ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دانستنی های روانشناسی | نکته ها و فکت های جالب روانشناسی!

دانستنی های روانشناسی ضمن جذابیت می تواند در شناخت بهتر خود و دیگران به شما کند. روانشناسی یکی از علومی است که علاوه بر درمان بیماری های روانی افراد می تواند در ایجاد ارتباط بهتر شخص با اجتماع و دیگر افراد نیز تاثیر بگذارد. در مقاله پیش رو به برخی دانستنی های عجیب در حوزه ی روانشناسی پرداخته ایم که خواندن آن ها برای شما قطعا خالی از لطف نخواهد بود. با ما در ادامه ی مقاله همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روانشناسی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


1-کارکرد عجیب مغز انسان

انسان تنها موجود در سراسر جهان است که می تواند خود را فریب دهد. مغز انسان کارکردهای مختلفی دارد که بسیاری از آن ها هنوز توسط علم کشف نشده. به طور مثال ساختار سلول های نورونی در مغز انسان می تواند طوری طراحی شود که فرد را در زندگی به طور کامل از حقایق موجود دور کرده و گمراه کند. یکی از ویژگی های عجیبی که مغز انسان دارد این است که تنها آن چیزی را می بیند که دوست دارد ببیند.
هم چنین تمایل دارد تنها عقیده خودش را درست بپندارد در حالی که ممکن است واقعیت خلاف آن باشد. مغز مطالب دریافتی را به نفع عقاید شما تحریف می کند. در این رابطه مطالعه مقاله لوب های مغز پیشنهاد می شود.  

2-ویژگی مشاوران موفق

افرادی که بهترین راهکارها را برای اطرافیان خود ارائه می دهند و از قدرت درک و همدلی بالاتری برخوردارند معمولا کسانی هستند که درد و رنج بیش تری را در زندگی خود تحمل کرده اند. گذر از رنج ها و مشکلات زندگی به انسان این توانایی را می دهد تا مشاور خوبی برای دیگران به هنگام وقوع سختی ها باشد.  

3-تضاد درونی انسان

انسان ها در حقیقت، آن فردی هستند که سعی می کنند به دیگران اثبات کند که آن گونه نیستند! افرادی که به طور مداوم تلاش می کنند که با اعمال یا گفتارشان به دیگران بگویند که خیلی خوشبخت اند در واقع با این کار روی احساس بدبختی خود سرپوش می گذارند. کسانی که همواره تلاش برای جلب رضایت دیگران می کنند تا مورد تایید و تحسین واقع شوند در درون خود از احساس تنهایی و ناکافی بودن رنج می برند. برای آشنایی با علت احساس بدبختی کلیک کنید.
افرادی که دیگران را تحقیر می کنند در درون خود اعتقاد به بی ارزشی و ناتوانی خود دارند. هم چنین افرادی که به شما حسادت می کنند یا موفقیت های شما را ناچیز پنداشته و به طور مداوم شما را سرزنش می کنند در اعماق وجود خود باور دارند که شما از آن ها بهتر هستید.  

4-دانستنی های روانشناسی | فرار مغز از تغییر

مغز یا همان ذهن انسان از تغییر گریزان است و تمایل شدیدی به حفظ وضعیت موجود دارد. برای این که بتواند بقای خود را حفظ کند از هر راهی برای متقاعد کردن دیگران فرد استفاده می کند. به همین دلیل است که زمانی که تصمیم به ترک یک عادت دائمی می گیرید به طور قطع ذهنتان با شما همکاری نمی کند و شروع به ارائه راهکارهایی می کند تا هرچه سریع تر شما را از تصمیم جدیدتان منصرف کند.  

5-دانستنی های روانشناسی | اهمیت نوازش دیگران

زمانی که دست دوست یا همسرتان را می گیرید احساس نگرانی و استرس کمتری خواهید داشت. این مطلب واقعیت دارد که در آغوش گرفتن و نوازش فردی که دوستش دارید به سرعت مسیر نورون های عصبی مغزتان را عوض می کند و در نتیجه احساس آرامش و نشاط به شما دست می دهد.
در آغوش گرفتن افرادی که دوستشان دارید سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و باعث می شود کمتر سرما بخورید. این موضوع واقعیت دارد که عشق و دوست داشته شدن بدن شما را در برابر بیماری ها مقاوم می کند.  
دانستنی های روانشناسی

6-علت علمی مهر و محبت مادر

استشمام بوی تن نوزادی که تازه به دنیا آمده است باعث ترشح اکسی توسین در بدن می شود. و این موضوع تاثیر شگفت آوری بر افزایش میزان مهر و محبت پدر و مادر به نوزاد خود دارد. هم چنین پس از تولد نوزاد بدن مادر شروع به ترشح هورمون اکسی توسین می کند. به هنگام شیر دادن نیز بخش عظیمی از هورمون اکسی توسین در بدن مادر تولید شده و از طریق شیر به نوزاد منتقل می یابد. هورمون اکسی توسین اصلی ترین نقش را در برقراری پیوند عاطفی میان مادر و نوزاد دارد.  

7-دانستنی های روانشناسی | اهمیت زبان بدن

علم روانشناسی در حوزه زبان بدن می گوید اگر در یک جمع موضوع خنده داری اتفاق بیفتد، به هنگام خندیدن هر فرد به کسی نگاه می کند که بیش از سایر افراد حاضر در جمع او را دوست دارد. بنابراین زمانی که در جمعی همه می خندند کسی که در لحظه اول مستقیم به شما نگاه می کند به احتمال زیاد به شما علاقه زیادی دارد.
هم چنین هنگامی که دو نفر کنار هم نشسته و در حال صحبت هستند معمولا فردی که علاقه بیشتری به طرف مقابل خود داشته باشد به سمت بدن او مایل شده و به چشم های او خیره می شود. روی هم گذاشتن دست ها نشان دهنده ی آمادگی و اشتیاق فرد برای شنیدن صحبت های طرف مقابل بوده و به اطراف نگاه کردن او به معنای عدم تمایل او به ادامه دادن گفتگو است. برای آموزش زبان بدن به صورت کاربردی کلیک کنید.  

8-بیان اهداف موجب کاهش انگیزه

اگر شما اهداف تان را برای دیگران شرح دهید هر چقدر هم که برای رسیدن به آن ها مشتاق باشید این احتمال که به اهداف تان دست پیدا کنید بسیار کمتر می شود، زیرا به طور معمول چه واکنش طرف مقابلتان مثبت باشد و چه منفی، شما با بازگو کردن اهدافتان انگیزه تان را از دست خواهید داد و شانس رسیدن تان به هدف کمتر خواهد شد.
آهنگ و موسیقی که می شنوید به خاطرات شما در مغز پیوند می خورد. زمانی که سالیان زیادی از وقوع یک اتفاق گذشته باشد و شما آهنگی که در هنگام وقوع آن اتفاق شنیده بودید را دوباره بشنوید به سرعت آن خاطره را نیز به یاد خواهید آورد.  

9-دانستنی های روانشناسی | اختلالات روانی عجیب

یک اختلال روانی نادر وجود دارد که در آن فرد تصور می کند سال ها پیش مرده است و اکنون نیازهای طبیعی یک انسان مانند خوردن و خوابیدن را ندارد. چنین فردی آن قدر به کارهای عجیب و غریب دست می زند و به نیازهای طبیعی بدنش پاسخ نمی دهد که سرانجام واقعا می میرد. برای آشنایی بیشتر با اختلالات روانی ترسناک کلیک کنید.  

10-فریب مغز به هنگام وابستگی

وقتی شما به فردی علاقه مند هستید مغز شما به طور خودکار تمام ایرادها و نقاط ضعف او را نادیده می گیرد تا هم چنان او را دوست داشته باشید. مغز تمایل دارد فردی که او را دوست دارید را در چشم شما کامل و بی نقص جلوه دهد بنابراین ممکن است فرد مورد علاقه شما آن قدر ها که شما تصور می کنید بالغ و کامل نباشد. اصطلاح  قدیمی کور و کر شدن در عشق نیز ریشه در همین موضوع دارد. عدم شناخت درست یکی از عوارض وابستگی عاطفی است.  

11-دانستنی های روانشناسی | مغز هنگام ترس

زمانی که از بروز حادثه ای به شدت می ترسید، مغزتان تمام آنچه که در بروز حادثه دخیل بوده است را به خاطر می سپارد و حتی زمانی که خطری شما را تهدید نمی کند نیز شما را می ترساند تا بتواند از شما در برابر خطر احتمالی مراقبت کند. به عنوان مثال اگر در کودکی فردی با لباس زرد شما را کتک زده یا ترسانده باشد در بزرگسالی نیز به هنگام دیدن هر فردی که لباس زرد به تن دارد مغز شما می ترسد و میل به دوری کردن از آن فرد دارد. کارکرد مغز انسان به هنگام ترسیدن خارق العده بوده و برای حفاظت از خود در برابر خطرات احتمالی است.
اگر در گذشته یا در دوران کودکی زمانی که بسیار شاد و خوشحال بوده اید یک اتفاق ناخوشایند را به طور ناگهانی تجربه کرده باشید، احتمال این که در بزرگسالی از شاد بودن بترسید بسیار بالا می رود. افرادی در دنیا وجود دارند که از شادی می ترسند. آن ها به محض این که خوشحال می شوند می ترسند که اتفاق بدی برای شان بیفتد برای همین سعی می کنند هرگز از چیزی خوشحال نشوند. ترس از شادی ریشه در اتفاقات دوران کودکی دارد. برای آشنایی با انواع ترس کلیک کنید.  

12-تاثیر استرس زیاد بر بدن

استرس و نگرانی زیاد باعث از کار افتادن فعالیت های طبیعی بدن می شود. استرس حتی تعادل و نظم ترشح هورمون های بدن انسان را مختل می کند. اضطراب و نگرانی زیاد میزان عملکرد مناسب شما را نیز در هر فعالیتی کاهش می دهد. با این حال کمی استرس می تواند باعث درست انجام دادن کارها و موفقیت شود. هم چنین استرس و نگرانی باعث نوسانات شدید هورمونی و بروز اختلالات مربوط به آن مخصوصا در بانوان می شود. در این رابطه می توانید از مشاوره کنترل استرس و اضطراب مشورت بخواهید.  

13-دانستنی های روانشناسی | قدرت ضمیر ناخوداگاه

ضمیر ناخودآگاه انسان به قدری قدرتمند است که می تواند او را بکشد یا شفا دهد. صحت این موضوع را آزمایش استفاده از قرص های دارونما در درمان بیماران ثابت کرده است. در این آزمایش قرص های دارونما قرص های حاوی شکر بودند که به عنوان داروی واقعی به افراد داده می شد. پس از گذشت مدت کوتاهی بیماران سلامت خود را باز یافتند زیرا به خود تلقین کرده بودند که برای درمان بیماریشان دارو مصرف می کنند در حالی که قرص ها تنها حاوی مقداری شکر بود.  

14-دانستنی های روانشناسی | دفترچه خاطرات

داشتن دفترچه خاطرات و عادت به نوشتن افکار و احساساتتان به مرور فرد بهتری از شما می سازد. داشتن دفترچه خاطرات روزانه باعث می شود افکار و احساسات خود را نادیده نگیرید و راحت تر با درونیات خود کنار بیائید در نتیجه آرامش ذهن و روان بیشتری کسب می کنید و در صورتی که به این روند ادامه دهید به شما کمک می کند به خودشناسی برسید و اشتباهات کمتری در طول زندگی مرتکب شوید.  

15-اهرم رنج و لذت، ساختار اصلی مغز

اهرم رنج و لذت اصلی ترین ساختار مغز شما است. برای این که بتوانید کار جدیدی را شروع کنید یا عادت مخربی که همیشه انجام می دادید را ترک کنید باید مغزتان را بترسانید! مغز انسان تا زمانی که فایده ی کاری که باید انجام دهد را درک نکند (اهرم لذت) و اثرات زیان بار انجام ندادن آن (اهرم رنج) را متوجه نشود برای انجام دادن آن کار انرژی آزاد نمی کند. باید مغرتان را از آسیب های احتمالی در صورت انجام ندادن کار بترسانید و لذت هایی که قرار است نصیبش شود را برای او بازگو کنید تا برای انجام کار موردنظر شما متقاعد شود.  

16-وابستگی به گوشی تلفن همراه

وابستگی به گوشی تلفن همراه نوعی ارتباط عصبی بین سلول های مغز ایجاد می کند که اثری شبیه به تاثیر مواد مخدر بر مغز می گذارد. افرادی که به گوشی تلفن همراه خودشان وابسته هستند احساس طرد شدگی، تنهایی، افسردگی ، غم و اضطراب می کنند و در زندگی واقعی بدون شبکه های اجتماعی و اینترنت احساس خوشبختی نمی کنند.  

17-ارتباط هورمون لذت با ایجاد وابستگی

زمانی که از چیزی لذت می برید حتی خوردن یک وعده غذای ساده، اگر فردی همراه شما باشد به او علاقه مند خواهید شد. هنگامی که احساس لذت می کنید هورمون هایی در بدن شما ترشح می شود که مغزتان ترشح این هورمون ها را به بودن در کنار آن فرد پیوند داده و با حضور او مرتبط می داند. به نوعی مغز تصور می کند که آن فرد عامل ایجاد حس لذت بوده است و شما به او علاقمند می شوید حتی اگر نقشی در ایجاد حس لذت و سرخوشی نداشته و تنها شما را همراهی می کرده است. برای آشنایی با لذت بردن از زندگی کلیک کنید.  
دانستنی های روانشناسی

18-قدرت تبدیل افکار به واقعیت های زندگی

ذهن ناخوداگاه انسان قادر است افکار شخص را به واقعیت های زندگی او تبدیل کند. نود درصد فال ها، طالع بینی ها و پیش گویی ها واقعا اتفاق می افتند نه به این دلیل که فرد پیشگو در کارش ماهر و توانا بوده است بلکه به این دلیل که فرد پس از شنیدن پیشگویی از زندگی آینده اش آن قدر این موضوع را با خود تکرار می کند که مطالب وارد ذهن ناخوداگاه او شده و به واقعیت زندگی او تبدیل می شود. تبدیل ایده به واقعیت راه های خاصی دارد اما شدنی است.  

19-ارتباط شکل گیری شخصیت با آب و هوای محل زندگی

نوع آب و هوای محل زندگی بر روند شکل گیری شخصیت افراد تاثیر گذار است. افرادی که در مناطق ساحلی یا مناطقی که رطوبت هوای بیشتری وجود دارد زندگی می کنند معمولا افرادی آرام تر و با دیگران مهربان تر هستند. و افرادی که در مناطق سرد و کوهستانی با آب و هوای خشک زندگی می کنند معمولا افراد جدی و سرسخت تری هستند. تاثیر آب و هوا بر انسان امری واقعی است.  

20-زیبایی باعث اعتماد به نفس کاذب

شاید برایتان عجیب باشد که افراد زیبا حس ناامنی عمیقی ممکن است در درون خود تجربه کنند. افرادی که چهره و اندام زیباتری نسبت به دیگران دارند معمولا از کودکی به دلیل زیبایی چهره میان افراد محبوبیت پیدا می کنند و به همین علت احساس ارزشمندی خود را با عوامل بیرونی مانند زیبایی خود گره می زنند. این افراد اگر زیبایی خود را از دست بدهند دچار حس بی ارزشی شدید می شوند.
به علاوه در طول زندگی خود نیز کمالگرا هستند و توجه بیش از حدی به وضعیت ظاهر خود دارند چرا که تصور می کنند مانند دوران کودکی تنها به دلیل زیبایی خود می توانند در جمع ها تاثیرگذار باشند. اکثر این افراد به نوعی از کودکی دچار غرور کاذب و اعتماد به نفس کاذب می شوند در عین حال به اشتباه  تصور می کنند که اعتماد به نفس آنها زیاد است.
این ها برخی از دانستنی های جذاب روانشناسی هستند که شاید در زندگی روزمره به آن توجه کرده باشید. اما دانستن نکات مهم روانشناسی برای داشتن زندگی سالم با خواندن یک مقاله ایجاد نمی شود. برای آگاهی در این رابطه از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*