ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بارداری در دوران عقد | راه‌های جلوگیری و حل مسئله بارداری در دوران عقد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بارداری در دوران عقد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بعد از برقراری رابطه جنسی استرس بارداری در دوران عقد زوج‌های جوان را نگران می‌کند. اما اگر واقعا در دوران عقد بارداری اتفاق بیافتد، چه باید کرد؟ از طرفی هنوز زوجین آمادگی لازم برای شروع زندگی مشترک را ندارند و از طرفی شرم از بازگویی این مساله به خانواده‌ها ذهن زوج جوان را مخدوش می‌کند. اما بهتر است هر دو طرف به این موضوع توجه کنند که هر چند زوج جوان وارد خانه خود نشده‌اند، اما کار شرم آوری هم نکرده‌اند. پس برای مواجهه با این مشکل تنها باید شرایط را به بهترین نحو مدیریت کرده و با حفظ آرامش، مانع از مشکلات و استرس‌های دیگر شوید. بهترین راهکار، رسیدن به یک نقطه نظر مشترک در مدیریت شرایط پیش آمده است. زوجین با همفکری هم و در صورت لزوم یاری گرفتن از مشاوره ازدواج می توانند تنش ها را کاهش داده و بهترین تصمیم را اتخاد کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

بارداری در دوران عقد

در برخی خانواده‌ها دوران عقد را تنها دورانی برای آشنایی بیشتر دو طرف می‌دانند. به همین دلیل از فرزندانشان می‌خواهند هیچ نوع رابــطه جنسی با همسرشان پیش از مراسم عروسی نداشته باشند. خانواده دلیل اعمال این محدودیت‌ها را احتمال بهم زدن نامزدی می‌دانند. اما از زوجی که سال‌ها از دوران بلوغ شان گذشته و دیگر مانع قانونی بین آن‌ها وجود ندارد، به سختی می‌توان انتظار داشت که رابطه جنسی نداشته باشند.

معمولا در چنین خانواده‌هایی تازه عروس و داماد به صورت مخفیانه رابطه جنسی برقرار می‌کنند. اما مشکل زمانی بغرنج می‌شود که در این میان یک بارداری ناخواسته در دوران عقد رخ دهد. مطرح کردن موضوع رابطه جنسی از یک طرف و مساله بارداری ناخواسته از طرف دیگر زوج جوان را به تنش خواهد انداخت.

اینفوگرافیک بارداری در دوران عقد

اینفوگرافیک بارداری در دوران عقد

جلوگیری از بارداری در دوران عقد

در فرهنگ ما ایجاد رابطه جنسی قبل از ازدواج حتی در دوران نامزدی و عقد، یک تابو و مسئله پذیرفته شده ای نیست. اما مسئله اصلی این است که چرا زمانی که شرعا و قانونا زوجین مانعی برای داشتن رابطه جنسی با یکدیگر ندارند، عرف جامعه و فرهنگی ما، مخالف ایجاد رابطه جنسی در دوران نامزدی و عقد است. در واقع با کمی تامل می توان پیامدهای ناخوشایند این موضوع را درک کرد.
 دوران نامزدی و عقد یک دوران شکننده و حساس است. به دلیل اینکه زوجین هنوز به طور رسمی زندگی مشترک خود را آغاز نکرده اند، امکان برهم خوردن رابطه زیاد است. اگر این اتفاق بیفتد و رابطه جنسی قبل از آن رخ داده باشد می تواند عواقب سنگینی خصوصا برای بانوان ایجاد نماید. با توجه به اهمیت باکرگی زنان در ازدواج، داشتن رابطه جنسی قبلی در ازدواج بعدی زن مشکل آفرین خواهد شد.
مسئله بعدی بارداری در دوران نامزدی است که پیامد های آن به وضوح قابل درک است.بنابراین اگر با وجود تمام محدودیت‌ها همچنان بخواهید با نامزدتان رابطه جنسی داشته باشید، باید کمی بیشتر شرط احتیاط را رعایت کنید تا مشکلاتی مثل بارداری به وجود نیاید.

1. بارداری در دوران عقد | موقعیت مکانی

برای برقراری اولین رابطه جنسی خود برنامه ریزی کنید. اولین رابطه شما ممکن است دردناک بوده و آن طور که فکر می‌کردید لذت بخش نباشد. شما می‌توانید با دریافت مشاوره جنسی هم از روش‌های پیشگیری اطلاع یابید و هم آمادگی بهتری برای برقراری اولین رابطه جنسی خود پیدا ‌کنید.

2. استفاده از روش‌های پیشگیری

وسایل پیشگیری متنوعی وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها کانــدوم است. با استفاده از وسایل پیشگیری امکان بارداری را پایین بیاورید. با این حال همه روش‌های پیشگیری از بارداری کاملا ایمن نیستند و با وجود استفاده از آن‌ها نیز امکان بارداری وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از بارداری کلیک کیند. 

3. محاسبه روز تخمک گذاری

روز تخمک گذاری خود را با توجه به چرخه قاعدگی‌تان مشخص کنید و از برقراری رابطه جنسی در این دوره بپرهیزید. چرا که در این دوره احــتمال حاملگی به شدت بالا است. برای کسب آگاهی در خصوص علائم تخمک گذاری کلیک کنید.

4. بارداری در دوران عقد | قرص‌های اورژانسی

پس از رابطه جنسی اگر احساس کردید در شرایطی بوده اید که امکان بارداری تان زیاد است قرص اورژانسی مصرف کنید. لازم است برای مصرف قرص اورژانسی و تاثیر گذاری آن با پزشک مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جلوگیری از بارداری بعد از رابطه کلیک کنید.

حل مشکل بارداری در دوران عقد

اگر در دوران عقد باردار شده‌اید، سعی کنید با حفظ آرامش خود این مشکل را به بهترین صورت مدیریت کنید تا از مشکلات جدی‌تری که ممکن است به وجود بیاید پیشگیری کنید.مشورت با پزشک برای اطمینان از سلامتی و مشاوره با روانشناس و افراد مورد اعتماد و با تجربه خانواده می تواند به کاهش تنش ها کمک کند.

1. اولین راه سقط بارداری در دوران عقد

ممکن است اولین کاری که به ذهنتان بیاید سـقط جنین باشد. به هیچ وجه این تصمیم را به تنهایی نگرید و به عنوان بهترین و اولین راه به آن نگاه نکنید. چرا که سقط جنین می‌تواند سلامت شما را به خطر انداخته و حتی شانس مادر شدن مجدد را از شما بگیرد.

2. بارداری در دوران عقد | به همسرتان اطلاع دهید

به هیچ وجه این موضوع را از همسرتان پنهان نکنید. اولین کسی که باید از بارداری شما اطلاع پیدا کند، همسرتان است. بهتر است با هم به دنبال راه حل باشید و دوره بارداری را با یکدیگر بگذرانید. استرس و عدم آمادگی زوجین برای بارداری می تواند خــطرات بارداری را تشدید کند و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نماید. پس لازم است با حفظ آرامش، بهترین راه حل را برای خود انتخاب کنید.

3. یکدیگر را مقصر ندانید

بچه شما تکه ای از وجود هر دوی شماست و هر دو با هم تصمیم به داشتن رابـطه قبل از ازدواج گرفته اید. پس یکدیگر را مقصر جلوه ندهید و با همدلی و درک همدیگر سعی در حل این مشکل داشته باشید.

4. با خانواده‌ها صحبت کنید

پنهان کردن بارداری در دوران عقد روش درستی برای حل آن نیست. ممکن است از این بترسید که خانواده‌تان عکس العمل بدی نشان دهند و یا عصبانی شوند. بهتر است قبل از صحبت از یک روانشناس مشاوره ازدواج بگیرید تا راحت‌تر بتوانید این مساله را خانواده مطرح کنید.

5. مراسم ازدواج را هرچه زود‌تر بگیرید

اگر مدت زیادی تا مراسم ازدواجتان مانده، بهتر است کمی از تدارکات صرف نظر کنید و برای کاهش استرس خود به گرفتن مراسمی کوچکتر قانع شوید تا مراسم ازدواجتان هر چه زودتر گرفته شود و با همسرتان به خانه خود بروید.

نکته مهم برای رابطه جنسی در دوران عقد

با توجه به تمام نکات فوق و پیامدهایی که رابطه جنسی در دوران عقد دارد؛ تنها زمانی رابطه جنسی کامل با نامزدتان برقرار کنید که هر دو آن را می‌خواهید. معمولا طولانی شدن دوران عقد موجب می شود که زوجین نسبت به برقراری رابطه جنسی ترغیب شوند. اما اگر خودتان یا همسرتان ناراضی هستید و یا به خاطر اینکه دیگری در دوران نامزدی رابطه جنسی داشته می‌خواهید این کار را بکنید، بهتر است کمی تامل کرده و برای تصمیم گیری درباره این موضوع به همسر و خودتان فرصت دهید.

سخن آخر

باردار شدن در دوران نامزدی می‌تواند استرس و فشار بسیار زیادی را به زوجین وارد کند. چرا که اکثر خانواده‌ها در جامعه ما واکنش مثبتی نسبت به آن نشان نمی‌دهند و حتی ممکن است خود زوجین هم برای بچه‌دار شدن آماده نباشد. اما اگر زمانی این اتفاق افتاد باید به بهترین نحو آن را مدیریت کنید تا مشکلات پس از آن کاهش بیاید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات مشاوره روانشناسی از کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*