ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تب روانی | تب ناشی از اعصاب را چگونه می‌توان کنترل کرد؟

تب روانی بیشتر در زنان رخ می دهد. استرس می تواند باعث تب روانی شود. استرس حاد و مزمن می تواند علائمی شبیه تب، از جمله افزایش دمای بدن، لرز یا درد بدن، خستگی و برافروختگی پوست را ایجاد کند. تب های روان زا نادر است، اما در زنان شایع تر است. استرس می تواند تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد. در حالی که استرس مزمن می تواند منجر به اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب شود، همچنین می تواند شما را از نظر جسمی بیمار کند و حتی ممکن است به شرایط طولانی مدت مانند بیماری قلبی کمک کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تب روانی چیست؟

تب سایکوژنیک افزایش دمای بدن ناشی از استرس است. گاهی اوقات از آن به عنوان هایپرترمی ناشی از استرس یاد می شود. بر اساس یک مقاله علمی در سال 2015 در ژورنال Temperature، تب های روان زا زمانی تشخیص داده می شوند که دمای بدن بالای 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) باشد در حالی که فردی استرس حاد یا مزمن را تجربه می کند. سایر علل معمول تب، مانند عفونت یا بیماری، باید رد شوند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

علت تب چیست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به گفته میلر پریش، پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد، اما معتقدند که یا مغز در پاسخ به استرس دما را افزایش می‌دهد یا اینکه هورمون‌های استرس با سیستم غدد درون ریز تعامل دارند و منجر به افزایش دمای بدن می‌شوند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2020 که در مجله Science منتشر شد نشان داد که پاسخ استرس بر هیپوتالاموس در موش‌ها تأثیر می‌گذارد، که ناحیه‌ای از مغز است که دمای بدن را کنترل می‌کند. اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این مورد برای انسان ها نیز صادق است یا خیر.
تب های روان زا می توانند در هر سنی رخ دهند و به نظر می رسد در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. با این حال، از آنجایی که تحقیقات زیادی انجام نشده است، داده های دقیق و منسجمی وجود ندارد. مطالعه‌ای در سال 2009 که در مجله BioPsychoSocial Medicine منتشر شد، سوابق سلامت 2705 بیمار را که از بخش روان تنی و سلامت روان دانشگاه بهداشت حرفه‌ای و محیطی ژاپن بازدید کردند، بررسی کرد. از این بیماران، 2 درصد مبتلا به تب های روان زا تشخیص داده شدند. بیماران مبتلا به این تب ها بین 11 تا 82 سال بودند. تقریباً 30٪ از آنها مرد و 70٪ زن بودند.
میلر پریش می گوید: «شناخت شیوع واقعی تب روان زا دشوار است، زیرا ممکن است به اندازه ای که وجود دارد گزارش نشود. "اگر ما همه افراد را با هر نوع استرسی بپذیریم و متوجه شویم که بخشی از این کل دارای هایپرترمی ناشی از استرس هستند، رقم بسیار بالایی خواهد بود."  

چگونه متوجه شوید استرس باعث تب شده است یا خیر؟

تب روان‌زا بسیاری از علائم تب معمولی را نشان می‌دهد، مانند:
  • افزایش دمای بدن
  • احساس گرما یا برافروختگی
  • لرز یا درد بدن
  • خستگی
در مورد استرس حاد مثلاً اگر ناگهان خبر بدی دریافت کنید یا مرگ یکی از عزیزانتان را تجربه کنید، ممکن است این علائم را احساس کنید و تب روان زا را تشخیص دهید. اما موارد به ندرت تا این حد واضح هستند. این امر به ویژه در مورد اختلال استرس حاد یا مزمن صادق است، مانند مراقبت از عزیزی که بیمار است که می تواند به مرور زمان ایجاد شود و منجر به علائم تب روان زا شود. میلر پریش می گوید: برای تشخیص تب روان زا، سایر علل فیزیکی تب باید رد شوند.
توجه به این نکته مهم است که تب اغلب با بیماری یا آسیب رخ می دهد. بنابراین، اگر علائمی مانند احتقان بینی یا سرفه همراه با تب را نیز تجربه می‌کنید، احتمالاً دلیل اصلی تب به غیر از استرس، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را نشان می‌دهد.  
 تب روانی

چگونه بدون دماسنج کشف کنید که تب دارید؟

میلر پریش می گوید: اگر به طور مرتب تب را تجربه می کنید اما نمی توانید به راحتی علت اصلی را شناسایی کنید - مانند یک بیماری یا آسیب - باید یک دفترچه گزارش تب داشته باشید. دمایی که تجربه می کنید علائمی که دارید و مدت زمان تب را یادداشت کنید. اگر تب بدون دلیل ادامه پیدا کرد، باید به پزشک مراجعه کنید.
میلر پریش می‌گوید: «اگر این وضعیت برای روزها تا هفته‌ها ادامه یابد، عاقلانه است که برای رد عللی که نیاز به درمان پزشکی دارند به پزشک مراجعه کنید. "اگر این علل رد یا درمان شوند و درجه حرارت بالا ادامه یابد، سایر مداخلات روانشناختی و تنش زدایی ممکن است کمک کنند." برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب و احساس بی قراری کلیک کنید.  

اگر احساس می کنید تب دارید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر متوجه شدید تب خفیف دارید، دو راه دارید. بهترین انتخاب همیشه تماس با پزشک است. همچنین ممکن است بخواهید صبر کنید تا اضطراب شما آرام شود و دوباره دمای بدن خود را بررسی کنید. اگر واقعاً مربوط به یک حمله اضطرابی است، باید تا زمانی که اضطراب شما کاهش یابد، از بین برود. در غیر این صورت، احتمالاً در حال مبارزه با عفونت دیگری هستید و ممکن است از آنتی بیوتیک ها یا سایر درمان های دارویی بهره مند شوید.
اگر شما فردی هستید که به سادگی علائم تب را بدون خود تب (گرگرفتگی و غیره) تجربه می کنید مطمئن باشید که تنها نیستید. بسیاری از افرادی که از حملات اضطراب رنج می‌برند حملاتی از علائم فیزیکی دارند که دقیقاً شبیه مبارزه با تب هستند. بهترین گزینه این است که مستقیماً به حملات پانیک خود پاسخ دهید.
ابتدا نفس خود را نگه دارید تا مطمئن شوید که تهویه بیش از حد ندارید. هایپرونتیلاسیون برخی از علائم شبیه تب را به شدت افزایش می دهد و می تواند اضطراب شما را نیز افزایش دهد. اگر احساس بیماری می کنید، برخیزید و کمی هم قدم بزنید. گاهی اوقات بیرون آوردن خود از موقعیتتان برای کنترل اضطراب ارزشمند است.
اضطراب شدید ممکن است باعث ایجاد تب کوتاه مدت در اوج حمله پانیک شود، اما این معمولاً نادر است. شایع‌تر این است که یک فرد علائمی شبیه تب داشته باشد یا زمانی که خود را با هر نوع تب می‌بیند اضطراب بیشتری را احساس می‌کند. فقط پزشک می تواند علت تب را تشخیص دهد، اما اگر با اضطراب شدید دست و پنجه نرم می کنید کاهش اضطراب به شما کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.  

چگونه تب روان زا را درمان کنید؟

اگر تب روان زا را تجربه می کنید، باید برای کاهش سطح استرس خود تلاش کنید. مقاله ای در سال 2015 در ژورنال Temperature اشاره کرد که تب های روان زا معمولاً با درمان با داروهای ضد التهابی رایج مانند آسپرین کاهش نمی یابند. اگر تب روان زا را تجربه می کنید، باید برای کاهش سطح استرس خود تلاش کنید.
مقاله ای در سال 2015 در ژورنال Temperature اشاره کرد که تب های روان زا معمولاً با درمان با داروهای ضد التهابی رایج مانند آسپرین یا ایبوپروفن کاهش نمی یابد حتی اگر آنها برای کاهش بیشتر تب ها کار کنند. بیشتر تب های روان زا کوتاه مدت هستند و خود به خود برطرف می شوند. کاهش استرس از طریق درمان و مداخلات غیر پزشکی مانند ذهن آگاهی نیز می تواند به درمان تب های روان زا کمک کند.
میلر پریش می گوید: «اگر تب به دلیل استرس باشد کاهش استرس ضروری است. ابتدا باید مشخص کنید که چه چیزی باعث استرس شما می شود. ممکن است یک حادثه خاص یا یک عامل استرس زای مداوم مانند اضطراب درمان نشده، افسردگی یا فرسودگی شغلی باشد. هنگامی که منبع استرس را شناسایی کردید می توانید علت اصلی تب را بررسی کنید.

کاهش استرس به طور طبیعی

میلر پریش می‌گوید: «بسته به علت، پادزهر می‌تواند شناختی-رفتاری یا سایر درمان‌های روان‌شناختی مدیتیشن، یوگا و تمرین‌هایی باشد که بر کاهش یک حالت استرس‌زا یا شاید حتی دارویی برای درمان مشکل تمرکز دارند.» میلر پریش می گوید: در برخی موارد استرس می تواند باعث تب شود و این تب های روان زا احتمالاً کمتر تشخیص داده شده اند. با این حال اگر تب‌های غیرقابل توضیح شایع یا مداوم را تجربه می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلایل فیزیکی را رد کرده و علت زمینه‌ای استرس را چه از طریق دارو، مداخله رفتاری یا هر دو برطرف کند.  

آیا به طور کلی اضطراب باعث تب می شود؟

بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب گزارش می دهند که تب دارند و نمی دانند که آیا این دو با هم مرتبط هستند یا خیر. مشخص نیست که اضطراب مستقیماً باعث تب می شود، اما می تواند چندین علامت تب مانند ایجاد کند. "تب درجه پایین" ممکن است با اضطراب شدید نیز امکان پذیر باشد اما معمولاً یک مسئله اندازه گیری مربوط به نوع دماسنج مورد استفاده است. افراد مبتلا به اضطراب نیز ممکن است هنگام تب، تشدید اضطراب را تجربه کنند و اضطراب می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و تب های درجه پایین را کمی شایع تر کند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.
 تب روانی

تب روانی | یک رابطه پیچیده

واقعیت این است که اضطراب به طور کلی باعث تب نمی شود. این بدان معنا نیست که نمی تواند - بسیاری از مردم تب پایین را در نتیجه اضطراب خود گزارش می دهند، و استرس تاثیر شناخته شده ای بر توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها دارد، بنابراین تعجب آور نیست که بفهمیم که استرس در واقع باعث تب خفیف در بدن شما شده است. اما تا آنجا که آیا این دما قابل توجه است یا خیر، بسیار بسیار نادر است که استرس عاملی غیر از تب بسیار پایین باشد و دمای بدن می تواند در طول روز در نوسان باشد. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
در طول یک حمله پانیک شدید برخی از افراد دمای 99.5 فارنهایت را نشان می‌دهند اما متخصصان پزشکی در مورد اینکه آیا این یافته‌ها را مستقیماً ناشی از اضطراب می‌دانند یا نه اختلاف نظر دارند. بنابراین بله اضطراب در تئوری می تواند باعث تب شود، اما شایع نیست. معمولاً وقتی فردی تب را از اضطراب گزارش می‌کند «احساس» تب را بدون آزمایش واقعی گزارش می‌کند. و اضطراب علائمی شبیه تب ایجاد می کند:
  • احساس تورم غدد (اگرچه معمولاً متورم نیستند).
  • احساسات نظیر گرما و سرمای شدید و نوسانات.
  • حالت تهوع، ضعف و احساس ناخوشی عمومی.

ظهور علائم تب

همه علائم تب وجود دارد، اما بدون تب واقعی. از آنجایی که تعداد کمی از افراد در حین حمله پانیک دمای بدن خود را بررسی می کنند اکثر افرادی که فکر می کنند تب دارند این کار را انجام می دهند زیرا علائم فیزیکی شبیه به تب را تجربه می کنند.
اگر تب بسیار خفیفی می بینید که با پایان اضطراب شما برطرف می شود نیازی به وحشت نیست. شما ممکن است یکی از معدود افرادی باشید که در نتیجه حمله اضطراب خود دچار تب می شوید. اما این امر چندان رایج نیست، به همین دلیل است که هر فردی که تب را گزارش می‌کند - به خصوص اگر تب بیش از 39.5 باشد یا برای مدت طولانی طول بکشد - باید با پزشک تماس گرفته و مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز را دریافت کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان حملات پانیک کلیک کنید.

سایر پیوندهای بالقوه بین تب و اضطراب

تب زمانی رخ می دهد که شما در حال مبارزه با عفونت هستید. کسانی که مضطرب هستند بیشتر مستعد واکنش سریع به هرگونه تغییر در سلامت جسمانی خود هستند. این امکان وجود دارد که شما اضطراب را تجربه کنید زیرا بیماری عفونت یا علائم تب را به گونه‌ای احساس می‌کنید که دیگران تا زمانی که بیماری آنها مشخص‌تر نشده باشد متوجه آن نمی‌شوند.
برای مثال کسانی که آلرژی دارند ممکن است دچار سینوزیت (عفونت خفیف) شوند و در نتیجه تب خفیفی ایجاد کنند. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است تب خفیف داشته باشید و در حالی که جستجوی درمان همیشه مهم است برخی از این دلایل بی ضرر هستند. اگر شما نیز فردی هستید که از اضطراب رنج می‌برید نگران نباشید که تب چیزی بیشتر است یا اینکه با علائم اضطراب شما مرتبط است. مطمئن باشید که اغلب اینطور نخواهد بود و صرفاً یک موضوع جداگانه است که نیاز به توجه خاص خود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش اضطراب کلیک کنید.  

سخن پایانی درمورد تب روانی

آنچه که از منابع علمی در مورد ارتباط بین اضطراب و تب روان برمی آید حاکی از این است که حقیقتا بین این دو ارتباط است و زمانی که یکی از آن ها ظاهر شود احتمالا دیگری حاضر می شود که تب باشد درنتیجه بهتر است نه فقط برای جلوگیری از تب روان بلکه به دیگر دلایلی که خود بهتر می دانید که چقدر در پس اضطراب آسیب های بسیاری وجود دارد سعی کنید وضعیت زندگی روزمره ی خود را به سمت سلامتی اصلاح کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*