارداری در سن پایین یکی از آسیب‌های دوران نوجوانی محسوب می‌شود که سلامت جسم و روان مادران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع بارداری نوجوان و درگیری با مسائل بارداری، زایمان و تربیت نوزاد، در برهه‌ای که خود مادر دوران تحول و هویت‌یابی را سپری می‌کند، می‌تواند آسیب‌پذیری روانی او را افزایش داده و کیفیت ارتباط و تربیت فرزند را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بارداری در این سن با احتمال زایمان زودرس، افزایش آسیب پذیری جنین، افسردگی، کم خونی و بسیاری از مشکلات دیگر همراه است. ما در ادامه به طور جامع‌تری به پیامدهای بارداری نوجوان پرداخته‌ایم. برای اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره خانواده و مشاوره کودک کمک بگیرید.

 تماس با مشاور

بارداری در سن پایین و تأثیرات نامطلوب آن بر مادر

بارداری در سنین پایین می‌تواند با خطرات مختلفی همراه باشد که هم مادر و هم فرزند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما در ابتدا به پیامدهای بارداری نوجوان و تاثیرات نامطلوب آن بر مادر پرداخته‌ایم.

برای اطلاع بیشتر در زمینه زمان و سن مناسب برای بارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک بارداری در سن پایین

اینفوگرافیک بارداری در سن پایین

بروز فشار خون بالا

در سنین نوجوانی احتمال بروز فشار خون دوران بارداری یا همان وضعیت پره اکلامپسی به میزان بیشتری وجود دارد. این امر می‌تواند منجر به بروز مشکلات کلیوی جدی در مادر شده و یا حتی منجر به مرگ جنین شود.

دچار شدن به زایمان زودرس از تاثیرات بارداری در سن پایین

آمارها و مشاهدات نشان می‌دهند احتمال بروز زایمان زودرس، به دنیا آوردن فرزندان نارس و با وزن پایین‌تر از حد معمول در بارداری نوجوانان بیشتر اتفاق می‌افتد.

دچار شدن به آنمی یا همان کم خونی در دوران بارداری

بارداری در سن پایین همواره با خطر بروز کم خونی شدید همراه است. این مسئله باعث می‌شود که مادر در طول بارداری دچار ضعف بیشتری شده و دائماً حالاتی شبیه خستگی مفرط را تجربه کند. کم خونی دوران بارداری همچنین در کیفیت رشد جنین نیز اثر می‌گذارد. به همین خاطر در صورتی تجربه حاملگی در سنین پایین لازم است همواره از نظر فاکتورهای خونی مورد ارزیابی قرار بگیرید.

مرگ در پی زایمان از تاثیرات بارداری در سن پایین

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و افزایش سطح بهداشت کشور آمار مرگ و میر بانوان در پی زایمان تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است و تقریباً به ندرت اتفاق می‌افتد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد اکثر مادرانی که در طول زایمان دچار مشکلات جدی می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند در بازه سنی بین 15 تا 20 سال قرار دارند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

افزایش فشارها و مشکلات روانی

نوجوانی به خودی خود دوره‌ای است که همواره با چالش‌های فراوانی رو به روست. افراد در این زمان می‌خواهند خودشان را پیدا کنند و به هویت دلخواهشان دست یابند. این مسئله در کنار استقلال طلبی و تلاش برای رهایی از قید و بند خانواده می‌تواند دغدغه‌های زیادی را برای فرد به همراه بیاورد. بارداری در چنین شرایطی فشارهای بسیار بیشتری را بر فرد تحمیل می‌کند و باعث بالا رفتن آسیب‌پذیری روانی مادر می‌شود. در نتیجه بسیاری از بانوان که اولین بارداری خود را در سن پایین تجربه می‌کنند به مشکلاتی نظیر درگیری با اضطراب مزمن و افسردگی دچار می‌شود. این مسئله به خودی خود بر کیفیت رابطه مادر و فرزند تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث کاهش توانایی فرد برای مراقبت از کودک شود.

درگیری با پیامدهای اجتماعی

افراد در دوره نوجوانی هنوز در حال تحصیل هستند. افزایش فشارهای مالی و روانی، بیشتر شدن مسئولیت‌های زندگی و ناتوانی در رسیدگی به همه این‌ها می‌تواند دختران کم سن و سال را با آسیب‌هایی نظیر ترک تحصیل مواجه کند که به طور کلی سطح سواد جامعه را تحت تأثیر قرار داده و امنیت مالی زنان در آینده را نیز تهدید می‌کند چراکه زنان با سطح تحصیلات پایین بسیاری از مشاغل را از دست می‌دهند.

 

بارداری در سن پایین و تأثیرات نامطلوب آن بر کودک

پیامدهای بارداری در سنین پایین تنها به مادر محدود نمی‌شود بلکه می‌تواند تا حد زیادی بر سلامت نوزاد نیز اثر بگذارد. برای مثال در حالت طبیعی بارداری شامل 40 هفته است. با این حال به دنیا آمدن نوزاد در هفته‌های سی و هشتم و سی و نهم نیز اغلب طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اما مادرانی که بارداری در سنین پایین را تجربه می‌کنند در بسیاری از موارد قبل از رسیدن به هفته سی و هفتم دچار علائم زایمان می‌شوند که این امر به تولد نوزاد نارس می‌انجامد. نوزادان نارس به دلیل تکمیل نشدن دوره رشدی ممکن است به مشکلات مختلفی مبتلا باشند که شدت آن‌ها بستگی به میزان زود به دنیا آمدن آن‌ها دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به اختلالات تنفسی و عدم برخورداری از وزن کافی اشاره کرد.

کمبود وزن به خودی خود معمولاً باعث بروز مشکلاتی در شیر خوردن نوزاد می‌شود. چراکه این کودکان از انرژی کافی برای گرفتن پستان مادر برخوردار نیستند و هنوز به آمادگی کافی برای این امر دست نیافته‌اند. همچنین این کودکان به احتمال بیشتری در دوران بزرگسالی به مشکلات قلبی و دیابت مبتلا می‌شوند.

وزن کم نوزاد به هنگام تولد می‌تواند رشد مغزی او را نیز تحت تأثیر قرار دهد. مطالعات نشان داده است که بسیاری از این نوزادان در آینده با اختلالاتی نظیر اختلالات یادگیری در مدرسه مواجه می‌شوند. با این حال این مسئله در مورد همه نوزادان نارس صدق نمی‌کند و عوامل مختلفی می‌توانند در آن تأثیر بگذارند.

برای شناخت بیشتر در زمینه برنامه ریزی برای بچه دار شدن کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- آیا علائم بارداری در دوره نوجوانی با سایر سنین متفاوت است؟

بله. بارداری در سنین پایین اغلب با ویارهای شدیدتر و علائم جسمی ناخوشایند زیادتری همراه است. از جمله این علائم می‌توان به نفرت بسیار زیاد از بعضی غذاها، احساس خستگی مفرط، دچار شدن به حالت تهوع و استفراغ به خصوص هنگام صبح و حالاتی نظیر ضعف بسیار شدید اشاره کرد.

- در صورت باردار شدن در سنین کم چگونه می‌توان احتمال بروز خطرها را کاهش داد؟

آنچه بیش از هر چیز بر سلامت شما و فرزندتان در این دوران اهمیت دارد برخورداری از امنیت روانی کافی است. بیشتر تأثیرات منفی بارداری در سن پایین از استرس زیاد و درگیری با چالش‌های مرتبط با نوجوانی ناشی می‌شود. در همین راستا تلاش کنید تا حد امکان از استرس‌های روزمره خود بکاهید و با افراد مؤثر زندگی خود نظیر خانواده و دوستان ارتباط بیشتری برقرار کنید.

همچنین مراجعه منظم به پزشک، داشتن رژیم غذایی متناسب با شرایط جسمانی کنونی و پیگیری یک برنامه ورزشی ملایم و منظم می‌تواند تا حد زیادی در داشتن یک حاملگی سالم به شما کمک کند و احتمال بروز خطرهای پیش بینی شده را کاهش دهد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*