ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بلوغ جنسی دختران | بلوغ جنسی در دختران چگونه است؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بلوغ جنسی دختران پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

با شروع دوره بلوغ، تغییرات جسمانی و روانی دوران نوجوانی آغاز می‌شود. بلوغ جنسی دختران تغییراتی را در اندام‌های جنسی ایجاد می‌کند. دختران پس از بلوغ جنسی توانایی تولید مثل پیدا خواهند کرد. با ترشح هورمون‌های جنسی اندام‌های جنسی شروع به رشد کرده و صفات ثانویه جنسی ظاهر می‌شوند. این تغییرات ظاهری و درونی چالش‌هایی را برای دختران به همراه دارد. در این سنین دختران تمایل به ارتباط با جنس مخالف و وابستگی احساسی به دوستان دختر و پسر زیاد می‌شود. با توجه به نقش فرهنگ، بلوغ جنسی و تمایلات همراه با آن، نگرانی‌ها در نوجوان و والدین افزایش می‌یابد. آگاهی از این تغییرات به خانواده‌ها کمک می‌کند تا در این دوران حساس همراه نوجوان بوده و در این راه او را یاری دهند. در این مقاله به بررسی بلوغ جنسی دختران می‌پردازیم. پیش از آن توصیه می‌کنیم مقاله چالش های دوره نوجوانی بخوانید.

تماس با مشاور

 

دوران بلوغ

شروع بلوغ، زمانی از زندگی فرد است که از نظر جنسی بالغ می شود. معمولا بین سنین 8 تا 13 سالگی برای دختران و سنین 9 تا 14 سالگی برای پسران اتفاق می افتد. بلوغ زودرس بلوغی است که به طور غیر طبیعی زودتر از سن معمول شروع می شود و بلوغ دیررس بلوغی است که به طور غیر طبیعی دیرتر از سن مورد انتظار به تعویق می افتد. بلوغ جنسی دختران، مرحله‌ای از رشد است که با انتقال فرد از کودکی به بزرگسالی همراه می شود. فرد در این دوره از بلوغ، توانایی تولید مثل پیدا می‌کند و تمام صفات جنسی ثانویه به مرحله رشد کردن خود می‌رسند.

درک اینکه چه اتفاقی برای بدن دختر می افتد می تواند تبدیل شرایط او از یک دختر کودک سال به یک زن بالغ را مثبت و راحت تر کند. برنامه درسی مدرسه، تأثیرات رسانه‌ها و صحبت با دوستان همگی بر نحوه درک دختران از بدن و تغییر احساسات دختران به این بخش تأثیر می‌گذارند.

محققان دانشگاه نیوکاسل در بریتانیا دریافتند که دختران زودتر از پسرها به بلوغ می‌رسند زیرا مغز آن ها می‌تواند اتصالات مغزی را سریع‌تر از پسرها شکل داده و تشخیص بدهد. این یکی از دلایلی است که دختران زودتر از پسرها به بلوغ می رسند.

بلوغ جنسی دختران

گفته شد بلوغ، دوره یا سنی است که در آن فرد برای اولین بار قادر به تولید مثل جنسی می شود. برای دختران نیز شروع همین دوره تغییرات است. در دختران بعد از بالغ شدن غده هیپوفیز توسط هورمون‌های ترشح شده دستور تولید هورمون‌های زنانه (استروژن و پروژسترون) را به تخمدان‌ها می‌دهد. این هورمون‌ها باعث ایجاد تغییرات فیزیکی از جمله رشد سینه‌ها، باسن و رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل می‌گردند و به دنبال آن، تخمک گذاری و  قاعدگی را تحریک می‌کنند. این تغییرات جنسی با گروهی از تغییرات روانی همراه هستند و ویژگی‌های جدیدی را در نوجوان پدید می‌آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر از ویژگی های نوجوان کلیک کنید.

در واقع در بلوغ جنسی تغییرات به غدد و اندام‌های جنسی مرتبط می‌باشد و به همین دلیل بلوغ جنسی دختران، باعث ایجاد آمادگی و توانایی رابطه جنسی، میل جنسی و تولید مثل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل جنسی کلیک کنید.

 

صفات ثانویه جنسی در دختران

صفات اولیه جنسی همان ویژگی‌هایی جسمانی است که از همان ابتدای تولد کودک دختر را از پسر متمایز می‌کند. صفات ثانویه جنسی در دختران ویژگی‌های زنانه ای است که انتظار می‌رود بعد از بلوغ، زنان واجد آن ها باشند. بدن دقیقا چگونه تغییر خواهد کرد؟ با گذراندن دوران بلوغ، می تواند انتظار تغییرات مشهودی را داشت.

رشد فیزیکی

  • یکی از اولین تغییراتی که ممکن است در دوران بلوغ متوجه شوید این است که قد دختران بلندتر می شود.
  • در طول یک جهش رشدی تغییرات فیزیکی دیگری نیز مشاهده می شود که شامل بزرگ تر شدن باسن، افزایش چربی و حجم در اطراف ران ها،
  • حس دست و پا چلفتی کردن تا زمانی که به شکل و اندازه جدید بدن عادت کنند
  • رشد سینه ها که در دوران بلوغ شروع به رشد می کند. طبیعی است که سینه های دختران با سرعت های مختلف رشد کنند. همچنین طبیعی است که یک سینه بزرگ تر از دیگری باشد. عدم تقارن عادی است. نوک سینه ها نیز در دوران بلوغ تغییر می کند. آن ها ممکن است صورتی یا قهوه ای شود. گاه به گاه موهایی روی آن ها رشد کند.
  • با رشد سینه ها، ممکن است کمی ناراحتی یا احساس در داشته باشد. اگر نگران تغییراتی در سینه های خود باشند می تواند به پزشک خود مراجعه کرده و درباره مواردی چون دردهای روی سینه، وجود توده های احتمالی و ترشحات نوک سینه مشورت کند.
  • رشد موهای اندام تناسلی آغاز می شود.
  • افزایش توزیع چربی در کل بدن مشاهده می شود. (پیشنهاد می‌کنیم مقاله سن بلوغ نوجوان را نیز بخوانید.)

 

تغییرات جسمانی ناشی از بلوغ جنسی دختران

نوجوانان تغییرات عمده‌ای را از لحاظ جسمی، جنسی، عاطفی، روانی و شناختی تجربه می‌کنند. مقاله نوجوان در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اخیتارتان قرار می‌دهد. از جمله تغییرات جسمانی ناشی از بلوغ جنسی در دختران می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1.شروع قاعدگی

قاعدگی از دیگر نشانه‌های بلوغ در دختران است. حدود دو سال بعد از آغاز بلوغ، دختران معمولا اولین دوره قاعدگی را تجربه کرده و قدرت باروری پیدا می‌کنند. خونریزی ماهانه معمولا در سنین 9 تا 16 سالگی اتفاق می‌افتد. دختران در این زمان علاوه بر رعایت بهداشت فردی باید تغذیه مناسبی هم داشته باشند. به طور کلی توانایی تولید مثل تا چند سال بعد از اولین قاعدگی ایجاد نمی‌شود و تخمک گذاری منظم حدودا دو سال بعد اتفاق می‌افتد. برخلاف پسرها، دختران قبل از این که به باروری برسند از لحاظ جسمانی به نظر بالغ می‌رسند. برای کسب اطلاعات بیشتر از قاعدگی کلیک کنید.

2.ترشحات واژن

در طی دوران بلوغ، ترشحاتی به رنگ زرد یا سفید از واژن دیده می‌شود. این ترشحات طبیعی در واقع مهبل را تمیز و مرطوب نگه می‌دارد و در پیشگیری از عفونت واژن مؤثر است. رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می‌کند. هر چند این موضوع کاملا طبیعی است برای برخی از دختران می‌تواند آزاردهنده و منزجر کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از عفونت واژن کلیک کنید.

3.بلوغ غده آدرنال

غده آدرنال مسئول تولید هورمون‌ها جنسی (استروژن و پروژسترون) می‌باشد.در طی بلوغ غده هیپوفیز با تاثیر بر غده آدرنال و تیروئید هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که منجر به تغییرات گوناگونی در بدن به هنگام بلوغ می‌گردند. تمایل جنسی اولیه نسبت به دیگران ممکن است به واسطه غده آدرنال ایجاد گردد. با ترشح هورمون‌های جنسی رشد موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی در دختران شروع می‌شود.

توجه: اگر ترشح آندروژن‌های قشر آدرنال در دختران بیشتر از حد طبیعی باشد صفات ثانویه جنسی مانند پرمویی، کاهش رشد سینه‌ها و بزرگ شدن کلیتوریس دیده می‌شود که به این اختلال سندروم آدرنوژنیتال می‌گویند.

4.رشد اندام‌های جنسی در نتیجه بلوغ جنسی دختران

به طور کلی اولین مرحله بلوغ جنسی در دختران رشد سینه‌ها است. در برخی از دختران رشد مو در ناحیه تناسلی زودتر از رشد سینه‌ها اتفاق می‌افتد. رشد سینه‌ها در چند مرحله انجام می‌شود. در مرحله جوانه زدن، حلقه دور نوک سینه‌ها بزرگ تر می‌شود و سپس سینه‌ها و نوک آن‌ها به صورت یک برآمدگی بالا می‌آید و این حلقه و نوک سینه‌ها بالاتر از سطح سینه‌ها قرار می‌گیرند. در مراحل نهایی حلقه دور نوک سینه‌ها همسطح با آن می‌شود و فقط نوک سینه‌ها بالا می‌آید.

بلوغ تغییرات داخلی مهمی در دختران ایجاد می‌کند تا قابلیت تولید مثل در آن‌ها ایجاد شود. این تغییرات شامل رشد رحم، مهبل و دیگر قسمت‌های مربوط به تولید مثل است. معمولا مرحله رشد سریع در طول مراحل اولیه و میانی رشد سینه‌ها و موی ناحیه تناسلی اتفاق می‌افتد و این مرحله نشان دهنده اوج یک سری تغییرات هورمونی طولانی است.

 

برخورد مناسب والدین با بلوغ جنسی دختران

دختران در دوران بلوغ بسیار حساس می‌شوند و تغییرات جسمانی و جنسی در روان آن‌ها تأثیرات و تغییرات عمده‌ای ایجاد می‌کند. بنابراین نحوه برخورد والدین و آموزش‌های آنان اهمیت بسیاری دارد. لازم است والدین به این دوران با دیدی مثبت نگاه کنند. می‌توانند با خریدن کادویی به مناسبت بلوغ و بالغ شدن فرزند دختر خود به او حس ارزشمندی دهند. بهتر است در این دوران برای حل تعارضات میان خود و فرزندتان از مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی نوجوان بهره‌مند شوید.

در این دوران تعارضات زیادی بین والدین و فرزند دختر ایجاد می‌شود. این تعارضات می‌تواند ناشی از تغییرات و آشفتگی‌های بلوغ و عدم درک والدین از فرزندان باشد. در صورتی که تعارضات حل نشوند ممکن است به بحران تبدیل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر از بحران نوجوانی کلیک کنید.

مهم است که بتوانید واقعیت را از افسانه ها و باورهای غیرموثق جدا کنید. قبل از اینکه دختران به شروع دوران بلوغ برسند بهتر است با آن ها در مورد تغییراتی که قرار است در بدن خود تجربه کند صحبت صادقانه ای داشته باشید. اگر با مراجعه به متخصص راحت‌تر هستید و فرزند تازه بالغ شده از گفتگو با یک فرد سوم غریبه احساس امنیت و راحتی بیشتری دارد، قرار ملاقاتی برای هر دو نفر بگذارید. فرصت دهید با پزشک خانواده‌ صحبت کند و درباره تغییراتی که در طی چندین سال رخ می‌دهد، بحث کنند.

آموزش والدین به فرزندان

تمام افراد در دوران نوجوانی کنجکاوی‌هایی در مورد مسائل جنسی دارند، که البته قسمتی از رشد طبیعی آن‌ها محسوب می‌شود. از آن جایی که این کنجکاوی‌ها اغلب به صورت پنهانی و به دور از چشم پدر مادر صورت می‌گیرد، بهتر است مادران با انعطاف پذیری و به کار بردن ظرافت‌های خاص در مورد مسائل جنسی و تغییراتی که برای دختر در این دوران رخ می‌دهد با او صحبت کنند و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهند. لازمه‌ی تأثیرگذاری آموزش‌های مادران، ارتباط صمیمانه‌ای است که با فرزند خود برقرار می‌کنند. پیش از آن که با نوجوان خود صحبت کنید در مورد میزان اطلاعاتی که از مسائل جنسی دارد آگاه شوید.

می‌توانید با آگاهی بخشی به نوجوان دختر خود، از او در برابر روابط جنسی پرخطر محافظت کنید. برای مثال توضیحاتی در خصوص بیماری‌های مقاربتی و تبعات روابط جنسی آزاد بدهید. توجه داشته‌باشید که میزان آگاهی بخشی و نحوه‌ی بیان چنین موضوعاتی باید متناسب با سن فرزند باشد. هیچ گاه در مورد گفتن مسائل جنسی زیاده روی نکنید و از طرفی تعصب بیش از حد به خرج ندهید. در این زمینه بر هر والدینی واجب است تا در دوره‌های تربیت جنسی کودکان و نوجوانان شرکت کند.

سخن آخر

عدم وجود آموزش کافی در زمینه مسائل جنسی با افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی و انحرافات اخلاقی همراه است. آموزش مسائل مربوط به بلوغ و مسائل جنسی از موضوعاتی است که والدین همیشه نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کنند. در این میان مادران نقش اصلی در تربیت جنسی دختران خود دارند. برای کسب اطلاعات در زمینه تربیت جنسی کلیک کنید.

آموزش این مسائل به نوجوانان باعث می‌شود که آن‌ها بتوانند میل جنسی و غریزه خود را به درستی هدایت کنند. آموزش باید در زمان مناسب انجام شود و بهتر است  قبل از بلوغ ارائه شود تا نوجوان فرصت کافی برای آشنایی با علائم بلوغ داشته باشند و بتوانند با آرامش بیشتری این مرحله را سپری کند. رفتار صحیح والدین در سن بلوغ اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از رفتار صحیح والدین در سن بلوغ کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*