ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی عشق | ویژگی هایی که باعث عاشقی می شوند


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روانشناسی عشق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روانشناسی عشق در واقع علم شناخت عوامل و فرآیندهایی است که باعث می‌شود افراد یک عشق واقعی را تجربه کنند و از قرار گرفتن در مسیری که به عشقی پوچ می‌انجامد خودداری کنند. این علم با بررسی همه جوانب به افراد کمک می‌کند تا دست به انتخاب‌هایی بزنند که به بیشترین میزان سازگاری و دلبستگی میان افراد منجر ‌شود که در نتیجه می‌تواند به ازدواجی موفق نیز بیانجامد. در این راه افراد مدام درجست‌وجوی این هستند که چگونه می‌توانند دیگران را به خود جذب کنند و به دنبال ایجاد ویژگی‌هایی درخود هستند تا از نظر جنس مخالف جذاب باشد و آن‌ها را در یک مسیر عاشقانه قرار دهد اما نمی‌دانند که چه عواملی دقیقا می‌تواند آن‌ها را به مقصودشان برساند. اگر این موضوع برای شما نیز صادق است در ادامه این مطلب به ارائه نکاتی درباره آن خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید. همچنین میتوانید از یک مشاوره روابط عاطفی در این زمینه کمک بگیرید.

تماس با مشاور

;

ویژگی های جذاب دو جنس از منظر روانشناسی عشق

طبق تحقیقات محققان حوزۀ روانشناسی اجتماعی بر روی روابط بین دو جنس، 5 ویژگی که باعث عاشق شدن فرد می‌شود، شناسایی شد. این ویژگی‌ها به شرح زیر می‌باشند.

اینفوگرافیک روانشناسی عشق

اینفوگرافیک روانشناسی عشق

1- هوش مهم تر از جذابیت های ظاهری

زیبایی یکی از عواملی است که خیلی از افراد به خصوص زنان برای جذب مردان به آن اهمیت می‌دهند. درست است که زیبایی ظاهر شما در جلب نظر مردان بی تاثیر نیست، اما جالب است که بدانید عوامل تاثیر گذارتری هم وجود دارد.

برای مثال پژوهش‌هایی که در زمینه جذابیت‌های زنان برای مردان انجام شده نشان می‌دهد که مردان به زنان باهوش بیشتر از زنان زیبا جذب می‌شوند. در واقع زن‌های باهوش و تحصیل کرده به دلیل عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتری که از حضور در اجتماع کسب می‌کنند برای مردان جذابیت بیشتری دارند. در نتیجه اگر زیبایی شما در کنار هوش و تحصیلات قرار بگیرد مطمئنا تاثیرات بیشتری خواهد داد.

برای اطلاع از عوامل جذابیت در جنس مخالف کلیک کنید.

2- بیانات چهره ای

اینکه در حالات چهرۀ خود بیشتر چه احساسی را منعکس می‌کنید، در جذب جنس مخالف تاثیر بسیاری دارد. در پژوهشی در سال 2011 به بیش از 1000 نفر عکس‌هایی از جنس مخالف نشان دادند و نظرشان را دربارۀ میزان جذابیت این افراد پرسیدند. نتایج از دیدگاه روانشناسی عشق نشان داد؛ مردها بالاترین امتیاز را به زنان شاد و کمترین امتیاز را به زنانی که مغرور به‌ نظر می‌رسیدند، دادند. درمقابل مردان مغرور برای زن‌ها جذاب‌تر بودند و مردان شاد کمترین امتیاز را گرفتند. اما هر دو جنس به کسانی که در چهره خود حالت خجالت زده‌ای داشتند نمره بیشتری دادند.

با این حال توجه داشته باشید که اگر با فردی قصد ازدواج دارید حالات چهره یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری شما هستند. به این مثال توجه داشته باشید. تصور کنید همسر شما از لحاظ چهره‌ای بسیار جذاب بوده و بهتر از او دیگر نیست! این عامل چقدر می‌تواند در زندگی دو نفره نقش داشته باشد؟ اگر اخلاق او به گونه‌ای باشد که نتوانید با آن سازش پیدا کنید بیانات چهره هیچگاه به کمک شما نخواهد آمد و شما یک عشق اشتباه را تجربه خواهید کرد.

برای شناخت بیشتر در زمینه عشق اشتباه و عشق واقعی کلیک کنید.

3- زبان بدن موثر در روانشناسی عشق

جالب است بدانید، داشتن حرکات بدنی و زبان بدن مثل تکان دادن دست‌ها نیز در توجه افراد تاثیرگذار می‌باشد. برای مثال در پژوهشی مشخص شد که زن‌ها و مردها تمایل بیشتری به دیدار مجدد کسانی داشتند که دست‌هایشان را تکان می‌دادند! در واقع داشتن حرکات خودانگیزی نظیر تکان دادن دست و بدن و به طور کلی ارتباطات غیرکلامی احساس صمیمیت بیشتری را به افراد منتقل می‌کند.

برای شناخت بیشتر در زمینه ارتباطات غیرکلامی کلیک کنید.

4- شباهت به یکدیگر

در اکثر فیلم‌ها، رمان‌ها و داستان‌های عاشقانه این طور القا می‌شود که هرچه تفاوت‌ها بیشتر باشد، زن و مرد بیشتر به یکدیگر جذب می‌شوند. اما باید بدانید که این تصور، تصور عامیانۀ غلطی است. تجربۀ احساسات مشابه و داشتن جهان بینی‌های نزدیک به یکدیگر بیشتر منجر به شروع رابطه عاشقانه می‌شود. زیرا افراد در این صورت احساس صمیمت و نزدیکی بیشتری به یکدیگر خواهند داشت.

برای آگاهی بیشتر در زمینه شروع رابطه عاشقانه کلیک کنید.

5- مبهم بودن نظرتان 

برای آن که بتوانید طرف مقابل تان را به خود جلب کنید، بهتر است در مراحل اولیه آشنایی در گفتن نظر خود خیلی عجله به خرج ندهید. زمانی که مردان و زنان نمی‌توانند راحت نظر جنس مخالفشان را درباره خود بدانند، بیشتر جذب او می‌شوند. برای درک این موضوع در پژوهشی، به زنان عکس سه مرد را که از طریق فیس بوک با آن‌ها آشنایی داشتند، نشان دادند. سپس به زنان درباره نظر این مردان در رابطه با آن‌ها اطلاعاتی داده شد. در آخر مشخص شد که زنان به مردانی که نظراتشان با ابهام بیشتر همراه بود، علاقه نشان دادند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل رابطه عاطفی کلیک کنید.

توصیه هایی از روانشناسی عشق

درست است که توجه به ملاک های رایج که در عاشق شدن افراد تاثیر می‌گذارند می‌تواند برای شما مفید باشد اما این‌ها نباید باعث نادیده گرفتن تفاوت‌های فردی شود. عامل اصلی که باعث برقراری پیوند عمیق بین افراد می‌شود به دست آوردن شناخت عمیق از یکدیگر است. در واقع بدون به دست آوردن شناخت درست از فرد مورد نظرتان و توجه به نیازها و علایق شخصی او، حتی اگر عشقی هم شکل بگیرد، نمی‌تواند دوام زیادی داشته باشد.

برای رسیدن به شناخت بیشتر نسبت به یکدیگر، جلوگیری از صرف وقت و وابستگی کاذب، تنها کافی است که رابطه خود را با استفاده از کمک های تخصصی یک روانشناس در جلسات مشاوره ازدواج بررسی کنید. حتی پیش از آن که وارد رابطه ای شوید نیز می‌توانید از مشاوره ازدواج استفاده کنید چرا که روانشناس به شما کمک می‌کند تا به جای کسب تجربه‌های منفی و شکست عشقی، با آگاهی و شناخت نسبت به معیارهای خود وارد یک رابطه بشوید.

سوالات متداول

چرا هنگامی که برای اولین بار عاشق می‌شویم خیلی سخت آن را فراموش می‌کنیم؟

معمولا در این دوران افراد در سنین نوجوانی قرار داشته و بخاطر تجربه هیجانات زیاد، عشق اول خود را فراموش نمی‌کنند. همچنین معمولا روابط در این دوران به صورت یک طرفه بوده و فرد عاشق پس از ناکامی در رسیدن به معشوق خود با آسیب‌های جدی مواجه می‌شود. در کنار این مسئله معمولا این شکست‌ها با درمان همراه نیستند و آثار آن تا آخر عمر با فرد باقی می‌ماند. برای اطلاع بیشتر در زمینه عشق اول زندگی کلیک کنید.

برای آنکه بتوانیم عشق خود را ابراز کنیم آیا بهره بردن از قدرت بیان موثر واقع می‌شود؟

در واقع مجموعه‌ای از عوامل می‌تواند در این امر نقش داشته باشند. شما باید در کنار نحوه صحبت کردن و بیان خود به زبان بدن و ظاهر خود نیز توجه داشته باشید. با خواندن مقاله بهترین شیوه ابراز عشق شما می‌توانید در این امر موفق تر ظاهر شوید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*