ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بارداری زنان دارای معلولیت و مراقبت های مورد نیاز


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بارداری زنان دارای معلولیت  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بارداری زنان دارای معلولیت یکی از مسائلی است که به مداخله و ارائه آموزش‌های حرفه‌ای نیاز دارد و در صورت نادیده گرفته شدن می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های مختلفی در جامعه بشود. برای مثال زنانی که دچار معلولیت‌های ذهنی هستند باید در مورد مسائل جنسی و روش‌های مراقبت از خود آموزش کافی ببینند تا با مقوله تجاوز روبه‌رو نشوند و بارداری ناخواسته را تجربه نکنند. علاوه بر این در صورتی که معلولیت‌های جسمی وجود داشته و فرد با آگاهی ذهنی حامله شده باشد به دلیل مشکلاتی که ممکن است در دوران بارداری، زایمان و پس از آن تجربه کند به دریافت آموزش‌های مراقبتی کافی نیاز دارد. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم تا به طور جامع‌تری به مسئله بارداری زنان دارای معلولیت بپردازیم پس همراه ما باشید.

تماس با مشاور

 

بارداری‌های ناخواسته در زنان دارای معلولیت

بروز تجاوز و بارداری‌های ناخواسته از جمله خطراتی است که زنان دچار معلولیت به خصوص افراد دارای معلولیت ذهنی را تهدید می‌کند. نداشتن درک درست از رابطه جنسی و ناتوانی در مراقبت کردن از خود باعث می‌شود که افراد سودجو از این زنان سوءاستفاده جنسی کرده و بارداری ناخواسته را نیز بر مشکلات این افراد بیفزایند. خانواده‌هایی که دارای فرزند دختر معلول هستند باید بتوانند در قالب آموزش‌های ساده مسائل جنسی را به فرزند خود بیاموزند تا او در صورت قرار گرفتن در محیط‌های مختلف بتواند مراقبت بیشتری از خود به عمل بیاورد. محتوایی که معمولاً در این زمینه ارائه می‌شود شبیه آموزش‌های مراقبت جنسی برای کودکان است.

اینفوگرافیک بارداری زنان دارای معلولیت

اینفوگرافیک بارداری زنان دارای معلولیت

 

ملاحظات بارداری برای زنان معلول

ملاحظات بارداری برای زنان معلول شامل رسیدگی به نیازهای منحصر به فرد آن ها و اطمینان از دریافت مراقبت های پزشکی، حمایت و تسهیلات مناسب در طول فرآیند بارداری و زایمان است. در ادامه چند فاکتور مهم برای در نظر گرفتن وجود دارد:

1. برنامه ریزی قبل از بارداری

زنان معلولی که قصد باردار شدن دارند باید با پزشک مشورت کنند تا در مورد ملاحظات خاص مربوط به ناتوانی خود صحبت کنند. این صحبت ها ممکن است شامل بررسی داروها برای خطرات احتمالی در دوران بارداری، رسیدگی به هرگونه نگرانی در مورد تحرک یا دسترسی به فعالیت های روزمره و بحث در مورد هر گونه سازگاری یا ترتیب دادن اصلاحات لازم در روال مراقبت های بهداشتی آن ها می باشد.

2. مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری منظم برای نظارت بر سلامت مادر و نوزاد بسیار مهم است. پزشکان و متخصصان باید در مورد ناتوانی زن مطلع باشند تا اطمینان حاصل شود که تسهیلات و حمایت مناسب در طول ویزیت های قبل از زایمان ارائه می شود. این حمایت ها ممکن است شامل میزان امکانات در دسترس، وسایل کمکی ارتباطی یا زمان اضافی برای قرار ملاقات با پزشک می شود.

3. دسترسی و تحرک

زنان معلول ممکن است در دوران بارداری نیازهای حرکتی خاصی داشته باشند. مهم است که دسترسی به امکانات بهداشتی، از جمله ورودی اتاق معاینه و نحوه حمام در خانه را در نظر بگیرید. پزشکان باید از وسایل کمک حرکتی که زن استفاده می کند آگاه باشند و برای اطمینان از راحتی و ایمنی او در طول ویزیت های دوران بارداری، امکانات مناسبی را برای آن ها فراهم کنند.

4. مدیریت پزشکی و داروها

برخی از زنان ناتوان ممکن است نیاز به مدیریت پزشکی مداوم در دوران بارداری داشته باشند. پزشکان باید از نزدیک با زن و هر متخصص مربوطه دیگر همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که داروها برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند و هر گونه تنظیمات لازم در برنامه درمانی برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی انجام می شود.

5. حمایت عاطفی و روانی

بارداری می تواند چالش های عاطفی و روانی منحصر به فردی را برای زنان ناتوان به همراه داشته باشد. ارائه پشتیبانی و منابع مناسب برای رفع هرگونه نگرانی، اضطراب یا نیاز عاطفی بسیار مهم است. این حمایت ها شامل مشاوره، تشکیل گروه حمایتی مانند اعضای خانواده یا ارتباط با سایر زنان ناتوانی باشد که تجربیات مشابهی داشته اند.

 

 

احتمال به دنیا آوردن فرزند سالم در بارداری زنان دارای معلولیت

بسیاری از افراد از متخصصین این سؤال را می‌پرسند که آیا زنان دارای معلولیت می‌توانند فرزند سالمی را به دنیا بیاورند یا خیر؟ در جواب به این سؤال باید گفت که معلولیت مفهومی است که گستره بسیار وسیعی دارد و از اختلالات عملکردی جسمی ساده تا ناتوانی‌های شدید جسمی، ذهنی و روانی را دربرمی‌گیرد. در نتیجه همه چیز به نوع معلولیت فرد بستگی دارد.

برای مثال افرادی که دچار مشکلاتی نظیر فلجی در ناحیه خاصی از بدن هستند یا زنان دچار نابینایی و ناشنوایی در اغلب موارد با وجود مشکلاتی که دارند می‌توانند فرزندان سالمی را به دنیا بیاورند اما افرادی که دچار معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی و ارثی هستند باید بیشتر در این زمینه مراقب باشند زیرا احتمال اینکه فرزند نیز با مشکلی مشابه به دنیا بیاید وجود دارد. در صورت مواجه شدن با هر نوع معلولیت پیش از اقدام به بارداری لازم است که به یک متخصص مراجعه کنید و در مورد مشکلات احتمالی در دوران حاملگی، مشکلات زایمان و سلامت جنین بررسی‌های لازم را انجام دهید.

مراقبت‌های مورد نیاز در هنگام بارداری زنان دارای معلولیت

زنانی که دچار معلولیت هستند ممکن است هنگام بارداری بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات مختلف قرار داشته باشند. به همین خاطر لازم است پیش از باروری آزمایش‌های کاملی را انجام دهند و از توانایی کافی برای باردار شدن خود اطمینان حاصل نمایند. آنچه بیش از هر چیز برای این بانوان ضرورت دارد دریافت خدمات مربوط به بهداشت روان است. زیرا این زنان اغلب از جانب جامعه قضاوت می‌شوند. ممکن است دیگران آن‌ها را به خاطر باردار شدن سرزنش کنند یا توانایی‌های آن ها را برای نگهداری از یک کودک و پرورش فرزندی سالم زیر سؤال ببرند.

این مسئله با تحت تأثیر قرار دادن اعتماد به نفس زنان دارای معلولیت تا حد زیادی می‌تواند کارایی آن‌ها را زیر سوال ببرد و بروز مشکلات روانی نظیر افسردگی پس از زایمان را نیز تسهیل کند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که از ابتدای بارداری بانوانی که در این شرایط قرار دارند با یک روانشناس در ارتباط باشند تا هم بتوانند در برابر فشارهای اجتماعی مقاومت بیشتری داشته باشند و هم از طریق جلسات رفتار درمانی و مهارت‌آموزی توانایی‌های خود را در زمینه مراقبت از کودک بالا ببرند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

انتخاب نوع زایمان

بررسی‌ها نشان می‌دهند که زنان دارای معلولیت بیش از سایر بانوان به زایمان طبیعی گرایش دارند. با این حال پزشکان در اکثر موارد زایمان سزارین را برای آن‌ها مناسب‌تر می‌دانند زیرا افرادی که دارای معلولیت جسمی مانند ضایعه نخاعی یا ام اس هستند ممکن است در فرایند زایمان انقباضات رحمی و دردها را به درستی احساس نکنند. همین مسئله عملکرد آن‌ها را در زایمان طبیعی تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند باعث طولانی شدن زایمان و آسیب دیدن جنین بشود.

برنامه ریزی برای زایمان باید هر گونه نیاز خاص مربوط به ناتوانی زن را در نظر بگیرد. می تواند شامل بحث در مورد گزینه‌های مدیریت درد، موقعیت‌یابی در حین زایمان یا هر گونه سازگاری لازم برای انطباق با محدودیت‌های فیزیکی باشد. ارتباط شفاف بین زن، تیم پشتیبانی او مانند خانواده و همسر و پزشک برای اطمینان از انجام زایمان ایمن و راحت بسیار مهم است.

بارداری زنان دارای معلولیت و مدیریت دوران بعد از زایمان

مراقبت پس از زایمان برای سلامت مادر و نوزاد ضروری است. زنان معلول ممکن است در طول دوره پس از زایمان نیاز به حمایت و تسهیلات اضافی داشته باشند که شامل کمک در شیردهی، مراقبت از نوزاد یا هر گونه تغییر لازم برای اطمینان از دسترسی و راحتی به وسایل مورد نیاز شخصی و یا کودک می باشد.

زنانی که دچار نوعی اختلال عملکردی هستند بیش از سایرین نیاز به دریافت حمایت‌های اجتماعی دارند. تلاش کنید در برخورد با تازه مادرانی که معلول نیز هستند انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید و فوراً آن‌ها را به خاطر هر ناتوانی سرزنش نکنید. از سوی دیگر برخی از خانواده‌ها یا همسران ممکن است به قصد کمک دائماً تمام وظایف مادر را به عهده بگیرند و به جای او مسئولیت رسیدگی به کودک را انجام دهند. این مسئله به طور غیر مستقیم این پیام را می‌رساند که فرد از کفایت لازم برای نگهداری از فرزند خود برخوردار نیست و نمی‌تواند از عهده آن برآید.

این امر می‌تواند بحران روانی شدیدی را در مادر شکل دهد و منجر به پرورش احساسات بسیار آزار دهنده‌ای نظیر احساس گناه، غم و خشم شدید شود. در نتیجه تلاش کنید موضع متعادلی را در پیش بگیرید و هرجا که احساس می‌کنید نمی‌دانید باید چه واکنشی از خود نشان دهید با یک روانشناس متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

- آیا زنان دارای معلولیت از نظر توانایی حمل جنین یا زایمان با سایر افراد متفاوت هستند؟

خیر در اکثر موارد بانوانی که با معلولیت دست و پنجه نرم می‌کنند از نظر توانایی حمل جنین و توانایی زایمان همانند افراد دیگر هستند و می‌توانند بارداری سالمی را تجربه کنند. با این حال در افرادی که دچار معلولیت‌های جسمی نظیر معلولیت‌های نخاعی هستند ممکن است انقباضات رحمی و درد زایمان به درستی احساس نشود که در این شرایط زایمان سزارین به کمک این مادران می‌آید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*