ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکل با قیافه در بلوغ | علت مشکل نوجوانان با ظاهرشان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشکل با قیافه در دوران بلوغ پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مشکل با قیافه در دوران بلوغ یکی از تجارب مشترک بین نوجوانان است که در برخی موارد می‌تواند به بحرانی جدی تبدیل شود. نوجوانان در سنین بلوغ دچار نوعی خود مرکزبینی می‌شوند که این مسئله توجه بیشتر نسبت به ظاهر را برای آن‌ها در پی دارد. به عنوان والدین با کمی دقت متوجه می‌شوید که فرزندتان در دوران بلوغ بیشتر به آینه نگاه می‌کند و اغلب تمایل دارد تا ظاهر متفاوتی را نسبت به گذشته داشته باشد. ما در ادامه  تلاش کرده‌ایم تا اشتغال ذهنی با قیافه و ظاهر در دوران بلوغ را از دید روانشناسی بررسی نماییم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. همچنین با دریافت مشاوره خانواده می‌توانید به اختلاف‌های نظرتان با نوجوان خود پایان دهید.
تماس با مشاور

 

علل و عوامل مؤثر در ایجاد مشکل با قیافه در دوران بلوغ

بسیاری از نوجوانان در دوران بلوغ از قیافه و ظاهر خود راضی نیستند و همین امر باعث احساس ناکامی در آن‌ها می‌شود. آنچه این ناکامی و نارضایتی را شکل می‌دهد تصاویر ایده آلی است که آن‌ها در ذهن خود از یک ظاهر و قیافه خوب دارند.

به عبارت دیگر اگر تصویر ذهنی نوجوانان از قیافه خود با تصویر ایده آلی که از یک چهره زیبا و محبوب دارند متفاوت باشد آن‌ها سرخوردگی و ناامیدی از خود را احساس می‌کنند. طبیعی است که شدت هیجانات منفی در افرادی که قیافه خود را بسیار متفاوت با تصاویر ایده آلی می‌بینند بیشتر خواهد بود.

با این حال مسئله مهم اینجاست که این تصاویری که در ذهن نوجوانان نقش بسته است در اکثر موارد منطبق با واقعیت‌های موجود نیست بلکه عواملی نظیر میزان اعتماد به نفس، کمال گرایی و میزان نیاز به پذیرش در گروه‌های خاص است که آن‌ها را شکل می‌دهد. برای مثال اگر فرزندتان در دوران بلوغ اعتماد به نفس کمی داشته باشد نوعی تحریف شناختی در ذهن او شکل می‌بندد و باعث می‌شود که تنها به جنبه‌های منفی ظاهر خود توجه کرده و در نتیجه خود را از آنچه که هست پایین‌تر ببیند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

 

چگونه مشکل با قیافه در دوران بلوغ را در فرزند خود بهبود ببخشیم؟

نوع برخورد والدین و واکنش‌هایی که آن‌ها به بحران‌های مرتبط با بلوغ فرزندان خود نشان می‌دهند از جمله عوامل بسیار مؤثر در میزان سازگاری نوجوانان و سلامت روان آن‌ها است. ما در ادامه به چند توصیه اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند به فرزندتان در دوران بلوغ کمک کنید تا به پذیرش واقع بینانه‌ای در مورد ظاهر خود دست یابد و این موضوع برای او به یک بحران و مشکل جدی تبدیل نشود.

فرزندتان را به صورت یک کل یکپارچه در نظر بگیرید

اینکه شما در جایگاه پدر یا مادر در خانواده خود برای چه چیزهایی ارزش قائل می‌شوید و در ازای چه چیزهایی به فرزندتان پاداش می‌دهید، در نوع شکل‌گیری باورهای فرزندتان و میزان اعتماد به نفس او بسیار تأثیرگذار است. در همین راستا بسیار اهمیت دارد که فرزندتان را به خاطر توانمندی‌ها و کارهایی که می‌تواند انجام دهد تشویق کرده و او را بر مبنای نوع ظاهر و قیافه‌ای که دارد ارزش گذاری نکنید.

افتخار کردن به فرزندتان به خاطر تلاش‌ها و پشتکارهایی که در زندگی از خود نشان می‌دهد فارغ از نوع ظاهری که دارد به او کمک می‌کند تا از تمرکز افراطی در مورد قیافه خود دست بردارد و برای مسائل مهم‌تری در زندگی خود وقت بگذارد. شما می‌توانید با تربیت درست و

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*