ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی بغل کردن | معجزاتی که در آغوش اتفاق می افتد!

روانشناسی بغل کردن را یاد بگیرید. بغل کردن قدمت طولانی دارد. زمانی از بغل کردن، برای دریافت امنیت، علیه عوامل استرس زای محیطی استفاده می شد، در برهه ای از زمان، انسان دریافت، که در آغوش گرفتن نوزاد، برای او یک نیازاولیه ی حیاتی است و به رشد روحی و روانی نوزاد کمک می کند و امروز، ارزش در آغوش گرفتن برای تمام ارتباطات بین انسانی و در همه سنین، مبرهن است. برای کسب آگاهی کامل درباره بغل کردن و فواید آن از نگاه روانشناسی از مشاوره فردی تلفنی راهنمایی بخواهید.

تماس با مشاور

 

اهمیت بغل کردن

بغل کردن از نگاه علم روانشناسی، ارزش و اهمیت بسیاری دارد و دراتباط موثر بین انسانها جایگاه  ویژه ای برای آن قائل هستند. درک تاثیر و اهمیت بغل کردن، ابتدا مستلزم آشنایی با مفهوم و فلسفه و اهمیت آغوش است. بغل کردن یک رفتار احساسی است، که در موقعیت های متفاوت برای ابراز و انتقال احساس دوستی، همدلی و عشق انجام می گیرد. در بغل کردن، دو نفر دست های خود را دور بدن هم، قرار داده و همدیگر را به مهر می فشارند و در آغوش خود نگه می دارند. بغل کردن یکدیگر، یک ابزار قدرتمند برای ترشح هورمون عشق در بدن و تداوم حیات است.
در آغوش گرفتن یکدیگر، یک عمل ساده احساسی نیست، همانقدراهمیت دارد و برای بقا ضروری است، که آب برای حیات موثر است. مکانیستم اثربغل کردن، طوری است که در تمام جوانب زندگی از لحاظ جسمی و روحی به طرزی شگفت انگیز تاثیر گذار است. یک نیاز لمس فیزیکی، که می تواند در خلق و خو تا مرگ انسان موثر باشد. به لحاظ فیزولوژیک درآغوش گرفتن، باعث ترشح هورمون های سازنده ومتعادل کننده سیستم عصبی می شود و از لحاظ روان شناختی، عمل و ارتباطی غیرکلامی است، که مفاهیم عمیقی را انتقال می دهد، که شاید کلام و زبان قادر به انجام آن نباشد. ضرورت بغل کردن در حدی است که محققان دریافته اند، که ارتباط مستقیمی میان محرومیت از آغوش و ابتلا به بیماری های پوستی، قلب، دستگاه گوارش و حتی مرگ وجود دارد.  

روانشناسی بغل کردن و فواید آن

در آغوش گرفتن، در هر موقعیت و به هر دلیلی که انجام می شود، تاثیرات روحی و جسمی بسیاری برای طرفینی که هم دیگر را بغل می کنند، خواهد گذاشت. از جمله این این فواید:

1-ترشح هورمون آکسی توسین

بغل کردن دیگران و برقراری تماس فیزیکی، در بدن باعث ترشح هورمون آکسی توسین و افزایش حس عشق و دوستی و اعتماد بین دو طرف می شود.
هورمون آکسی توسین، یک انتقال دهنده عصبی است، که روی مرکز عاطفی مغز، کار می کند. اکسی توسین یک هورمون حیات بخش است، که میزان احساس رضایتمندی را افزایش می دهد، باعث کاهش اضطراب می شود. میزان تاثیر این هورمون به قدری زیاد است، که در بدو تولد انسان، در بدن مادر تولید شده و باعث می شود، مادر آن دردهای طاقت فرسا را دوام بیاورد. و همچنین با بغل گرفتن نوزاد و ترشح این هورمون در بدن، مادر صبورانه به نوزاد خود رسیدگی می کند و تمام دغدغه های آن را با جان و دل به دوش می کشد.
همچنین زمان زیادی از عمر خود را وقف فرزند خود می کند. به همین طریق، آکسی توسین در بدن مردها باعث می شود آن ها مهربان و خون گرم تر رفتار می کنند و در تعاملات خود، ارتباط ها و پیوند های محکم تری برقرار کنند. هورمون اکسی توسین یک نوروپپتید است که در روی پیوندهای اجتماعی و ارتباط افراد با دیگران تاثیر زیادی می گذارد. و احساس از خودگذشتگی، مهربانی و پیوند را دراشخاص افزایش می دهد. همچنین با ترشح آن، میزان هورمون کورتیزول بدن کاهش پیدا می کند، ضربان قلب کم شده و باعث آرامش فرد می شود.

2-روانشناسی بغل کردن | ایجاد پیوند عاطفی

زمانی که عزیزان را بغل می کنید، بین شما حس پیوند عمیق عاطفی، ایجاد می شود. آغوش انسان های عزیزی که در اطراف شما زندگی می کنند، بهترین پناهگاه عاطفی هست و زمانی که شما پدر و مادر، یا همسر و فرزند خود را در آغوش می گیرید، احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهید کرد. تحقیقات نشان داده که به آغوش کشیدن، باعث نزدیکی بیشتر انسان ها می شود و همزمان تغییرات فیزیولوژیک مرتبط با سلامتی، در بدن آنها اتفاق می افتد.
روانشناسی بغل کردن

3-افزایش ترشح دوپامین

بغل کردن به بالا رفتن میزان هورمون دوپامین در بدن کمک می کند. دوپامین هورمونی است، که مسئول کنترل خلق وخو در بدن  و ایجاد حس خوب و انگیزه است و به هورمون شادی معروف است. کمبود آن باعث بی حوصلگی، افسردگی، بی انگیزگی در انجام کارها می شود. که با در آغوش کشیدن دیگران، ترشح این هورمون افزایش پیدا می کند و به بهتر شدن خلق و خو کمک می کند. در این رابطه مطالعه مقاله بغل کردن کودک پیشنهاد می شود.

4-روانشناسی بغل کردن | افزایش سروتونین

بغل کردن باعث تحریک سطح هموگولوبین خون می شود، که عمل اکسیژن رسانی به اندام های مختلف بدن را به عهده دارد. بنابراین در آغوش گرفتن، اکسیژن رسانی در بدن را افزایش می دهد.
سروتونین در بدن نیز از هورمون هایی است،که به تنظیم خلق و خو کمک می کند، افزایش میزان آن باعث می شود غم و اندوه فرد، کم شده و به زندگی خوش بین باشد، همینطور خطر ابتلا به بیماری های قلبی و استرس کم شده، در افزایش عمر تاثیر می گذارد. روحیه ی فرد بهتر می شود، زندگی شادتری را تجربه می کند و کمتر افسرده و غمگین می شود.

5-کاهش خطر بیماری های قلبی

در آغوش گرفتن، باعث ایجاد آرامش و بهبود عملکرد قلب می شود و فشار خون را کاهش می دهد. بغل کردن باعث آزاد شدن هورمون آکسی توسین می شود. هورمونی که با کاهش ضربان قلب، فشار خون را پایین می آورد و در کاهش بیماری های قلبی موثر است.

6-کاهش دهنده استرس

مواقعی که استرس دارید، یک آغوش گرم می تواند، شما را به آرامش برساند و استرس شما را از بین ببرد. بغل کردن به انسان، حس امنیت خاطر می دهد، که از نظر فیزیولوژیک، تماس فیزیکی باعث کاهش هورمون استرس(کورتیزول) و  ایجاد احساس آرامش می شود.
بغل کردن همدیگر، علاوه بر حس آرامش که بین دو نفر ایجاد می کند، می تواند احساس همدلی و درک متقابل، بینشان برقرار کند و باعث می شود، در موقعیت های تنش زا، بهتر بتوانند مشکلات را مدیریت کنند و به هم حس اعتماد داشته باشند.

7-تقویت سیستم ایمنی

بغل کردن ارتباط مستقیمی با حفظ سلامت بدن دارد. باعث می شود، انسان از لحاظ احساسی و عاطفی تامین شود. وقتی شما بغل می شوید، احساسات مثبتی تجربه می کنید، که حاصل هورمون آکسی توسین است و سطح انرژی بدن را بالا می برد  و با کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون، سلامت بدن را تقویت می کند. همینطور ارتباط پوستی از طریق عصب واگ به مغز مخابره شده و باعث ترشح هورمون های آرامش بخش بدن می شود.

8-روانشناسی بغل کردن | رفع بی خوابی

بغل کردن و در آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید، به شما آرامش می دهد. و نگرانی های شما را برطرف می کند و مانند داروی مسکن عمل می کند. در شب هایی که بی خوابی، شما را آزار می دهد، می توانید با بغل کردن کسی که مورد علاقه شما است، به خواب راحت بروید. حتی درآغوش گرفتن، موجب می شود که خواب عمیقی را تجربه کنید.

9-تقویت سیستم عصبی

تحقیقات ثابت کرده است، که بغل کردن و لمس پوست بدن، دستگاه عصبی پاراسمپاتیک را متعادل می کند، بنابراین در تقویت و تعادل سیستم عصبی موثر است. سیستم عصبی نیز با ترشح غدد مربوط به خلق و خو، به دریافت آرامش و احساسات مثبت کمک می کند.  در آغوش گرفتن باعث می شود، چاکرای خورشیدی فعال شده و غده تیموس را تحریک کند. کارکرد این غذه تنظیم گلبول های سفید خون است. بنابراین در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز موثر است.

10-ضد افسردگی

آرامشی که از بغل کردن اشخاص مورد علاقه به دست می آورید، در مواقعی که احساس ناراحتی و پوچی می کنید، می تواند به شما حس خوب زندگی القا کند و به سبک شدن غم و کاهش ناراحتی شما کمک می کند. شما را به زندگی امیدوار می کند و باعث می شود احساس نکنید رها شده اید.

12-روانشناسی بغل کردن | ترمیم زخم

یکی از شگفت انگیز ترین تاثیرات بغل کردن، کمک به بهبود سریع تر زخم ها و کاهش درد است. همچنین در کسانی که از محبت اطرافیان بهره می برند و در آغوش کشیده می شوند، تمایل به مصرف مواد و الکل کاهش پیدا می کند.

13-افزایش اعتماد به نفس

بغل کردن در زنان، باعث افزایش حس تعلق به طرف مقابل می شود و میزان تعهدپذیری آنان را افزایش می دهد. بغل کردن باعث انتقال بهترین احساسات می شود.
داشتن یک آغوش گرم می تواند، آن قدر به انسان امنیت و آرامش درونی بدهد، که بتواند با دلگرمی و فارغ از نگرانی به مشکلات زندگی رسیدگی کرده و با اعتماد به نفس کافی با مسائل روبرو شود. از رویارویی با مشکلات نترسد و با قوت قلب و اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری از پس مشکلات زندگی برآید.

14-کاهش عصبانیت

وقتی یکی از بستگان را که عصبی است، در آغوش می گیرید، با ترشح هورمون اکسی توسین به تعادل حالت روحی و خلق وخوی او کمک می کنید. در این شرایط، گردش خون در بدن به وضعیت متعادل درآمده، سطح کورتیزول کاهش پیدا می کند. اکسیژن رسانی بهبود می یابد. و عصبانیت کاهش پیدا می کند.
احساس نزدیکی که در اثر بغل یکدیگر به وجود می آید، باعث افزایش و حفظ عزت نفس شده و ترس از مرگ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. کسانی که بیشتر در آغوش گرفته می شوند، کمتر در مورد مرگ نگرانی دارند و به آن فکر می کنند.

15-بیان احساسات

در آغوش گرفتن صرف نظر از تمام تاثیرات غیر مستقیم بر سیستم عصبی و ایجاد آرامش، بهترین راه مستقیم، برای بیان احساسات است. راهی برای اشتراک احساس دوست داشتن غیر کلامی. بغل کردن می تواند، هزار احساس خوب را به طرف مقابل انتقال بدهد و مفهوم دوست داشتن، عشق و اهمیت را به دیگری برساند.
وقتی فردی را دوست دارید و شما را در آغوش می گیرد، احساس ناخوشایند شما از بین می رود، می توانید عمیقا وجود کسی را در کنار خود حس کنید و دیگر از تنهایی رنج نمی برید. بغل کردن، انسان ها را عمیقا به یکدیگر پیوند می دهد و حس یگانگی بوجود می آورد.
روانشناسی بغل کردن

16-کمک به رشد کودک

بغل کردن نوزاد، توسط والدین یا اعضای خانواده به بهبود رشد کودک و پرورش هوش هیجانی کودک کمک می کند، باعث افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی کودک می شود. برخلاف گذشته که با استدلال بغلی و لوس شدن، از بغل کردن کودک، خودداری می کردند. امرزه ثابت شده کودکانی که بغل می شوند، رشد عقلی بیشتری دارند و کمتر در معرض بیماری قرار می گیرند.

17-بهبود رابطه جنسی

برقراری تماس فیزیکی در طول روز و در آغوش گرفتن همدیگر، در بین زن و شوهر باعث ترشح هورمون عشق شده، احساسات آن ها را تلطیف و به هم نزدیک می کند، بنابراین این حس خوب به رابطه جنسی آنها نیز انتقال پیدا می کند. از طرفی بعد از رابطه جنسی نیز هرچه بیشتر در تماس حسی هستند، و در آغوش یکدیگر هستند، هم از رابطه جنسی لذت بیشتری می برند و هم ارتباط عاطفی عمیق تری بینشان برقرار می شود.

18-روانشناسی بغل کردن | افزایش هوشیاری

تحقیقات نشان می دهد، با بغل کردن سطح هوشیاری افراد افزایش پیدا می کند و باعث می شود، از زندگی در حال، لذت ببرند و احساس شادی کنند، که نتیجه ترشح هورمون آکسی توسین در بدن است.  

چگونه یکدیگر را در آغوش بگیریم

به روش های مختلفی می توانید، همسر، پدر، مادر یا فرزند خود را در آغوش بگیرید و احساسات خود را با بغل کردن به او انتقال دهید. اما بهترین نوع آغوش گرفتن، این است که مخاطب را به خود بچسبانید و دست های خود را به دور کمر او حلقه کنید و همسر یا عزیزنتان را عمیق به خود بفشارید و دربغل خود نگه دارید، طوری که با تمام وجود احساس امنیت و عشق را به او منتقل کنید. ماندن در این پوزیشن، به مدت 20 ثانیه باعث برقراری بهترین ارتباط غیر کلامی می شود و احساس اعتماد و دوستی عمیق ایجاد می کند و به ثبات عشق کمک می کند. همزمان که مخاطب را در بغل خود نگه داشتید، می توانید با دست، کمر او را لمس کنید و از بالا به پایین دست بکشید و به او حس اطمینان و همدلی بدهید. سپس به آرامی از او جدا شوید.
به طرق دیگر نیز می توانید عزیزان خود را در آغوش بگیرید، مثل اینکه بازوهای او را با دست لمس کنید و در چشمان او نگاه کنید و به او احساس مهم بودن، تزریق کنید. یا سر او را روی شانه خود بگذارید و اجازه دهید در آغوش شما آرام بگیرد. ارتباط پیشانی به پیشانی هم روش دیگری است، برای در آغوش گیری طرف مقابل است، همزمان با دست هایتان، دو طرف سر او را نگه دارید و چند ثانیه در این حالت بمانید.  

روانشناسی بغل کردن | پیشنهاد پایانی

در آغوش گرفتن یکدیگر، یک فرایند آرام بخش قدرتمند است، که فارغ از هر چیزی و در هر فرهنگی، ارزش های ثابت و اثربخشی فوق العاده ای دارد، که متاسفانه کمتر به آن دقت می شود. با بغل کردن همدیگر می توانید، دردهای خود و دیگری را تسکین دهید و جایی که شاید نتوانید با کلام، منظور خود و حمایت خود را برسانید، از هم آغوشی کمک بگیرید و احساس خود را به او نشان دهید. برای درک بهتر فواید بغل کردن و دیگر راه های ابراز محبت از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*