ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جلوگیری از طلاق | چطور از طلاق جلوگیری کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جلوگیری از طلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افراد بعد از آن که حرف از جدایی می‌شود برای پیشگیری و جلوگیری از طلاق به دنبال راه چاره‌ای می‌گردند. گاه زوجین در زندگی زناشویی به جایی می‌رسند که یکی از آن‌ها پیشنهاد طلاق می‌دهد. معمولا زوجین علی رقم علاقه‌ای که به همسر خود دارند، به دلیل خستگی از دعواها و جنجال‌ها و مشکلات پیش آمده، جدایی و طلاق را تنها و بهترین راه ممکن می‌دانند؛ بهتر است بدانید که طلاق همیشه بهترین راه حل نیست و می‌توان زندگی مشترک را نجات داد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای خارج شدن زوجین از این شرایط بحرانی وجود دارد تا بتوانند دوباره طعم آرامش را بچشند. برای پیشگیری و جلوگیری از طلاق و حفظ زندگی خود بهتر است توصیه‌های این مقاله را عملیاتی کنید و برای اطمینان از انتخاب خود از خدمات مشاوره طلاق استفاده نمایید.

گیف

;

طلاق به چه علت رخ می‌دهد؟

پیش از هر چیز بهتر است مهم‌ترین علت اصلی و عوامل طلاق را بشناسید. طلاق و جدایی یک دفعه اتفاق نمی‌افتد بلکه حاصل شرایط مختلف، رفتارها و انتخاب‌های غلط افراد در طول زندگی است. موارد زیر از مهم‌ترین علل طلاق در میان زوجین است:

_ دخالت‌ اطرافیان در زندگی زناشویی

_ رفتارهای تخریب‌گرانه مانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر، روابط جنسی پرخطر

_مشکلات مالی و اقتصادی

_ ناآگاهی زوجین در مورد چگونگی برقراری رابطه جنسی صحیح

_ پایین بودن سطح مهارت‌های ارتباطی زوجین

_ مشکلات اخلاقی زوجین

اینفوگرافیک جلوگیری از طلاق

اینفوگرافیک جلوگیری از طلاق

آسیب های ناشی از طلاق بر فرد و جامعه

طلاق به هر دلیلی پیامدهایی برای خانواده و جامعه دارد. آسیب های طلاق شامل آسیب روحی و روانی، بحران مالی برای زن و مرد، افسردگی و اضطراب برای فرزندان،ایجاد روحیه پرخاشگری و در مواردی حتی اعتیاد برای فرزندان، بدبینی و نگرش منفی، ترس از آینده و بر هم خوردن آرامش آن ها می شود.

چطور از طلاقم جلوگیری کنم؟

حال که حرف از طلاق و اقداماتی در جهت جدایی شده، مسئولیت و وظیفه شما برای حفظ زندگی مشترک‌تان سخت‌تر می‌شود. برای آن که بتوانید از این بحران گذر کنید باید اقداماتی هوشمندانه انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله طلاق بگیرم یا نه را مطالعه کنید.
در ادامه به برخی از اقدامات لازم برای پیشگیری از طلاق پرداخته ایم:

1. برای جلوگیری از طلاق بالغ باشید

یک انسان بالغ در هر بحرانی که پیش می‌آید ابتدا خونسردی خود را حفظ می‌کند و به خودش اجازه می‌دهد وضعیت را ارزیابی کند. پیش از آن که تصمیم برای طلاق بگیرید، عواملی که منجر به این اتفاق می‌شود را بسنجید.

2. برای جلوگیری از طلاق حلقۀ لجبازی را بشکنید

به جای شکستن حلقۀ ازدواجتان و طلاق گرفتن، بهتر است حلقۀ رفتاری غلط و الگویی که مدام دعواها را تکرار می‌کند بشکنید. او یک کار اشتباه انجام می‌دهد و شما او را مقصر می‌دانید و سپس شما یک اشتباه در قبال اشتباه او انجام می‌دهید. به زبان ساده‌تر دست از لجبازی در زندگی زناشویی بردارید. چنین رفتارهایی پیش‌بینی کننده‌های طلاق نام دارند و به مرور زمان زوجین را دچار مشکلات و اختلافات فراوان می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر پیش بینی کننده های طلاق کلیک کنید.

3. برای جلوگیری از طلاق راه حل پیدا کنید

اگر برای هر مشکلی که پیش می‌آید به دنبال مقصر باشید، تنها به بزرگ شدن و ریشه دواندن آن موضوع دامن زده‌اید. بهتر است به جای مقصریابی و ایجاد حس تقصیر به همسر خود به دنبال یک راه حل برای مشکلات تلنبار شده باشید.

4. کمی بیشتر خونسرد باشید

در حال حاضر عصبانیت و سرکشی به شدت می‌تواند شما را به طلاق نزدیک کند. بهتر است کمی کوتاه بیایید و نسبت به بعضی رفتارهای همسرتان واکنش نشان ندهید. در این وضعیت بهتر است به اقدامات ضروری برای رساندن رابطه به حالتی ایمن و بهبود روابط عاطفی بپردازید.

5. تغییر، تغییر و تغییر

وقتی همسرتان ببیند که شما برای زندگیتان ارزش قائل هستید و در این وضعیت بحرانی برای جلوگیری از طلاق، با رویکردی مثبت برای تغییر زندگی بالغانه رفتار می‌کنید و واکنش خود را نسبت به هیجانات او تغییر داده‌اید، کمی از بچه بازی دست می‌کشد؛ او هم سعی می‌کند بیشتر نگاه بالغانه‌ای به رابطه داشته باشد. صحبت‌های متعهدانه و بالغانه در بازگشت به وضعیت سفید کمک شایانی می‌کند. نکتۀ ایجاد تغییرات در همسر، اصلاح رفتارهای خود شماست. اینبار به جای تغییر همسرتان به تغییر رفتار خودتان بپردازید. اگر مشکل از همسرتان است، راهی پیدا کنید تا با نوع رفتار جدیدتان، فضایی آرامش بخش و مسالمت‌آمیز ایجاد کنید.

6. برای زندگی کردن، کار می‌کنیم

درگیری‌های پیش آمده در شغل، در اکثر موارد باعث فرسودگی شغلی و متعاقب آن بی توجهی به زندگی زناشویی می‌شود. همیشه باید در این وضعیت به خود یادآوری کنید که دلیل کار کردن شما چیست؟ زندگی کردن جریان زیبایی دارد که برخی افراد گاها در طول فشارهای روزمره فراموش می‌کنند. از مشغله‌های کاری خود کمی کم کنید و کمی به گذراندن وقت در خانواده بپردازید. نگرانی‌ها و استرس مالی مسائل مهم و اساسی هستند اما باعث از هم فروپاشی یک خانواده نمی‌شوند.

7. برای جلوگیری از طلاق با یکدیگر صحبت کنید

بهتر نیست به جای دعواها، جروبحث‌ها و ... کمی به عنوان دو انسان متمدن در این کره خاکی نشسته و با هم صحبت کنید؟! به زبان ساده دلیل رفتارهایتان را توضیح بدهید و بگذارید مسائل حل شوند «من اینطور فکر می‌کردم و تو این طور فکر می‌کردی و اینطور شد که من آن کار را کردم!» بنشینید و راجع به چیزهای ساده‌ای که از زندگی می‌خواهید حرف بزنید. «از نظر من وقتی من حرف می‌زنم تو وسط حرفای من میایی میگی اینطوری نیست و من بقیه حرفاتو گوش نمیدم و مشکلم از همینجاست» خیلی وقت‌ها مشکل این است که زوجین به صحبت‌های یکدیگر گوش نمی‌دهند و مدام حرف یکدیگر را قطع می‌کنند. در واقع مهارت گوش دادن یکی از مهارت های مهم برای ایجاد یک ارتباط موثر و موفق است.

8. برای جلوگیری از طلاق سرگرمی‌های مشترک پیدا کنید

به جای زمان‌هایی که می‌نشینید و غصۀ زندگی نداشته‌تان را می‌خورید، به زندگی رویایی که می‌توانید بسازید فکر کنید. به دنبال بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که می‌توانید ایجاد کنید، بگردید و فضای متشنج رابطه‌تان را آرام کنید. آرامش یافتن در این وضعیت می‌تواند به پیوند خوردن دوباره قلب‌هایتان به شدت کمک کند. برای مطالعه و کسب آگاهی از 17 راهکار مهم در رسیدن به آرامــش در زندگی کلیک کنید.

9. حرف‌هایی که نمی‌زنید اما انتظار دارید

گاه زن‌ها انتظاراتی از همسرانشان دارند که بسیار عجیب به نظر می‌رسد. زنی دوست دارد برایش گل بخرند اما هیچوقت به هیچ کس نگفته و حتی روح همسرش هم در جریان نیست؛ اما او هر روز همچنان این ناراحتی را به دوش می‌کشد. مثال گل یک مثال کوچک و جزئی است، بهتر است مثال‌های واقعی را در زندگی خود بیابید. انتظارتتان از همسرتان را به طور واضح به او بگویید و انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی را کنار بگذارید.

10. مسائل جنسی و زناشویی

تعداد زیادی از زوج‌ها به دلیل نارضایتی‌ جنسی ، به مشکلات بزرگ‌تر می‌رسند. متاسفانه ناآگاهی‌های افراد در چگونگی برقراری رابطه جنسی، استفاده از سایت‌های غیرمجاز، انتظارات بیجا، حیای بیش از حد و مواردی از این قبیل پس از مدتی به طلاق می‌انجامند. این در صورتی است که تنها با کمک و مداخله سکس تراپی و سکس تراپیست می توانید وضعیت زندگی مشترک و روابط جنسی و عاطفی خود را بهبود ببخشید.

11. شاید وضعیت وخیم‌تر از این حرف‌ها بود

ممکن است مشکل اساسی‌تر از رابطه باشد و ریشه مشکلات در شخصیت یا هدف گذاری‌های زندگی، بحران‌های هویتی یا ... باشد. بهترین واکنش نسبت به این جریان، حفظ خونسردی و ارزیابی شرایط است و البته کمک گرفتن از یک مشاور متخصص شدیدا توصیه می‌گردد. معمولا این وضعیت در مواردی که مشاوره پیش از ازدواج انجام نشده و افراد پیش از ازدواج به خودشناسی و بلوغ عاطفی نرسیده‌اند پیش می‌آید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تاثیر خودشناسی در ازدواج را مطالعه فرمایید.

12. از مشکلات فرار نکنید

هر چه بیشتر از مشکلات زندگی مشترک فرار کنید و آن‌ها را نادیده بگیرید، احتمال بروز طلاق و جدایی در آینده بیشتر می‌شود و مشکلات جدیدی بر سر راه شما قرار می‌گیرند. برای حفظ روابط عاطفی خود با همسر بهتر است به طور کامل با مشکلات رو به رو شوید و راه‌حل‌های مختلف را برای مقابله با آن‌ها امتحان کنید. با حل دعوای خانوادگی اجازه ندهید مشکلات حل نشده باقی بمانند و بعدها بر تمام جنبه‌های زندگیتان سرایت کنند.

13. احترام متقابل به یکدیگر

ازدواج و زندگی مشترک موفق با احترام به همسر و درک متقابل حاصل می‌شود. از رفتارهای پر از نفرت و بی‌احترامی در ارتباط با همسر بپرهیزید؛ چرا که این رفتارهای عشق و صمیمیت بین زوجین را از بین می‌برند و منجر به بروز سردی در روابط می‌شوند. بدون احترام متقابل نمی‌توانید زندگی مشترک شادی داشته‌باشید بنابراین بهتر است رفتارهای خود را اصلاح کنید.

سخن آخر

با توجه به پیامدهای گسترده و آثــار طلاق بر فرد و خانواده و آثار روحی و روانی آن، نیاز است زوجین برای زندگی زناشویی خود قدم هایی را بردارند. روان شناس و مشاور با آموزش مهارت های زندگی و زناشویی و حل مسائل بین فردی رابطه را تحکیم می بخشد.اگر مسئله ای در زندگی خود دارید روان شناسان و مشاوران مرکز حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*