ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن و روش مطالعه مفید در شب

راهکارهای جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن و روش مطالعه مفید در شب چیست؟ تا به حال دچار این مشکل شایع بوده اید که درست وقتی که تنها یکی دو صفحه کتاب درسی تان را خوانده اید احساس خوابالودگی بر شما چیره شود؟ مطالعات نشان داده اند که از هر 5 محصل یک نفر در هنگام انجام وظایف تحصیلی مهم خود دچار حمله ی خواب می شود که مستقیما روی هوشیاری او اثر گذاشته و باعث می شود عملکرد او کاهش پیدا کند. خواب ماندن در طول شب آن هم زمانی که باید درس می خواندید می تواند فاجعه آفرین باشد. دراین مقاله راهکارهایی برای افزایش هشیاری وتوجه شما روی درس خواندن در طول عصر و شب مطالبی اورده شده است. برای کسب اطلاعات کاملتر در این زمینه از مشاوره تحصیلی کمک بخواهید.  
 

تماس با مشاور

                                            

مزیت مطالعه مفید در شب

حالت مطلوب زمان مطالعه برای محصلان اساسا روز است که انرژی بیشتری می دهد اما نمی توان منکر آرامش و فضای بیشترشبانه برای مطالعه شد که اصلا می تواند خلاقیت دانشجو را فعال کند زیرا حواس شما دراین شرایط کمتر تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار می گیرد. از طرفی شما ممکن است به دلایلی نظیر شاغل بودن، یا به دلیل مشغول بودن با وظایف خانه داری و فرزندداری فرقی ندارد مرد باشید یا زن، نیاز به این داشته باشید که این فضای آرامش بخش را تجربه کنید تا بتوانید به حداکثر بازدهی توان خود در مطالعه دروس برسید. در ادامه این مزایا به تفصیل توضیح داده شده است.

1-عدم حواس پرتی دلیل مطالعه مفید در شب

بزرگترین مزیت مطالعه در شب این است که شما کمترین میزان حواس پرتی را در شب تجربه می کنید که باعث تمرکز بیشتری روی کتاب درسی تان خواهد شد. از طرفی شب ها صدای تردد ماشین ها، عبور و مرور، صدای بوق لوازم نقلیه، رفت و آمد افراد در خانه، سروصدای کودکان و ... مزاحم تمرکز شما نخواهد بود که اگر شما مشکلات بیش فعالی، عدم تمرکز و پرش فکر داشته باشید این می تواند برای شما یک شرایط تمرکز عالی رقم زند.

2-آمادگی بدن دلیل مطالعه مفید در شب

بدن در شب ها به دلیل کاهش میزان خون در بدن برای مطلعه نسبت به صبح ها مجهزتر است در نتیجه توانایی تمرکز در صبح ممکن است کمتر باشد. برای اکثر دانش آموزان یا حداقل کسانی که شب رو هستند حداکثر سطح ملاتونین آن ها در حدود 5:30 صبح است که این باعث خواب آلودگی می شود. بنابراین در آن زمان هرکسی که سعی کند صبح مطالعه کند روی تمرکز بر روی مواد درسی مشکل دارد چرا که به سادگی ممکن است روی کتاب های درسی خود سقوط کرده و به خواب رود. مطالعه شبانه در مقایسه با مطالعه صبحگاهی اطلاعات بیشتری را در مغز شما ماندگار می کند. اگرچه توصیه ها مبنی براین است که شما بهتر است صبح ها به سراغ کتاب های درسی خود روید، یا این که شب ها زمان خوبی برای مطالعه نیست اما خوابیدن بعد از مطالعه این توانایی را در شما تقویت می کند که مطالبی را که پیش از خوابیدن آموخته اید بهتر پردازش و جذب شود. برای آشنایی بیشتر با روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.
جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن و روش مطالعه مفید در شب

3-خلاقیت بالاتر در شب

بعضی از افراد هستند که برای هرکاری شب را بیشتر لذت بخش می دانند اصطلاحا شب رو هستند. افرادی که شب ها بیشتر بیدار هستند نه این که به زور بیدار باشند بلکه تمایل آن ها به این سمت است که اغلب کارهای خود را شب ها کنند خلاقیت بیشتری دارند و می توانند از چارچوب های دست وپاگیر فراتر رفته و عمیق تر فکر وتصور کنند. به گفته پروفسور جیم هورن، متخصص خواب، بعضی از افراد در عصرها و شب ها بیشتر برون گرا هستند شاعران، هنرمندان ومخترعانی در طول اعصار بوده اند که این مدل رفتاری را داشته اند. مطالعه مقاله شب امتحان چگونه درس بخوانیم در این زمینه مفید است.

4-عدم فعالیت های سنگین

زمانی که در کارهای روزمره هدر می رود نه چندان مفید اما تاثیرگذار است. به عنوان مثال توجه به نیازهای خانواده، یا شرکت در مراسم خانوادگی، دوستانی که برای مهمانی به خانه ی شما می آیند. این فعالیت ها به طور طبیعی در شب حذف می شوند که اگر به این شکل نباشد مزاحمت بزرگی در روال عادی زندگی شما ایجاد خواهند کرد. پس از این فرصت که شب ها خبری از هیاهو در منزل شما نیست استفاده کنید چرا که مطالعات اثبات کرده اند که مطالعه مواد درسی در شب ها می تواند شما در درک مفاهیم کمک کنند. اغلب هنرمندان و نویسندگان در سکوت شب بهترین آثار هنری خود را رقم زده اند.

5-عدم محدودیت زمانی

در طول روز اغلب دانش آموزانی که مشغول به تحصیل در مدارس، دانشگاه ها و ... هستند ممکن است فکرشان درگیر مسائلی مانند شهریه تحصیل باشد و این باعث شود نتوانند با فراغ بال به مطالب درسی گوش فرادهند. این دانش آموزان می توانند راه های تحصیل به روش خودخوانی را انتخاب کرده و بتوانند بخشی از روز را به کار برای کسب درآمد و بخشی از شب را به تحصیل در منزل سپری کنند. شاید حالت ایده آلی برای تحصیل نباشد اما محدودیت زمانی که شما به علت عدم تمکن مالی دارید به طور طبیعی راندمان و عملکرد تحصیلیتان را به اندازه فکرو خیال و اضطراب نداشتن شهریه پایین نخواهد آورد. شب هنگام می تواند بهترین ساعت مطالعه برای کنکور نیز باشد.  

افزایش هوشیاری برای مطالعه مفید در شب

اگر اهل درس خواندن در شب به هردلیلی هستید، در اینجا چند پیشنهاد برای نحوه مطالعه دیر هنگام در امتحانات ارائه شده است. در طول شب درس خواندن به جهت پایین رفتن سطح هوشیاری در بعضی از افراد، می تواند به راحتی باعث شود شما زمان لازم را از دست بدهید. بنابراین  واقعا مهم است که زمان را از پیش برنامه ریزی کنید. برای این کار می توانید از گوشی موبایل خود یا ساعت های کوکی استفاده کنید.
زمان را تنظیم کنید تا هر نیم ساعت یک بار به شما آلرمی را خاطرنشان کند که زمان از فلان ساعت تا به این لحظه این میزان گذشته است. این کار هم باعث هوشیاری شما می شود و خواب را از سر شما می پراند و از هم به شما خاطرنشان می کند که زمان درحال تمام شدن است و یکی از راه های افزایش انگیزه درونی شما خواهد بود. علاوه بر این راهکارهای دیگری نیز برای جلوگیری از خواب الودگی برای درس خواندن وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود.

1-تنظیم نور برای مطالعه مفید در شب

به نورپردازی اتاق خود که در آن درس می خوانید توجه ویژه ای داشته باشید. هرگز در موقعیتی که نور چشم انداز را خنثی می کند مطالعه نکنید. همیشه در زیر نور سفید لامپ یا مهتابی، درس بخوانید، نور زرد چراغ مطالعه یا نور کم آن حتی اگر سفید باشد باعث خوابالودگی شما خواهد شد. در جایی که دید واضح است مطالعه کنید. در این زمینه مطالعه مقاله فواید نور خورشید پیشنهاد می شود.

2-جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن با تغذیه سالم

بهتر است صبح ها برای صبحانه ی خود از پروتئین ها استفاده کنید. خوردن تخم مرغ، جوانه ها، موز و شیر و ... از مواردی هستند که می توانند انرژی شما را تا 24 ساعت بعد نیز ذخیره کنند. از طرفی وقتی برای انجام وظیفه خود یعنی مطالعه کردن در شب بیدار هستید، باید به خاطر داشته باشید که هر چیزی که از خوردن لازم دارید را در اختیار دارید. به عنوان مثال برخی از موادغذایی سبک مثلا مقداری مغزیجات آجیل ها، خرما و شیر، موز و قهوه و نوشیدنی هایی که باعث هیدراته شدن شما می شود... را برای خوردن در نزدیکی خود نگه دارید.
اهمیت این موضوع در شب های زمستان بیشتر می شود زمانی که شب ها بلندتر شده است و اگرچه زمان بیشتری جهت مطالعه دارید اما به دلیل سرما و رخوت شب های زمستانی امکان خوابالودگی بیشتر خواهد شد. اما به یاد داشته باشید در خوردن زیاده روی نکنید چرا که بیش از حد خوردن هنگام خوابالودگی درحالی که شما یک جا نشسته اید باعث اعتیاد شما به خوردن بیش از حد و افزایش وزن ناسالم درشما خواهد شد.

3-انرژی شبانه برای جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن

اگر شغل شما مستلزم راه رفتن است پس کمتر حرف بزنید، اگر مستلزم حرف زدن سعی کنید کمتر راه بروید. از هر روشی که می توانید انرژی خود را ذخیره کنید حتما استفاده کنید. از فشار استرس در محیط کار و روز خود با روش هایی که حال شما را خوب می کند از جمله مدیتیشن، بستن چشمانتان برای چند دقیقه در هر ساعت کاری، گوش دادن به یک موسیقی ملایم و بیکلام در طول برگشت شما از سرکار به خانه و ... انجام دهید تا انرژی خود را برای شب ذخیره کنید و آرامشتان را قبل از این که شما را گرفتار عدم توجه و تمرکز در زمان لازم کند بازیابی کنید.
جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن و روش مطالعه مفید در شب

4-ورزش عصرگاهی برای مطالعه مفید در شب

در دبیرستان مرکزی ناپرویل ایلینوی، که به دلیل برنامه تمرینات بدنی خود مشهور است، دانش آموزان گزارش می دهند که ورزش علاوه بر مزایای دیگر به آن ها کمک می کند تا از خواب در کلاس جلوگیری کنند. افزایش انرژی آن ها به این دلیل است که وقتی ورزش می کنید انتقال دهنده های عصبی در مغز آزاد می شوند و شما را بیدار و هوشیار نگه می دارد. این امر یک دلیل تکاملی دارد. در ساواناهای آفریقایی هر زمان که انسان های ماقبل تاریخ احساس خطر می کردند که این اتفاق بسیار زیاد هم رخ می داد، آن ها  برای هوشیاری از دویدن استفاده می کردند.
این تکامل باعث ایجاد هوشیاری با فعالیت بدنی در ما شده است. بنابراین هنگامی که شما ورزش می کنید مغز سیگنال هشدار و بیداری را دریافت می کند. این ورزش کردن برای شما کافی است ده دقیقه باشد و  ممکن است از هرگونه تمرین هوازی دویدن، پرش کردن، پرش از جک و بالا رفتن از پله که ضربان قلب شما را بالا می برد استفاده کنید. اما بهتر است حتما عواملی مانند انعطاف پذیری، قدرت و سلامت کلی را در نظر بگیرید تا مشخص شود که آیا ورزش خاصی برای شما مناسب است یا خیر. در این رابطه مطالعه مقاله چگونه از مطالعه لذت ببریم پیشنهاد می شود.

5-جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن | کاهش وظایف شبانه

به طور ایده آل باید چیزهای آسان تر و جالب را برای شب نگه دارید. از آنجا که انرژی و اراده شما کم است، از مواجهه با مسائل چالش برانگیز در شب ناامید خواهید شد. مدتی طول می کشد تا بتوانید وظایف خود را به تعادل برسانید مدیریت چنین وضعیتی ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد اما اگر شما تلاش و پشتکار داشته باشید به همه ی وظایفتان خواهید رسید. البته برنامه ریزی تحصیلی مطلوب نیز می تواند راهگشا باشد.
میز صندلی را به این که روی تخت پهن شوید ارجحیت بدهید. شاید خوابیدن روی تخت بسیار وسوسه کننده باشد مخصوصا زمانی که خسته هستید اما اگر نیاز دارید که بیدار باشید و درس بخوانید بهتر است که این وسوسه را از خود دور کنید.

6-ساعت های شب را با ساعات صبح معاوضه کنید

اگر ساعت 11 شب به رختخواب می روید و ساعت 6 صبح از خواب برمی خیزید و ساعت 8  خانه را ترک می کنید، سعی کنید زمان خواب و بیداری خود را مثلاً یک ساعت (یعنی خواب ساعت 10 و بیدار شدن در ساعت 5 افزایش دهید و آن ساعت اضافی صبح را برای مطالعه بگذارید. از آنجا که صبح استراحت خوبی دارید، آن ساعت از روز موثرتر از تایم شبانه شما خواهد بود.

7-جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن | توجه به تفاوت های فردی

روش های دیگری برای جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن را که در اینجا ذکر نشده اند آزمایش کنید به عنوان مثال: قدم زدن در فضای باز، موسیقی، پاشیدن آب به صورت و مطالعه با صدای بلند. هرگز نمی دانید چه چیز دیگری ممکن است برای شما مفید باشد تا این که آن را آزمایش کنید چرا که هرکسی به شیوه ی خاصی بهتر می تواند مطالعه کند. یکی از این راه ها برای بعضی از افراد استفاده از کافئین قهوه است زیرا ممکن است خواب آن ها را مختل کند اما بعضی از افراد می گویند قهوه روی آن ها تاثیری ندارد ضمن این که شاید در مورد شما قهوه باعث بهم ریختن تایم های روزانه شما در محیط کار شود. اینگه چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم تا حد زیادی به علایق و الگو های رفتاری شما بستگی دارد.  

جلوگیری از خواب آلودگی برای درس خواندن | کلام آخر

اگر مخاطب این مقاله جوانی بین سنین بیست تا سی سال است این را بدانید بهترین زمان شما برای پیشرفت همین سنی است که الان هستید، قبل تر از این سن دانش آموزان درگیر مسائلی نظیر هیجانات نوجوانی هستند و احساس می کنند جوانی را برای همیشه دارند پس از زمان خود کمتر بهره روری می کنند. بالاتر از سنین بیست تا سی، سنی است که دیگر نه به میزان نوجوانی انرژی لازم را دارید نه زمان کامل، چرا که احتمالا سر شما با مسئولیت های زندگی و روزمرگی شلوغ شده است. 
کارهایی نظیر فرزندآوری، شغل و مدیریت زندگی، فارغ از این که جنسیت شما چه باشد. پس اگر نوجوانی خود را به هر دلیلی پشت سر گذاشته اید دقت کنید با روش های برنامه ریزی تحصیلی بتوانید بلیط جوانی خود را از دست ندهید و حتی اگر شده در شب ها و هر تایم خالی ای که دارید اگر برایتان درس خواندن یک هدف است، آن را بخوانید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*