ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی اشک چشم | آشنایی با انواع اشک و فواید آن ها

درباره روانشناسی اشک چشم چه می دانید؟ آیا تا به حال با تماشای یک فیلم یا شاهد موفقیت یکی از عزیزان بوده اید که شروع به اشک ریختن کرده باشید؟ در عین‌ حال که اشک فوایدی مانند حفظ آب بدن و محافظت در برابر محرک‌ها را برای چشم به ارمغان می‌آورد به نوعی نشان می‌دهد که حمایت عاطفی و اجتماعی مورد نیاز است. افراد گریه را با پریشانی جسمی و عاطفی مرتبط می‌دانند اما اشک نقش مهمی در نحوه ابراز طیف گسترده‌ای از احساسات دارد. وقتی کلمات کافی نیستند اشک می تواند به انتقال احساسات کمک کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


اشک چیست؟

ابتدا نگاهی عمیق‌تر به این موضوع انداخته می شود که دقیقاً اشک‌ها چیستند. از چه چیزی تشکیل شده‌اند و چرا اشک‌های احساسی متفاوت هستند و روش رهاسازی مفیدی برای ذهن و بدن ایجاد می‌کنند. چشم هر سال به طور متوسط ​​۱۵ تا ۳۰ گالن اشک تولید می کند. با افزایش سن اشک کمتری تولید می شود و فقدان اشک می تواند به چشم ها آسیب برساند. اشک از غده اشکی واقع در بالای چشم سرچشمه می گیرد.برای کسب آگاهی بیشتر درباره گریه کردن کلیک کنید.
پس از تشکیل، اشک در سراسر سطح چشم به سوراخ های کوچک واقع در هر دو پلک بالا و پایین می رود. از آنجا اشک‌ها از طریق کانال‌های کوچک به داخل بینی جریان می یابند. جایی که دوباره جذب یا تبخیر می‌شوند. اشک برای سلامت چشم ضروری است. آن ها به هیدراته ماندن چشم کمک می کنند و از نفوذ باکتری ها، گرد و غبار، کثیفی و سایر عوامل محرک محافظت می کنند. اشک همچنین نشان دهنده نیاز به پیوند اجتماعی و حمایت همه جانبه است.

1-انواع اشک

  • اشک پایه: روان کننده و تغذیه کننده چشم است و به عنوان مانعی برای محافظت از قرنیه عمل می کند.
  • رفلکسی: در پاسخ به محرک‌های مضر ایجاد می‌شود و به شستن هر چیز خارجی که وارد چشم می‌شود کمک می‌کند.
  • اشک عاطفی: در پاسخ به عوامل بیولوژیکی، روانی و جامعه شناختی رخ می دهد. سیستم اشکی و لیمبیک با هم کار می کنند تا اشک های عاطفی ایجاد کنند. سیستم لیمبیک مسئول برانگیختگی عاطفی از طریق مرکز پیام مغز به سیستم اشکی سیگنال می دهد که اشک در لحظه مورد نیاز یک پاسخ ضروری است.
اشک احساسی از نظر شیمیایی با اشک پایه و رفلکس متفاوت است. تمام اشک ها حاوی آنزیم ها، لیپیدها، الکترولیت ها و متابولیت ها هستند. با این حال به نظر می رسد اشک های احساسی حاوی پروتئین ها و هورمون های اضافی نیز باشند. تحقیقات اولیه نشان داده است که اشک های عاطفی باعث افزایش سطح هورمون پرولاکتین، پتاسیم، منگنز، لو-انکفالین و هورمون های آدرنوکورتیکوتروپیک می شوند. ترشح این هورمون ها و عناصر در هنگام گریه احساسی به تنظیم سطح استرس در بدن و بازگرداندن آن به حالت متعادل کمک می کند.

2-فواید اشک ریختن

گریه کردن فواید زیادی دارد. نه تنها سیگنالی برای دریافت کمک هنگام پریشانی جسمی و عاطفی است بلکه گریه می‌تواند به کاهش استرس و کاهش سطح  هورمون کورتیزول در بدن کمک کند. همچنین گریه فرصتی برای رابطه عاطفی، دلبستگی و اصالت صمیمانه فراهم می کند. اشک ریختن می تواند نشانه آسیب پذیری نیز باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که اشک حتی ممکن است موارد پرخاشگری را کاهش دهد و در عین حال اتحاد و همدردی دیگران را فراخوانی کند و در افزایش اعتماد و همدلی بین افراد و بهبود روابط عاطفی موثر واقع شود.  

روان شناسی اشک چشم

چارلز داروین در نظریه تکاملی موجودیت اشک را بی هدف می دانست اما اکنون مشخص شده است که اشک به عنوان یک جنبه ضروری از سلامت جسمی و عاطفی به شمار می رود. از نظر فیزیکی اشک به عنوان سپری برای چشم عمل می کند. از نظر احساسی اما هدف بسیار پیچیده تری را دنبال می کند. محققان بر این باورند که اشک‌های احساسی اساسا بر صداهای های حیوانی بنا شده و سرچشمه می‌گیرد.
غدد اشکی نوزادان در بدو تولد به طور کامل رشد نکرده اند و نمی توانند اشک تولید کنند اما بهر صورت باید بتوانند در مواقعی که در مضیقه هستند یا نیاز به مراقبت دارند سیگنال ارسال کنند بنابراین بدون اینکه اشکی تولید کنند گریه می کنند و با تولید صدا درخواست کمک می کنند. با افزایش سن نوزادان تولید اشک افزایش می یابد در حالی که نیاز به تولید صداگذاری کاهش می یابد. در این رابطه مطالعه مقاله نحوه برخورد با گریه کودک پیشنهاد می شود.
روانشناسی اشک چشم

افزایش اشک های عاطفی با افزایش سن

روانشناسی اشک چشم معتقد است فرد در بزرگسالی شاهد افزایش اشک های عاطفی است و به حق متناسب با مسئولیت‌های فردی که به طور فزاینده‌ای بزرگ ‌تر می‌شوند فشار برای انجام کار مانند ابری بالای سر انسان آویزان می‌شود و تعجبی ندارد برای تسلی و تسکین به این حجم از اشک نیاز پیدا کند. اگرچه انسان تمایل دارد اشک را با درد مرتبط کند اما می ‌تواند در پاسخ به ترشح هورمون های شادی آور  احساس شادی و شعف نیز اشک بریزد.
بدن نمی تواند بین احساسات شدید ترس و غم یا احساسات شدید هیجان و لذت تمایز قائل شود. فقط می داند که این احساسات تشدید شده نیاز به پاسخ و رهایی دارد. راه چاره اشک ریختن است. محرک ها می توانند شامل انواع مختلفی از عوامل مرتبط با درد باشند مانند: آسیب جسمی، احساسات تاکیدی و عوامل استرس زای اجتماعی و مشکلات در رابطه.  

چند دلیل برای اشک ریختن

همانطور که شرح داده شد اشک پایه به محافظت از چشم ها و روان نگه داشتن آن ها و اشک های رفلکس برای شستن گرد و غبار و هر چیز دیگری که ممکن است چشمان شما را تحریک کند خارج می شوند. اشک های عاطفی وجود دارد که معمولاً توسط خشم، شادی یا احساس غم ایجاد می شود.
بسیاری از مردم از این اشک‌ها می‌ترسند و آرزو می‌کنند که می‌توانستند به طور کامل از آن ها دوری کنند. برخی حتی در تولید اشک مشکل دارند حتی زمانی که احساس می کنند به یک هق هق عمیق نیاز دارند. بهر روی مهم نیست که چه احساسی نسبت به گریه دارید زیرا واقعیت به قوت خود باقی می ماند: این که اشک ریختن کاملا طبیعی است و باور کنید یا نه هدفی فراتر از کیپ کردن بینی و شرمساری شما در جمع بر عهده دارد.

1-روانشناسی اشک چشم | برای کمک گرفتن

به نظر می رسد فریاد برای کمک خواستن چیزی بیش از ضرب المثل های فرهنگی باشد. خواه اشک شما از احساس خشم باشد یا غم به دیگران اجازه می دهد در جریان روزهای سختی که سپری می می کنید قرار بگیرند. اگر نتوانید مستقیماً کمک بخواهید اشک های شما می توانند این درخواست را بدون کلام بیان کنند.
به خاطر داشته باشید که این به این معنی نیست که شما عمداً گریه می کنید یا تظاهر به اشک ریختن می کنید. آن ها یک واکنش بدنی هستند که اکثر مردم به راحتی نمی توانند آن را کنترل کنند. این ایده توسط یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۳ پشتیبانی می شود. شرکت کنندگان به تصاویر چهره های غمگین و خنثی با و بدون اشک نگاه کردند. در هر دو دسته آن ها نشان دادند افرادی که صورت اشک آلود دارند نسبت به افراد بدون اشک نیاز بیشتری به حمایت دارند.
به طور معمول اگر کسی را در حال گریه کردن ببینید از خود می پرسید آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم؟ تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد مردم اغلب هنگام گریه کردن بیشتر موافق و آرام به نظر می رسند تا تهاجمی. این می تواند توضیحی باشد مبنی بر اینکه تمایل شما برای حمایت از کسی در حالی که اشک می ریزد برانگیخته می شود حتی اگر بیان اصلی او لزوماً نشان دهنده غم و اندوه نباشد. در این رابطه مطالعه مقاله تاثیر آهنگ های غمگین پیشنهاد می شود.

2-روانشناسی اشک چشم | برای تسکین درد

اگر به درب کابینت باز برخورد کنید یا انگشت پای خود را ناخواسته روی شی تیزی قرار دهید شوک ناگهانی درد شدید چند قطره اشک به چشمان شما می آورد. زمانی هم که درد قابل توجهی را برای مدت طولانی تجربه کنید به احتمال زیاد واقعا گریه می کنید‌ به خصوص اگر نتوانید کار زیادی برای تسکین انجام دهید. این نوع درد طولانی مدت ممکن است ناشی از موارد زیر باشد: میگرن، سنگ کلیه، استخوان های شکسته.
یک دندان آبسه کرده و شرایط درد مزمن اندومتریوز و زایمان که درد به اندازه ای شدید است که شما را به گریه می اندازد و یک فایده دارد. منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهند وقتی گریه می کنید بدن شما اندورفین و هورمون اکسی توسین ترشح می کند. این پیام رسان های شیمیایی طبیعی به تسکین پریشانی عاطفی همراه با درد فیزیکی کمک می کنند. به عبارت دیگر گریه کردن یک رفتار خودآرامبخش است.

3-برای ایجاد و تقویت پیوندهای اجتماعی

گریه شما را در موقعیتی آسیب پذیر قرار می دهد. احساساتی که تجربه می کنید حواس شما را پرت می کنند اما چشمان شما نیز با اشک تار می شود و دیدن محیط را سخت می کند. از منظر تکاملی این وضعیت شما را در موقعیت جنگ یا گریز در موقعیت قرار می‌دهد. اگر مثل بسیاری از مردم اشک را نشانه ضعف ببینید ممکن است تمایلی به گریه کردن نشان ندهید زیرا می خواهید از ایجاد احساس ناتوانی جلوگیری کنید. اما همه نقاط آسیب پذیر دارند و هیچ اشکالی ندارد که اجازه دهید هر از گاهی این موارد نشان داده شوند.
در واقع بیان نقاط ضعف می تواند باعث جلب همدردی دیگران شده و پیوند اجتماعی را تقویت کند. اکثر مردم حداقل به حمایت و همراهی دیگران نزدیک نیاز دارند و این پیوندها در مواقع آسیب ‌پذیری اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. وقتی به دیگران اجازه می‌دهید ضعف‌های شما را ببینند با مهربانی، شفقت و انواع دیگر حمایت‌های عاطفی که به یک ارتباط انسانی معنادار کمک می‌کند پاسخ می دهند. در این رابطه مطالعه مقاله دلداری دادن به داغدیده پیشنهاد می شود.

4-برای پردازش احساسات

وقتی احساسات آنقدر شدید می‌شوند که نمی‌دانید چگونه آن ها را مدیریت کنید یا با آن ها کنار بیایید گریه کردن می ‌تواند یکی از راه‌های ابراز آن‌ها و تسکین باشد. بر کسی پوشیده نیست که درد عاطفی می تواند باعث ناراحتی عمیق شود. بنابراین احساس غمگینی، احساس گناه یا نگرانی قطعاً اشک ریختن را بر می انگیزد. از طرفی هر احساسی که کنترل آن طاقت فرسا است یا به سختی قابل کنترل باشد نیز می تواند باعث اشک ریختن شود.
حتی اگر احساس درد خاصی نداشته باشد. اگر تا به حال به گریه افتاده باشید می دانید که حتی احساساتی که معمولاً مثبت تلقی می شوند مانند عشق، شادی، اشتیاق عاشقانه و قدردانی می توانند شما را به گریه بیاندازند. کارشناسان معتقدند این اشک های شاد به شما در پردازش و کنترل احساسات شدید کمک می کند. برای آشنایی با مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

5-روانشناسی اشک چشم | ابراز همدردی

همانطور که اشک های شما باعث نگرانی و حمایت دیگران می شود شما خود نیز با دیدن اشک یا ناراحتی عاطفی شخص دیگری احساس همدردی خواهید کرد. مشاهده درد آن ها می تواند شما را نیز به گریه بیاندازد. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶ که به بررسی گریه های همدردی در پاسخ به فیلم های احساسی پرداخته بود نشان داد که مهم نیست آن شخص واقعی باشد یا خیالی، به هر حال مردم برای ابراز همدری با دیگران اشک خواهند ریخت.
گریه کردن در پاسخ به درد دیگران چیز بدی نیست. در واقع به شما فرصتی می‌دهد که بتوانید دیدگاه‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید و موقعیتی را از دیدگاه شخص دیگری تصور کنید و به درک درستی از حال او دست پیدا کنید. اشک ریختن همدلانه به طور خلاصه به این معنی است که شما فردی همدل هستید.
روانشناسی اشک چشم

6-برآورده کردن نیازها

برخی از افراد عمدا گریه می کنند تا عواطف دیگران را دستکاری کنند. هرچند این رفتار همیشه مقاصد بدی پشت خود حمل نمی کند. چرا که مردم وقتی راه بهتری برای برآورده کردن نیازهای خود نمی‌دانند به اصطلاح "اشکشان دم مشکشان خواهد بود". حمایت عاطفی یک نیاز کلیدی انسانی است اما برآورده کردن آن همیشه آسان نخواهد بود.
افرادی که سوء استفاده، غفلت یا آسیب های دیگر را تجربه می کنند ممکن است برای درک آنچه اتفاق افتاده و کنار آمدن با درد و آشفتگی عاطفی ناشی از آن تلاش کنند اما اگر ندانند چگونه این احساسات ناخواسته را بیان کنند یا درخواست کمک کنند از اشک برای ابراز نیاز خود به همدردی و حمایت استفاده می کنند.

7-روانشناسی اشک چشم | درماندگی آموخته شده

این باور که نمی توانید کاری برای بهبود وضعیت خود انجام دهید باعث می شود از اشک به عنوان ابزار استفاده کنید. اگر احساس می کنید که نمی توانید به تنهایی تغییر در شرایط ایجاد کنید سعی می کنید از دیگرانی که می توانند کمک کنند درخواست همدردی کنید.
این اشک‌ها ممکن است لزوماً اجباری نباشند زیرا احساس ناامیدی و احساس درماندگی به طور معمول باعث گریه بیشتر افراد می شود. اگر متوجه شدید که به‌جای رویکردهای سازنده ‌تر برای ارتباط و حل تعارض مرتب از اشک ریختن استفاده می‌کنید یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل بالقوه پشت این رفتار را کشف کنید و راه‌های سالم ‌تری برای بیان نیازها و احساسات خود بیابید. برای آشنایی با راه های رهایی از درماندگی آموخته شده کلیک کنید.

8-عوامل موثر دیگر

مهم است که مفاهیم موثر بزرگ ‌تری مانند ویژگی‌های شخصیتی، پس‌زمینه‌های فرهنگی و زیست‌شناسی را در مورد روانشناسی اشک چشم و اینکه چرا انسان‌ها گریه می‌کنند در نظر بگیرید. برای مثال به نظر می رسد برخی از ویژگی های شخصیتی با گریه ارتباط بیشتری دارند. ممکن است بیشتر گریه کنید اگر:
  • همدلی زیادی داشته باشید.
  • سبک دلبستگی شما مضطر یا ایمن باشد که اگر نادیده گرفته شود احتمالا کمتر گریه خواهید کرد.
  • در پنج معیار بزرگ روان رنجوری امتیاز بالایی کسب می کنید.
  • در تنظیم احساسات خود مشکل دارید.
  • پیشینه فرهنگی یک فرد نیز می تواند نقش مهمی در زمینه گریه داشته باشد. جای تعجب ندارد که افرادی که در جوامعی زندگی می کنند که گریه در آن ها پذیرفته شده است بیشتر گریه می کنند.
  • مردان معمولا کمتر از زنان گریه می کنند. تا حدی به این دلیل که بسیاری از فرهنگ ها گریه را نشانه ضعف می دانند و اغلب پسرها را از گریه کردن منصرف می کنند. یک مؤلفه بیولوژیکی نیز وجود دارد که زنان معمولاً هورمونی به نام پرولاکتین بیشتری دارند که تصور می شود گریه را تقویت می کند. از سوی دیگر مردان دارای سطوح بالاتری از تستوسترون هستند. هورمونی که می‌تواند گریه کردن را دشوارتر کند.
 

روانشناسی اشک چشم | سخن آخر

گریه یک پاسخ معمولی به دردهای جسمی و روحی است. با این حال‌اگر احساس می‌کنید بیشتر از حد معمول گریه می‌کنید یا نسبت به موقعیت‌های استرس ‌زا حساس ‌تر از دیگران واکنش نشان داده و با هجوم اشک ریختن مواجه می شوید زمان آن فرا رسیده است که به دنبال کمک باشید. گریه مکرر و بیش از حد می تواند نشانه ای از افسردگی، اضطراب یا عاطفه شبه بولبار (پی بی ای) باشد. یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا سلامت روان می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا گریه شما نشانه چیز دیگری است یا خیر. در صورت نیاز به مشاوره حضوری یا دریافت راهنمایی های بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*