ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی | 14 غذایی که نباید به آنها لب بزنید!

غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی چیستند؟ شیر مادر فوق العاده مغذی است و بیشتر مواد مغذی مورد نیاز کودک در۶ ماه اول زندگی را فراهم می کند. در حالی که ترکیب شیر مادر با دقت توسط بدن تنظیم می شود، تحقیقات نشان داده است که آنچه مادر می خورد نیز تا حدودی بر محتویات شیر ​​تأثیر می گذارد. به طور کلی، هیچ مواد خوراکی برای رژیم غذایی در دوره شیردهی ممنوع نیست. بلکه به زنان توصیه می شود که از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع استفاده کنند. در عین حال برخی از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارند که بهتر است مصرف آن ها در دوران شیردهی محدود شود.  

تماس با مشاور


غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی

طی نه ماه بارداری، افکار شما صرف نگرانی در مورد آنچه که می‌خورید و می‌نوشید می شود چرا که تغذیه شما بر رشد کودک موثر است. بعد از آن و در دوران شیردهی نیز باید مراقب برخی واکنش‌های احتمالی باشید. بسیار مهم است که مادران در هنگام شیردهی، وعده های غذایی منظم خود را برای به دست آوردن مواد مغذی ضروری و همچنین برای افزایش سطح شیر مادر حفظ کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بایدها و نبایدهای دوران بارداری کلیک کنید.
همه نوزادان به محتوای مواد غذایی در وعده های روزانه در شیر، واکنش یکسان نشان نمی دهند. در ادامه چند ماده غذایی معرفی می شود که باید در هنگام شیر دادن به کودک خود، از مصرف آن ها تا حد امکان اجتناب کنید. در دوران شیردهی نیازی به رژیم غذایی خاصی ندارید. فقط سعی کنید انواع متعادل و سالمی از مواد غذایی را در وعده های خود بگنجانید.
از آنجایی که هر بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و آلرژی در همه نوزادان رخ نمی دهد، پیشنهادات ارائه شده فقط شامل آن دسته از مادرانی می شود که نوزادان آن ها به برخی غذاها حساسیت دارند یا بعد از هربار شیردهی بداخلاقی می کنند. برای جلوگیری از آلرژی، باید در شش هفته اول از مصرف این غذاها به شدت پرهیز شود. پس از این دوره، مادر شیرده می تواند این غذاها را در مقادیر کم مصرف کند و سپس به آرامی به برنامه غذایی عادی خود بازگردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات شیردهی کلیک کنید.
اکنون که در دوره شیردهی هستید، باید مراقب غذاهایی باشید که باعث واکنش های احتمالی در کودک شما می شوند. آنچه مادر شیرده می خورد برای نوزاد بسیار مهم است. حفظ وعده های غذایی مناسب هنگام شیردهی ضروری است تا کودک مواد مغذی مورد نیاز را به دست آورد و مقدار کافی شیر مادر را داشته باشد.

1-غذاهای بسیار فرآوری شده

برای پاسخگویی به نیازهای افزایش یافته غذایی برای تغذیه با شیر مادر، بسیار مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. از آنجایی که غذاهای بسیار فرآوری شده به طور کلی دارای کالری، چربی های ناسالم و قندهای اضافه هستند، اما فیبر و ویتامین ها و مواد معدنی کمی دارند، توصیه می شود تا حد امکان مصرف آن ها را محدود کنید.
تحقیقات اولیه همچنین نشان داده است که رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی ممکن است بر رژیم غذایی کودک در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد. به طور خاص مطالعات حیوانی نشان داده اند  نوزادانی که از طریق شیر مادر در معرض طعم غذاهایی چنین غذاهایی قرار می گیرند بر ترجیحات غذایی آن ها در هنگام رشد تاثیر می گذارد.‌ برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.
یک مطالعه نشان داد موش هایی که از مادران با رژیم غذایی ناسالم به دنیا می آیند به طور قابل توجهی بیشتر از موش هایی که مادران آن ها رژیم غذایی متعادل و سالمی داشتند غذاهای پرچرب و قندی را ترجیح می دهند. در حالی که مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد، این نگرانی نیز وجود دارد که قرار گرفتن مکرر در معرض غذاهای چرب و شیرین در دوران نوزادی منجر به کاهش عادات غذایی سالم و چاقی با افزایش سن کودک شود.
از آنجایی که غذاهای بسیار فرآوری شده عموماً دارای مواد مغذی ضروری پایینی هستند و ممکن است بر ترجیحات غذایی کودک شما در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارند، توصیه می شود که مادران شیرده مصرف غذاهای حاوی قندهای افزوده و چربی های فرآوری شده را محدود کنند.

2-مصرف شکلات

شکلات سرشار از تئوبرومین است و وقتی خورده می‌شود تأثیری مشابه کافئین دارد. اگرچه مردم عاشق خوردن شکلات هستند، اما باید مقدار آن را در دوران شیردهی کاهش دهند. اگر احساس می‌کنید کودک به دلیل مصرف شکلات پس از شیردهی بسیار بد اخلاق می شود، بهتر است از مصرف آن اجتناب کنید.
تنها راه برای دانستن اینکه چه مقدار شکلات می‌توانید مصرف کنید، مشاهده رفتار کودک است. اگر مادر هر روز بیش از ۷۵۰ میلی گرم تئوبرومین مصرف کند و از مشکلات خواب رنج ببرد، بعید نیست که کودک هم رفتاری بی قرار و نامنظم نشان دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به کافئین کلیک کنید.
غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی

3-مصرف قهوه

قهوه حاوی مقدار زیادی کافئین است و مقداری از این کافئین به شیر مادر وارد می شود. نوزادان به خوبی بزرگسالان نمی توانند کافئین را هضم کنند. بنابراین کافئین بیش از حد در بدن، آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث بی خوابی، تحریک و بدخلقی می شود.
وقتی کافئین در مقادیر زیاد باشد، می تواند سطح آهن شیر را کاهش داده و در نتیجه سطح هموگلوبین در کودک نیز کاهش می یابد. بنابراین بهترین راه حل این است که فقط ۲ تا ۳ فنجان کافئین در روز مصرف کنید. مقادیر اندک کافئین خوب است، زیرا در این صورت وجود کافئین در ادرار نوزاد بسیار کم خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت بی خوابی نوزاد کلیک کنید.

4-مصرف مرکبات

مرکبات منبع شگفت‌انگیزی از ویتامین C هستند، اما به دلیل ترکیبات اسیدی که دارند می‌توانند شکم کودک را تحریک کنند. از آنجایی که دستگاه گوارش آن‌ها نابالغ است، نمی‌توانند با این اجزای اسیدی مقابله کنند و در نتیجه تجمع اسیدها منجر به گیجی، بثورات پوستی روی پاها و پوشک، تف کردن و افزایش بزاق دهان و موارد دیگر می‌شود.
با این حال، مجبور نیستید مرکبات را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. خوردن یک گریپ فروت یا پرتقال در روز خوب است. اما اگر تصمیم به حذف کامل آن ها دارید، باید غذاهای غنی از ویتامین C دیگری مانند آناناس، پاپایا و انبه را جایگزین کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای مقوی برای کودکان کلیک کنید.

5-کلم بروکلی و ماهی با جیوه بالا

اگر روز قبل برای شام کلم بروکلی خورده اید، نباید تعجب کنید که روز بعد کودک دچار مشکلات گرفتگی و کولیک شود. سایر غذاهای گازدار مانند پیاز، کلم، گل کلم و خیار هستند که بهتر است در دورا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*