ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی شناخت افراد | 5 راهکار برای شناخت افراد

روانشناسی شناخت افراد چیست؟ انسان ها نمی توانند به معنای واقعی کلمه، برای شناخت افراد، ذهن آن ها را بخوانند. اما می توانند مدل های ذهنی ایجاد کنند تا به طور مؤثر افکار و احساسات مردم را شهود کنند. از طریق شهود به شناخت نسبی از افراد دست می یابند. این به عنوان دقت همدلانه شناخته می‌شود و شامل«خواندن» نشانه‌هایی است که توسط کلمات، احساسات و زبان بدن شخص دیگر ارسال می‌شود. اکثر مردم تا حدودی قادر به شناخت(خواندن ذهن) دیگران هستند.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

روانشناسی شناخت افراد

اغلب، شناخت ذهن و انگیزه های خود فرد به اندازه کافی چالش برانگیز است، چه رسد به شناخت ذهن غریبه ها و خانواده، دوستان یا شرکای زندگی. در روابط، بسیاری از مردم این اشتباه ذهنی مهم را مرتکب می شوند که توانایی شریک یا یکی از اعضای خانواده در خواندن افکار خود را دست بالا می گیرند. با این فرض که هر کسی که آن ها را خوب می شناسد باید بداند که چه فکر یا احساسی دارد، حتی اگر آن را با صدای بلند نگفته باشد. در داستان های علمی تخیلی، شناخت افراد به واسطه قدرت ذهن خوانی به طور معمول برای اهداف پلید استفاده می شود. 
در دنیای واقعی، داشتن درک روشن از آنچه دیگران فکر و احساس می کنند به فرد کمک می کند تا از تعارض و ارتباط نادرست جلوگیری شود و در مسیر تقویت روابط اجتماعی قرار بگیرد. هنگام تلاش برای شناخت کسی یا به طور دقیق تر، تشخیص حال و هوای او، زبان بدن، لحن و انتخاب کلمات معمولا بهترین گزینه برای شروع است. 
یکی دیگر از عناصر حیاتی برای شناخت درست افراد، توانایی همدلی کردن با آن ها است. همدلی توانایی قرار دادن خود به جای دیگران است که می‌تواند بینش‌های کلیدی را در مورد دیدگاه آن ها فراهم کند و درک افکار، احساسات و اعمال آن ها را بسیار آسان‌ تر کند.  

توانایی شناخت افراد

تحقیقات نشان می‌دهد که تشخیص افراد از احساسات دیگران و قابل اعتماد بودن بیش از هر چیز در واکنش‌های بدن نسبت به آن‌ها حداقل به همان شدتی که در ارزیابی ذهنی از گفتار آن ها نمایان می‌شود، پدیدار می شود. به این معنی که  اعتماد به قلب و غریزه، با توجه به واکنش های بدن نسبت به شخص دیگر، می تواند به افراد کمک کند تا در مورد دیگران قضاوت دقیق تری داشته باشند.
بطور مثال از بودن در یک جمع احساس غیرقابل توضیحی به شما ندا می دهد که فرد خاصی در آن جمع، فرد بهتر یا نامناسبی برای برقراری رابطه است. اعتماد به ندای قلبی و واکنش های درونی احساس شما بخشی از فرایند شناخت افراد را شکل می دهد. 
وقتی سعی می کنید افراد دیگر را بشناسید، بیش از هر چیزی تمایل دارید به چهره آن ها نگاه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد در حالی که چهره افراد شاد با ابروها و دهان‌های رو به بالا شکل V به خود می‌گیرد، چهره‌های افراد دارای عصبانیت بیشتر شبیه یک X است و ابروها و دهان‌ آن ها به سمت پایین کشیده می شود. آگاهی از این حالت در خود و دیگران می تواند ارتباط و درک را با هدف شناخت افراد را بهبود بخشد.  
روانشناسی شناخت افراد

چالش شناخت افراد

چنانچه ذکر آن رفت برخی اختلالات برای شناخت افراد، فرد مبتلا را دچار سختی می کند و کلیت برقراری رابطه را با دشواری روبرو می کند. از جمله چندین اختلال روانپزشکی و رفتاری، مانند اوتیسم و ​​ADHD که خواندن افکار و احساسات دیگران را به یک چالش تبدیل می کند. اگرچه افراد مبتلا به اوتیسم و ​​ADHD به طور معمول فاقد همدلی نیستند، اما بطور معمول در درک نکات ظریف باید تلاش بیشتری صرف کنند، یا ممکن است بدون صرف زمان برای ارزیابی کلمات یا لحن دیگران، به طور تکانشی پاسخ دهند.
این مشکلات احتمالاً ریشه در مناطق مختلف مغزی دارند. برخی تحقیقات به فعالیت غیر معمول در قشر سینگولیت قدامی، ناحیه ای از مغز که در احساسات، تصمیمات اخلاقی و ارزیابی اجتماعی نقش دارد، اشاره کرده اند. بنابراین عدم فعالیت کارمد این بخش از قشر مغز، شناخت افراد را با چالش بیشتری روبرو خواهد کرد. رفتاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به اوتیسم، ADHD و سایر اختلالات رشدی کمک کند تا یاد بگیرند نشانه های اجتماعی رایج شناخت افراد را بهتر درک کنند که در صورت عدم توجه، خواندن افکار دیگران و پاسخ مناسب را دشوار می کند. 
از سویی دیگر انسان‌ها در طول تکامل خود، روش‌هایی را رشد داده‌اند که احساسات و انگیزه‌های خود را مبهم نگه می‌دارند و با تمرین و نیت خوانی، می‌توانند با موفقیت، دیگران را از مسیر شناخت درست، گمراه کنند. برای مثال، کسانی که غم و اندوه یا افسردگی را تجربه می کنند، برخی اوقات تلاش می کنند تا این احساسات را سرکوب کنند یا به طریقی آن را پنهان کنند تا احساس کنند که گویی بار دیگران را سبک می کنند یا از توصیه ها و رهنمودهای درمانی دیگران اجتناب کنند. مهارت افراد در پنهان کردن احساسات خود می تواند شناخت افراد را سخت کرده و با چالش روبرو کند.

افراد مضطرب

در کنار شرایطی مانند اوتیسم، تحقیقات دیگری نیز در مورد دقت همدلانه بر افراد مضطرب اجتماعی متمرکز شده است که می توانند با خواندن احساسات دیگران و تلاش برای شناخت آن ها به چالش بیفتند. زیرا تعاملات اجتماعی را غیرقابل پیش بینی یا گیج کننده می دانند.
اما مطالعات همچنین نشان داده‌اند که به نظر می‌رسد دو نوع از افراد مضطرب اجتماعی وجود دارد. برخی با تلاش برای شناخت دیگران دست و پنجه نرم می‌کنند، از طرفی دیگر، تعداد کمتری از آن ها به خودی خود، واقعاً در ذهن‌خوانی برتری دارند و بدون تلاش زیاد به شناخت از افراد دست می یابند. تا جایی که منجر به افزایش آگاهی از دیگران و افزایش حساسیت می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه ذهن خوانی کنیم کلیک کنید.  

کسب مهارت برای شناخت افراد

مدت‌ها اعتقاد بر این بود که زبان بدن افراد، دست آن‌ها را رو می کند. این که مردم با زبان بدن «حرف‌هایی» می زنند که می‌تواند دیگران را متوجه نیت واقعی آن ها کند باوری است که هنوز هم قابل پذیرش است. تحقیقات نیز نشان می‌دهد وقتی آگاهانه روی چنین سرنخ‌هایی تمرکز می شود، شناخت دیگران می‌تواند کارآمدتر باشد. 
به عنوان مثال، ویژگی‌های صورت مانند چشم‌ها و دهان ممکن است اطلاعات زیادی را ارائه دهند، اما اگر به کلیت فرد نگاه کنید، از دیدن و دریافت آنچه که چهره‌ به عنوان پیام های مهم ارسال می‌کند غافل می شوید. به همین دلیل است که تماس چشمی داشتن با مخاطب جز اصول مهم برقراری ارتباط و شناخت او محسوب می شود.

لزوم بهبود مهارت های شناخت افراد

حتی ماهرترین افراد از نظر اجتماعی معمولاً به دلیل تعصبات، تمایلات فرهنگی یا عوامل موقعیتی خود، احساسات دیگران را اشتباه برداشت می کنند. بخشی از شناخت ابتدایی که از افراد به دست می آید به دلیل تحت شعاع بودن توسط عوامل بیرونی و سوگیری های ذهنی به راحتی می تواند اشتباه از آب در بیاید. 
مانند اینکه متوجه نمی شوید شخصی که به نظر می رسد گریه می کند فقط به نوعی از آلرژی فصلی مبتلا باشد. آگاهی بیشتر از اینکه دیگران چگونه احساسات خود را نشان می دهند، همان قدر مهم است که چگونگی واکنش ذهن و بدن فرد به احساسات دیگران. همین امر می تواند عاملی باشد برای بهبود مهارت های شناخت افراد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

راهکار برای ساده کردن شناخت افراد

روانشناسی شناخت افراد یک ترفند نیست، بلکه مهارتی است که افراد با دقت و تمرین بر آن مسلط شده اند. شایان ذکر است شناخت قطعی و کامل از افراد معمولا امکان پذیر نیست. در حالی که تله پاتی مانند یک ابرقدرت به نظر می رسد، خواندن ذهن یک نفر در واقع مهارتی است که می توان آموخت. از پیش بینی نیازهای یک مشتری به عنوان بازاریاب گرفته تا دانستن نحوه برخورد با رئیس، شریک زندگی، ایجاد یک شهود درونی در مورد آنچه که دیگران برای آن ها ارزش قائل هستند می تواند به شما کمک کند تا روابط اسان تری برقرار کنید.
افراد فهیم و دقیق، همیشه در زندگی و کار موفق ترند. افراد برتر همیشه باهوش ترین نیستند بلکه کسانی هستند که با دیگران ارتباط صحیح برقرار می کنند و EQ، یعنی هوش هیجانی بالاتری دارند. پنج راه وجود دارد که می توانید ذهن یک نفر را بخوانید و به شناخت درست تری از او برسید یا حداقل حدس بزنید که چه می خواهند و از طریق براورده کردن آن ها، روابط بهتری ایجاد کنید.

1-درک تفاوت های نسلی

درک تفاوت های بین نسلی، می تواند بینش درستی در مورد نحوه فکر کردن فردی که متعلق به آن نسل است در شما ایجاد کند. تفاوت‌های نسلی موجود، بسیار جذاب هستند. هزاره ها اغلب پشت کامپیوترها پنهان می شوند و نظر خود را از طریق توییتر و وبلاگ ها بیان می کنند.
آن ها برای ارتباط چهره به چهره ارزش چندانی قائل نیستند. یا لاقل به اندازه نسل قبل تر، ارزش قائل نیستند. درک نسل فردی که به آن تعلق دارد، به شما کمک می‌کند بهترین راه برای نزدیک شدن به آن‌ها برای ایجاد ارتباط موثر را پیدا کنید. اگر در حال بستن قرارداد با یکی از افراد نسل هزاره هستید می‌دانید که نیازی به بلیط پرواز و برنامه‌ریزی برای یک میزگرد نیست. آن ها ارائه از طریق اینترنت را ترجیح می دهند. 
نسل‌های متفاوت به شیوه ای متفاوت، مسائل را ارزش گذاری می کنند. برای مثال، نسل جدید بیشتر به دنبال رسیدن به نتایج سریع هستند. وقتی با آن ها صحبت می‌کنید، در مورد فرآیندهای سریع و اثبات‌شده گفتگو می‌کنید. نسل قبل تر، محافظه کارتر بوده اند. وقتی با آن ها صحبت می شود، آهسته و با احتیاط حرکت می کنند و در مورد مواردی مانند کسب ایمنی و پیش بینی خطر بیشتر حرف می زنند.

2-شناسایی نکات حساس

راه دیگر برای دسترسی به ذهن کسی و شناخت از اینکه به چه فکر می کند این است که به دنبال نقاط حساس و مهم برای او بگردید که شامل پرسیدن سؤالات درست است. ایجاد یک پیوند شخصی برای دانستن آنچه که آن ها مهم می‌دانند ضروری است. شما باید گوش هایی بزرگ و دهانی کوچک داشته باشید تا بیشتر بشنوید نه اینکه صحبت کنید.
دریابید چه چیزی باعث ایجاد احساسات خاص در آن ها می شود؟ مناطق کسب ارامش و آسایش روانی آن ها کجاست؟ از مکالمات از پیش آماده شده صرف نظر کنید و با عنوان یک بحث جدی وارد رابطه شوید. سوالات باز بپرسید که به فرد امکان می دهد نقاط قوت و چالش های خود را به اشتراک بگذارد.

3-روانشناسی شناخت افراد | در نظر گرفتن شخصیت ها

با توجه به ویژگی‌ها و حرف های رد وبدل شده، به دنبال سرنخ‌هایی از شخصیت فرد باشید. برای مثال، شخصی که ترجیح می دهد مسلط بر اوضاع باشد، ممکن است هنگام دست دادن بیش از حد محکم دست بدهد. افرادی که از شوخ طبعی استقبال می کنند اغلب طعنه ای را وارد مکالمه می کنند. از این سرنخ ها برای تعیین ارزش ها و رویکرد آن ها استفاده کنید.
روانشناسی شناخت افراد

4-ارتباط غیرکلامی

رفتار غیرکلامی مهم است و پیشنهاد می شود برای درک رفتار غیرکلامی به دنبال سرنخ‌هایی در زبان بدن فرد بگردید. اگر کسی به سمت شما یا به یک سمت متمایل شود یعنی مشتاق صحبت های شما است. اگر آن ها عقب نشینی کنند، به پایین نگاه کنند یا روی برگردانند، به چیزی که شما می گویید علاقه ای ندارند. تقویت یک گوش شنوا و چشم بینا که بتواند به صداهای ظریف زبان بدن گوش بدهد بسیار مهم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت و کاربرد ‎⁨ارتباطات غیر کلامی در زندگی کلیک کنید.
لحن صدا نیز می تواند سرنخ های خوبی را ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر کسی بطور یکنواخت به شما پاسخ می دهد، به احتمال زیاد به مفهوم منتقل شده از جانب شما علاقه ای ندارد. اگر هنگام صحبت کردن به شما نگاه کنند و به شما نزدیک شوند، ارزش چیزی را که می گویید پیدا می کنند.

5-روانشناسی شناخت افراد | مهارت گوش دادن

در نهایت به آنچه که دیگران می‌گوید و همچنین آنچه که نمی‌گویند گوش دهید. وقتی مکالمه و ارتباط از طریق تلفن انجام می شود این کار سخت تر است، اما تن صدای پرشور به صورت واضح قابل درک است. همچنین زمانی که فردی نا امید و بی انگیزه باشد لحن آن ها تغییر می‌کند. 
یک گوش شنوای خوب که بتواند صداهای ظریف را بشنود در این مواقع به کار می آید. شنیدن صحبت ها بدون تلاش برای اصلاح یا تغییر و قضاوت ایده ها می تواند در مسیر تشویق مخاطب به صحبت کردن بیشتر موثر واقع شود. هر چیزی که مهم است یا شامل بار احساسات است تا حد امکان نباید از طریق ایمیل در میان گذاشته شود. ایمیل ها برای انتقال معانی پشت کلمات، وحشتناک هستند. آن ها می توانند مانعی واقعی برای فهمیده شدن و شناخت افراد باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد روانشناسی شناخت افراد

طبق مشاهدات محققان تنها هفت درصد از ارتباطات بر اساس کلمات شکل می گیرد. بخش زیادی از تصمیم گیری ها برای اینکه به شناخت افراد علاقمند شوید و بخواهید که به ادامه رابطه با آن ها فکر کنید بر مبنای زبان بدن می باشد. در واقع 38 درصد از روی لحن صدا و 55 درصد از روی زبان بدن انتخاب ها شکل می گیرد. 
چه بخواهید به دیگران کمک کنید به شناخت درستی از شما برسند و چه شما بخواهید روانشناسی شناخت افراد را بیاموزید در گام نخست باید روی مهارت های تشخیص درست زبان بدن کار کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*