ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره

افراد در مقاطع مختلف ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره؟ ممکن است فرد بخواهد انتخاب رشته کند و زمینه ی شغلی خود را برگزیند یا اینکه فرد بخواهد برای رفع مشکل خود و گرفتن راهکار به یکی از این دو رجوع کند. اما تفاوت این دو چیست؟ آیا بین روانشناسی بالینی و مشاوره فردی تفاوت هست؟ در ابتدا تعریفی از این دو خواهیم داشت و در این زمینه بیش تر اطلاعات در اختیارتان قرار می دهیم. روانشناسی و مشاوره حوزه بزرگ و بسیار وسیعی است. هر کدام از این حوزه ها خود به قسمت های مختلفی تقسیم می شود و تخصص یافتن و مهارت یافتن در حوزه های مشخص نیازمند تلاش و گذراندن دوره ها و مطالعه بسیار زیاد است. برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره فردی کلیک کنید.

گیف روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره


روانشناسی بالینی

رشته روانشناسی بالینی به تحقیق، تدریس و ارائه خدمات در رابطه با کاربرد اصول، روش ها و رویه هایی می پردازد که در فهم، پیش بینی و کاهش ناسازگاری، ناتوانی و ناراحتی عقلی، هیجانی، زیست شناختی، روانشناختی، اجتماعی و رفتاری انواع مراجعان به ما کمک می کنند. هدف کلی این فعالیت ها عبارت اند از: کاهش و پیشگیری از ناراحتی و بدکاری روانی و اشاعه رشد جسمی، عقلی، هیجانی و اجتماعی در تمام گروه های سنی. برای دلایل بیش تر در زمینه دلایل مراجعه به روانشناس کلیک کنید.

روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره | مشاوره

مشاوره به معنی همکاری کردن و رای و نظر دیگری را در انجام کاری خواستن است. مشاوره جریانی است که در آن وجود ارتباط بین مراجع و مشاور ضرورت دارد. افرادی که به مشاور مراجع می کنند می توانند تمام افراد قشر جامعه باشند که با مسائل روزمره در زندگی خود دچار مشکل شده اند.

روانشناسی بالینی

تفاوت روانشناسی بالینی و مشاوره

تفاوت عمده ای بین این دو وجود ندارد زیرا هدف غایی هر دو تامین رشد مناسب و افزایش کارایی و بهبود در تعامل فرد با دیگران است. اما بین این دو تفاوت هایی هم می توان مطرح کرد مثلا مشاوره کمک به افراد عادی است که هویت و شناخت روشنی از خود دارند و مشکلات آنان بیشتر ماهیت و جنبه ی تربیتی دارد. اما در روانشناسی بالینی به حل مشکلات و اختلالات عمیق شخصیتی اقدام می شود. در مشاوره مسائل حاد عاطفی کم تر مطرح می شود و مدت درمان کوتاه تر است. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

انتخاب رشته و زمینه شغلی

امروزه مشاوره و روانشناسی بالینی در کنار هم به کار می روند و تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد. افراد با رشته های مختلف به کسب مهارت می پردازند و مشغول به کار حرفه ای می شوند اما باید در نظر داشت از نظر آکادمیک بین این دو رشته تفاوت هست زیرا عنوان های درسی مختلفی را می گذرانند و در روانشاسی بالینی بیشتر مباحث تخصصی پیش می رود و در زمینه ی اختلال های بالینی حاد بیش تر و موشکافانه تر گام برداشته می شود. مشاوره در دل روانشناسی بالینی نهادینه شده است و یک روانشناس بالینی از مهارت های مشاوره ای خاص و مطلوب باید استفاده کند.

مشاوره روانشناسی

روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره | دلیل انتخاب این رشته

رشته ی روانشناسی و مشاوره جز رشته هایی است که افراد ممکن است به دلایل مختلف به آن روی آورند. قبل از وارد شدن به رشته ی روانشناسی بالینی یا مشاوره دقیق شوید. به دور از هیجانات و تصمیم های احساسی تصمیم بگیرید و نقاط مثبت و منفی شغل آینده خود را مشخص کنید. اینکه هدفتان چیست؟در چه حوزه ای می خواهید فعالیت کنید، دوست دارید چه افرادی را به عنوان مراجع بپذیرید و الگوی شما چه کسی است به تمام این موارد فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید.

رشته ی روانشناسی بالینی و مشاوره امروزه رشته های جذابی هستند اما افراد با چالش های خاصی روبرو می شوند و باید ابعاد شخصیتی خود را هم مد نظر قرار دهند زیرا در بحث مشاوره و روان درمانی، شخصیت افراد و نحوه تعامل شان با دیگران بسیار مهم است. مشاوره و رواندرمانی نیازمند یک سری ویژگی های شخصیتی و همچنین آموزش و کسب مهارت دارد. از جمله پیشنهادهایی که می توان به افراد ارائه برای انتخاب رشته ی خود داد موارد زیر هستند:

_کتاب ها و رمان هایی که نگارنده ی آن ها از روانشناسان خوب جهان هستند را مطالعه کنید و رویکردها و نظرات و دیدگاه های آن ها و شخصیت این افراد را مد نظر قرار دهید.

_با الگوها و افرادی که وارد این رشته شدند صحبت کنید، تعامل کنید و از نظرات و سخنان شان بهره مند شوید تا انتخاب آگاهانه تری داشته باشید.

_تست ها و ارزیابی های شخصیتی و شغلی انجام دهید و خودتان را بسنجید. (برای اطلاع از تست شخصیت شناسی کلیک کنید.)

_ده سال آینده خود را مد نظر قرار دهید تا ببینید آیا حاضرید برای هدف اکنون خود زمان بگذارید و هزینه کنید و تلاش کنید.

روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره | مراجعه به روانشناس بالینی یا مشاور

فرد زمانی که تصمیم می گیرد به روانشناس مراجعه کند، بسته به فرهنگی که در آن قرار دارد و با توجه به برچسب هایی که به فرد زده می شود افراد ترجیح می دهند اصلا به روانشناس بالینی مراجعه نکنند. گاها مشاهده می شود که فرد می گوید برای راهنمایی گرفتن به مشاور رجوع کرده و اگر به فردی پیشنهاد شود به روانشاس مراجعه کن امکان دارد دلخور شود. گام اول و بهترین گام این است که مشکل خود را ارزیابی کنید، برچسب ها و افکار منفی که برای رجوع به یک درمانگر با تخصص روانشاسی بالینی وجود دارد را رد نمایید.

اگر مشکل فرد حاد ارزیابی می شود و شدت یا اختلال خاصی است، توصیه می شود که از نظر یک فرد با زمینه ی روانشناسی بالینی کمک گرفته شود اما اگر مشکل سطحی است و نیاز به درمان خاصی نمی بینید، بهتر است به مشاور رجوع کنید. بین مشاور و روانشناس بالینی تعامل وجود دارد البته اینکه در کشور ما این موضوع لحاظ می شود دقیق مشخص نیست اما اگر مشکل شما توسط مشاور قابل حل نباشد، مطمئنا شما را به یک روانشناس بالینی ارجاع خواهند داد.

مشاوره و روانشناسی

برای انتخاب مشاور یا روانشناس بالینی چه ملاک هایی وجود دارد؟

در دنیای مشاوره و روان درمانی افراد مختلفی وارد شده اند. دنیای روانشناسی پر شده از افرادی که هیچ تخصصی ندارند و با تبلیغات زرد و حرف های بی پایه و اساس ممکن است زندگی و دیدگاه و افکار افراد را بهم بریزند. تشخیص یک مشاور و یا روانشناس بالینی گام اصلی و مهم است.

-در گام اول برای انتخاب یک روانشناس بالینی یا مشاور باید زمینه ی فعالیت تخصصی فرد و رشته ی تحصیلی و رزومه تحصیلی و شغلی بررسی شود. مهارت داشتن و حرفه ای بودن تنها به رشته و مدرک دانشگاه نیست اما پیش نیاز داشتن این مهارت است که پایه ی روانشناسی و مشاوره در فرد شکل بگیرد و این شاکله ی اصلی در فرد وجود داشته باشد.

-گام بعدی رابطه ی درمانی است. فرد باید با درمانگر خود بتواند ارتباط خوبی برقرار کند. برای بهره مندی و کارآمدی روان‌درمانی و مشاوره ارتباط درمانی بسیار مهم است.

-گام سوم همکاری و تعامل دو طرفه فرد و درمانگر یا مشاور است. کار روان درمانی و مشاوره یک کار تیمی است و نیازمند همکاری دو طرفه می باشد.

روانشناسی بالینی بهتر است یا مشاوره

برای ارزیابی بهتر بودن یک رشته عوامل بسیار متعدد و مختلفی وجود دارد. هیچ رشته ای و هیچ تخصصی بهتر و بدتر وجود ندارد. تنها به انتخاب افراد بستگی دارد. با توجه به دیدگاه فرد و اینکه مهارت خود را در رابطه با چه مراجعینی می بیند یا اینکه فرد مشکل خود را چه طور ارزیابی می کند، وارد یک حوزه می شود. روانشناسی بالینی و مشاوره همپوشی فراوانی دارند و قابل تفکیک نیستند به جز در موارد خاص و مراجعین با مشکلات شخصیتی ویژه که باید یک تیم متخصص بالینی که شامل پزشک و روانشناس بالینی و پرستار و … هست برای این چنین مراجعینی کار شود. برای انتخاب بین روانشناسی بالینی و مشاوره باید فرد به ارزیابی شخصیت خودش، توانایی ها علاقه مندی هایش رجوع کند.

تفاوت روانشناسی بالینی و مشاوره

روانشناسی بالینی بهتره یا مشاوره | سخن آخر

برای بررسی بهتر بین دو فیلد روانشناسی بالینی و مشاوره باید اظهار داشت که بهتری بر اساس ارزیابی های فردی صورت می گیرد و اشتراکات بین این دو رشته خیلی زیاد می باشد. اما اگر خود فرد نتواند تشخیص دهد که وارد چه حوزه ای از فعالیت شود، می تواند از مشاورین شغلی و حرفه ای کمک بگیرد.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که اگر فرد به حوزه ای که در آن فعالیت می کند علاقه مند باشد، پیشرفت و ترقی هر چند هم سخت و چالشی باشد برایش امکان پذیر است و انگیزه ی درونی فرد آن قدر زیاد هست که متوقف نشود. فقط گاهی ممکن است به دلیل عدم آشنایی و آگاهی مسیر خود را گم کند در نتیجه بهتر است از تیم مشاوره شغلی کمک و راهنمایی لازم را دریافت کند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره شغلی کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره ، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند . مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی بالینی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*