ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواص دمنوش گل گاوزبان | از کاهش وزن تا تاثیرات شگفت انگیز ضد التهابی

با خواص دمنوش گل گاوزبان آشنا شوید. گل گاوزبان گیاهی دارویی است که در منابع طب سنتی تحت عنوان لسان الثور از آن نام برده شده و در طب سنتی ایران به عنوان ضد افسردگی، ضد اضطراب و تقویت کنننده عمومی بدن به خصوص مقوی قلب و ضد سرفه و برای درمان بیماری های سودآوری مورد اشاره قرار گرفته است. طبیعت این گیاه گرم و تر است. یک گیاه مفرح و مفید در بیماری های سوداوی است که برای مقاصد درمانی مختلف استفاده می شود.  
 

تماس با مشاور

آشنایی با گل گاو زبان

گل گاو زبان گیاه خشن با کرک های سفید، سفت و خاردار است. ساقه های گرد، حدود 1/2 فوت ارتفاع، منشعب، توخالی و آبدار هستند. برگها متناوب، بزرگ، چروکیده، سبز تیره، بیضی شکل و نوک تیز، به طول 3 اینچ یا بیشتر، و حدود 1/2 اینچ پهن، برگهای پایینی ساقه دار، با کرکهای سفت و تک سلولی در سطوح بالایی و روی رگبرگهای زیرین. حاشیه ها کامل، اما موج دار. گل‌هایی که سلول‌ها را خاتمه می‌دهند، آبی روشن و ستاره‌شکل هستند که از گل‌های هر گیاهی به این ترتیب با بساک‌های سیاه برجسته‌شان که مخروطی در مرکز تشکیل می‌دهند متمایز می‌شوند و به عنوان نقطه زیبایی آنها توصیف شده‌اند. این میوه از چهار دانه مغزی قهوه ای مایل به سیاه تشکیل شده است. 
گل گاوزبان حاوی پتاسیم و کلسیم همراه با اسیدهای معدنی است. آب تازه 30 درصد و گیاه خشک 3 درصد نیترات پتاس را تامین می کند. ساقه‌ها و برگ‌ها موسیلاژ نمکی زیادی را تأمین می‌کنند که وقتی جوشانده و پخته می‌شود، نیتر و نمک معمولی را رسوب می‌دهد. به نظر می‌رسد که به دلیل این ویژگی‌های شور است که خاصیت نیروبخشی مفید گل گاوزبان حاصل می‌شود. به دلیل وجود نیترات پتاس در هنگام سوختن، جرقه هایی با صدای انفجاری خفیف منتشر می کند. برای آشنایی بیشتر با گیاهان دارویی کلیک کنید.  

خواص دارویی روغن و دمنوش گل گاو زبان

به طور کلی گل گاو زبان ادرار آور، نرم کننده، نرم کننده. گل گاوزبان در فرانسه برای تب و شکایات ریوی بسیار استفاده می شود. به دلیل ترکیبات نمکی خود، فعالیت کلیه ها را تقویت می کند و به همین دلیل برای دفع آب مروارید تب دار استفاده می شود. خاصیت نرم کنندگی آن به دلیل موسیلاژ موجود در کل گیاه است. در خارج از آن به عنوان ضماد برای ورم های التهابی استفاده می شود.

خواص برگ های گل گاو زبان

از گل و برگ گل گاوزبان برای تب، سرفه و افسردگی استفاده می شود.گل گاوزبان همچنین برای یک مشکل هورمونی به نام نارسایی آدرنال، برای «تصفیه خون»، برای افزایش جریان ادرار، جلوگیری از التهاب ریه ها، به عنوان آرام بخش و تقویت عرق استفاده می شود. گل گاوزبان همچنین برای افزایش تولید شیر مادر و برای درمان برونشیت و سرماخوردگی استفاده می شود. 
آب موجود در شربت نه تنها برای تب مفید است، بلکه برای درمان یرقان، خارش و کرم حلقوی نیز مفید است. کالپپر به ما می‌گوید که در روزگار او: «گیاه خشک شده هرگز استفاده نمی‌شود، اما سبزی و خاکستر آن که در آب میل یا عسل جوشانده می‌شود، در التهاب و زخم‌های دهان یا گلو به صورت غرغره موجود است. همچنین در این رابطه مطالعه مقاله درمان افسردگی با گیاهان دارویی پیشنهاد می شود.
زمانی که گیاه در حال گلدهی است، برگ ها را جمع کنید. آنها را به تنهایی جدا کنید و هر چیزی که لک شده و توسط حشرات خورده شده است را رد کنید. فقط در یک روز خوب، زمانی که خورشید شبنم را خشک کرده است، انتخاب کنید. این گیاه که معمولاً با نام زبان گاو شناخته می شود، تغییرات رنگ و عادت رشد این گیاه به همراه آمیختگی با آلوئه و هاورتیسا، آن را به عنوان Gasteria bicolor در میان بسیاری از نام های دیگر طبقه بندی کرده است.  
خواص دمنوش گل گاوزبان

خواص روغن و دمنوش گل گاوزبان

در حالی که گل گاوزبان قرن ها به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه، می‌توانید گل گاوزبان را به صورت مایع یا کپسول به فروش می‌رسانید و تعدادی از پزشکان کلی‌نگر با اشتیاق از آن استفاده می‌کنند. هرکسی که از بیماری‌های پوستی مانند اگزما و آکنه رنج می‌برد، می‌داند که ناراحتی و خجالتی که می‌تواند ایجاد کند. به هر حال، پوست ما جلو و مرکز است تا دنیا ببیند. 
روغن گل گاوزبان با فشار سرد دانه های گیاه گل گاوزبان برای استخراج روغن به دست می آید - و مطمئناً فواید آن منحصر به پوست نیست. در واقع، برخی از پزشکان طب عملکردی از روغن گل گاوزبان برای کمک به بیماران خود برای مدیریت همه چیز از اگزما گرفته تا آرتریت و عدم تعادل هورمونی استفاده می کنند. در این رابطه مطالعه مقاله خواص گل بابونه نیز پیشنهاد می شود.
به ویژه برای افرادی که پوست ملتهب و تشدید شده دارند مفید است. دکتر ویل کول، متخصص طب عملکردی، می گوید: «به دلیل چربی های گیاهی سالم و آنتی اکسیدان های روغن گل گاوزبان، می تواند مشکلات التهابی پوست مانند آکنه و اگزما را با بهبود سد محافظ پوست و افزایش هیدراتاسیون بهبود بخشد.» روغن، یعنی آبرسانی می کند اما احساس چسبندگی روی سطح پوست شما باقی نمی گذارد.
روغن گل گاوزبان نیز از این جهت منحصر به فرد است که منبع فوق العاده ای از اسید چرب ضروری امگا 6 به نام اسید گاما لینولنیک (GLA) است که احتمالاً مزایای زیادی به آن می دهد.

1-درمان اگزما

دمنوش گل گاوزبان برای اختلالات پوستی از جمله اگزما (درماتیت آتوپیک)، بثورات قرمز و خارش دار روی پوست سر (درماتیت سبورئیک) و نوعی بیماری پوستی به نام نورودرماتیت استفاده می شود. همچنین برای آرتریت روماتوئید (RA)، تورم لثه ها، استرس، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، دیابت، اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی کودکان (ADHD)، سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)، اعتیاد به الکل، درد و تورم (التهاب) استفاده می شود. آسم، و برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی. گاهی اوقات روغن گل گاوزبان در مقادیر کم به شیر خشک نوزاد اضافه می شود تا اسیدهای چرب مورد نیاز برای رشد نوزادان نارس را فراهم کند.
اگزما که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، وضعیتی است که باعث خارش، قرمزی و التهاب پوست می شود. این بیماری بیشتر در بین کودکان شایع است اما می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.  اگرچه بسیاری ادعا می کنند که روغن گل گاوزبان یک درمان طبیعی عالی برای اگزما است، تحقیقات موجود، به خصوص با مکمل های خوراکی مخلوط شده است. برای مثال، در مطالعه‌ای در سال 2003 که روی 140 بزرگسال و کودک مبتلا به اگزما بررسی شد، محققان تفاوت معنی‌داری بین اثربخشی مکمل‌های روغن گل گاوزبان و دارونماها در یک دوره 12 هفته‌ای پیدا نکردند.

2-خواص دمنوش گل گاوزبان | درمان ارتروئید

خبر خوب اگر مفاصل درد دارید، شواهد قابل قبولی وجود دارد که دمنوش گل گاوزبان به بیماران مبتلا به آرتریت کمک می کند. روغن گل گاوزبان، که قبلاً مشخص کرده‌ایم دارای خواص ضد التهابی است، در مطالعات نشان داده است که باعث بهبود تحرک و کاهش علائم در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می‌شود. مطالعات همچنین نشان داده اند که استفاده از روغن گل گاوزبان به عنوان درمانی برای آرتریت تا حدی تاثیر گذار بوده است.

3-خواص دمنوش گل گاوزبان |درمان التهاب لثه

ژنژیویت (التهاب لثه) موضوعی نیست که احتمالاً زیاد به آن فکر می کنید، اما می تواند تأثیر زیادی بر سلامت کلی شما داشته باشد. خیلی شبیه دندانپزشک شما نیست، اما ژنژیویت ریشه بسیاری از مشکلات سلامتی بزرگتر از جمله بیماری های تنفسی، دیابت یا قندخون، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی و آرتریت روماتوئید است. 
همه ما می دانیم که کلید سلامت لثه ها، بهداشت دهان و دندان است، یعنی حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید. اما، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که برای افرادی که قبلاً از التهاب پریودنتال رنج می‌برند، مکمل‌های گل گاوزبان می‌توانند به بازگشت اوضاع به مسیر خود کمک کنند. دمنوش گل گاوزبان ضد التهاب است که می تواند برای بسیاری از مشکلات رایج مانند PMS، حساسیت سینه، آرتریت و التهاب پوست مفید باشد. کلینیک زنان که در آن در درمان اختلالات هورمونی تخصص دارد.
یک بیماری دندانی به نام پریودنتیت. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف دمنوش گل گاوزبان به مدت 12 هفته التهاب لثه را بهبود می بخشد اما گل گاوزبان برای بثورات قرمز و خارش دار روی پوست سر نوزادان (درماتیت سبورئیک) روی پوست مالیده می شود و همچنین در پانسمان برای نرم کردن پوست استفاده می شود. در غذاها، گل گاوزبان در سالاد و سوپ مصرف می شود. در تولید، گل گاوزبان در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

4-خواص دمنوش گل گاوزبان |کاهش وزن

نشان داده شده است که دمنوش گل گاوزبان در کمک به کاهش وزن قابل توجه افراد موثر است. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان چاق که به طور متوسط ​​66 پوند وزن کم کرده بودند، 500 میلی‌گرم مکمل روغن گل گاوزبان یا دارونما به آنها داده شد، زیرا آنها تلاش می‌کردند کاهش وزن خود را حفظ کنند. در طول سال بعد، کسانی که مکمل روغن گل گاوزبان را مصرف کردند، نسبت به گروه دارونما، موفقیت قابل توجهی در حفظ وزن داشتند. به طور متوسط، آنهایی که در گروه روغن گل گاوزبان قرار داشتند، تنها 4.8 پوند به دست آوردند، در مقایسه با 19.3 پوندی که توسط گروه دارونما به دست آمد.
محققان پیشنهاد می‌کنند که تأثیر روغن گل گاوزبان بر بازیابی وزن به لطف سطوح بالای GLA آن است که اعتقاد بر این است که به اصلاح عدم تعادل مربوط به اسیدهای چرب ضروری در افراد دارای اضافه وزن و چاق کمک می‌کند.

5-خواص دمنوش گل گاوزبان |کاهش علائم سرطان

دمنوش گل گاوزبان به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. هنوز تحقیقات زیادی در مورد تأثیر روغن گل گاوزبان بر افراد مبتلا به سرطان انجام نشده است، اما یک مطالعه در سال 2012 توسط کلینیک مایو نشان داد که GLA می تواند رشد سلول های سرطانی پانکراس را در موش کاهش دهد. این اثر در انسان تکرار نشده است، اما با این وجود امیدوارکننده است.  
خواص دمنوش گل گاوزبان

خواص روغن و دمنوش گل گاوزبان | طرز استفاده

دمنوش و روغن گل گاوزبان معمولاً به صورت کپسول یا گیاه خشک فروخته می شود. اما می توانید آن را به صورت مایع نیز پیدا کنید، معمولاً در بطری های شیشه ای کهربایی. برای اکثر اهداف، به غیر از درمان بیماری های پوستی مانند اگزما، کپسول راحت ترین و موثرترین گزینه خواهد بود. این چیزی است که دکتر برایتن معمولاً به بیماران خود پیشنهاد می کند.
هنگام انتخاب مکمل کپسول روغن گل گاوزبان، همیشه مطمئن شوید که روغن دانه گل گاوزبان با فشار سرد را انتخاب کنید که از یک برند معتبر تهیه شده باشد. FDA هیچ مکملی از جمله روغن گل گاوزبان را تنظیم نمی کند، بنابراین توصیه می شود به دنبال مارکی باشید که محصول آن توسط شخص ثالث از نظر کیفیت و خلوص آزمایش شده است. 
روغن مایع گل گاوزبان را می توان مستقیماً روی پوست و بدون نیاز به رقیق کردن یا ترکیب با روغن های دیگر استفاده کرد - مگر اینکه شما بخواهید. دکتر برایتن می گوید: این برای پوست های خشک، حساس و ملتهب عالی است. همانند کپسول‌ها، این کپسول همیشه باید با فشار سرد باشد. این روغن های بدن برای پوست های حساس نیز عالی هستند. اگرچه کمتر رایج است، اما می توان از روغن مایع گل گاوزبان نیز در پخت و پز استفاده کرد، اما باید آن را درست قبل از سرو به غذا اضافه کرد، زیرا گرما به اسیدهای چرب مفید آسیب می رساند.  

خواص دمنوش گل گاوزبان | عوارض

در حالی که چندین مورد از فواید سلامت مفروض روغن گل گاوزبان توسط قوی ترین تحقیقات پشتیبانی نمی شود، اکثر مطالعات عوارض جانبی کمی در ارتباط با مصرف آن به عنوان مکمل پیدا کرده اند. با این حال، روغن گل گاوزبان ممکن است برای زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و افراد مبتلا به بیماری کبد خطرناک باشد. همچنین باید از مصرف مکمل‌های روغن گل گاوزبان ظرف دو هفته پس از جراحی برنامه‌ریزی شده خودداری کنید، زیرا ممکن است خون را رقیق کند.
مانند سایر مکمل های حاوی اسیدهای چرب، مانند قرص های روغن ماهی، ممکن است در صورت مصرف روغن گل گاوزبان، عوارض جانبی جزئی مانند نفخ، حالت تهوع و سوء هاضمه را تجربه کنید. اما اینها رایج نیستند. برای ایمن بودن، اگر به فکر امتحان یک مکمل جدید هستید، همیشه با پزشک یا مشاوره تغذیه خود صحبت کنید. در موارد زیر با احتیاط بیشتر و مشورت با پزشک استفاده شود.

موارد احتیاط در مصرف

  • کودکان: روغن گل گاوزبان در صورت مصرف مناسب خوراکی احتمالاً ایمن است. روغن دانه گل گاوزبان زمانی که محصولات حاوی PA از طریق دهان مصرف شود، احتمالاً ناامن است.
  • بارداری و شیردهی: روغن دانه گل گاوزبان در دوران بارداری و شیردهی به احتمال زیاد ناامن است. اجتناب از محصولات گل گاوزبان که ممکن است حاوی آلکالوئیدهای باشند، مهم است. PA ها خطری برای مادر هستند زیرا می توانند باعث بیماری جدی کبد شوند و ممکن است باعث سرطان شوند. PAها همچنین برای نوزاد خطرناک هستند زیرا ممکن است باعث نقص مادرزادی شوند و به شیر مادر منتقل شوند. محققان مطمئن نیستند که محصولات گل گاوزبان که دارای گواهینامه فاقد PA هستند در دوران بارداری و شیردهی بی خطر هستند یا خیر. بهتر است در امان باشید و از مصرف گل گاوزبان خودداری کنید.
  • اختلالات خونریزی: نگرانی هایی وجود دارد که روغن دانه گل گاوزبان ممکن است زمان خونریزی را طولانی کند و خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد. اگر اختلال خونریزی دارید، گل گاوزبان را با احتیاط مصرف کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره خواص گل گاو زبان و دیگر گیاهان دارویی و تاثیر آن ها در بیماری های روانی می توانید از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*