ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواص گل گاو زبان برای اعصاب و آرامش روانی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خواص گل گاو زبان برای اعصاب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


خواص گل گاو زبان برای اعصاب چیست؟ گل گاوزبان برای سلامت جسمانی و روانی انسان بسیار اهمیت دارد. این گیاه خواص زیادی دارد و نقش زیادی در تسکین بیماری های قلبی و عروقی و اضطراب و استرس دارد. گل گاو زبان از قدیم مصارف زیادی برای رفع انواع التهابات و دردها داشته و امروز هم خیلی از مردم از آن به عنوان یک داروی آرام بخش استفاده می کنند.  برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.  

تماس با مشاور

گل گاوزبان

گل گاوزبان یکی از مهمترین گیاهان دارویی در طب سنتی ایرانی محسوب می‌شود. گل گاوزبان دارای فواید زیادی برای انسان است. این گیاه در دامنه کوه های البرز می روید و با گیاه گاوزبان که در اصفهان و آذربایجان و شهرهای دیگر ایران و کشورهای دیگر می روید و به اشتباه به گل گاوزبان نام گذاری شده متفاوت می باشد. این دو گیاه متفاوت هستند و تنها گل هایشان کمی شبیه هم است. خواص دارویی این دو گیاه کمی با هم متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواص دمنوش گل گاو زبان کلیک کنید.
گل های گل گاوزبان ایرانی معمولا درشت تر از گل های گیاه گاوزبان اروپایی هستند. گل گاوزبان لاجوردی و شبیه گل انار هست و تخم آن دایره ای شکل و لعابی می باشد و در کوه‌های البرز بسیار فراوان وجود دارد. گیاه گاوزبان در اصفهان و آذربایجان و سایر شهرهای ایران یافت می‌شود و دارای گل های لاجوردی و کوچک و دایره‌ای است. گاوزبان اروپایی نیز از شمال آفریقا به اسپانیا منتقل شده و در آنجا پرورش پیدا می کند و در طب سنتی اروپا راه یافته است. یکی از خواص گیاه گاوزبان اروپایی این است که تاثیر زیادی در افزایش میزان ادرار و عرق دارد.  

خواص عمومی درمانی گل گاوزبان

گیاه گل گاوزبان ایرانی به صورت خودرو در دامنه کوه های البرز و چهار محال بختیاری و دامنه‌های جنوبی رشته کوه زاگرس می‌روید. گل گاوزبان مقوی باعث تقویت حواس پنجگانه انسان می شود و مقوی روح محسوب می‌شود. گل گاوزبان شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می نماید. همچنین این گیاه می‌تواند اخلاط سوداوی را از معده خارج کرده و عارضه های آن را از بین ببرد. از دیگر خواص گل گاوزبان این است که جوشانده آن در کنار داروهای دیگر جهت مننژیت مالیخولیا جنون برسام و حواس‌پرتی مناسب هستند. جوشانده گل گاوزبان نشاط می آورد و رنگ رخسار را باز می کند.
یکی دیگر از خواص گل گاوزبان این است که می‌تواند سینه را نرم کند و تا حد زیادی درد گلو و تنگی نفس را که جدیدا از علائم ویروس کرونا نیز هستند کاهش دهد. علاوه بر این گیاه گل گاوزبان دلهره و وحشت را از بین می‌برد و غم و غصه را کاهش می دهد و برای افرادی که با خودشان حرف می زنند مناسب می باشد. جوشانده گل گاوزبان با عسل برای رفع تنگی نفس توسط بعضی از متخصصان تجویز شده است. از دیگر خواص گل گاوزبان این است که جویدن برگ تازه آن برای درمان جوش های چرکی دهان اطفال برفک سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان مفید است. مقدار خوراک گل گاوزبان دو مثقال تا ۵ مثقال است.

خواص عرق گل گاو زبان

عرق این گیاه برای بیماری های سوداوی، وسواس و خفقان توصیه می شود. گل گاوزبان دارای منیزیم می‌باشد و در پیشگیری از سرطان نقش مهمی دارد. تحقیقات جدید نشان می دهند که عصاره آبی گل گاوزبان داروی مناسب و بی خطر برای درمان بیمارانی که دچار اختلال شخصیت وسواسی جبری است. گاوزبان دارای موسیلاژ فلاونوئید ۱۵ درصد و آنتوسیانین ای با آگلیکون دلفنیدین و سیانیدین به میزان ۳۴.۳ و به مقدار ناچیزی آلکالوئید می باشد. این گیاه گل مرغوب است که دارای دم سفید و گلبرگهای بنفش هستند. برگ های تازه گل گاوزبان مقدار زیادی از ویتامین سی را دارند.
گل گاوزبان برای مشکلات پوستی مانند اگزما هم مصرف می شود. افزون بر این گل گاوزبان به علت داشتن مقدار زیادی از کلسیم و آهن و مواد مغذی مانند پتاسیم روی و ویتامین های b و c و بتاکاروتن برای زن هایی که دچار کمبود این مواد هستند مناسب است. گل گاوزبان برای سرماخوردگی و بعضی از سرفه های خشک و در فصل سرما جوشانده ای قوی می باشد. این گیاه تب را پایین می آورد برای سرخک مخملک آبله کهیر و تب های دیگر هم می تواند مناسب باشد.  

خواص گل گاوزبان برای اعصاب

با توجه به زندگی امروز که تنش‌ها و استرس‌های زیادی بر آن حاکم است انسانها بیشتر از قبل نیاز به تسکین اعصاب و آرامش دارند. خواص گل گاوزبان که از قدیم برای تسکین اعصاب از آن استفاده میشده هم اکنون هم بهترین نتیجه را برای تمدد اعصاب دارد. می توان گفت یکی از گیاهان دارویی که در بیشتر خانواده های ایرانی شناخته شده است و مصرف زیادی دارد گل گاوزبان است. نوع بومی و ایرانی این گیاه با گلهای بنفش رنگ در طبیعت پرورش پیدا می‌کند که پس از گرم شدن دمنوشی به رنگ ارغوانی از آن به وجود می‌آید. فواید مطرح شده گل گاوزبان بسیار فراتر از آرامش اعصاب است.

1-درمان سردرد های عصبی و میگرنی

اگر شما هم به دنبال دمنوش طبیعی هستید که بتواند باعث درمان سردردهای عصبی و میگرنی شما شود بدون شک گل‌گاوزبان بهترین ان است. هرچند که قرص ها آمپول ها و داروهای شیمیایی می‌تواند به صورت لحظه‌ای و سریع اعصاب شما را آرام کند اما عوارض و مشکلات زیادی دارد که اعتیاد و وابستگی به آن یکی از آنها می باشد. بنابراین تا می توانید بهتر است از انواع داروهای شیمیایی فاصله بگیرید و رو به سمت گیاهان طبیعی بیاورید. این دمنوش نه تنها برای سیستم عصبی انسان مناسب است که خاصیت زیادی برای سلامتی جسم و روح انسان دارد.
خاصیت گل گاوزبان به این شکل است که با نوشیدن یک فنجان از آن به راحتی فکرتان آزاد می‌شود. این نوشیدنی مناسب با دوز کافی یک داروی گیاهی و یک خواب آور محسوب می شود. در عصر حاضر که بیماری‌هایی همچون تپش قلب زیاد شده و منشأ عصبی دارد این نوع دمنوش توصیه می شود. جالب است بدانید که مصرف به اندازه این گیاه می‌تواند فعالیت قلب را تقویت و از تپش قلب ناشی از اختلالات عصبی و روانی پیشگیری نماید. پتاسیم و کلسیم موجود در این گیاه دارویی سیستم عصبی را آرام می‌کند و ارتباط منظم بین تک تک سلول ها برقرار می نماید.
خواص گل گاو زبان برای اعصاب

2-خواص گل گاو زبان برای اعصاب |درمان آلرژی و تصفیه خون

گل گاوزبان به دلیل مقدار زیادی آلکالوئید یک نوع ماده ضد حساسیت و ضد التهاب است. اگر شما در فصل بهار آلرژی دارید و به رویش گیاهان حساسیت دارید می‌توانید هر روز یک فنجان از این دمنوش را استفاده نمایید و همچنین دمنوش گل گاوزبان تاثیر زیادی در درمان تب هم دارد. وقتی که به بیماری‌هایی مانند آبله کهیر سرخک و یا سرما خوردگی دچار هستید با مصرف یک فنجان گل گاوزبان به راحتی تب شما از بین میرود.
از دیگر خواص گل گاوزبان تصفیه و پاکسازی خون میباشد. این دمنوش نقش زیادی در درمان بیماری های قلبی و عروقی ایفا می کند. همچنین در کاهش کلسترول و قند خون کمک کننده است. علاوه بر این از دیگر مزایای استفاده از چای گل گاوزبان این است که در بهبود بیماری های تنفسی تاثیرگذار است. این دمنوش مسهل میباشد و حتی برای یبوست هم مفید است.

3-خواص ترکیب گل گاوزبان و اسطوخودوس

گل گاوزبان یک گیاه دارای طبع گرم میباشد و به همین علت خاصیت گرما بخشی دارد. اگر این گیاه را با اسطوخودوس ترکیب نمایید تاثیر آن را بر روی سلامت روان و جسم بیشتر می کنید. هردو این گیاهان به علت داشتن آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.
اگر در دمنوش این گیاه کمی لیمو عمانی اضافه کنید تاثیر آرامش بخش و تسکین دهنده آن چند برابر می گردد. اسطوخودوس باعث تنظیم فشار خون می‌شود و می‌تواند منجر به درمان سردردهای مزمن شود. علاوه بر این در نوش می‌تواند حتی بی خوابی را هم درمان کند. برای تهیه دمنوش گل گاوزبان و اسطوخودوس شما باید هر دو گیاه را باهم میکس کرده و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد.

4-دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

یکی از فواید گل گاوزبان درمان بی خوابی برای زنان یائسه می باشد. البته به شرط اینکه آن را با گیاه سنبل الطیب مخلوط نمایید. دمنوشی که از ترکیب این دو گیاه تهیه می شود استرس و اضطراب را تا حد زیادی از بین می‌برد. سنبل الطیب نیز تاثیر زیادی در بالا بردن هورمون سروتونین دارد این هورمون استرس و اضطراب را از بین می‌برد و به عنوان هورمون شادی و نشاط شناخته می‌شود. همچنین در بهبود تاثیر افسردگی نیز نقش مهمی دارد. یکی از فواید این دمنوش ترکیبی شده درمان و کاهش درد زمان قاعدگی و پریودی می‌باشد.
دمنوش سنبل الطیب دارای خاصیت ضد اسپاسمی است. به همین علت در درمان کمر درد و دل درد در زمان پریودی کمک می‌نماید. این دمنوش در طب سنتی یک نوع داروی مفید شناخته شده است که سبب درمان میگرن سرماخوردگی بی خوابی و استرس می شود. برای تهیه دمنوش ابتدای قاشق گیاه گل گاوزبان را با نصف قاشق سنبل الطیب در داخل یک قوری بریزید و یک فنجان آب ولرم به آن بیافزایید. بعد از آن اجازه دهید تا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی حرارت دم بکشد اگر آن را دوست نداشتید می توانید یک قاشق اثر طبیعی هم به آن اضافه کنید و بعد میل نمایید.

5-خواص گل گاو زبان برای اعصاب | لاغری

یکی دیگر از خواص دمنوش گل گاوزبان کاهش وزن و لاغری می باشد. گل گاوزبان می تواند در لاغری و چربی سوزی نقش کمک کننده ای داشته باشد. شما با رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف روزانه یک فنجان دمنوش گل گاوزبان می توانید با سرعت بیشتری کاهش وزن و تناسب اندام را تجربه نماید و همچنین خاصیت آرامش بخشی و تسکین دهنده این گیاه می تواند در کاهش پرخوری عصبی هم موثر باشد. با وجود فواید گل گاوزبان برای لاغری نمی‌توانید به تنهایی با مصرف گل گاوزبان به وزن ایده آل تان برسید و برای رسیدن به تناسب اندام نیاز است که از یک رژیم غذایی اصولی پیروی نمایید.  

تداخلات دارویی با گل گاو زبان

بعضی از داروهای شیمیایی وجود دارند که در استفاده همزمان با گیاهان دارویی باید جانب احتیاط را رعایت کرد. بعضی از این داروها شامل موارد زیر می شود:

1-خواص گل گاو زبان برای اعصاب | داروهای ضد انعقاد خون

داروهای ضد انعقاد و پلاک که برای پیشگیری و کندی لخته شدن استفاده می‌شوند با گل گاوزبان تداخل دارند چرا که روغن دانه و دمنوش گل گاوزبان با کاهش سرعت لختگی خود احتمال خونریزی و کبودی را بالا می برد. اسید گاما لینولنیک موجود در ترکیب گیاه گل گاوزبان منجر به ایجاد این شرایط می گردد. در نتیجه هنگام مصرف داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین دیکلوفناک ناپروکسن ایبوپروفن و غیره توجه لازم را داشته باشید. این کار مانع از مواجهه با مضرات گل گاوزبان می‌گردد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2-داروهای جراحی

داروهایی که هنگام جراحی و بیهوشی استفاده می‌شود هم با گل گاوزبان تداخل دارند. در این صورت احتمال دارد هنگام جراحی اتفاقات ناخوشایندی را به همراه داشته باشند و در این راستا اگر قرار است عمل جراحی انجام دهید بهتر است حتماً از کمک به پزشکتان بگویید که از چه محصولاتی و گیاهان دارویی استفاده می کردید. افزون بر این برای اطمینان از پیشگیری از مضرات گل گاوزبان در این موقعیت باید حداقل دو هفته قبل از عمل های جراحی مصرف گل گاوزبان را کاملاً متوقف نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گیاهان دارویی کلیک کنید.

3-داروهای افزایش دهنده تجزیه در کبد

داروهایی که تجزیه سایر داروها را توسط کبد بالا می‌برند مانند القا کنندگان سیتوکروم با گل گاوزبان تداخل دارند. چرا که گل گاو زبان هم توسط کبد تجزیه می گردد و هم بعضی از مواد شیمیایی که هنگام تهیه گل گاوزبان در کبد تشکیل می شوند زیان آور هستند. در این بین داروهایی که برای بالا بردن فعالیت تجزیه کبدی تجویز می گردند اثرات مواد شیمیایی موجود در گل گاوزبان را افزایش می‌دهد. فنوباربیتال فنی توئین با دیلانتین ریفامپین و سایر موارد در این نوع داروها جای می‌گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.  

موارد احتیاطی در مصرف گل گاو زبان

در هنگام استفاده از انواع محصولات گل گاوزبان باید توجه داشته باشید که شرایط جسمانی شما امکان دارد روی چگونگی جذب ترکیبات این ماده تاثیر گذار باشد.

1-بارداری و شیردهی

روغن دانه گل گاوزبان در دوران بارداری و شیردهی به علت داشتن آلکالوئیدها امکان دارد اتفاقات نامطلوبی را رقم بزنند. بروز بیماری‌های کبدی خونریزی و بروز سرطان از جمله شرایطی هستند که امکان دارد مادر باردار را درگیر کند. همچنین وجود آلکالوئید برای نوزاد در شکم مادر خطرناک است و سبب نقایص مادرزادی می‌گردد. افزون بر این مواد با انتقال به شیر مادر گاهی مشکلات دیگری برای فرزند شیرخوار ایجاد می‌کنند. بنابراین بهتر است در دوران بارداری و شیردهی از مصرف این گیاه دارویی خودداری کنید.

2-خواص گل گاو زبان برای اعصاب | کودکان

کودکان گروه دیگری هستند که امکان دارد دچار عوارض گل گاوزبان شود. در حقیقت آلکالوئید موجود در این گیاه و فرآورده هایش عوامل مشکل‌ساز آن به شمار می‌رود. با این حال روغن گل گاوزبان اگر به صورت خارجی مصرف شود خطری ندارد و کاملا ایمن است. در طب سنتی ایران آمده که دو تا پنج مثقال از برگ تازه گل گاوزبان برای درمان جوش های چرکی دهان کودکان برفک و رفع برفکدهان مناسب است. با این حال قبل از توصیه پزشکان طب سنتی از این گیاه برای کودکتان استفاده نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذای مقوی برای کودکان کلیک کنید.
خواص گل گاو زبان برای اعصاب

3-بیماری های کبدی و فشار خون بالا

اگر شما مبتلا به بیماری های کبدی هستید بهتر است از گل گاوزبان کمتر استفاده کنید. از مضرات گل گاوزبان برای کبد آن است که در بلند مدت می تواند افراد دچار سرطان کبد کند. عامل اصلی چنین شرایطی آلکالوئید موجود در آن است که بیماری های کبدی را بدتر می نماید. در این صورت ممکن است آسیب هایی به کبد وارد کرده  و مسمومیت کبدی ایجاد شود. در این شرایط تنها راه پیشگیری از ورود مضرات گل گاوزبان این است که در مصرف آن دقت کافی به عمل آورید و احتیاط را رعایت کنید.
گاوزبان به دلیل طبع گرم و مرطوبی که دارد سبب افزایش فشار خون می گردد. اگر فشار خون بالایی دارید و خواستار این هستید که از موارد این گیاه دارویی استفاده کنید بهتر است که دمنوش گل گاوزبان را با لیمو ترش تازه یا امانی استفاده کنید. چراکه لیمو با کاهش فشار خون سبب کم شدن فشار خون افزایشی گل گاوزبان می‌گردد.

4-سنگ کلیه و بیماری های گوارشی

یکی دیگر از مواردی که با گل گاوزبان تداخل دارد افرادی هستند که بنا به دلایل مختلف از جمله سبک زندگی نادرست دچار بیماری سنگ کلیه می باشند. استفاده از دمنوش های گل گاوزبان درد و ناراحتی را بالا می‌برد و برای این بیماری خطرناک است. همچنین عدم توجه به میزان مصرف توصیه شده امکان دارد باعث ایجاد اختلال در دستگاه گوارش و معده درد بشود یا احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا را بالا ببرد. در این صورت برای خودداری از مضرات گاوزبان افراد باید مصرف روزانه ۵ تا ۸ گرم در روز را رعایت نمایند.  

سخن آخر درمورد خواص گل گاو زبان برای اعصاب

در این مقاله با انواع خواص گیاه گل گاوزبان آشنا شده اید. یکی از مهمترین تاثیرات گل گاوزبان که معمولا مردم به آن مراجعه می کنند جهت تسکین اعصاب و آرامش بخشی آن است. این را بدانید که هر چند گیاهان دارویی برای تسکین اعصاب و ایجاد آرامش تاثیر گذار هستند اما مهمترین راه برای آرامش و رهایی از اضطراب ایجاد سبک زندگی جدید و از بین بردن باورهای منفی و ناکارآمد است.  اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی

کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*