ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی ایموجی ها، ابزاری برای انتقال بهتر احساسات

با افزایش محبوبیت ایموجی ها، روانشناسی ایموجی ها نیز اهمیت ویژه ای در بین کاربران و بازاریابان رسانه های اجتماعی پیدا کرده است. ایموجی ها نشان می دهند که پیام های متنی و حتی صوتی در تلفن حامل چه معنایی است و چه نقشی در مکالمات و ارتباط بین افراد دارد. ارتباط عاطفی بخش مهمی از نحوه ابراز همدلی در روابط اجتماعی است؛ اما پیش فرض این بوده است که روابط آنلاین فاقد عنصر همدلی و احساسات هستند. برخی از محققان در زمینه روانشناسی بر استفاده از ایموجی برای جستجوی رابطه بین رفتار کاربر و ویژگی های شخصیتی تمرکز کرده اند. نتایج نشان می دهد رابطه انلاین چندان هم خالی از عناصر و عواطف انسانی نیست.  

تماس با مشاور

پیدایش ایموجی

بر اساس آمار وب سایت ایموجی تِرَکر، افراد در هر ثانیه تقریباً از ۳۰۰ توییت ایموجی دار استفاده می کنند. با توسعه تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی، مردم کلمات خود را با ایموجی ها جایگزین می کنند. ایموجی هایی که به یک زبان فرعی تبدیل شده اند. امروزه مردم هیجانات و احساسات خود را از طریق ایموجی بیان می کنند. شیگتاکا کوریتا اولین شکلک ها را در ژاپن در دهه ۱۹۹۰ ایجاد کرد. او حدود ۱۷۶ کاراکتر شکلک خلق کرد و آن ها را برای پیام های متنی اس ام اس، استفاده کرد. در سال ۲۰۰۸، الفبای ایموجی یکنواخت ایجاد شد و اپل آن را در سیستم عامل خود در سال ۲۰۱۱ پذیرفت.  

اینفوگرافیک روانشناسی ایموجی ها

اینفوگرافیک روانشناسی ایموجی ها

روانشناسی ایموجی ها، ارتباطات مدرن و شکلک ها

ارتباطات مدرن اغلب شامل شکلک ها و ایموجی ها شده است. آن ها حتی جایگزین واژگان عامیانه و کلمات اختصاری محاوره ای شده اند. به عنوان نمادشناسی قابل تشخیص در سراسر جهان، ما اکنون ایموجی ها را به صورت متن ارسال می کنیم. روی عکس ها می چسبانیم. همه می دانند که آن ها تا چه اندازه کارآمد هستند.
ایموجی ها در واقع توانایی ارتباط ما را افزایش می دهند. ما در حال حاضر علائم نگارشی را به عنوان عباراتی احساسی می پنداریم که به روش های جدید بیان‌ می شوند؛ حتی اگر از لحاظ دستوری نادرست ترکیب شوند. چنین چیزی در عصر مدرن برای برقراری ارتباط با دیگران از طریق فضای مجازی اجتناب ناپذیر شده است؛ امروزه ایموجی ها گستره وسیع تری از کلمات را به ما ارائه می دهند. برخی از تفاوت های احساسی که اغلب در ارتباط با ایمیل و ارتباطات متنی از بین می رود را جبران می کنند.  

روانشناسی ایموجی ها، تاثیرات آن بر مغز

دانشمندان کشف کرده اند که وقتی به صورت خندان یک ایموجی نگاه می کنیم، همان قسمت هایی از مغز فعال می شود که وقتی به صورت خندان یک فرد نگاه می کنیم. علم نشان داده است که ما در برابر این چهره های ساخته شده کوچک و بانمک، به همان شیوه ای که لبخند یا اخم انسان را معنا می کنیم واکنش نشان می دهیم. با دیدن آن ها، خلق و خوی ما تغییر می کند. حتی حالات چهره خود را تغییر می دهیم تا با احساس شکلک مطابقت داشته باشد.
آنچه واقعاً جالب است این است که انسان با این ویژگی متولد نمی شود. همین امر نشان می دهد که مغز ما در چند سال گذشته با ظهور شکلک ها و ایموجی ها در دوران مدرن، توسعه یافته است. اساساً فرهنگ رسانه های اجتماعی، الگوی جدیدی را در مغز ما ایجاد کرده و در تربیت کودکان نیز دخالت داشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اثرات رسانه بر تربیت فرزند کلیک کنید.  

ایموجی ها الگوهای گفتاری را تغییر می دهند

هم شکلک ها و هم ایموجی ها توسط مغز به عنوان اطلاعات غیر کلامی شناخته شده و پردازش می شوند. به این معنی که ما آن ها را به عنوان ارتباطات احساسی و عاطفی میخوانیم نه کلامی. ارتباط عاطفی می تواند به اندازه کلمات گفتاری در انتقال صریح پیام مهم باشد. در ارتباط گفتاری، محققان اکنون می دانند که اگر به سخنرانان اجازه استفاده از حرکات دست و زبان بدن داده نشود، آن ها تسلط کمتری برای صحبت کردن پیدا می کنند. حرکات بدن یا همان زبان بدن در سخنرانی نوعی از برقراری ارتباط عاطفی با مخاطب محسوب می شود.
در اصل ایموجی ها همان کاری را انجام می دهند که لحن صدا در تلفن و عبارات و حرکات در ارتباط رو در رو انجام می دهد. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ایموجی ها در واقع واژگان ما را تغییر می دهند. اینستاگرام کشف کرد که با افزایش استفاده از ایموجی، واژه های مرسوم و عامیانه اینترنتی کاهش می یابد؛ زیرا کاربران به جای آن ها همتای مشابه ایموجی را انتخاب می کنند.  
روانشناسی ایموجی

مزایای ایموجی ها

به کاهش سوبرداشت ها در میان مکالمات کمک میکند. ایمیل و ارتباطات مبتنی بر متن، فاقد بیان چهره ای هستند. مگر اینکه آن را با استفاده از یک عنصر تصویری مانند ایموجی، اضافه کنیم. در مساله ای که به عنوان "سوگیری منفی" شناخته می شود، ما تمایل داریم ایمیل ها را منفی تر از آنچه که فرستنده در نظر گرفته است، بخوانیم و برداشت کنیم. به گفته دانیل گلمن، روانشناس، وقتی پیام بین فرستنده و گیرنده منتقل می شود، احساسات کم رنگ می شوند.
اگر فرستنده نسبت به ایمیل احساس مثبت داشته باشد، گیرنده به طور کلی احساس بی طرفی می کند. اگر فرستنده احساس بی طرفی می کند، گیرنده ممکن است آن را منفی بخواند. وجود این تنافضات بر شیوه ارتباطی تاثیر می گذارد. بنابراین بهتر است با ارائه یک نشانه احساسی توسط ایموجی به همکاران و مشتریان خود در درک بهتر نیاتتان کمک کنید. این‌کار بسیار ساده است. فقط کافی است برخی از علائم نگارشی را اضافه کنید.

1-مزیت استفاده از ایموجی در محل کار

گفتیم که ایموجی ها احساسات ابراز می کنند و هنگام ارسال پیام به دوستان عالی عمل می کنند. اما در محل کار و در ارتباط با همکاران چطور؟ ما در مورد انتقال احساسات خود به همکاران رسمی در محل کار فکر نمی کنیم. چند ایمیل حرفه ای دریافت کرده اید که به نظر می رسد خشن یا خصمانه هستند؟
بسیار طبیعی است که نیات بسیاری از متن های ارتباطی حرفه ای مشتریان را بد فهمیده و اشتباه برداشت کنیم. این دقیقا سوتفاهم هایی است که یک ایموجی ساده می تواند آن ها را برطرف کند. به همین دلیل استفاده از ایموجی ها در ارتباطات حرفه ای کار فوق العاده ای است. برای همه طرفین مزایای مثبتی دارد. نحوه رفتار در محیط کار نیاز به دقت بیشتری دارد تا موجبات سوء تفاهم را برای همکاران فراهم نسازد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.

2-دیگر مزایای استفاده از ایموجی

آن ها بطور کلی احساسات را منتقل می کنند.
ایموجی ها بطور خاص احساساتی را منتقل می کنند که جمع بندی آن ها در کلمات دشوار است.
ایموجی ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
یک موضوع متنی خوب حدود ۵۰ کاراکتر است، اما یک ایموجی فقط با یک کاراکتر، پیامی مفصل را منتقل می کند.
ایموجی ها وابسته به یک ضربه ارام روی صفحه هستند.
افزودن آن ها به خط موضوعی مشاغل، نشان می دهد که نام تجاری شما از تغییرات زمان و عصر مدرن استقبال می کند.  

روانشناسی ایموجی ها، معایب ایموجی ها

در برخی موارد، ایموجی ها با ماهیت جدی یک نام تجاری سازگار نیستند و می توانند غیرحرفه ای به نظر برسند. برخی از ایموجی ها به درستی رندر نمی شوند. به عبارت دیگر، مخاطبین به جای دیدن ایموجی قلب، می توانند یک جعبه سیاه بزرگ یا علامت سوال را ببینند. اگر برندی در هر ایمیل از ایموجی استفاده کند، می تواند اثربخشی آن را از بین ببرد. اگر مخاطبین آن ها را همیشه در صندوق ورودی خود ببینند، آن ها را به دلیل تکراری بودن نادیده می گیرند.  

آیا ایموجی ها بر ارتباط افراد تأثیر می گذارند؟

برخی فکر می کنند که به سادگی نمی توان احساسات را با ایموجی های محدود ارائه کرد. برخی از مردم می گویند ایموجی افراد را گنگ می کند یا باعث سوء تفاهم می شود و بر ارتباطات بین افراد تأثیر منفی می گذارد. در حالی که برخی دیگر معتقدند ایموجی به غنی سازی ارتباطات کمک می کند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت ارتباط موثر با دیگران کلیک کنید.
ممکن است درست باشد که برخی افراد گاهی ایموجی ها را اشتباه درک کنند؛ اما این یک زبان فرعی است که به صورت آنلاین یا از طریق متن استفاده می شود. مردم هنگام نوشتن یا صحبت کردن از ایموجی استفاده نمی کنند. این یک زبان کامل نیست؛ فقط برای ارائه بهتر احساسات به زبان اضافه شده است. در نوشتن توانایی انتقال احساسات پایین تر از مکالمه است. برای کسب بیشتر درباره مهارت نوشتن کلیک کنید.
از ایموجی ها به عنوان زبان کامل استفاده نمی شود. چرا که تنوع کافی برای جایگزینی زبان وجود ندارد. اما ایموجی ها به عنوان راهی جایگزین برای بیان احساسات به کار می روند. با استفاده از ایموجی ها، افراد نمادهای صورت و سایر تصاویر کوچک را ارسال می کنند؛ حتی اگر به صورت رودررو ارتباط برقرار نکنند. وظیفه اصلی ایموجی غصب زبان نیست؛ بلکه پر کردن نشانه های احساسی است که در مکالمات تایپ شده وجود ندارد.  

روانشناسی ایموجی ها | کاربرد درست

ایموجی ها برای ارتباطات نوشتاری طولانی مناسب نیستند. مانند ادبیات، نثر پیچیده، مجلات علمی. ارتباط ایموجی ها در خلاصه پیام های دیجیتالی زندگی روزمره کاربرد دارد. به طورمثال تمسخر رخدادها در رسانه های اجتماعی، جوک های نوشتاری یا متون عاشقانه، پیام های چت برای ابراز همدردی یا ناامیدی.
این ادعا که ایموجی ها ارتباط و سبک نوشتاری ما را فقیرتر می کنند مانند این است که بگوییم حالات چهره، تشخیص احساسات را سخت تر می کند. این ادعا بی معنی است. مقایسه ایموجی ها با زبان فاخر ادبی یا حتی اصلاً زبان، یک قیاس غلط است. ایموجی ها جایگزین زبان نمی شوند. آن ها فقط نشانه های غیرکلامی مناسب برای متن دیجیتال هستند که به ما کمک می کند منظورمان را جدا از کلمات ثقیل، تقویت و منتقل کنیم. از ایموجی ها در ارتباطات غیر کلامی می توان بهترین بهره را برد.  

روانشناسی ایموجی ها | اینستاگرام

در اینستاگرام، ایموجی ها به یک طرز بیان جهانی تبدیل شده اند. اینستاگرام گزارش می دهد که تقریباً ۵۰ درصد از همه زیرنویس ها و نظرات در اینستاگرام یک یا دو ایموجی دارند. این برنامه به تازگی قابلیت استفاده از ایموجی را به عنوان هشتگ اضافه کرده است و اولین فرصت را برای جمع آوری داده های واقعی در مورد نحوه استفاده مردم از ایموجی ها و استفاده آن ها از نشانه ها را فراهم می کند.
در یکی دیگر از تحقیقات ایموجی اینستاگرام، ایموجی چهره در حالات مختلف عاطفی، از بین ده مورد ایموجی پرکاربرد، شش مورد را تشکیل می دهد. این شیوه به این ایده اشاره دارند که مردم از ایموجی برای انتقال چیزی استفاده می کنند که متن به تنهایی فاقد آن است؛ یعنی احساسات. جای تعجب نیست که ایموجی قلب و ایموجی که حاوی حرکات دست باشد در بین ده ایموجی پرکاربرد قرار بگیرد. بیشترین کاربرد این ایموجی ها در دوست یابی آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.  
روانشناسی-ایموجی-ها

روانشناسی ایموجی ها و اهمیت آن

استفاده از ایموجی در شکل های ارتباطی آنلاین از طریق پیام های متنی، شبکه های اجتماعی آنلاین و حتی ایمیل ها به طور فزاینده ای رایج شده است. اگرچه اغلب ایموجی ها سرگرم کننده تلقی می شوند و لحنی قابل فهم به گفتمان آنلاین می بخشند، اما شواهد نشان می دهد که زمان شروع جدی گرفتن بیش از پیش ایموجی ها فرا رسیده است. اما چرا؟‌ از آن جهت که به نظر می رسد آن ها ممکن است به طیف وسیعی از عملکردهای مهم روانی و اجتماعی در ارتباطات انسانی مرتبط باشند.

1- هیجانات و ایموجی ها

شواهد فزاینده ای در مورد نحوه رفتار ایموجی ها برای تشخیص هیجانات و احساسات در گفتمان متنی وجود دارد. تحقیقات در زمینه پردازش زبان طبیعی، اغلب از مدل های محاسباتی برای مطالعه محتوای رسانه های اجتماعی که حاوی ایموجی هستند استفاده می کنند. این مدل ها در کشف احساسات افراد در چنین محتواهایی بسیار دقیق می شوند و به نظر می رسد ایموجی ها این ظرفیت را حتی به مراتب برای مدل های رصدکننده، تسهیل می کنند.
به طور مثال، هشتگ های احساسی با موفقیت بر روی دسته های موضوعی مختلف در محتوای توییتر ترسیم شده اند. تحقیقات فراتر از مدل های محاسباتی، یافته های مشابهی را در مورد انتقال و شناخت عواطف کاربران از طریق ایموجی و علایم غیرمتنی نشان می دهد. یعنی حتی ایموجی های غیر از صورت و چهره، در انتقال احساسات و تقویت احساسات مثبت نقش دارند و می توانند پیام های متنی را مبهم و یا شفاف تر کنند.

2- ایموجی های لبخند

در مورد ایموجی های لبخند به نظر می رسد که این ها روی احساسات دریافت کنندگان از طریق فرآیند سرایت عاطفی تأثیرگذار هستند. علاوه بر این، در زمینه های کاربردی تر ایموجی های لبخند، مشخص شده است که یک روش مفید برای اندازه گیری ارتباط عاطفی فرد با مواد مصرفی مانند غذا و نوشیدنی ها باشد.
در حالی که آشکار شده است که این ایموجی ها در ارتباط با زبان نوشتاری از عملکرد احساسی استفاده می کنند، تعدادی سوال وجود دارد که هنوز در ادبیات مورد بررسی قرار نگرفته است. یکی به نحوه پردازش ایموجی ها در سطح ضمنی شبیه محرک هایی مانند کلمات یا چهره های احساسی مربوط می شود. یعنی آیا ایموجی ها در واقعیت هم عاطفی هستند؟ مخصوصاً وقتی در خارج از زمینه زبان نوشتاری پردازش می شوند. یعنی به شکل یک ایموجی بدون‌ محتوای متنی، لزوما عاطفی برداشت می شوند.

3- ارتباط ایموجی با شخصیت و نحوه ابراز وجود

به نظر می رسد که ایموجی ها علاوه بر ارتباط عاطفی، عملکردی برای بیان هویت و شخصیت کاربر نیز دارند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که شکلک ها با تعدادی از ویژگی های شخصیتی از جمله ثبات عاطفی، برونگرایی و سازگاری مرتبط هستند. به طوری که آن ها می توانند اعتبار دهی خوبی با پرسشنامه های شخصیت داشته باشند. بعلاوه هنگام مشاهده استفاده از ایموجی های شکلکی در فیس بوک، غریبه ها در مورد میزان رضایت کاربر از فضا و محتوا، آگاهی او و میزان گشودگی اوبه تجربه، قضاوت می کنند. اگرچه همه این ها قضاوت دقیقی به نظر نمی رسند اما نشان می دهد ایموجی ها ممکن است در پردازش اطلاعات اجتماعی به ویژه در درک ویژگی ها، نقش داشته باشند.

4- نتایج یک تحقیق درباره کشف ویژگی گشودگی به تجربه از طریق ایموجی

تحقیقات نشان داده است از بین آن ویژگی های ذکر شده در متن بالا، تنها گشودگی به تجربه را می توان در اولین برداشت از ایموجی به طور دقیق تشخیص داد. این امر به ویژه قابل توجه است چرا که باز بودن به تجربه، در اولین برداشت های رو در رو به راحتی قابل تشخیص نیست. به این ترتیب به نظر می رسد چیزی منحصر به فرد در زمینه آنلاین وجود داشته باشد که نحوه درک انواع مختلفی از ویژگی های دیگران را آسان می کند.
این یافته ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارند تا مشخص شود که چگونه این جنبه های پردازش اطلاعات اجتماعی در زمینه های آنلاین متفاوت از یکدیگر عمل می کند. اگرچه تمرکز اصلی تحقیقات بر روی ایموجی ها به همبستگی عاطفی و ادراک شخصیت آن ها مربوط می شود اما تحقیقات بیشتری برای درک نقش آن ها در فرایندهای مختلف روانی و سایر جنبه های ارتباط انسانی مورد نیاز خواهد بود.  

سخن آخر درباره روانشناسی ایموجی ها

ایموجی ها می توانند مورد استفاده قرار گرفته و به راحتی برای همه قابل درک باشند. از آنجا که ایموجی ها نمادهای احساسی هستند همه به راحتی آن را درک می کنند. به همین دلیل است که افراد زیادی از ایموجی ها استفاده می کنند. افراد مختلف از نوجوانان تا بزرگترها از ایموجی ها برای بیان عواطف و افکار خود بهره می برند. همچنین می تواند در شرایط مختلف مانند زمانی که شما واقعاً نمی دانید چه چیزی به مخاطب بگویید مورد استفاده قرار گیرد. اگر نمی خواهید مردم فکر کنند که شما بی ادب هستید، می توانید با ایموجی یک پاسخ کوتاه بدهید. در این مورد می توانید برای کسب دانش و اطلاعات بیشتر و علمی تر از مشاورین و متخصصین کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*