ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی دینی مذهبی

امروزه در مورد روانشناسی دینی و مذهبی چیزهای زیادی شنیده می‌شود. اما واقعاً روانشناسی دینی چیست؟ آیا این شاخه‌ای از روانشناسی مبتنی بر تحقیقات علمی است و استفاده از آن به اندازه سایر رویکردها کاربرد دارد؟ اگر می‌خواهید در این رشته آموزش ببینید و یا قصد مراجعه به روانشناسانی دارید که رویکرد دینی مذهبی دارند، ما در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره اشاره کرده‌ایم، که مطالعه آن می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کند. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشته روانشناسی کلیک کنید. 
تماس با مشاور


روانشناسی دینی مذهبی چیست؟ 

از آنجایی که در دستورات دینی توصیه‌هایی در مورد بهترین روش‌های زندگی، نحوه برخورد و واکنش به دیگران ارائه شده است، و این مسائل با مفاهیم مطرح شده در علم روانشناسی همپوشانی دارند، بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا به رویکردی التقاطی دست یافته و با کمک گرفتن از هردوی این‌ها روانشناسی مذهبی را پدید آورند و به این ترتیب در جلسات مشاوره نیز از آن استفاده کنند. با این حال به دلیل اینکه روانشناسی مذهبی از جمله روانشناسی اسلامی هنوز به روشی مدون و علمی دست نیافته، آن طور که باید و شاید نتوانسته به اهداف خود دست پیدا کند. در نتیجه در تئوری و درمان با مشکلاتی رو به رو است. با این حال دفاتر مشاوره برخی از روحانیون مذهبی و مراکزی مشابه آن برای کسانی که بیشتر به دنبال مشاوره مذهبی هستند خدمات مشاوره ارائه می‌کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه روانشناسی کلیک کنید. 

به چه مرکزی مراجعه کنم؟

برای انتخاب بهترین مرکز دریافت مشاوره، همه چیز بستگی به نیازها و توقعات خودتان از جلسه مشاوره دارد. اگر بیشتر به دنبال پاسخ‌هایی در حوزه مسائل مذهبی هستید باید به دنبال افرادی با رویکرد دینی باشید. اما توجه داشته باشید که برای مسائلی که نیازمند درمان حرفه‌ای هستند مثل اختلالات روانی، رفتاری و مشکلات شخصیتی باید به یک روانشناس متخصص در آن زمینه از جمله روانشناس بالینی مراجعه نمایید. روانشناس با انجام کامل ارزیابی روانی، مداخلات و جلسات درمانی را آغاز خواهد کرد. البته در این راه به بافت فرهنگی و مذهبی شما نیز توجه خواهد شد. برای کسب اطلاعات در زمینه یافتن بهترین مرکز مشاوره می‌توانید به مقاله ما با عنوان راهنمای انتخاب بهترین مرکز مشاوره و روانشناس مراجعه کنید. 

روانشناسی معنوی و تفاوت آن با روانشناسی دینی و مذهبی 

از نظر علم روانشناسی پرداختن به بعد روحانی و معنوی وجود، لازمه ارتقای سلامت روان است. در همین راستا شاخه‌ای به عنوان روانشناسی معنوی شکل گرفته است که در جلسات درمان بیشتر به معنویات می‌پردازد و از این طریق تلاش می‌کند تا به سلامت روان افراد کمک کند. روانشناسی معنوی چیزی فراتر از مشاوره دادن با رویکرد دینی خاصی است و به طور کلی همه مذاهب می‌توانند بر اساس آموزه‌های خود از آن استفاده کنند. در حقیقت روانشناسی معنوی شاخه‌ای مدرن از روان شناسی است که به عنوان روانشناسی فراشناختی شناخته می‌شود و در چارچوب علم به ابعاد متعالی و معنوی انسان نیز می‌پردازد. 

موارد زیر از جمله مسائلی هستند که در روان شناسی معنوی به آن‌ها پرداخته می‌شود:

- بررسی میزان رشد معنویت در فرد 

- بررسی تجارب معنوی خاص ( احساس ارتباط گرفتن با خدا یا یک نیروی برتر در جهان) 

- بررسی تجارب عرفانی 

- پرداختن به بحران‌های روحانی و معنوی 

و... 

روانشناسی دینی و مذهبی | آیا علم روانشناسی مغایر با آموزه‌های اسلامی است؟ 

ممکن است شما فردی مذهبی باشید و به یک روانشناس متخصص در حوزه مذهبی و دینی دسترسی نداشته باشید، در نتیجه به روانشناسی بدون رویکرد مذهبی مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است از خود بپرسید آیا توصیه‌های این اشخاص برخلاف مذهب و اسلام است یا خیر؟ اگر شما این توصیه‌ها را خلاف مذهب بدانید مسلما نمی‌توانید روند درمان و مشاوره را پیگیری کنید. برای پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم در وهله اول همه روانشناسان وظیفه دارند که درمان خود را با بافت فرهنگی و مذهبی مراجعشان تنظیم کرده و این مسائل را در روند مشاوره لحاظ کنند.

همچنین روان‌شناسی به عنوان یک علم تلاش می‌کند تا در مسائل مذهبی ورود چندانی نکند و انتخاب‌های دینی را به خود افراد واگذار کند. به همین خاطر اگر شما مشکلاتی را در زمینه‌های مذهبی تجربه می‌کنید درمانگر با آموختن مهارت‌هایی نظیر مهارت تصمیم‌گیری درست، حل مسئله و مدیریت استرس به شما کمک خواهد کرد که خودتان بتوانید شرایط زندگی‌تان را به بهترین شیوه مدیریت کنید و با کمک او به بهترین انتخاب دست یابید. برای کسب آگاهی بیشتر در مورد مهارت تصمیم گیری و حل مسئله کلیک کنید. 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد روانشناس می‌تواند با آموزش مهارت‌های لازم به شما کمک کند که زندگی خود را به بهترین نحو مدیریت نمایید. اما برخی از افراد به دلایل مختلفی همچون معذب شدن در مراجعه حضوری و یا کمبود زمان امکان مراجعه به روانشناس  را ندارد. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان این مرکز تماس گرفته و با آنان صحبت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.  

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی دینی و مذهبی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*