ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی پول | پول دوستی و پول پرستی

روانشناسی پول چیست؟ شاید فکر کنید روانشناسانی که به مباحث مالی می‌پردازند لزوماً باید در مورد روش‌های پول‌دار شدن مطالبی را ارائه دهند. در واقع اینگونه نیست و روانشناسی پول معنای دیگری دارد و به بررسی ارتباط بین انسان و پول می‌پردازد چرا که این ارتباط در بسیاری از موارد دستخوش آسیب‌هایی می‌گردد و در پی آن افراد مشکلاتی نظیر پول دوستی افراطی یا همان پول‌پرستی را تجربه می‌کنند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا در مورد روانشناسی پول اطلاعات بیشتری را ارائه کنیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

 

روانشناسی پول | ارتباط پول با هیجانات

بسیاری از افراد در مراجعه به روانشناس عمده‌ترین مشکلات خود را حول محور مشکلات مالی تعریف می‌کنند و استرس‌های زیادی را در این باره گزارش می‌کنند. جالب است بدانید جدا از مشکلات مالی که ریشه آن‌ها در مسائل محیطی و اجتماعی است بسیاری از این مشکلات به ناتوانی افراد در کنترل هیجانات برمی‌گردد.

برای مثال برخی افراد هر ماه تصمیم می‌گیرند که مقداری از پول خود را پس انداز کنند اما هنگامی که پول در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد ناتوانی در کنترل هیجانات باعث می‌شود که نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و در نتیجه به ولخرجی روی بیاورند.

این تجربه در حالت بسیار شدید به وضعیت بیمارگونی می‌انجامد که به آن وسوسه خرید آنی یا جنون خرید می‌گویند. به طوری که فرد در یک لحظه برای خریدن چیزی که نیاز چندانی هم به آن ندارد برانگیخته می‌شود و پس از خرید آن احساس پشیمانی مفرطی را تجربه می‌کند. روانشناسی پول به افراد می‌آموزد که چگونه با استفاده از مهارت‌های کنترل هیجان مدیریت بهتری در مورد امور مالی داشته باشند و نگرانی‌های کمتری را در این باره تجربه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جنون خرید کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک روانشناسی پول

اینفوگرافیک روانشناسی پول

روانشناسی پول | پول دوستی و پول‌پرستی

پول به عنوان یک مقوله ارزشمند در زندگی افراد می‌تواند بخش بسیار زیادی از ذهن ما را به خود اختصاص دهد و در طول روز تا حد بسیاری فکر ما را درگیر کند. با این حال برخی افراد آن‌قدر درگیر به دست آوردن پول هستند و به آن عشق می‌ورزند که به جنبه‌های دیگر زندگی خود آسیب می‌رسانند و عملکردشان را در سایر ابعاد زندگی نظیر زندگی خانوادگی از دست می‌دهند. این افراد اغلب به صورت وسواسی به پول فکر می‌کنند و  حتی در زمانی که اوضاع مالی کاملاً مناسبی دارند مشغله‌های ذهنی بسیار زیاد در مورد امور اقتصادی و مرتبط با پول را احساس می‌کنند.

این افراد که در اصطلاح عامه به عنوان پول‌پرست شناخته می‌شوند اغلب تمام وقت خود را صرف امور مالی می‌کنند به طوری که از مسائل مهم دیگر زندگی خود باز می‌مانند. روانشناسی پول امروزه با بررسی کردن این افراد تلاش می‌کند تا بتواند به درک بهتری از این افراد برسد و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند در زندگی خود تعادل و توازن بیشتری را  ایجاد کنند. اگر این مشکل را در خود احساس می‌کنید مراجعه به روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید افکار خود را بیشتر بررسی کنید و با تغییر آنچه که موجب علاقه افراطی‌تان به پول می‌شود رفتارهای خود را تعدیل کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

روانشناسی پول | اعتیاد به کسب پول

امروزه روانشناسان در کنار اعتیاد به مواد مخدر انواع اعتیاد رفتاری را نیز تعریف کرده‌اند که به معنای وابستگی به انجام برخی رفتارهای خاص است. پول به دلیل اینکه می‌تواند پیامدهای لذت بخشی را برای فرد به همراه داشته باشد می‌تواند در برخی افراد به نوعی اعتیاد بیانجامد. به این صورت که فرد دائماً به دنبال به دست آوردن پول بیشتر است، دائماً در مورد آن مشغولیت ذهنی دارد و در صورت نپرداختن به امور مالی احساس بی‌قراری، اضطراب و تنش زیادی را تجربه می‌کند. در این شرایط فرد برای درمان حتماً باید به یک متخصص روانشناس بالینی مراجعه کرده و درمان‌های روان شناختی متناسب با مشکل خود نظیر درمان شناختی رفتاری را دریافت نماید.

 

سؤالات متداول

- آیا خساست یا ولخرجی ویژگی‌هایی زیستی هستند که فرد ذاتاً در خود دارد؟

جواب این سؤال به طور قطع مثبت یا منفی نیست. در حقیقت این ویژگی‌ها به طور مشترک هم تحت تأثیر عوامل زیستی قرار دارد و هم از محیط کسب می‌شود. محققان نشان داده‌اند که برخی فعل و انفعالات مغزی می‌تواند موجب شکل‌گیری صرفه جویی یا ولخرجی در فرد شود. با این حال این امر به تنهایی کافی نیست و نوع آموزش‌ها و یادگیری‌هایی که اشخاص در این زمینه از کودکی دریافت می‌کنند نیز نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی پول خرج کردن کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی پول می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*