ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بارداری در دوران شیردهی چه چالش‌هایی را به همراه دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بارداری در دوران شیردهی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اگر در دوران شیردهی باردار شده‌اید، احتمالا سوالات زیادی برایتان مطرح شده است. آیا شیردهی در دوران بارداری برای سلامت من و فرزندانم مشکلی ایجاد می‌کند؟ از شیر گرفتن فرزند اول در چه زمانی مناسب است؟ آیا می‌توانم هر دو را شیر دهم؟ همه این سوالات و احساسات قابل درک هستند، در حالی که تصمیم گیری درباره ادامه شیر دهی و یا اصلا نگهداشتن جنین داخل شکم چندان آسان نیست. شناخت مزایا، خطرات و چگونگی آمادگی شما و فرزندتان برای از بین بردن آسیب‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما و فرزندانتان مناسب است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بارداری را مطالعه کنید.

تماس با مشاور

شیردهی در دوران بارداری | احتمال حاملگی در دوران شیر دهی

اگر اخیراً بچه دار شده اید، احتمالاً ذهن شما مملو از سؤالات بی شماری در مورد زندگی مادر جدید است، از چگونگی دانستن اینکه آیا کودک شما شیر کافی دریافت می کند تا اینکه چه زمانی یک خواب کامل شبانه خواهید داشت. یکی از مواردی که برای اکثر مادران شیرده در صدر فهرست قرار می گیرد این است که آیا می توانید در دوران شیردهی باردار شوید یا خیر. ممکن است شنیده باشید که شیردهی می تواند به عنوان نوعی از کنترل بارداری عمل کند. اگرچه این کاملاً نادرست نیست، اما تمام داستان هم نیست. زنان بعد از زایمان حتی اگر به نوزاد خود شیر ندهند حداقل تا شش هفته قدرت بارداری ندارند. اما بعد از شش هفته حتی اگر پریود نشده باشید احتمال بارداری مجدد وجود دارد. در صورتی که قصد بچه دار شدن ندارید باید از روش‌های پیشگیری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احتمال حاملگی کلیک کنید.

بنابراین آیا می توانید در دوران شیردهی باردار شوید؟ پاسخ ساده این است: بله. اگرچه شیردهی تا حدودی از تخمک گذاری محافظت می کند، اتفاقی که در آن یک تخمک بالغ یکی از تخمدان ها می افتد این است که ممکن است قبل از اولین قاعدگی تخمک گذاری کرده و باردار شوید. بازیگران کلیدی در اینجا هورمون‌های اکسی توسین و پرولاکتین هستند که مسئول تولید شیر و رفلکس کاهش وزن هستند. افزایش سطح این هورمون ها در واقع مغز را از ساختن هورمون اصلی که تخمدان را تحریک می کند تا یک تخمک در هر ماه تولید کند سرکوب می کند. هنگامی که مادری به طور گاه به گاه یا حتی به طور مداوم شیر می دهد، احتمال اینکه تا زمانی که شروع به از شیر گرفتن کند اصلاً تخمک گذاری کند، کمتر است. این بدان معنا نیست که شما تخمک گذاری نمی کنید یا باردار نمی شوید. بلکه صرفا اثر محافظت کننده شیردهی، هر چه بیشتر از زمان زایمان شما دور شود به تدریج کاهش می یابد.

بارداری در دوران شیردهی بدون پریودی

اگر شیر می دهید و هنوز پریود نشده اید می توانید باردار شوید؟ از آنجایی که تخمک گذاری قبل از قاعدگی در چرخه ماهانه شما اتفاق می افتد، عدم وجود پریود احتمال تخمک گذاری شما را در هر نقطه ای از زمان از بین نمی برد. در واقع، معمولاً دو هفته پس از تخمک گذاری پریود می شوید.

اینفوگرافیک بارداری در دوران شیردهی

اینفوگرافیک بارداری در دوران شیردهی

علائم بارداری در دوران شیردهی

علائم بارداری در دوران شیردهی ممکن است کمی متفاوت باشد. یکی از این علائم زخم سینه است. حتی اگر به نوزاد خود شیر نمی‌دهید هم ممکن است این زخم‌ها به همراه درد در نواحی ظاهر شوند. علاوه بر این بارداری در دوران شیردهی با خستگی مفرط و بیش از حد همراه است و نسبت به بارداری در حالت عادی در مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد؛ چرا که بدن مجبور می‌شود مواد مغذی مورد نیاز مادر و جنین را همزمان تأمین کند. در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع مادر شدت می‌گیرد. در این شرایط بهتر است بیشتر از غذاهای پروتئین دار استفاده کنید. برای کسب اطلاعات از دیگر علائم بارداری کلیک کنید.

آیا شیردهی در بارداری خطری دارد؟

بسیاری از زنان حامله نگرانند که شیردهی در دوران بارداری باعث انقباضات خفیف در رحم و نتیجتا زایمان زودرس شود. در حالی که در یک بارداری سالم این انقباضات طبیعی است. این نگرانی‌ها از این جهت است که هورمون اوکسی توسین (هورمون آزاد کننده شیر مادر)، تا حدی باعث تشدید انقباضات می‌شود؛ اما مقدار این هورمون به قدری کم است که نمی‌تواند منجر به زایمان زودرس شود. بهتر است بدانید این انقباضات برای جنین در حال رشد شما نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زایمان زودرس کلیک کنید.

از طرفی هورمون‌هایی که در دوران بارداری ترشح می‌شوند نیز وارد شیر شما شده و از این طریق به کودک بزرگترتان منتقل می‌شود؛ اما نگران نباشید این هورمون‌ها برای کودک شما هیچ خطری ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

چه زمان‌هایی شیردهی در بارداری ممنوع است؟

با این که شیردهی در بارداری امن در نظر گرفته شده، اما در مواردی نباید به شیردادن ادامه داد. مواردی که در آن شیردهی ممنوعیت دارد به شرح زیر است:

_ اگر بارداری خطرناک دارید یا در معرض خطر زایمان زودرس هستید

اگر دوقلو باردار هستید

اگر رابطه جنسی در دوران بارداری منع شده باشد

اگر خونریزی یا درد رحمی دارید

توجه: با وجو شرایط بالا موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا تعیین کند به شیردادن ادامه دهید یا قطع آن بهتر است.

شیردهی در دوران بارداری | آیا کودکم آمادگی ورود بچه بعدی را دارد؟

برای به دنیا آوردن فرزند دوم یکی از جنبه‌هایی که باید در نظر بگیرید این است که کودک بزرگتر شما چقدر آمادۀ پذیرش فرزند بعدی است. شخصیت، سن، الگوهای تربیتی، پاسخ رفتاری و روانی کودک شما به حاملگی از جمله عوامل تعیین کننده میزان آمادگی کودک هستند.

موضوع دیگر از شیر گرفتن فرزند بزرگتر است. در اکثر مواقع شیر مادر در ماه‌های 4 تا 5 بارداری کم شده و یا طعمش تغییر می‌کند؛ کودک در این شرایط تمایلش به شیر خوردن کم می‌شود و زودتر از آن چه که خودتان فکرش را می‌کردید، از شیر گرفتن اتفاق می‌افتد. اما گاهی کودک شما ممکن است به خاطر دلبستگی‌اش به سینه‌تان، آمادگی جدا شدن از سینه مادر را نداشته باشد.

توجه کنید که اگر فرزند اول شما زیر شش ماه است و شما حامله شده‌اید، باید به تغذیه او بیشتر اهمیت بدهید. لازم است از شیر کمکی استفاده کنید و غذای کمکی را در وعده‌های بیشتری بدهید چرا که میزان شیر شما بسیار کم می‌شود.

شیردهی در دوران بارداری | چطور دو تا بچه را با هم بزرگ کنم؟

بهتر است از خودتان بپرسید که آیا آماده آوردن فرزند دیگری هستید؟ حاملگی و ورود کودکی دیگر می‌تواند رابطه شما و فرزند اولتان را تحت تاثیر قرار دهد. به علاوه مسئولیت شما بیشتر شده و انرژی بیشتری باید صرف نگهداری از فرزندانتان بکنید. اگر همسرتان در این زمینه با شما همکاری ندارد، موضوع را به روشی موثر با او مطرح کنید. با صحبت کردن درباره احساسات و نگرانی‌هایتان به دنبال راه حل باشید. در این جور مواقع می‌توانید از کمک دیگران نیز بهره ببرید. شاید فکر کنید، کمک پدر بزرگ و مادر بزرگ برایشان زحمت دارد؛ در حالی که نگهداری از نوه حس کارآمد بودن به والدینتان می‌دهد.

حتی اگر کسی را برای کمک ندارید، با گرفتن مشاوره کودک به دنبال بهترین روش برای کم کردن خستگی ناشی از وظایف مادری خود باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

چالش‌های بارداری در دوران شیر دهی

تغییرات فیزیکی مثل،حساسیت نوک پستان، تهوع، کاهش شیر و... همزمان با شیردهی احتمالا برایتان دشواری‌هایی را به همراه خواهد داشت. با تمرکز بر چیزی غیر از عوامل ناراحت کننده می‌توانید مقداری از احساسات بد خود بکاهید.

بسیاری از زنان نگران‌اند که شیر دادن موجب خستگی و بی حالی در بارداری شود. به همین دلیل برای شیر دادن دو دل می‌شوند. اما طبق مشاهدات تغذیه با شیر مادر به تنهایی باعث خستگی نمی‌شود. در واقع نشستن و شیر دادن به شما این امکان را می‌دهد که استراحت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خستگی و بی حالی در بارداری کلیک کنید.

اهمیت تغذیه مناسب در بارداری به همراه شیردهی

اگر تصمیم به شیر دهی در دوران بارداری دارید، پس باید تغذیه بهتری برای حفظ سلامت جنین و کودک بزرگ تر خود در نظر بگیرید. در صورتی که کودک اول شما غذای کمکی می‌خورد، شما باید حداقل 500 کالری در روز دریافت کنید و اگر کودکتان زیر شش ماه است نیاز به دریافت 650 کالری خواهید داشت. توجه داشته باشید این میزان کالری علاوه بر میزان 350 کالری در سه ماهه دوم و 450 کالری در سه ماهه سومی است که شما نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شروع غذای کمکی نوزاد و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*