ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش سخنرانی در جمع | تکنیک هایی برای سخنرانی های تاثیر گذار

بسیاری از افراد نمی توانند در حضور دیگران به خوبی صحبت کنند، آنها ترس از صحبت در جمع داشته و راه های آموزش سخنرانی در جمع را نیاموخته اند. در حقیقت این افراد به دلایل مختلفی نمی توانند در حضور جمع، به خصوص افراد غریبه، یک سخنرانی داشته باشند. این دغدغه بسیاری است که بتوانند به خوبی در یک کلاس، همایش، جلسه و...، سخنرانی کنند. حتی گاهی در این راه تلاش هایی می کنند ولی وقتی می خواهند در جمع سخنرانی خود را انجام دهند، نمی توانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترس از صحبت در جمع کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ارتباط چیست؟

ارتباط مجموعه فرایند هایی است که به وسیله آن ها می توان احساسات و نظرات را در چهارچوب پیام های کلامی و غیر کلامی، بیان کرد و یا ادراک کرد. ارتباطات به سه شکل درون فردی، میان فردی و گروهی برقرار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.  

اینفوگرافیک آموزش سخنرانی در جمع

اینفوگرافیک آموزش سخنرانی در جمع

انواع ارتباطات انسانی

انسان موجودی اجتماعی است. حتی اگر تیپ شخصیتی یک انسان به انزوا گرایش داشته باشد، باز هم او خواهان ارتباط با افرادی خاص است. به بیان دیگر انسان نیاز به ارتباط با محیط و دیگران دارد. ارتباطات انسانی به دو نوع کلی زیر تقسیم می شوند:
مهارت کلامی میان فردی: مجموعه ای از روابطی که از طریق گفتگو برقرار می شوند را ارتباط كلامی یا مهارت کلامی میان فردی می نامند. برای موفقیت در موقعیت های گوناگون باید از  این نوع ارتباطات با دقت استفاده كرد . هر كلمه ای واکنش و عملکردی خاص و متفاوت را در افراد بر می انگیزد . در حقیقت اگر كلمات در جا و مكان مناسب مورد استفاده قرار گیرند، به سرعت و به خوبی در وجود افراد نفوذ می کنند. ارتباط کلامی شامل چهار مهارت اصلی است. استفاده و تقویت آن ها می تواند منجر به قوی شدن ارتباطات کلامی شود. این مهارت ها عبارتند از:
  • گفتن
  • شنیدن
  • خواندن
  • نوشتن
 

ارتباطات غیر کلامی

انسان با ارتباط زنده است. اگر انسان قادر به برقراری ارتباط کلامی نباشد، می تواند از ارتباطات غیر کلامی استفاده کند. ارتباطات غیر کلامی فرایند انتقال رسانی معنا را در قالب پیام هایی بدون کلمه و از راه های زبان بدن، زبان اشاره، تماس های چشمی و...، انجام می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت و کاربرد ارتباطات غیرکلامی کلیک کنید.  

ارتباطات کلامی در انسان

ارتباطات کلامی انسان ها به پنج دسته تقسیم می شوند. این دسته ها عبارتند از:
  • مناظره: به بحث با یکدیگر در چیستی چیزی مشخص، مناظره می گویند. مناظره شامل روش های منطقی و عقلی استدلال است. به طور اساسی اغلب مناظره بین دو نفر اصلی و یا دو جریان فکری، احساسی، رفتاری و...، مقابل اصلی است. به طور مثال گفتگو های نامزد های انتخابی یک رای گیری، از نوع مناظره است.
  • مباحثه: در فرایند مباحثه افراد به شکلی گروهی به تعامل می پردازند و به گفتگو حول محور موضوعی مشخص می پردازند. در مباحثه تعداد افراد به طور معمول کمتر از 5 نفر است و همه اعضا با یکدیگر پرسش و پاسخ دارند. این روش در درس هایی که ماهیت فلسفی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال بحث های درسی بین دانشجویان از نوع مباحثه است.
  • مذاکره: نوعی از ارتباط کلامی است که بین افرادی برای رسیدن به اهدافی مشترک است. در این نوع از ارتباط هر کدام از طرفین رابطه به دنبال سود خود هستند. به طور مثال مجموعه جلسات برجام نوعی از مذاکره است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های مذاکره کلیک کنید.
  • گفتگو: گفت ‌وگو نوعی تعامل بین فردی و ارتباطی لحظه ای بین تعدادی از مردم است. این نوع از ارتباطات اغلب دوام چندانی ندارند. به طور مثال صحبت های بین مسافرین و راننده یک تاکسی، نوعی گفتگو است.
  • سخنرانی: صحبت کردن یک فرد برای مخاطبین به صورت گروهی و با هدفی خاص سخنرانی نام دارد. در سخنرانی تنها یک فرد صحبت می کند و بقیه جزو مخاطبین قرار می گیرند. صحبت های رئیس جمهوران در جمع مردم نمونه ای از سخنرانی است.
 آموزش-سخنرانی-در-جمع

مهارت فن بیان برای آموزش سخنرانی در جمع

یکی از مهارت هایی که برای همه انسان ها، به خصوص در عصر کنونی، لازم است مهارت برقراری ارتباط موثر و موفق است. فن بیان خود یکی از چندین مهارت ارتباط کلامی است. مهارت هایی نظیر انتخاب محتوا و سازماندهی آن، جمله سازی، انتخاب کلمه و...، همگی مهارت هایی جدا هستند.
چگونگی ادای کلمات، اصطلاحات و جملات را می توان فن بیان دانست. در حقیقت فن بیان کمک می کند که انسان آنچه را که می خواهد بیان کند، در موثرترین و بهترین حالت ممکن به مخاطب منتقل کند. این مهارت تا حد زیادی در جنبه های شغلی، اجتماعی، تحصیلی و... زندگی افراد تاثیر گذار است.
انسان ها برای به اشتراک گذاشتن احساسات و افکار خود با دیگران از انواع راه های برقراری ارتباط استفاده می کند. حال اگر انسان ها در روش ابراز احساسات و بیان افکارشان به درستی عمل نکنند، نمی توانند خواسته ها و نظرات خودشان را به درستی به دیگران منتقل کنند. در نتیجه نیاز ها و اهدافشان بدون پاسخی درست و مناسب باقی می ماند. در اکثر مواقع افراد در درک پیام یکدیگر دچار اشتباه می شوند. یکی از دلایل این امر می تواند عدم داشتن مهارت فن بیان باشد که در نتیجه آن، متکلم به خوبی نمی تواند منظور خود را به شنونده منتقل کند. وقتی بتوان منظور و پیام را، همان طور که در ذهن است به مخاطب منتقل کرد و مخاطب نیز به درستی متوجه پیام شود، گام بلندی در جهت ارتباط موثر برداشته می شود.  

مهارت انتخاب کلمه

مهارت انتخاب کلمه یکی از کلیدی ترین مهارت های ارتباط کلامی است. در حقیقت این مهارت یکی از مهم ترین مهارت های ذهنی افراد نیز است. طی فرایند ذهنی انتخاب کلمه، فرد تلاش می کند که بهترین کلماتی را که معادل پیام های مورد نظر ارسالی است را پیدا کند. اصلی ترین وسیله برای ارتباط، کلمه است. تسلط بر کلمات و انتخاب به موقع آن ها، کار سختی است. همچنین این مهارت نیاز به زمان و تمرین دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که داشتن تحصیلات و سواد، به افراد در تقویت این مهارت کمک عمده ای می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مذاکره حرفه ای کلیک کنید. روش انتخاب افراد در میان کلمه ها، بر دیگران تاثیر دارد و این تاثیر به موقعیت مشخصی، وابستگی ندارد. در میان عوامل گوناگون و موثری که می‌توانند در موفقیت های یک مذاکره گر کمک کنند، به طور قطع مهارت تسلط بر کلمات، جایگاه ویژه خود را ‌دارد. مذاکره ‌کنندگانی که تسلط کلامی کافی ندارند، در تله های مختلف طرف مقابل گیر می کنند. همچنین سخنرانانی که از این مهارت به خوبی برخوردار نباشند، در اثرگذاری که انتظار دارند بر شنونده ها داشته باشند، شکست می خورند. افزایش مطالعه، یکی از بهترین روش ها برای تقویت و بهتر شدن مهارت انتخاب کلمه است.  

مهارت جمله سازی برای آموزش سخنرانی در جمع

جمله سازی مهارتی است که هم در نوشتار و هم در گفتار، از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید به همین دلیل است که این مهارت نیز مثل مهارت انتخاب کلمه، در سال های اولیه دروه تحصیلی ابتدایی تدریس می شود.
در تعریف جمله می توان گفت: جمله یک یا چند فراکرد در ارتباط با هم را شامل می شود که پیام کاملی را از فرستنده به گیرنده منتقل کند. در طی فرایند جمله سازی انسان کلمه هایی که را انتخاب کرده است، با دستور زبان مناسب مخاطبین تطابق داده و آن را در قالب جملات به آن ها منتقل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*