ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکلات کودکان طلاق در مدرسه و چگونگی رفتار مربیان آن‌ها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشکلات کودکان طلاق در مدرسه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آسیب های طلاق تنها محدود به محیط خانواده نشده و با مشکلات کودکان طلاق در مدرسه دشواری‌های والدین بیشتر می‌شود. کودکان در پیش بینی آینده، خطرات و مشکلات احتمالی، توانایی زیادی ندارند و ممکن است تصور زندگی بدون پدر و مادر، بخصوص در سنین مدرسه برای آن‌ها بسیار دشوار باشد. افت تحصیلی کودکان طلاق امری کاملا طبیعی است، مخصوصا اگر این طلاق در طول سال تحصیلی اتفاق بیافتد. مقایسه شدن کودک با دیگران نیز یکی دیگر از مسائل مهمی است که باید والدین و معلمان نسبت به آن آگاهانه رفتار کنند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا به درک بهتری از  وضعیت کودکان طلاق و رفتار مناسب با آن‌ها برسید. همچنین می توانید با مشاوران روانشناس تماس حاصل کرده و در خصوص کاهش تنش های دوران طلاق برای کودکان راهنمایی کسب کنید. برای آگاهی بیشتر از مشاوره طلاق کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

تصویر طلاق در ذهن کودک مدرسه ای و مشکلات پیش رو

تصویر طلاق در ذهن کودک مدرسه ای و مشکلات پیش رو

کودک دبستانی، در سنین 7 تا 9 سال، در فعالیت‌های مدرسه به فکر موفقیت و ارتباط سالم با همسالان خود هستند. کودکان طلاق با مقایسه کردن خود با دیگران، شدیدا دچار افت تحصیلی و اعتماد به نفس می‌شوند.فرزندان طلاق به دلیل هیجانات متعارضی که احساس می‌کنند، نمی‌توانند عملکرد مثبت خود را دنبال کنند.

اینفوگرافیک مشکلات کودکان طلاق در مدرسه

اینفوگرافیک مشکلات کودکان طلاق در مدرسه

مشکلات کودکان طلاق در مدرسه

کودکان دبستانی به دلیل صحبت زیاد از والدین و خانواده که از جانب مسئولان آموزش مطرح می‌شود، دائم با این علامت سوال در ذهنشان مواجه می‌شوند که چرا آن‌ها باید تافته جدا بافته باشند. به همین دلیل اگر دیگران هم آن‌ها را طرد نکنند، خودشان به گوشه گیری و انزواطلبی روی می‌آورند و مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد. برخی از کودکان به دلیل مشکلات خلقی، نمی‌توانند نسبت به درس توجه کنند، حواسشان پرت است و با تنهایی خود سر می‌کنند. در این شرایط آگاهی مربیان از خصوصیات بچه‌های طلاق و آموزش صحیح به آن‌ها، باید در اولویت باشد.

هر سنی شرایط خاص خود را دارد و باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید و به اقتضای سن کودک با او رفتار کنید. برای این منظور باید درباره نحوه رفتار با کودک طلاق بیشتر بدانید.

مشکلات کودکان طلاق در مدرسه | والدین کودک طلاق باید چگونه رفتار کنند؟

رفتار مربیان در مدرسه چگونه باید باشد

شاید کودک بخواهد به طور مساوی در کنار هر کدام از والدین باشد؛ اما این مسئله عملا ممکن نیست. جابجایی زیاد بین مکان‌های مختلف و عدم ثبات، باعث آشفتگی در برنامه ریزی شده و طبیعتا عملکرد مدرسه کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای جبران آسیب‌های طلاق بر فرزندان و کاهش تنش‌های روانی کمک گرفتن از مشاوره طلاق ضروری است.

والدین باید نگاه و نگرش همسانی نسبت به مدرسه و تحصیل کودکشان داشته باشند. لازم است که آن‌ها، حتی با وجود مشکلاتی که بین خودشان دارند، درباره فرزندشان به نقطه مشترکی برسند. نباید طوری باشد که یکی از والدین نسبت به تحصیل سخت گیر و دیگری آسان گیر باشد، این مسئله باعث گرایش ناخواسته کودک به یکی از والدین شده و ممکن است دوگانه تصویر والد خوب و والد بد را برای کودک تداعی کند. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله تاثیر مشکلات خانوادگی بر دانش آموزان را مطالعه فرمایید.

رفتار مربیان در مدرسه چگونه باید باشد؟

آگاهی مسئولان مدرسه نسبت به کودکان طلاق و سطح بالای درک آن‌ها از شرایط کودکان طلاق، اهمیت زیادی بر عملکرد کودکان طلاق در مدرسه دارد و از مشکلات کودکان طلاق در مدرسه می‌کاهد. اگر شاگردی دارید که والدینش جدا شده‌اند، بهتر است در خصوص برخورد با دانش آموزان طلاق به نکات زیر توجه ویژه نمایید:

رفتار به دور از ترحم و قضاوت

باید از تأکید بر تصویر کلیشه‌ای از خانواده بــرتر بپرهیزند و انواع دیگر خانواده‌ها مثل خانواده‌های تک والدی یا خانواده‌های طلاق را نیز بدون هیچگونه سوگیری منفی یا مثبت بیان کنند. رویکرد مربیان آموزشی باید بدون هیچ احساس ترحم یا قضاوت باشد و در کمال احترام از بچه‌هایی که در این شرایط هستند بخواهند که خود را معرفی و درباره خانواده شان صحبت کنند (این مسئله باید کاملا داوطلبانه باشد و معلم به طور مستقیم از کسی این درخواست را نکند).

نکات مهم در رفتار مربیان، برای کاهش مشکلات کودکان طلاق در مدرسه

1- سعی کنید در برخی از دروس که مرتبط با مسائل خانواده هستند، درباره طلاق و دلایل آن صحبت کنید.

2- هرگز با ترحم به بچه‌های طلاق نگاه نکنید و نسبت به جدایی والدین نگاه مصیبت بار نداشته باشید.

3- باید مراقب باشید که فرزندانی که در آستانه طلاق والدینشان هستند، از این مسئله سوءاستفاده نکنند و معلم باید در این شرایط برنامه درسی عادی را برای او توصیه اما در ارزیابی، شرایط افسردگی در کودکان را در نظر بگیرد.

4- ممکن است برخی از کودکان خودشان بخواهند در مورد مسئله شان صحبت کنند، باید کاملا پذیرا باشید. حتی اگر در کلاس ریاضی یا علوم هستند. این کار می تواند در کاهش استرس طلاق در کودکان مفید باشد.

5- اگر متوجه تغییرات شدید خلقی کودک شدید، حتما روانشناس یا مشاور مدرسه را مطلع کنید.

سخن آخر
با توجه به نقش تحصیلات در زندگی امروز، معمولا بچه های طلاق ممکن است از مسیر تحصیلات باز بمانند و انگیزه کافی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. این مسئله در مورد پسرانی که با مادران مطلقه خود زندگی می کنند بیشتر نمود دارد. به دلیل تاثیر طلاق بر پسران، آن ها تصور می کنند که باید مسئولیت مادر خود و مشکلات زندگی را به عنوان مرد خانواده به عهده بگیرند. به همین دلیل به اولین موضوعی که فکر می کنند ترک تحصیل است. لازم است در چنین شرایطی با چنین فرزندانی شفاف و صریح صحبت کرده و او را از زیر بار چنین فشار روانی رها کنید. برای این منظور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی تماس گرفته و راهکارهای تخصصی دریافت کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*