ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکلات زوجین | آموزش حل مشکلات زوجین

اختلافات زناشویی و مشکلات زوجین بخش جدایی ناپذیر از یک زندگی مشترک هستند. هیچ زوجی را نمی‌توان یافت که بر سر تمامی مسائل با هم توافق داشته باشند. اختلاف نظر‌ها، دلخوری‌ها و حتی دعوا کردن بین زن و شوهر امری طبیعی محسوب می‌شود. مهم این است که زوج متوجه شوند چگونه اختلافات خود را حل و فصل کرده و به صورت سازگارانه از آن‌ها گذر کنند. بسیاری از زوجین را می‌بینیم که علیرغم علاقه به یکدیگر مهارت‌های لازم جهت حل مشکلاتشان را ندارند. افزایش آگاهی‌ها و یادگیری مهارت‌های مرتبط با حل مشکلات زوجین برای بالا بردن کیفیت روابط زناشویی و بهبود سبک زندگی آن‌ها مؤثر و لازم است. مشاوره خانواده در این زمینه میتواند به شما کمک بسزایی کند.

تماس با مشاور

شیوه‌های ناکارآمد حل مشکلات زوجین

زمانی که اختلافات بروز پیدا می‌کنند، زوجین به راه‌های مختلفی متوسل می‌شوند. برخی از آن‌ها از صحبت کردن در مورد مشکلات به طور کلی اجتناب می‌کنند و هیچ تلاشی برای حل آن نمی‌کنند. این افراد معتقدند با شیوه منفعلانه، مسئله فراموش شده و به خودی خود با گذر زمان حل می‌شود. در واقع فرآیند حل مسئله برای آن‌ها فرآیندی اضطراب‌زاست. در این شرایط ممکن است دعوا و جنگ و جدال بین زوجین اتفاق نیوفتد اما صمیمیت زوجین به مرور زمان از بین می‌رود.

در مقابل افراد گفته شده، افرادی هستند که با مشکلات به شکل هیجانی و بسیار شدید برخورد می‌کنند. این زوج‌ها در برخورد با مشکلات، آن‌ها را بزرگ می‌کنند، دعواهای بسیار شدید راه می‌اندازند و تنش‌های زیادی را متحمل می‌شوند. گاهی آنقدر اختلافات بالا می‌گیرد که احترام، علاقه و اعتماد زوجین نسبت به یکدیگر کاملا از بین می‌رود و ادامه زندگی تنها با دریافت مشاوره خانواده و زوج درمانی میسر می‌شود.

اینفوگرافیک مشکلات زوجین

 اینفوگرافیک مشکلات زوجین

شیوه‌های صحیح حل مشکلات زوجین

برای حل مشکلات روابط زناشویی اول از همه باید تشخیص دهید مشکل اصلی چیست. لازم است در مورد نوع مسئله و مشکل پیش آمده با همسر خود توافق داشته‌باشید، پس مسئله و مشکلی که آزارتان می‌دهد را با یکدیگر مطرح کنید. بهتر است با لحنی آرام و به دور از هیجان، در وقت مناسب، به شکل واضح و مشخص، به دور از کلمات کلی مسئله را تشریح کنید. مراحل شناسایی و حل مسئله به شرح زیر هستند:

1. اولین قدم در حل مشکلات زوجین ، تشریح مسئله

تشریح مسئله یعنی بیان مسئله به زبان واضح و روشن. در تشریح مسئله بکوشید مسئله را معطوف به یک موقعیت خاص بکنید. کلمات کلی بیان نکنید. مسائل گذشته و آینده را به میان نکشید. در تشریح مسئله، راه حل ارائه ندهید. فقط موقعیت را شرح دهید. مثلا شما و همسرتان بر سر تغییر منزل دچار اختلاف نظر شده‌اید. در ابتدای کار فقط مسئله را مطرح کنید، دلایلی که دارید را بگویید، چالش‌هایی که ایجاد شده است را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دعوای بین زوجین کلیک کنید.

2. ارائه راه حل

بعد از تشریح مسئله نوبت به ارائه راه حل می‌رسد. فراموش نکنید اگر مسئله کاملا واضح نباشد، راه حل‌ها مرتبط و مناسب نخواهد بود. در این مرحله از یکدیگر بپرسید «برای حل این مشکل چه راهکارهایی داریم؟» می‌توانید به شکل بارش فکری هرچه به ذهنتان می‌رسد را روی یک کاغذ بنویسید. برای مثال یک راه حل مناسب برای حل مشکلات جنسی و اختلافات زوجین در مورد مسائل جنسی می‌تواند کمک گرفتن از مشاوره جنسی باشد؛ چرا که رابطه جنسی یکی از ارکان مهم در زندگی مشترک است و بر جنبه‌های عاطفی روابط آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

3. ارزیابی راه حل‌ها

سپس برای حل مشکلات زوجین راه حل‌ها را ارزیابی کنید. بر سر راه حل‌ها باهم صحبت کنید و مزایا و معایب هر یک را بررسی کنید. سپس بر سر یک راه حل به توافق برسید. نظر خود را تحمیل نکنید و سعی کنید در تمام مراحل احساسات خود را کنترل کرده و به صورت منطقی با مسائل برخورد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

رسیدن به توافق بر سر یک راه حل همه مسیر نیست. شما باید راه رسیدن را مشخص کنید. از خودتان بپرسید برای رسیدن به این راه حل چه کارهایی باید انجام دهیم؟ و در نهایت از خود بپرسید آیا این راه حل به نفع هر دو هست؟ نیاز‌های هر دو را برطرف می‌کند؟

گاه زوجین نمی‌توانند مراحل ذکر شده را به صورت سازگارانه به کار بگیرند و ممکن است در انجام هر کدام از آن‌ها با چالش‌های متفاوتی روبه رو شوند؛ این مراحل را می‌توانید با کمک و همیاری مشاوره خانواده پیش بگیرید و از راهنمایی‌های او بهره‌مند شوید. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه اختلافات خانوادگی کلیک کنید.

نکاتی جهت تسهیل فرایند حل مشکلات زوجین

برای طی کردن مراحل فوق لازم است که زوجین نکاتی را در نظر بگیرند. با طی کردن این مراحل شما می‌توانید به راه حل برسید. رعایت برخی نکات برای رسیدن به یک راه حل مهم است. برخی از این نکات عبارتند از:

  • انتخاب زمان و شرایط مناسب برای گفتگو
  • استفاده از کلمات و کلام به جای زبان بدن، کنایه و سر سنگین صحبت کردن
  • پرهیز از توهین، تحقیر، سرزنش و پرخاشگری
  • تعیین سهم خود در مسئله به جای متهم کردن صد درصدی طرف مقابلتان
  • شنیدن و گوش کردن به حرفای یکدیگر و درک احساسات طرف مقابل
  • توجه به خصوصیات و دستاوردهای مثبت همسر و توجه و محبت به او از نکات مهم در حل مشکلات زوجین
  • استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز، صمیمانه و خوش‌بینانه به جای روش‌های پرخاشگرانه و خشونت‌آمیز
  • بیان کردن نیازها و خواسته‌ها به صورت واضح و پرهیز از گفتار مبهم یا نیش و کنایه زدن
  • گسترش طرز فکر و پرهیز از قضاوت کردن همسر
  • داشتن نگرش مثبت نسبت به مسائل 

فرایند حل مسئله، فرایندی طولانی مدت است که فرا گرفتن آن نیاز به تمرین، تکرار و همکاری زوجین دارد و در واقع این مهارت در گذر زمان به دست می‌آید. برای این منظور شما و همسرتان هر دو باید متعهد به حل مسئله شوید و در کنار هم برای آن تلاش کنید. ممکن است در دفعات اول موفق نشوید. نگران نشوید، فاصله بگیرید و بعد دوباره تلاشتان را بکنید. داشتن مهارت کنترل احساسات و کنترل استرس در زمان‌های تنش کاربردی است. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*