ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواص عرق گل راعی | گیاهی سرشار از خواص ضد افسردگی

یکی از خواص عرق گل راعی التیام زخم ها است. گل راعی (Hypericum perforatum) سابقه استفاده به عنوان دارویی دارد که قدمت آن به یونان باستان بر می گردد، جایی که برای طیف وسیعی از بیماری ها از جمله اختلالات عصبی مختلف استفاده می شد. گل راعی همچنین دارای خواص ضد باکتری، آنتی اکسیدانی و ضد ویروسی است. به دلیل خاصیت ضد التهابی آن، برای کمک به التیام زخم ها و سوختگی ها روی پوست استفاده می شود. گل راعی یکی از رایج ترین محصولات گیاهی است که در کشور خریداری می شود. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی از مشاوره تغذیه کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

مشخصات گل راعی

گل راعی گیاهی است بوته‌ ای با دسته‌ هایی از گل‌ های زرد که دارای گلبرگ‌ های بیضی شکل و کشیده هستند. دانشمندان بر این باورند که این گیاه بومی اروپا، بخش‌ هایی از آسیا و آفریقا و غرب ایالات متحده است. این گیاه نام خود را به این دلیل گرفته است که اغلب در حدود ۲۴ ژوئن، روزی که به طور سنتی به عنوان روز تولد جان باپتیست جشن گرفته می شود، شکوفه اش کامل می شود. گل و برگ این گیاه هر دو به عنوان دارو استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با گیاهان دارویی کلیک کنید.  

خواص دارویی عرق گل راعی

در سال های اخیر، گل راعی به عنوان درمانی برای افسردگی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفت. بیشتر مطالعات نشان می دهد که گل راعی ممکن است به درمان افسردگی خفیف تا متوسط کمک کند و عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر دارو های ضد افسردگی تجویزی دارد. اما با تعدادی از داروها تداخل دارد، بنابراین فقط باید تحت راهنمایی یک پزشک و مشاور مصرف شود.
از عرق این نوع گیاهان برای درمان افسردگی اساسی استفاده نکنید به خصوص در مواردی که روزانه در عملکرد خود مشکل دارید یا به فکر آسیب رساندن به خود یا دیگران هستید. اگر افسردگی شما عملکرد شما را سخت می کند، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید‌.

افسردگی و خواص عرق گل راعی

شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد عرق گل راعی ممکن است علائم را در افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط، اما نه شدید کاهش دهد. در بسیاری از مطالعات به نظر می رسد که عرق گل راعی مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، یک نوع محبوب ضد افسردگی است که اغلب برای درمان افسردگی تجویز می شود. SSRI ها شامل قرص فلوکستین (پروزاک)، سیتالوپرام (سلکسا) و سرترالین (زولوفت) هستند. علاوه بر این، به نظر نمی رسد که عرق گل راعی باعث از بین رفتن میل جنسی، یکی از شایع ترین عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی، در طول مصرف شود.  

مواد موجود در عرق گل راعی

گل راعی حاوی چندین ماده شیمیایی از جمله هایپریسین، هیپرفورین و فلاونوئیدها است. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که مخمر سنت جان یا گل راعی چگونه بر روی بدن کار می کند. برخی معتقد هستند که این گیاه شبیه به SSRI عمل می‌کند و باعث افزایش دوپامین، سروتونین نوراپی نفرین را افزایش می‌ دهد. این انتقال دهنده های عصبی به بهبود خلق و خو کمک می کنند. دانشمندان فکر می کردند که هیپریسین عامل این بیماری است، اما اکنون آن ها معتقدند که سایر مواد شیمیایی موجود در عرق گل راعی ممکن است کمک کند.
با این حال، همه مطالعات قابل قبول نیستند. در یک مطالعه مشخص شد که مخمر سنت جان یا گل راعی برای درمان افسردگی موثر تر از دارونما ها نیست. اما این مطالعات باید با توجه به فرایندی که نشان داده اند گل راعی به افسردگی کمک می کند، سنجیده شود. به عنوان مثال، در همین مطالعات محققان، زولافت (Zoloft) نیز نتوانست هیچ سودی در درمان افسردگی نشان دهد. بسیاری از مطالعات دیگر مخمر سنت جان یا گل راعی را با پروزاک، سلکسا، پاروکستین (پاکسیل) و زولافت مقایسه کرده‌ اند و دریافته‌ اند که این گیاه به خوبی دارو ها عمل می‌ کند. مطالعات دیگر در حال انجام است.  
خواص عرق گل راعی

استفاده های دیگر از خواص عرق گل راعی

بهترین ترکیبات فعال مطالعه شده هیپریسین و پسودوهیپریسین هستند که هم در برگ ها و هم در گل ها یافت می شوند. با این حال، محققان مطمئن نیستند که آیا این ترکیبات در عرق گل راعی مسئول درمان علائم افسردگی و غیره هستند یا خیر. دانشمندان در حال حاضر در حال مطالعه بر روی اسانس ها و فلاونوئیدهای گل راعی هستند. عرق گل راعی هم چنین در درمان بیماری های زیر که تعدادی از آن ها مربوط به افسردگی است، نویدبخش و موثر است.

۱. سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

تحقیقات نشان می دهد که عرق گل راعی ممکن است به تسکین علائم فیزیکی و عاطفی سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در برخی از زنان، از جمله گرفتگی عضلات، تحریک پذیری، میل به غذا و حساسیت سینه ها کمک کند. یک مطالعه تحقیقاتی کاهش پنجاه درصدی در شدت این علائم را گزارش کرد. هم چنین در یائسگی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مخمر سنت جان یا گل راعی، به بهبود خلق و خو و اضطراب در دوران یائسگی کمک می کند.

۲. اختلال عاطفی فصلی (SAD)

مخمر سنت جان یا گل راعی که به تنهایی استفاده می شود، خلق و خوی افراد مبتلا به اختلال افسردگی فصلی (SAD) را بهبود می بخشد. این نوع اختلال عاطفی فصلی نوعی افسردگی است که در ماه های فصل زمستان به دلیل کمبود نور خورشید رخ می دهد. اختلال عاطفی فصلی (SAD) معمولا با نور درمانی درمان می شود. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از عرق گل راعی همراه با فتوتراپی حتی بهتر عمل می کند.

۳. درمان اگزما، زخم، هموروئید

عرق گل راعی یا مخمر سنت جان دارای خواص ضد باکتریایی است و هم چنین ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند. استفاده موضعی (روی پوست)، ممکن است علائم مرتبط با زخم های جزئی و تحریک پوست را تسکین دهد.

۴. بهبود اختلال وسواس اجباری (OCD) و فوبیای اجتماعی.

یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف 450 میلی گرم از گل راعی، 2 بار در روز به مدت 12 هفته علائم اختلال شخصیت وسواس اجباری (OCD) را بهبود می بخشد. با این حال، مطالعات دیگر از طرفی نشان می دهد که عرق گل راعی باعث بهبود اختلال وسواس اجباری (OCD) نمی شود.  

چگونه عرق گل راعی را مصرف کنیم

بیشتر مطالعات روی خواص عرق گل راعی در بزرگسالان انجام شده است. با این حال، یک مطالعه بر روی بیش از 100 کودک زیر 12 سال نشان داد که عرق گل راعی ممکن است راهی ایمن و موثر برای درمان علائم خفیف تا متوسط افسردگی در کودکان باشد. هرگز بدون دستور و مشاوره پزشک به کودکتان عرق گل راعی یا هر محصول مشابهی را ندهید.
کودکانی که تحت درمان با عرق گل راعی هستند باید از نظر عوارض جانبی مانند واکنش های آلرژیک یا ناراحتی معده به دقت تحت نظر قرار گیرند. شما نباید سعی کنید افسردگی کودک را بدون کمک پزشک یا مشاوره افسردگی درمان کنید زیرا افسردگی می تواند یک بیماری جدی باشد. گل راعی را می توان به اشکال مختلفی به دست آورد: کپسول، قرص، تنتور، چای، و لوسیون پوستی مبتنی بر روغن. اشکال خرد شده یا پودر شده گیاه خشک نیز موجود است. اکثر محصولات دارای 0.3٪ هایپریسین استاندارد هستند.

به صورت گیاه خشک (در کپسول یا قرص)

دوز معمول برای افسردگی خفیف و اختلالات خلقی 300 میلی گرم (استاندارد شده تا 0.3٪ عصاره هیپریسین)، 3 بار در روز، همراه با غذا است. مخمر سنت جان یا گل راعی در کپسول ها و قرص‌ های مکملی نیز موجود است. گل راعی نیز به عنوان عصاره مایع یا چای موجود است. از پزشک خود بخواهید که به شما در یافتن دوز مناسب آن کمک کند. ممکن است 3 تا 6 هفته طول بکشد تا اثرات مخمر سنت جان یا گل راعی را احساس کنید. مصرف عرق گل راعی یا هر مدل از آن را به یک باره قطع نکنید زیرا ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند. قبل از قطع به تدریج دوز را کاهش دهید.  

عوارض مصرف عرق گل راعی

عوارض جانبی عرق گل راعی به طور کلی خفیف است و شامل ناراحتی معده، کهیر یا سایر بثورات جلدی، خستگی، بی قراری، سردرد، خشکی دهان و احساس سرگیجه یا سردرگمی ذهنی می‌ شود. عرق گل راعی همچنین می تواند پوست را بیش از حد به نور خورشید حساس کند که به آن فتودرماتیت می گویند.
اگر پوست روشنی دارید و از عرق گل راعی استفاده می کنید، هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از آستین بلند و کلاه و از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 یا بیشتر استفاده کنید. از لامپ های آفتابی، اتاق های برنزه کننده اجتناب کنید.
نگرانی های دیگر در مورد عرق گل راعی این است که ممکن است در باردار شدن اختلال ایجاد کند یا ناباروری را بدتر کند. که ممکن است علائم ADD و ADHD را بدتر کند، به ویژه در میان افرادی که متیل فنیدیت مصرف می کنند که ممکن است خطر روان پریشی را در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی افزایش دهد. همچنین ممکن است به پیشرفت دمانس یا زوال عقل در افراد مبتلا به آلزایمر کمک کند.

1-موارد احتیاط مصرف عرق گل راعی

استفاده از گیاهان یک درمان قدیمی برای تقویت بدن و درمان بیماری ها است. با این حال، گیاهان می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و می توانند با گیاهان دیگر، مکمل ها یا داروها تداخل داشته باشند. به این دلایل، شما باید گیاهان دارویی را با احتیاط و زیر نظر یک پزشک و روانشناس مصرف کنید. عرق گل راعی اغلب برای درمان افسردگی استفاده می شود. اگر افسردگی شما باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی روزمره شما می شود، یا در فکر خودکشی یا آسیب رساندن به خود یا دیگران هستید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. از عرق گل راعی نباید برای درمان افسردگی شدید استفاده شود. 
قبل از مصرف عرق یا اشکال مختلف گل راعی باید برای اطمینان از تشخیص درست به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا دوز مناسب را تعیین کنید و مطمئن شوید که از دارو هایی استفاده نمی کنید که ممکن است با گل راعی تداخل داشته باشند.

2-موارد منع استفاده از عرق گل راعی

از آن جایی که عرق گل راعی می تواند با داروهای مورد استفاده در حین جراحی تداخل داشته باشد، باید مصرف آن را حداقل 5 روز یا حتی بیشتر قبل از عمل قطع کنید. مطمئن شوید که پزشک و جراح شما از مصرف عرق گل راعی اطلاع دارد.
اگر مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، از مصرف عرق گل راعی اجتناب کنید. برای افراد مبتلا به افسردگی شدید، این نگرانی وجود دارد که مصرف عرق گل راعی ممکن است خطر ابتلا به شیدایی را افزایش دهد. زنان باردار، زنانی که در حال برنامه ریزی برای بچه دار شدن یا شیردهی به فرزندان خود هستند نباید از عرق گل راعی استفاده کنند.  
خواص عرق گل راعی

داروهایی که با مصرف عرق گل راعی تداخل دارند

اگر با هر دارویی تحت درمان هستید، نباید بدون مشورت با پزشک از عرق گل راعی استفاده کنید. عرق گل راعی ممکن است با بسیاری از داروهای مختلف تداخل داشته باشد، از جمله:

1-داروهای ضد افسردگی

عرق گل راعی ممکن است با داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی یا سایر اختلالات خلقی، از جمله داروهای ضد افسردگی، SSRI ها و مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) تداخل داشته باشد. مصرف این عرق گیاهی با این داروها باعث افزایش عوارض جانبی می شود و می تواند منجر به وضعیت خطرناکی به نام سندرم سروتونین شود. عرق گل راعی را با سایر دارو های ضد افسردگی مصرف نکنید، از جمله:

 • SSRI ها: سیتالوپرام (سلکسا)، اسیتالوپرام
 • (لکساپرو)، قرص فلووکسامین (لووکس)، پاروکستین (پاکسیل)، فلوکستین (پروزاک)، سرترالین (زولوفت)
 • داروهای آمی تریپتیلین (Elavil)، نورتریپتیلین (Pamelor)، ایمی پرامین (Tofranil)
 • داروهای MAOI: فنلزین، (ناردیل)، قرص ترانیل سیپرومین (پارنات)
 • نفازودون (سرزون)
 • داروهای آلرژی (آنتی هیستامین ها)

2-قرص های ضد بارداری

گزارش‌ هایی مبنی بر خون ریزی ناگهانی در زنانی که از قرص‌ های ضدبارداری استفاده می‌ کردند، گزارش شده است. این امکان وجود دارد که این گیاه ممکن است قرص های ضد بارداری را کم اثر کند و منجر به بارداری ناخواسته شود.

3-اسید آمینولوولینیک

این دارو پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر می کند. عرق گل راعی هم چنین حساسیت پوست به نور را افزایش می دهد. آن ها با هم ممکن است تأثیر خطرناکی بر حساسیت پوست به خورشید داشته باشند. همچنین بر اساس مطالعات حیوانی، عرق گل راعی ممکن است با توانایی رزرپین برای درمان فشار خون بالا تداخل داشته باشد.

4-آرام بخش ها

عرق گل راعی می تواند اثر داروهایی را که اثر آرام بخشی دارند را کاهش دهد، از جمله:

 • داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین (دیلانتین) و والپروئیک اسید (دپاکوت)
 • باربیتورات ها
 • بنزودیازپین ها مانند قرص دیازپام (والیوم)
 • دارو هایی برای درمان بی خوابی، مانند زولپیدم (Ambien)، زالپلون (Sonata)، اسزوپیکلون (Lunesta) و راملتئون (Rozerem)
 • داروهای ضد افسردگی مانند قرص آمی تریپتیلین (Elavil)
 • الکل
 • آلپرازولام (زاناکس)
 • همچنین عرق گل راعی ممکن است تجزیه زاناکس را در بدن تسریع کند و باعث کاهش اثربخشی آن شود.

5-تئوفیلین

مصرف این عرق گیاهی می تواند سطح این دارو را در خون کاهش دهد. تئوفیلین برای باز کردن راه های هوایی در افراد مبتلا به آسم، آمفیزم یا برونشیت مزمن استفاده می شود.

6-تریپتان (برای درمان میگرن استفاده می شود)

عرق گل راعی می تواند خطر عوارض جانبی از جمله سندرم سروتونین را در صورت مصرف با این داروها افزایش دهد:

 • ناراتریپتان (Amerge)
 • ریزاتریپتان (ماکسالت)
 • سوماتریپتان (Imitrex)
 • زولمیتریپتان (زومیگ)
 • وارفارین (کومادین)
 • این عرق گیاهی اثر وارفارین، یک ضد انعقاد (رقیق کننده خون) را کاهش می دهد.

 

سخن آخر

امروزه مصرف داروها و عرق های گیاهی بیشتر از داروهای شیمیایی است. با تحقیقات مختلف در زمینه گیاهان دارویی محققان به خاصیت های زیادی از این گیاهان دست یافته اند. یکی از این گیاهان دارویی گل راعی است که با نام علمی مخمر سنت جان شناخته می‌ شود. این عرق گیاهی برای بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی کاربرد دارد اما مصرف آن باید با توجه به سابقه بیمار و زیر نظر پزشک و روانشناسان باشد. هر داروی گیاهی عوارض خود را دارد که عرق گل راعی هم از این مورد مستثنی نیست. لذا قبل از مصرف عرق گل راعی حتما پزشک و یا روانشناس خود را در جریان بگذارید و با دستور آن را مصرف کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*