ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فشار همسالان چیست

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با فشار همسالان چیست پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا می دانید فشار همسالان چیست و از چه اهمیتی برخوردار می باشد؟ فشار همسالان می تواند بر افراد از هر نژاد، جنس و سنی تأثیر بگذارد. امروزه تاثیر فشار همسالان بسیار گسترش یافته است. رسانه های اجتماعی فرصتی را برای نوجوانان و بزرگسالان فراهم می کنند تا هر روز بخواهند موارد جدیدی را امتحان کنند. فشار همسالان می تواند تاثیر مثبت و مخصوصا منفی زیادی بر نوجوانان بگذارد. به همین دلیل ضروری است که والدین در این زمینه آگاهی کافی داشته باشند و گامی در جهت سلامت روان نوجوان خود بردارند. مشاوره روانشناسی می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

گیف فشار همسالان چیست

                                            

فشار همسالان چیست؟

فشار همسالان تأثیر مستقیم بر روی افراد توسط همسن دارد. تأثیر آن ها در فردی است که برای تشویق و تاییــد شدن می خواهد با تغییر نگرش، ارزش ها یا رفتارهای هم سن و سالان، خود را مطابق با رفتارهای گروه تأثیرگذار دنبال کند. برای فرد این می تواند منجر به یک اثر مثبت یا منفی یا هر دو شود. با این حال شخص نیازی به عضو شدن یا بدنبال عضویت در گروهی نیست که تحت تأثیر فشار همسالان قرار گیرد. محققان اثرات فشار همسالان بر کودکان و بزرگسالان را مطالعه کرده اند و در گفتارهای رایج اصطلاح “فشار همسالان” بیشتر با اشاره به آن گروه های سنی وجود دارد. برای کودکان موضوعات مشترک برای مطالعه و توانایی های آن ها را برای تصمیم گیری مستقل در نظر می گیرند. برای نوجوانان رابطه فشار همسالان با مقاربت جنسی و سو مصرف مواد به طور قابل توجهی مورد تحقیق قرار گرفته است. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تــاثیر دوست بر نوجوانان را مطالعه فرمایید.

کودکان

تــقلید از دیگران نقش زیادی در زندگی کودکان دارد. به منظور انتخاب مهارت ها و فنونی که در زندگی خود به کار می برند، کودکان همیشه در جستجوی رفتارها و نگرش های پیرامون خود هستند که بتوانند از آن استفاده کنند. به عبارت دیگر کودکان تحت تأثیر افرادی قرار می گیرند که در زندگی آن ها مهم هستند مانند دوستان، والدین و …

مطالعه ای که روی گروهی از کودکان پیش دبستانی انجام شد، نشان داد که آنها تحت تأثیر گروه هایی از همسالان خود قرار گرفته اند تا نظر خود را به عقیده ای غلط تغییر دهند. به هر كودك كتابی با دو مجموعه تصویر در هر صفحه، به همراه گروهی از حیوانات با اندازه های مختلف در صفحه چپ و یك حیوان در صفحه راست داده شد و از هر كودك خواسته شد كه اندازه حیوان تنها را نشان دهد. همه کتاب ها یکسان به نظر می رسیدند، اما فرزند آخر گاهی کتاب دیگری می گرفت که متفاوت بود. بچه ها به نوبت قضاوت در مورد اندازه خود را گزارش دادند و آخرین کودک مورد پرسش قرار گرفت.

اما قبل از او گروهی از کودکان بودند که با محققان همکاری داشتند. گاهی اوقات کودکانی که قبل از آزمودنی جواب می دادند، همگی پاسخی نادرست می دادند. وقتی در حضور بچه های دیگر از او سوال می شد، پاسخ آخرین کودک اغلب همان پاسخ همسن و سالان او بود. بینش این است که کودکان می توانند از طریق فشار همسالان رفتار خود را تغییر دهند. در واقع ارتباط برقرار کردن و تقلید جزئی از فرایند و مــراحل یادگیری کودکان محسوب می شود.

فشار همسالان چیست | بلوغ و نوجوانی

 

دوران نـوجـوانی زمانی است که فرد مستعد ابتلا به فشارهای همسالان است. زیرا همسالان تأثیر مهمی در رفتارهای دوران بلوغ دارند و فشار همسالان را مشخصه تجربه نوجوانی می نامند. کودکانی که وارد این دوره از زندگی می شوند برای اولین بار از سایر افراد اطراف خود آگاه می شوند و به اهمیت ادراک در تعاملات خود پی می برند. انطباق همسالان در جوانان با توجه به سبک، سلیقه، ظاهر، ایدئولوژی و ارزش ها بیشتر مشخص است.

فشار همسالان معمولاً با ریسک پذیری در نوجوانان همراه است. زیرا این فعالیت ها معمولاً در مشارکت همسالان اتفاق می افتد. مشخص شده که وابستگی به دوستانی که به دنبال انواع رفتارهای پرخطر هستند، پیش بینی کننده ای برای رفتار خود نوجوان است. هنگامی که جوانان توسط همسالان خود نسبت به رفتار مثبت تحت فشار قرار می گیرند، مانند داوطلب شدن در امور خیریه یا برتری در دانشگاه، فشار همسالان می تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد. از اهمیت همسالان با ورود به بزرگسالی کاسته می شود.

جنسیت همچنین بر میزان فشار همسالان در نوجوانان تأثیر واضحی دارد؛ دختران فشارهای قابل توجهی را برای مطابقت با گروه های خود گزارش می کنند مانند انتخاب لباس یا الگوهای گفتاری. علاوه بر این دختران و پسران گزارش کردند که در مناطق مختلف زندگی خود با فشارهای مختلفی روبرو هستند که شاید بازتاب مجموعه ای متفاوت از ارزش ها و اولویت ها برای هر جنس باشد.

فشار همسالان و مصرف مواد

فشار همسالان به طور گسترده ای به عنوان یک عامل اصلی در شروع مصرف مــواد مــخدر به ویژه در دوره نوجوانی شناخته شده است. این برای مواد مختلفی از جمله نیکوتین و الکل نشان داده شده است. از سویی عوامل تعدیل کننده نیز وجود دارند. مثلا نظارت والدین با مصرف مواد ارتباط منفی دارد. وقتی نظارت حتی در حد کم وجود دارد، نوجوانان در معرض اجبار همسالان هنگام شروع به مصرف مواد قرار می گیرند، اما نه در طول انتقال از استفاده تجربی به مصرف منظم. اگرچه تأثیر همسالان در دوره نوجوانی به خوبی مشخص شده، اما مشخص نیست که این اثر از چه سنی شروع به کاهش می کند. 

با استفاده از مقیاس مقاومت در برابر تأثیر همسالان، سامتر و همکارانش دریافتند که مقاومت در برابر فشار همسالان با افزایش سن در یک مطالعه بزرگ از 10 تا 18 سالگی افزایش می یابد. این مطالعه همچنین نشان داد که دختران به طور متوسط ​​در برابر تأثیر همسالان نسبت به پسران، به ویژه در اواسط بلوغ (یعنی سنین 15- سال) مقاومت بیشتری دارند. با توجه به میزان بالای مصرف مواد در نوجوانان پسر، آسیب پذیری بیشتر در برابر فشارهای همسالان برای پسران نوجوان منطقی است. برای دختران، رفتار مثبت والدین (به عنوان مثال حمایت اجتماعی والدین، ​​نظم و انضباط مداوم) نقش مهمی در توانایی مقاومت در برابر فشار همسالان برای استفاده از مواد دارد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تــاثیر دوستان در اعتیاد را مطالعه فرمایید.

برنامه های پیشگیری

برنامه های پیشگیری و مداخله در مصرف مواد از تکنیک های مختلفی برای مقابله با تأثیر فشار همسالان استفاده کرده اند. یک تکنیک اصلی مهارت های مقاومت در برابر همتا است. رابطه همبستگی شناخته شده بین مصرف مواد و روابط با دیگران که از آن استفاده می کنند، مهارت های مقاومتی را به عنوان یک هدف درمانی طبیعی قرار می دهد. این نوع آموزش و برنامه پــیشگیری از اعتیاد به منظور کمک به افراد است که ضمن حفظ عضویت در گروه همسالان، از مشارکت در مصرف مواد خودداری کنند. سایر مداخلات شامل رویکردهای آموزش هنجاری، مداخلات آموزشی که آگاهی از خطرات احتمالی مصرف مواد را افزایش می دهد، آموزش آگاهی از الکل و مدیریت رفتار در کلاس می شوند.

تحقیقات نشان داده که آموزش تصمیم گیری می تواند سود قابل توجهی در درک خطر و توانایی تصمیم گیری در بین کودکان اوتــیسم ایجاد کند. هنگامی که این آموزش در چندین جلسه کوتاه به کودکان آموخت چگونه ریسک همسالان را تشخیص دهند و بر این اساس واکنش نشان دهند، انجام شد کودکان با ارزیابی پس از آموزش نشان دادند که آن ها می توانند تهدیدات احتمالی و منابع فشار از همسالان را شناسایی کرده و آن ها را بسیار بهتر از نوجوانان طبیعی نشان دهند. 

 

اینفوگرافیک فشار همسالان

اینفوگرافیک فشار همسالان چیست


فشار همسالان و رابطه جنسی

بررسی در این زمینه سعی در تحلیل هنجارهای موجود در تعاملات و تصمیم گیری در پس این رفتارها داشته است. بررسی های انجام شده توسط بونگاردت و همکاران هنجارهای توصیفی، هنجارهای اجباری و فشار آشکار همسالان، سه نوع هنجارهای همسالان را که منجر به مشارکت فرد در رابــطه جنسی می شود را تعریف کرد. هنجارهای توصیفی و هنجارهای استنباطی هر دو رفتار مشاهده شده ای هستند و بنابراین فشارهای غیرمستقیم تری محسوب می شوند. اما از یك جنبه كلیدی متفاوتند؛ هنجارهای توصیفی رفتارهای جنسی همسالان را توصیف می كنند اما هنجارهای اجرایی نگرش همسالان نسبت به این رفتارها را توصیف می كنند. آخرین هنجار تعریف شده توسط این مطالعه “فشار همسالان” نامیده می شود و برای توصیف تشویق یا فشار مستقیم توسط افراد مشابه فرد برای انجام رفتارهای جنسی استفاده می شود. 

بررسی ها نشان داد که هنجارهای غیرمستقیم (توصیفی و اجرایی) در مقایسه با فشار مستقیم همسالان تأثیر قوی تری در تصمیم گیری شخص برای انجام رفتارهای جنسی دارند. علاوه بر این مطالعات نشان داده که ارتباطی بین خود تنظیمی و احتمال انجام رفتارهای جنسی وجود دارد. هرچه موضوع بزرگتر شدن یک فرد در زمینه خودتنظیمی و کنترل خود و مــهارت خویشتن داری بیشتر شود، احتمالاً کمتر در معرض فشار همسالان قرار می گیرند که آن ها را وادار به انجام اعمال جنسی پرخطر می کند. می توان از طریق یک برنامه تصمیم گیری یا با هدف قرار دادن توانایی نوجوانان در تنظیم خود در برابر خطرات احتمالی، از این موارد جلوگیری نمود. 

فشار همسالان بر نوجوان

فشار همسالان چیست | مکانیسم های عصبی

از دیدگاه زیست شناختی، قشر جلوی پیشانی داخلی (mPFC) و جسم مخطط نقش مهمی در کشف ارزش اقدامات خاص دارند. mPFC هنگام تعیین اشیا دارای برچسب اجتماعی فعال است که اشیائی هستند که همسالان درباره آنها ابراز عقیده کرده اند. جسم مخطط برای تعیین ارزش این اشیا “دارای برچسب اجتماعی ” و پاداش به طور کلی قابل توجه است. با استفاده از اسکن fMRI، افرادی که به آنها اختصاص داده شده بود تا نشان دهند که آیا یک نماد انتخابی به طور متوالی ظاهر می شود، تجزیه و تحلیل شد. محققان هدف واقعی آزمایش را که جمع آوری داده های مربوط به mPFC و تحریک جسم مخطط بود به افراد نگفتند.

قبل از شروع آزمایش واقعی افراد تحت یک مرحله از نفوذ “اجتماعی” قرار گرفتند. جایی که آنها یاد گرفتند که سایر نمادها کدام نمادها را ترجیح می دهند. در این آزمایش مشخص شد که تعیین ارزش یا اهمیت اجتماعی یک شی به اطلاعات ترکیبی از mPFC و جسم مخطط بستگی دارد. بدون هر دو حالت فعلی و عملکردی، تعیین ارزش عمل بر اساس شرایط روابــط اجتماعی کار دشواری است. مغز کار اجتماعی را با پاداش مثبت مرتبط می داند. 

در نوجوانی خطر پذیری به طرز چشمگیری افزایش می یابد. محققان آزمایشی را با مردان نوجوانی که در سن رانندگی بودند انجام دادند و میزان خطر پذیری آنها را بسته به اینکه مسافر (همسن و سال) در ماشین باشد اندازه گیری کردند. یک شبیه سازی رانندگی ایجاد شد و برخی از سناریوهای پرخطر مانند نزدیک شدن اتومبیل به نور زرد چراغ قرمز، مدل سازی و به افراد ارائه شد. کسانی که به احتمال زیاد در حضور همسالان خطر می کردند در هنگام فعالیت انفرادی، فعالیت مغزی بیشتری در سیستم های شناختی اجتماعی و عاطفی مغز داشتند.

فشارهای روانی در دوره نوجوانی

توضیح روانشناختی اجتماعی

در این بخش از مقاله فشار همسالان چیست به بررسی توضیح روانشناسی اجتماعی می پردازیم. توضیحی درباره چگونگی روند فشار همسالان، تحت عنوان اثر تغییر هویت توسط روان شناس اجتماعی وجود دارد. طبق این نظریه، روند فشار همتا به این صورت عمل می کند؛ هنگامی که با تهدید به درگیری خارجی (طرد اجتماعی) روبرو شوید به دلیل عدم مطابقت با استاندارد گروه، حالت هماهنگی فرد مختل می شود. بنابراین فرد مطابق با استاندارد گروه عمل می کند اما به محض این که تعارض خارجی حذف شود، تعارض درونی و عقــده روانی ایجاد می شود زیرا شخص استانداردهای خود را نقض کرده است. 

برای خلاص شدن از خود درگیری داخلی (عــذاب وجدان) تغییر هویت انجام می شود. جایی که فرد استانداردهای گروه را به عنوان استاندارد خود قبول می کند. در نتیجه درگیری داخلی را حذف می کند (علاوه بر درگیری خارجی که قبلاً حذف شده بود). اگرچه روند فشار همتا با وجود یک هماهنگی (بدون تعارض) آغاز می شود و به پایان می رسد اما در نتیجه درگیری و روند حل تعارض، فرد با یک هویت جدید، مجموعه ای جدید از استانداردهای درونی و استانداردهای قبلی خود را ترک می کند. برای اطلاع از بحران هویت کلیک کنید.

بلوغ و نوجوانی

شبکه های اجتماعی و فشار همسالان

در این بخش از مقاله فشار همسالان چیست به بررسی شبکه های اجتماعی بر فشار همسالان می پردازیم. رسانه های اجتماعی عرصه جدید و گسترده دیجیتالی را برای فشار و نفوذ هتا فراهم می کنند. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از شبکه های اجتماعی مزایای مختلفی دارد از جمله افزایش اجتماعی شدن، قرار گرفتن در معرض ایده ها و اعتماد به نفس بیشتر. همچنین در بحث اعتیــاد به شبکه های اجتماعی شواهدی از تأثیرات منفی مانند فشار تبلیغات، قرار گرفتن در معرض رفتارهای نامناسب و یا گفتگو و اخبار جعلی وجود دارد. این نسخه از فشار همتا دیجیتال بین جوانان، بزرگسالان و مشاغل موجود است. در بعضی موارد افراد می توانند برای ایجاد دسترسی 24 ساعته در روز یا بی عیب بودن تحت فشار باشند. 

در این مکالمه دیجیتالی ممکن است فشار برای انطباق وجود داشته باشد. روشی که دیگران در رسانه های اجتماعی به تصویر می کشند ممکن است منجر به تلاش جوانان برای تقلید از این خصوصیات یا اقدامات در جهت انطباق شود. همچنین ممکن است منجر به ترس از دست رفتن شود که می تواند جوانان را به اعمال یا تصمیمات غیر مسئولانه تحت فشار قرار دهد. اقدامات و تأثیر در شبکه های اجتماعی ممکن است منجر به تغییر در هویت، اعتماد به نفس یا عادات در زندگی واقعی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان شود. برای مطالعه بیشتر در خصوص آســیب فضای مجازی برای کودکان کلیک کنید.

فشار همسالان در رسانه های اجتماعی در همه فرهنگ ها

در این بخش از مقاله فشار همسالان چیست به بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی در فرهنگ های مختلف می پردازیم. بیش از 3 میلیارد کاربر شبکه های اجتماعی در سراسر جهان از سیستم عامل های مختلفی استفاده می کنند. نوع، فرکانس و دامنه فشار همتا حاصل می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که رسانه های اجتماعی تأثیر بیشتری در تصمیم گیری خرید برای مصرف کنندگان در چین نسبت به سایر کشورهای جهان دارند. 

علاوه بر این مصرف کنندگان چینی می گویند که اگر ببینند این محصول از سوی دوستان در یک سایت رسانه اجتماعی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است، احتمالاً فکر خرید آن ها را بیشتر می کنند. بعضی از کشورها میزان استفاده بسیار کمی از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی دارند یا فرهنگ هایی دارند که برای آن چندان ارزش قائل نیستند. در نتیجه قدرت و تأثیر فشار همتا دیجیتال ممکن است در سراسر جهان متفاوت باشد. به طور کلی، تحقیقات محدودی در مورد این موضوع و دامنه جهانی آن وجود دارد. برای اطلاع از اثرات رسانه ها بر تربیت فرزند کلیک کنید.

فشار همسالان در کودکی

فشار همسالان چیست | سخن آخر

فشار همسالان روی کودکان و نوجوانان بسیار زیاد است. اگر به آن ها آموزش های لازم مانند تصمیم گیری و … داده شود و ارتباط صمیمی تری با والدین داشته باشند و نظارت ها بیشتر شود می توان این فشار را مدیریت کرد. پس می توان گفت که والدین نقش اساسی در کاهش تاثیر منفی فشار همسالان ایفا می کنند. اما برای بسیاری از والدین برقراری ارتباط موثر با نوجوانان و تلاش برای استحکام رابطه والدین و فرزندان کاری سخت است. به همین دلیل ضروری است که از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. روانشناسان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*