ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تظاهر به احساسات غیرواقعی | دلایل پنهان کردن احساسات و تاثیرات منفی آن

تقریباً همه گاهی اوقات تظاهر به احساسات غیرواقعی می کنند یا گاهی به پنهان کردن احساسات خود روی می آورند.مثلا شما از رفتار همسرتان در جمع ناراحت و شرمنده هستید، اما وانمود می کنید که همه چیز خوب است تا زمانی که به خانه برسید، جایی که می توانید به تنهایی صحبت کنید. شما نمی خواهید در مقابل دیگران بحث کنید و درگیری را بدتر کنید. سرکوب عاطفی گاه به گاه معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند تا زمانی که در نهایت به روش های سالم و سازنده روی آنها کار کنید. با این حال، اگر به یک الگو تبدیل شود و بر توانایی شما در برقراری ارتباط واقعی تأثیر بگذارد، می تواند به یک مشکل تبدیل شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره تلفنی فردی راهنمایی بخواهید.  

تماس با مشاور


دلایل تظاهر به احساسات غیرواقعی

یکی از دلایل تظاهر به احساسات غیرواقعی برای جلوگیری نشان دادن ضعف یا جلوگیری از نشان دادن شکست عاطفی در برابر دیگران است. بسیار طبیعی است که بخواهید از افشای آسیب پذیری ها در معرض دیگران خودداری کنید. مردم معمولاً به چند دلیل کلیدی یاد می گیرند که احساسات را سرکوب کنند. در ادامه برخی از دلایل سرکوب و تظاهر به احساسات غیرواقعی بررسی می شود.

1-عدم ابراز ضعف دلیل تظاهر به احساسات غیرواقعی

نشان دادن احساسات می تواند شما را در یک شرایط آسیب پذیر قرار دهد، پس طبیعی است که بخواهید آن را پنهان کنید. ممکن است نگران ابراز برخی از احساسات باشید که دیگران شما را قضاوت کنند و باور کنند که نمی توانید احساسات خود را مدیریت کنید. در نتیجه احساس غم، ترس، ناامیدی و سایر احساسات به اصطلاح منفی خود را پنهان می کنید. شما همچنین ممکن است نگرانی هایی در مورد دیگران داشته باشید که از این احساسات علیه شما استفاده می کنند، به خصوص اگر قبلاً برای شما اتفاق افتاده باشد.

2-جلوگیری از آسیب دیدن

مردم اغلب برای محافظت از روابط خود احساسات خود را پنهان می کنند. وقتی کسی که به او اهمیت می دهید کاری ناراحت کننده انجام می دهد، ممکن است انتخاب کنید که ناراحتی خود را پنهان کنید. گاهی اقدامات آنها شما را آزار می دهد. اما اگر وقتی به آنها احساس خود را می گویید واکنش منفی نشان دهند، ممکن است درگیری دردناک تری را به وجود آید. بنابراین، در عوض، شما انتخاب می کنید که به طور کامل از درگیری اجتناب کنید تا آسیب کمتری متوجه شما شود.
این تمایل به اجتناب از درد اغلب ناشی از عدم اعتماد اساسی به خود و دیگران است. اگر مردم در گذشته احساسات شما را زیر سوال برده اند، ممکن است از اعتماد کردن به افراد جدید در مورد احساسات خود بترسید. همچنین ممکن است به توانایی خود برای مدیریت تعارض به روشی مثبت و سازنده ایمان نداشته باشید. در این رابطه مطالعه مقاله مهارت کنترل احساسات پیشنهاد می شود.

3-تظاهر به احساسات غیرواقعی به دلیل اعتماد به نفس پایین

اگر این پیام را دریافت کنید که نظرات و احساسات شما اهمیتی ندارد، احتمالاً یاد خواهید گرفت که احساسات خود را از سنین پایین پنهان کنید. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که والدین و مراقبان شما را به خاطر ابراز احساساتتان قضاوت یا انتقاد می کنند. این قضاوت به احساسات منفی نیز محدود نمی شود.
برخی از مراقبان محدود کننده، کودکان را به خاطر هرگونه طغیان، منفی یا مثبت، سرزنش می کنند. در نهایت، ممکن است دیگر در بیان نظرات و احساسات خود حس امنیت نکنید، بنابراین برای جلوگیری از انتقاد کردن بیشتر، آنها را پنهان می کنید. مراقبانی که احساسات خود را پنهان می کنند نیز می توانند این ایده را تقویت کنند که شما باید همین کار را انجام دهید.  
تظاهر به احساسات غیرواقعی

تاثیر پنهان کردن احساسات

سرکوب احساسات خود، خواه خشم، غم، اندوه یا ناامیدی باشد، می تواند منجر به استرس فیزیکی بر بدن شما شود. سرکوب احساسات یا تظاهر به احساسات غیرواقعی می تواند بر فشار خون ، حافظه و عزت نفس تأثیر بگذارد. پنهان کردن احساسات ممکن است اثرات بسیار بدی بر سلامت جسمی و عاطفی داشته باشد.در ادامه برخی از این مشکلات بیان می شود.

1-مشکل در ارتباط با دیگران

با پنهان کردن احساسات خود از برقراری ارتباط واضح با افراد زندگی خود جلوگیری می کنید. این فقدان ارتباط، هدایت تعارض را دشوار می کند. وقتی نمی‌توانید از پس مشکلات برآیید، احتمالاً به وجود می‌آیند. ممکن است در نهایت عصبانی و خشمگین شوید،شاید به همین دلیل این احساسات را پنهان می کردید. همچنین می‌توانید از افرادی که احساسات خاصی را تحریک می‌کنند دوری کنید و احتمالاً روابطی را که برایتان ارزشمند است از دست بدهید.
سرکوب عاطفی می تواند آنقدر به یک عادت تبدیل شود که به طور ناخودآگاه شروع به وقوع کند، بنابراین ممکن است متوجه شوید که ارتباط خود را با احساسات خود از دست می دهید.

2-پنهان کردن احساسات باعث تشدید آن

تظاهر به اینکه احساسات خاصی ندارید ممکن است به شما کمک کند از بیان آنها به صورت عمومی اجتناب کنید، اما باعث نمی شود آنها از بین بروند. در واقع، مهار احساسات می تواند آنها را تشدید کند. مثال کلاسیک این احساس خشم است. بسیاری از مردم بر این باورند که بهتر است خشم را از بین ببریم تا ابراز آن.
اما سرکوب خشم به این معنی است که به آن توجه نمی‌کنید، بنابراین خشم زیر ماسک آرامش شما به شکل‌گیری و جوشیدن ادامه می‌دهد. در نهایت، وقتی دیگر نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید، ممکن است منجر به خشم انفجاری شود و نه لزوماً به سمت کسی که شما را عصبانی کرده است.

3-تنش رابطه با پنهان کردن احساسات

ممکن است فکر کنید که می توانید احساسات خود را به خوبی پنهان کنید، اما افرادی که شما را می شناسند معمولاً می توانند تشخیص دهند که چه زمانی چیزی شما را آزار می دهد. اصرار بر "من خوبم" و "هیچ چیز اشتباه نیست" می تواند آنها را گیج و آنها را ناامید کند، در حالی که به وضوح خلاف آن صادق است. اگر آنها بدانند که شما حقیقت را نمی گویید، ممکن است از عدم اعتماد شما آسیب ببینند و شروع به از دست دادن اعتماد به شما کنند.
اگر اطرافیانتان شما را باور کنند، ممکن است اعتماد به نفس خود را در درک شما از دست بدهند یا به این باور برسند که شما را آنطور که باید و شاید نشناخته اند. در نهایت، آنها ممکن است شروع به زیر سوال بردن رابطه کنند. در هر دو سناریو، رابطه ای که می خواستید از آن محافظت کنید، همچنان آسیب می بیند.

4-مرگ زودهنگام دلیل پنهان کردن احساسات

تحقیقات انجام شده از یک مطالعه 12 ساله منبع معتبر منتشر شده در سال 2013 نشان می دهد که بین سرکوب عاطفی و خطر مرگ زودرس ارتباط وجود دارد.  در اینجا یک توضیح بالقوه برای این ارتباط وجود دارد. سرکوب احساسات می تواند به استرسی که تجربه می کنید اضافه کند. استرس بدون توجه در بدن باقی می ماند، جایی که می تواند به موارد زیر منجر شود: هر یک از این نگرانی‌ها می‌تواند بر سلامت و طول عمر طولانی‌مدت تأثیر بگذارد، به‌ویژه زمانی که بدون درمان ادامه یابد.  

مقابله با تظاهر به احساسات غیرواقعی

یادگیری اینکه احساسات خود را آشکارا به اشتراک بگذارید ممکن است زمان و تلاش لازم را داشته باشد. این استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند تا با احساسات خود راحت تر شوید و بر میل به سرکوب آنها غلبه کنید.

1-تمرین ذهن آگاهی

ذهن آگاهی به آگاهی شما از لحظه حال و توانایی تجربه کردن چیزها در زمان وقوع اشاره دارد.ذهن آگاهی عاطفی به معنای تصدیق و پذیرش احساسات به هنگام ظهور است، حتی اگر تصمیم بگیرید که بلافاصله آنها را ابراز نکنید. ممکن است فکر کنید، "وای، من در حال حاضر واقعا عصبانی هستم. با این حال، من نمی‌خواهم دعوا را شروع کنم، بنابراین یک لحظه قبل از اینکه بخواهم توضیح دهم که چرا اینقدر ناراحت هستم، وقت بگذارم.»
نشستن با احساسات به شما این امکان را می دهد که آنها را به طور کامل تجربه و درک کنید. این درک عمیق تر می تواند درک نقش شما در موقعیت و کشف راه حل های بالقوه را آسان تر کند. برای آگاهی بیشتر از کنترل خشم کلیک کنید.

2-اشتراک گذاری احساسات

احساسات شما بخشی از تجربه زندگی شما هستند. نادیده گرفتن آنها در نهایت می تواند هویت و احساس خود را نابود کند و شما را از دستیابی به اهداف شخصی باز دارد.راه هایی برای به اشتراک گذاشتن احساسات، حتی احساسات منفی، بدون گستاخی وجود دارد. این به تمرین ارتباط عاطفی در ابتدا با باز شدن با عزیزان و دیگرانی که به آنها اعتماد دارید کمک می کند.
مثال: رئیس شما درخواست شما برای افزایش حقوق را رد می کند. اگر به جای تعطیل کردن، با آرامش توضیح دهید که چرا سزاوار آن هستید؟
ابراز ناامیدی خود با احترام می تواند آنها را تشویق کند تا در تصمیم خود تجدید نظر کنند. وانمود کردن به شما این پیام را می دهد که شرایط را همانطور که هست می پذیرید.اما از آنجایی که واقعاً آن را نمی‌پذیرید، با احساس ناامیدی و رنجش کنار می‌روید. این احساسات ممکن است در نهایت بر عملکرد کاری شما تأثیر بگذارد و احتمال افزایش حقوق در آینده را حتی بیشتر بکند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.

3-صحبت با یک دوست درباره پنهان کردن احساسات

اگر فرصتی برای ابراز احساسات خود ندارید، خوب صحبت کردن در مورد آنها می تواند کمک کند، به خصوص اگر نمی توانید شرایط را تغییر دهید.بگویید که در حال مبارزه با همکارتان هستید که به طور مداوم اظهارات برجسته ای می کند و کارهای کوچکی انجام می دهد تا شما را آزار دهد. شما مؤدبانه از آنها خواسته اید که متوقف شوند و رئیس خود را از وضعیت آگاه کرده اید، اما این رفتار همچنان ادامه دارد.
در محل کار، آرام می مانید و سعی می کنید عصبانیت خود را نشان ندهید. در خانه، شما به شریک دلسوز خود هوا می دهید. دانستن اینکه می‌توانید بعداً ناراحتیتان را به اشتراک بگذارید، به شما کمک می‌کند تا بدون زحمت زیاد، روز را پشت سر بگذارید.
نگه داشتن یک دفتر خاطرات می تواند به شما کمک کند تا در هنگام بروز احساسات بیان کنید. روزنامه نگاری ممکن است تأثیری مشابه صحبت کردن با فردی که می تواند ناراحتی شما را تأیید کند نداشته باشد، اما همچنان می تواند به شما در پردازش احساسات دشوار کمک کند. برای آشنایی با فواید خاطره نویسی کلیک کنید.  
تظاهر به احساسات غیرواقعی

مشاوره برای پنهان کردن احساسات

وقتی پنهان کردن احساسات به یک الگوی دیرینه تبدیل شده است، ممکن است برای غلبه بر این عادت به تنهایی مبارزه کنید.صحبت با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا بیان عاطفی را بهبود ببخشید.درمانگر می تواند به شما کمک کند تا دلایل احتمالی سرکوب عاطفی، از جمله مسائل مربوط به اعتماد و ترس از طرد شدن را شناسایی کنید و شروع به رسیدگی به این عوامل کنید. درمان همچنین فضای امنی را برای کار بر روی تماس بیشتر با احساسات خود ارائه می دهد. یک درمانگر می تواند:
  • مهارت های ارتباط موثر و حل تعارض را آموزش دهید
  • راهبردهایی را برای مقابله با احساسات شدید ارائه دهید
  • به شما کمک می کند تا علائم سلامت روان، مانند اضطراب و استرس، مرتبط با احساسات پنهان را برطرف کنید.
 

تظاهر با احساسات غیرواقعی | سخن آخر

گاهی اوقات پنهان کردن احساسات بسیار طبیعی است. حتی ممکن است بهترین گزینه در موقعیت های پرتنش یا عمومی به نظر برسد.اما وقتی احساسات خود را پنهان می کنید زیرا می ترسید دیگران چه واکنشی نشان دهند، در نهایت تجربه خود را انکار می کنید. این ممکن است راه خوبی برای جلوگیری از تعارض و درد عاطفی به نظر برسد، اما معمولاً در پایان دوباره شما را گاز می گیرد.
یادگیری بیان واقعی احساسات همیشه آسان نیست، اما یک درمانگر می تواند کمک کند. ابزارهایی که در درمان یاد می گیرید می توانند به شما کمک کنند تا با شفافیت بیشتری ارتباط برقرار کنید، بدون اینکه اجازه دهید ترس از عواقب بالقوه شما را باز دارد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی می تواند پاسخگوی شما باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*