ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر و روش های حمایت عاطفی از او

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر یکی از سوالات پر تکرار والدین است. امروزه بسیاری از مادران با دیدن اولین نشانه های بلوغ در دخترانشان با مراجعه به پزشک متخصص زنان و ابراز نگرانی دراین مورد خواهان به تعویق انداختن روند بلوغ فرزندشان هستند. باید بدانیم بنا به دلایل متعدد محیطی از جمله گسترش فضای مجازی، تغذیه، آب و هوا و... سن بلوغ در دختران و پسران نسبت به گذشته پایین تر آمده است. تشخیص زودرس بودن بلوغ به عهده ی پزشک بوده و در صورتیکه نشانه های بلوغ در نوجوان شما در بازه ی سنی نرمال در حال رخ دادن باشد، باید از دستکاری آن پرهیز کرده و اجازه دهیم بلوغ روند طبیعی خود را طی کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره جنسی تلفنی کلیک کنید.

تماس با مشاور

بلوغ چیست و سن طبیعی آن چه زمانی است؟

همانطور که می دانید بلوغ یا تکامل جنسی مجموعه ای از تغییرات جسمی  و روحی است که در طی دوران نوجوانی صورت گرفته و فرد را با یک جهش رشدی از دوران کودکی به دوران بزرگسالی منتقل می کند. این تغییرات در دختران می تواند از سنین 9 الی 13 سالگی شروع بشود. جدا از تفاوت های فردی که به صورت طبیعی وجود دارد، تغییرات مربوط به بلوغ جسمی در دختران در چارچوب زمانی خاصی صورت می گیرد و انحراف از این الگوی زمانی می تواند نشان دهنده ی وجود یک مشکل باشد.بلوغ زودرس و بلوغ دیر رس هر دو نیاز به مراجعه به پزشک دارد.  

تغییرات بدنی مربوط به بلوغ در دخترها

تکامل و بلوغ در دختران حدود 4 الی 5 سال طول می کشد. در دختران اولین علامت بلوغ جوانه زدن پستان ها است. البته در دخترانی که دارای اضافه وزن هستند ممکن است سینه ها برجسته تر باشند. در این صورت پزشک باید تشخیص بدهد که آیا فرد صرفا دچار چاقی است یا در حال ورود به دوره ی بلوغ می باشد. دومین علامت بارز بلوغ در دختران رویش مو در ناحیه ی تناسلی و زیر بغل، و سومین نشانه نیز پیدایش اولین دوره ی قاعدگی است. هرکدام از این نشانه ها دارای مراحلی بوده که به تدریج و با گذر زمان مناسب رخ می دهند. برای آشنایی با سن بلوغ نوجوان کلیک کنید.

1-جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | موهای زائد

در طی دوران بلوغ به مرور در قسمت هایی از بدن که قبلا مویی وجود نداشته یا موهایی خیلی نازک و کرکی داشته اند، رویش موها افزایش می یابد. این موها که در قسمت هایی همچون زیربغل، موهای اندام تناسلی، پاها و... می رویند در ابتدا روشن و نازک بوده و به تدریج ضخیم و تیره می شوند.

2-رشد سینه ها

با شروع علائم بلوغ، به تدریج رشد سینه ها نیز آغاز می شود. این رشد که همراه با درد در ناحیه ی سینه است تا چندین ماه ادامه می یابد. در ابتدا ممکن است اندازه ی سینه ها با هم تفاوت داشته باشد که این موضوع جای نگرانی نداشته و بعد از طی کردن دوران رشد، سینه ها با هم هم اندازه می شوند. البته تفاوت بسیار جزئی در اندازه ی سینه ها بصورت طبیعی ممکن است ادامه پیدا کند. رشد پستان در ابتدا به درد سینه همراه است.

3-جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | افزایش قد

رشد قد از آغاز فرایند بلوغ بطور چشمگیری افزایش می یابد و به تدریج با پایان یافتن دوران بلوغ و رخدادن آخرین نشانه های بلوغ رشد قد نیز تقریبا متوقف یا بسیار کاهش می یابد. افزایش رشد قد در دوران بلوغ بسته به عوامل مختلف می تواند تند یا کند باشد. افرادی که دارای جهش رشد قد در این دوران هستند حدود 10 سانتی متر در سال قد می کشند. برای آشنایی بیشتر با علائم بلوغ زودرس کلیک کنید.
جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر

4-افزایش ترشحات

دوران بلوغ شروع ترشحات واژینال است. این ترشحات باید بدون رنگ و بدون بو باشند. گاهی نیز ممکن است ترشحات سفید یا کمی زرد باشند. اما اگر متوجه خارش، سوزش، بوی بد یا رنگ غیرطبیعی در ترشحات واژن شدید، بهتر است با یک پزشک مشورت کرده تا در صورت داشتن عفونت سریع تر آن را درمان کنید.

5-جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | تعریق

در طی دوران بلوغ غدد عرق به میزان بیشتری در بدن فعال می شوند. تعریق بیشتر در ناحیه ی زیر بغل اتفاق می افتد. بوی عرق بعد از دوران نوجوانی نیز بیشتر شده و دیگر همانند دوران کودکی تعریق بدون بو نیست. برای پاکیزگی و نشاط بیشتر به طور مرتب استحمام کرده و خود را با عطرهای خوشبو معطر کنید.

6-جوش زدن پوست

جوش زدن پوست نیز یکی دیگر از علائم دوران بلوغ است که به دلیل فعالیت بیشتر غدد چربی و هورمونی رخ می دهد. این جوش ها بیشتر روی صورت، سینه و پشت کمر دیده می شود. استرس، عادت ماهیانه، استفاده از لوازم آرایشی و تغذیه ی پرچرب می تواند باعث افزایش این جوش ها شود. برای مراقبت از پوستتان سعی کنید از مواد آرایشی و خوراکی های مضر پرهیز کرده و پوست صورتتان را مرتب با شوینده های مخصوص صورت بشویید. حساسیت زیاد روی جوش ها نشان ندهید چرا که خیلی قابل پیشگیری نیستند و معمولا بعد از گذر از این دوران از دست این جوش ها نیز خلاص خواهید شد. بنابر این جوش صورت در دوران بلوغ طبیعی است.

7-عادت ماهیانه

خونریزی دوران قاعدگی جزو آخرین علائم دوران بلوغ است که در سنین بین 9 تا 16 سال اتفاق می افتد. در این دوران نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید. تغذیه ی مناسب و استراحت کافی نیز می تواند به بهبود شرایط کمک کنند. برای آشنایی با سیکل قاعدگی در دوران بلوع کلیک کنید.

8-تغییرات شکل بدن

علاوه بر رشد سینه ها و افزایش قد پس از دوران بلوغ اندام ها از شکل کودکانه درآمده و مشابه بدن بزرگسالان می شود. به عنوان مثال در طی دوران نوجوانی ممکن است کمی چاقی شکمی به دلیل افزایش هورمون ها و فعالیت غدد چربی رخ دهد اما به مرور کمر باریک تر شده و چربی ها در ران ها، باسن و سینه ها تجمع می یابد. مشکل با قیافه در بلوغ بسیار شایع است.  

بلوغ زودرس

زمانی که شروع بلوغ قبل از هشت سالگی باشد به آن بلوغ زودرس می گوییم. در دختران معمولا اولین نشانه بلوغ زودرس بزرگ شدن پستان هاست که ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک خود را نشان می دهد. این اتفاق در نژاد ایرانی به طور متوسط در سن حدود ۱۰ تا ۱۰.۵ سالگی رخ می دهد و پس از آن رشد موهای زیر بغل و ناحیه ی تناسلی شروع می شود. بروز تغییرات خلقی، تحریک پذیری و حساسیت زیاد، کج خلقی و لجبازی نیز در این دوره نشانگر تغییرات مربوط به بلوغ است.
وقوع اولین خونریزی ماهانه معمولا آخرین نشانه ی شروع بلوغ است که به طور متوسط دو سال بعد از شروع رشد پستان ها اتفاق می افتد و در نژاد ما حدود ۱۲.۵ سالگی رخ می دهد.
یکی از نگرانی های والدین بعد از شروع عادت ماهیانه، رشد قدی است. در این باره نیز باید دانست که معمولا یک تا دو سال بعد از شروع عادت ماهانه درجاتی از رشد قدی ادامه می یابد که البته در هر کودکی با دیگری متفاوت است و برای اطمینان می توان زیر نظر پزشک آن را بررسی کرد. برای آشنایی بیشتر با تجربه اولین پریود کلیک کنید.  

علل بلوغ زودرس

بدون شک ژنتیک عامل اصلی شروع فرایند بلوغ است. دختران مادرانی که بلوغ زیر 10 سالگی را تجربه کرده اند احتمال بیشتری دارد که به بلوغ زودرس دچار شوند. اما عوامل دیگری نیز هستند که می توانند بلوغ را به جلو یا به تعویق بیندازد. این موارد می تواند شامل وضعیت تغذیه، وضعیت عمومی سلامت فرد، چاقی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوا، تماس با نور و وضعیت روانی باشد.

1-بلوغ زودرس مرکزی

تعدادی از بلوغ های زودرس نیز می تواند ناشی از عارضه های پزشکی مانند ضایعات مغز و نخاع، مشکل در ساختار مغز، ناهنجاری های ژنتیکی، عوارض برخی روش های درمانی مانند پرتودهی به سیستم عصبی مرکزی برای درمان سرطان، کم کاری تیروئید و... باشد

2-بلوغ زودرس محیطی

این نوع بلوغ زودرس که به ندرت اتفاق می افتد شامل مشکلاتی در وضعیت تخمدان ها مانند وجود کیست یا تومور تخمدان، تومور غده ی آدرنال، کم کاری غده ی تیروئید و یا قرار گرفتن در معرض داروها و ژل های هورمونی است.  

راهکار های جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر

هدف اصلی از درمان بلوغ زودرس، به حداکثر رساندن رشد قدی و پیشگیری از آسیب های روانی به نوجوان است. چراکه به محض تکمیل روند بلوغ، مناطق رشدی مربوط به افزایش طولی استخوان ها بسته شده و فرد دیگر افزایش قد چشمگیری نخواهد داشت. در صورت مراجعه ی زودهنگام به پزشک، و بررسی علت بلوغ زودرس، درمان مناسب هورمونی، یا جراحی انجام خواهد گرفت. یکی از رایج ترین درمان ها تزریق هورمون رشد به فرد است که در جهت افزایش قد تجویز می شود که ممکن است قد را 4 تا 6 سانت افزایش دهد. مطالعه مقاله آماده کردن دختران برای بلوغ را نیز از دست ندهید.
در صورتیکه پزشک علت بلوغ زودرس را بلوغ زودرس مرکزی تشخیص دهد، ممکن است بتوان با کمک هورمون ها بلوغ را به طوذ موقت به تعویق انداخت.  این کار معمولاً با دارویی به نام آنالوگ هورمون آزادکننده ی گنادوتروپین انجام می‌شود که یا هر ماه یا هر سه ماه یک بار توسط متخصص غدد تزریق می‌شود یا با استفاده از ایمپلنتی که دارو را به طور تدریجی در طول یک سال در بدن آزاد می‌کند، به بدن کودک وارد می‌شود.
بچه ‌هایی که با هورمون آزادکننده ی گنادوتروپین تحت درمان قرار می‌گیرند، ممکن است در طی شش هفته ی اول درمان یا بیشتر، علائم بیشتری از بلوغ مثل اختلالات خلقی، آکنه و حتی یک دوره پریود را نشان دهند. اما این ها به تدریج متوقف خواهند شد. عوارض جانبی دارو حداقل است و به محض اینکه کودک مصرف دارو را متوقف کند بلوغ دوباره شروع می‌شود. در این فاصله، مهم است که به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا سطح رشد کودک و سطح هورمون‌ها کنترل شود.  
جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر

جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | حمایت های روانی

در مورد بلوغ زودرس باید بدانیم که دختران با پسران تفاوت های زیادی دارند. تحقیقات نشان داده اند که غالبا پسران از اینکه زودتر اندام مردانه، صدای بم و ویژگی های مربوط به بزرگسالان را به خود بگیرند احساس خوشایندی بهشان دست می دهد و این ویژگی ها را نشانه ی قدرت می دانند. اما بلوغ زودرس در دختران داستان متفاوتی دارد. سن پایین تر دختران در هنگام بلوغ نسبت به پسران و ویژگی های بلوغ دختر مانند رشد سینه ها و خونریزی های ماهانه نشان از تفاوت هایی با همسالانش را می دهد. برای شناخت بیشتر در زمینه ویژگی‌های نوجوان کلیک کنید.
برای بیشتر بچه ها متفاوت بودن رنج آور است و تفاوت های فیزیکی به ویژه برای دختران می تواند با احساسات شرم و خجالت همراه باشد. حمایت عاطفی از دخترتان در این زمان بسیار نقش حیاتی دارد. برای راهنمایی در این زمینه به چند مورد اشاره می کنیم. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله رفتار صحیح با فرزندان در سن بلوغ را مطالعه فرمایید.

1-جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | عدم پنهانکاری

واقعیت را متناسب با سن دخترتان با آرامی و بدون ابراز هیچگونه نگرانی بااو در میان بگذارید. به او اطمینان دهید که تغییراتی که درون بدنش در حال رخ دادن است طبیعی بوده و به زودی همه ی دوستان و همسالانش نیز این تغییرات را تجربه خواهند کرد. شما می توانید از این فرصت در جهت نزدیک تر شدن به فرزند خود استفاده کنید. برایش زمان بگذارید. با او حرف بزنید و برای خرید محصولات جدید مانند سوتین، اسپری و مام همراهی اش کنید. در این رابطه مطالعه مقاله اشتباهات دختران در دوران پریودی پیشنهاد می شود.

2-از انزوای فرزندتان جلوگیری کنید

تلاش کنید تا فرزندتان به دلیل تفاوت با همسالانش گوشه گیر و منزوی نشود. شرکت در فعالیت ها و ارتباط با دوستانش را درست مثل قبل ادامه دهد. می توانید موضوع را مدرسه و معلم او نیز در میان گذاشته تا آنان نیز دراین خصوص دقت بیشتری داشته باشند و همچنین در مدرسه مراقب باشند که دخترتان توسط همکلاسی هایش مورد تمسخر قرار نگیرد.
به خاطر داشته باشید که تغییرات فیزیکی دخترتان هرگز او را یک شبه تبدیل به یک بزرگسال نکرده است. او همچنان بچه است پس نباید انتظارات زیادی از او داشته باشید.

3-جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر | مشاوره

در مورد بلوغ و ویژگی هایش مطالعه و تحقیق کنید. همچنین می توانید برای راهنمایی بهتر و دقیق تر از یک مشاور در این حوزه کمک تخصصی بگیرید. یک مشاور خوب می تواند هم شما را از نگرانی در مورد فرزندتان برهاند هم دخترتان را به لحاط روانی و عاطفی حمایت کرده و از بروز افسردگی و آسیب های روانی مربوط به بلوغ زودرس جلوگیری کند.  

جلوگیری از بلوغ زودرس در دختر |سخن آخر

به خاطر داشته باشید که بلوغ چیزی است که همه ی افراد دیر یا زود با آن مواجه می شوند بنابراین خونسردی خود را حفظ کرده و تنها در صورتیکه علائم و نشانه هایی از بلوغ زودرس در فرزندتان احساس کردید به یک پزشک زنان یا غدد مراجعه کرده تا در صورت نیاز اقدامات لازم برای کاهش آسیب ها انجام پذیرد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی پاسخگوی شما است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*