ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

گشاد شدن مردمک چشم نشانه مصرف کدام ماده مخدر است؟

گشاد شدن مردمک چشم معتاد به چه علتی است؟ مواد مخدر به انحای مختلف بر مغز و اندام های بدن تاثیر می گذارد و عوارض آن با توجه به نوع مواد مصرفی و میزان استفاده از آن در بازه زمانی کوتاه یا درازمدت متفاوت است. تاثیر ابتدایی مواد مخدر حالت نشئگی و مصرف مداوم آن باعث اعتیاد فرد مصرف کننده می شود. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر که به آن اختلال مصرف نیز گفته می شود وابستگی به دارو و مواد مجاز یا غیرمجاز است و هرچیزی که در کشور مجاز باشد باعث نمی شود که به عنوان مواد در نظر گرفته نشود. فردی که معتاد می شود قادر به کنترل مواد مصرفی نخواهد بود و علی رغم آگاهی نسبت به آسیب های آن به استعمال خود ادامه می دهد. اعتیاد می تواند منجر به میل شدید به دارو یا مواد شود و سلامت جسم و روح فرد را به خطر می اندازد. فرد معتاد به راحتی نمی تواند مصرف مواد را ترک کند و به تنهایی از عهده آن بر نخواهد آمد. معمولا ترک اعتیاد همراه با علائم ترک خواهد بود.

اگر یکی از اطرافیان شما که از مواد مخدر یا الکل سوء استفاده می کند دیده باشید، احتمالاً علائم متعددی از مصرف مواد را در آن ها مشاهده کرده اید که می تواند نگران کننده باشد. این نشانه ها فیزیکی، رفتاری یا احساسی هستند. یکی از نشانه‌هایی که اعلام می کند فردی در حال مصرف داروهای خاص مخدر است، گشاد شدن مردمک چشم است.

تاثیر اعتیاد بر مغز

در نگاه اول به نظر می رسد که اعتیاد به صورت جسمی رخ می دهد. اما واقعیت این است که استفاده مداوم از مواد مخدر باعث تغییر مسیر احساس لذت مغز می شود و اعتیاد به مواد باعث تغییرات فیزیکی زیادی از جمله تاثیر بر سیستم های عصبی مغز می شود و کارکرد آن ها را تغییر می دهد و این تغییرات مدت طولانی باقی می ماند. با تغییر مسیر لذت در مغز فرد به لحاظ روانی نیز به مواد مخدر مصرفی وابسته شده و اعتیاد پیدا می کند.

تشخیص اعتیاد

اغلب اعتیاد به مواد مخدر با مصرف کم و آزمایشی مواد در موقعیت های اجتماعی و محفل های دوستانه شروع می شود و برخی افراد بعد از اولین مصرف به دنبال دریافت نتایجی مانند لذت و سرخوشی به مصرف آن ادامه می دهند. اعتیاد به مواد و سرعت وابستگی به آن به نوع ماده مخدر بستگی دارد. به طور کلی اعتیاد به مواد مخدر به وسیله رفتارهای زیر قابل تشخیص است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تشخیص اعتیاد به روش خانگی کلیک کنید.

 • تلاش برای توقف مصرف مواد در بدن شما هوس و محرک شدیدی ایجاد می کند و به شما حس بیماری می دهد
 • احساس می کنید مجبور به مصرف مواد مخدر هستید و این میل به تکرار چند بار در روز اتفاق می افتد.
 • میل شدید به مصرف مخدر
 • نیاز بیشتر به مصرف برای دریافت همان تاثیر،  با گذشت زمان
 • اطمینان از اینکه مقداری از مخدر را نگه داری کرده اید
 • صرف هزینه برای مصرف مواد حتی در زمان مذیقه مالی
 • کاهش تعهدات و مسئولیت های کاری یا روابط اجتماعی به دلیل وابستگی به مواد
 • تن دادن به کارهای غیر اخلاقی برای تهیه مواد مانند سرقت
 • انجام کارهای پرخطر مانند رانندگی مخاطره آمیز تحت تاثیر مواد
 • صرف انرژی بالا برای تهیه و مصرف مواد
 • شکست در مقابل وسوسه مصرف مواد
 • تجربه علائم ترک مواد برای قطع مصرف

گشاد شدن مردمک چشم معتاد |عوارض اعتیاد به مواد مخدر

مصرف مواد مخدر در ابتدا باعث ایجاد نشئگی و سرخوشی شده و فرد را به لذت می رساند و فرد در اثر استفاده مکرر از مواد مختلف به هدف تجربه مجدد لذت و سرخوشی بار اول دچار وابستگی به مواد شده به شکلی که امکان ترک اختیاری آن را از دست داده یا با عوارض ترک روبرو می شود. به طور کلی از عوارض اعتیاد به مواد مخدر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خواب آلودگی
 • تهوع و استفراغ
 • مشکلات گوارشی
 • یبوست
 • کاهش تمرکز و تفکر مبهم
 • مشکلات تنفسی
 • اختلالات جنسی
 • اوردوز

گشاد شدن مردمک چشم

علل اعتیاد به مواد مخدر

کشش به سمت مواد مخدر و اعتیاد به آن ها به علل مختلفی بروز پیدا می کند و می تواند تحت تاثیر عوامل جسمی یا روانی اتفاق بیفتد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1-محیط و مشکلات خانوادگی

بستری که شخص در آن بزرگ شده یا زندگی می کند و مجموعه فرهنگ و باورها و نگرش هایی که فرد در معرض آن قرار می گیرد می تواند در کشش به سمت مواد مخدر تاثیر گذار باشد. قرار گرفتن در مجاورت همکاران و یا همسالانی که شما را به مصرف مواد تشویق می کنند از عوامل موثر در اعتیاد به مواد است. همچنین درمورد فشار همسالان بخوانید.

اختلافات و ناسازگاری در خانواده، عدم روابط دوستانه در خانواده و بی توجهی و غفلت نسبت به فرزندان از عواملی است که زمینه را برای کشش به سمت مصرف مواد مخدر فراهم می کند. فرزندانی که در خانواده های نابسامان رشد می کنند بیش از دیگر افراد به سمت اعتیاد کشیده می شوند زیرا کمبودهای خود را به کمک پیوستن به گروه های نامناسب و همراهی آن ها و مصرف مواد مخدر جبران می کنند.

2-مشکلات اقتصادی و ژنتیک

مشکلات مالی در خانواده می تواند به ایجاد مشکلات دیگر دامن زده و باعث گسترش فقر و گرفتاری های متعدد شده و عاملی برای گرایش به سمت اعتیاد است. زیرا علت گرایش خیلی از افراد به سمت مصرف مواد مخدر، فرار کردن آن ها از مشکلات و گرفتاری های زندگی است. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

شروع به مصرف مواد مخدر می تواند بدون دلیل جدی و یا یک کنجکاوی ساده اتفاق بیفتد اما گسترش استفاده از مواد و کشش مکرر به سمت آن ها ممکن است تحت تاثیر ژنتیک باشد و به دلیل صفات ژنتیکی که به ارث برده اید می تواند بر پیشرفت آن تاثیر بگذارد.

3-گشاد شدن مردمک چشم معتاد |مشکلات شخصیتی

برخی از افراد نسبت به دیگران از ویژگی های شخصیتی ضعیف تری برخوردار هستند. اعتماد به نفس کاهشی این افراد همچنین دورنگرایی و گوشه گیر بودن این اشخاص از محرک های لازم برای سوق دادن آن ها به سمت مصرف مواد مخدر است. این افراد به دلیل نداشتن عزت و اعتماد به نفس کافی به جای تمرکز بر حل مشکلات بیشتر در لاک خود فرو می روند و منزوی تر می شوند و درمان خود را در راه حل های موقتی مانند مصرف مواد جستجو می کنند.

 

علائم ترک اعتیاد

در صورت مصرف دراز مدت مواد مخدر و وابستگی به مواد فرد دچار اعتیاد به مواد شده و در هنگام ترک مواد مخدر با مشکلات بسیاری مواجه می شود و علائم بسیاری را تجربه می کند که این نشانه ها عبارتند از:

 • بی قراری
 • اضطراب و احساس بی قراری شدید
 • تحریک پذیری
 • حساسیت نسبت به درد
 • احساس درد در قسمت پشت و پاها
 • تهوع یا استفراغ
 • ترشح بیش از حد اشک

سرعت و شدت ترک مواد مخدر به نوع ماده مصرفی و میزان استفاده از آن بستگی دارد. به عنوان مثال فرد معتاد به هروئین 6 تا 12 ساعت بعد از اخرین مصرف علائم ترک را بروز می دهد اما در مصرف قرص متادون دو تا چهار روز پس از آخرین مصرف علائم ترک آن ظاهر می شود.

 

گشاد شدن مردمک چشم معتاد

ماده مخدر مصرفی بر روی غشاء بیرونی و روی قرنیه چشم تاثیر می گذارد و این عوارض در صورتی که به موقع رسیدگی نشوند می توانند عواقب بدی داشته باشند. تحقیقاتی که در حوزه چشم پزشکی صورت گرفته نشان می دهد افرادی که معتاد به انواع مواد مخدر هستند بیشتر دچار عفونت های چشمی تهدید کننده بینایی می شوند و بستری شدن به دلیل عفونت نادر اندوفتالمیت در چشم به علت مصرف تزریقی مواد مخدر در فاصله سال های 2003 تا 2016 به میزان قابل توجهی افزایش یافت. این عفونت هنگامی شکل می گیرد که باکتری یا قارچ ها از طریق سوزن های کثیف وارد جریان خون می شوند و به چشم ها انتقال می یابند.

علت گشاد شدن مردمک چشم در افراد معتاد

گشاد شدن مردمک چشم یا باز شدن عنبیه به علت فعال شدن دو گروه ماهیچه واقع شده در چشم اتفاق می افتد. یکی اسفنکتر که عضله تنگ کننده عنبیه است و دیگری ایریس عضله گشاد کننده عنبیه. هنگامی که شما مواد مخدر مصرف می کنند حالات زیر اتفاق می افتد.

 •  سیستم عصبی پاراسمپاتیک بدن که در حالت استراحت فرایندهای خودکار بدن را کنترل می کند باعث واکنش اسفنکتر عنبیه می شود و سیستم سمپاتیک در شرایط جنگ و گریز واکنش بدن را کنترل کرده و باعث واکنش عضله گشاد کننده عنیه می شود. برخی از داروها و مواد مخدر محرک مغز بر این دو سیستم تاثیر گذاشته و باعث می شوند که مردمک چشم گشاد شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • بسته به نوع ماده مخدر و میزان آن، در زمان مصرف بر روی انتقال دهنده های عصبی تاثیر گذاشته و میدریازیس را تحت کنترل درمی آورند و موجب گشادی مردمک چشم می شوند.

پیامدهای طولانی مدت مواد مخدر بر چشم

 • پیامدهای منفی مصرف مواد بر چشم به گشاد شدن مردمک چشم خلاصه نمی شود بلکه می تواند بسیار شدید باشد به گونه ای که ممکن است باعث بروز بیماری هایی مانند آب مروارید، کاهش قدرت بینایی و گلوکوم یا آب سیاه شود.
 • مخدر می تواند همچنین بر روی قلب و سیستم عصبی تاثیر بگذارد که باعث می شود چشم دچار عارضه های متفاوتی بشود زیرا در اثر مصرف بلند مدت مواد مخدر سیستم اکسیژن رسانی به مغز مختل می شود و به دنبال آن بیماری های چشمی ظاهر می شوند. مواد مخدر با تاثیر بر سیستم عصبی نیز می تواند چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد و بینایی فرد را کاهش دهد. همچنین درمورد مصرف مواد و ایست قلبی بخوانید.

تاثیر انواع مواد مخدر در گشاد شدن مردمک چشم

تاثیر انواع مواد مخدر بر چشم

مواد مخدر مصرفی هر کدام می توانند تاثیر متفاوتی بر چشم و قرمزی و گشاد شدن مردمک چشم داشته باشند که با توجه به تاثیر آنها به گروه های زیر قابل تقسیم هستند.

1-ماری جوانا، حشیش و گل

حشیش، ماریجوانا و گل که حاوی THC هستند از گیاهی کانابیس به دست می آیند و مصرف آن ها باعث می شود که فرد به اصطلاح چت شده و چشم هایش به شکل غیر عادی قرمز شود. زیر چشم این افراد نیز اغلب حالت تیره داشته و کمی پف دارد. مصرف ماری جوانا بسیار برای چشم خطرناک بوده و می تواند به بینایی آسیب جدی وارد کند. این ماده با تحریک اعصاب چشم و اختلال در سیستم عصبی، پردازش شبکیه چشم را هدف آسیب قرار می دهد. افرادی که حشیش یا گل مصرف می کنند برای از بین بردن قرمزی چشم خود از نفازلین استفاده می کنند که باعث می شود سفیدی چشم بیش از حد معمول خود را نشان بدهد.

2-شیشه، کوکائین و کراک

مداومت در مصرف شیشه، کک و کراک باعث باز شدن غیرعادی و بیش از حد چشم می شود و مردمک چشم را گشاد می کند. گشادی مردمک چشم در اثر مصرف این مواد کمتر از زمانی است که شخص مواد روان گردان و توهم زا مصرف می کند.

3-گشاد شدن مردمک چشم معتاد |تریاک، ترامادول و هروئین

مصرف تریاک، هروئین، ترامادول و متادون باعث کاهش ضربان قلب شده و سطح هوشیاری فرد را پایین می آورد. در این حالت شخص حالتی خواب آلود پیدا می کند و چشمان او خمار می شود. بنابراین چشم های فرد معتاد تنها در زمان قطع مصرف دائمی این مواد به حالت اولیه خود برمی گردد.

4-مواد توهم زا و روان گردان

از دیگر موادی که بر چشم تاثیر می گذارند مصرف مواد توهم زا و روان گردان است که باعث گشادی مردمک چشم به شکل غیرطبیعی می شوند و این گشادی مردمک به راحتی قابل تشخیص است. دیگر پیامدهای مواد یاد شده این است که چشمان فرد مصرف کننده روی اشیا می چرخد و نمی تواند بر روی چیزی متمرکز بماند. از جمله مواد روان گردان موجود در بازار می توان به ال اس دی، کتامین، مسکالین و سیلوسایبین اشاره کرد.

5-داروهای موثر در گشادی مردمک چشم

بسیاری از داروهایی که بیماران مصرف می کنند می توانند بر گیرنده های عصبی مغز تاثیر بگذارند و موجب گشاد شدن مردمک چشم بشوند. این داروها که حاوی سروتونین می باشند شامل موارد زیر است.

 • داروهای ضد افسردگی یا (SSRI)
 • اکستازی(MDMA)
 • ال اس دی
 • سیلوسایبین
 • مسکالین
 • کوکائین
 • شیشه
 • داروهای بنزودیازپینی مانند آلپرازولام
 • داروهای محرک مانند ریتالین و آدرال

با توجه به این که برخی از داروها بر ادراک در مغز تاثیر می گذارند واکنش به نور را نیز می توانند تغییر بدهند و باعث بروز واکنشی غیرمعمول در افراد می شوند. گشاد شدن مردمک چشم به تنهایی برای ارزیابی سطح هوشیاری فرد مصرف کننده کافی نیست بنابراین برای ارزیابی از دیگر شاخص ها نظیر تعریق شدید، خشکی دهان و تغییرات خلقی استفاده می شود.

 

سایر موقعیت های گشاد کننده مردمک چشم

مصرف غیرقانونی مواد مخدر تنها دلیل گشاد شدن مردمک چشم نیست؛ به خصوص در غیاب سایر علائم اعتیاد. این علامت ممکن است در نتیجه مصرف داروهای تجویزی نسخه ای پزشکان، استفاده از بوتاکس، تجربه استرس عاطفی یا آسیب دیدگی به چشم یا مغز رخ دهد. آنتی کولینرژیک های مورد استفاده برای درمان مثانه بیش فعال، حالت تهوع، بی اختیاری ادرار و اختلال انسداد مزمن ریه،داروهایی برای درمان صرع و سایر اختلالات تشنجی،آنتی هیستامین برای درمان آلرژی، داروهای دوپامین که بیماری پارکینسون را درمان می کنند.

ضد احتقان ها و اگر فرد دچار آسیب مغزی یا سکته مغزی شده باشد ممکن است دو مردمک با اندازه های مختلف یا یک مردمک ثابت داشته باشد که به نور پاسخ نمی دهد. در هر صورت، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. با این حال توجه داشته باشید که تفاوت در اندازه 1 میلی متر یا کمتر طبیعی است و نگرانی ایجاد نمی کند. به ندرت، اختلالات عصبی می تواند باعث شود که مردمک چشم ها به طور نامناسب گشاد شوند، ثابت بمانند یا در غیر این صورت نا متقارن به نظر برسند.

 

سخن آخر در مورد گشاد شدن مردمک چشم معتاد

گشاد شدن مردمک چشم در اثر مصرف مواد مخدر یکی از علائم خطر آسیب جدی به چشم است که افراد مصرف کننده باید به آن توجه داشته باشند. همانطور که به آن اشاره شد مصرف برخی از مواد می تواند به شدت بر بینایی و عصب چشم تاثیر منفی بگذارد و باعث بروز مشکلات دید شود. آیا نگران علائم مصرف مواد مخدر در فرزندان خود یا یکی دیگر از اطرافیان هستید؟ گشاد شدن مردمک ها، بزرگ شدن قسمت سیاه مرکز چشم، یکی از علائم رایج مصرف مواد است. نوجوانان ممکن است عدم علاقه به فعالیت ها، کاهش عملکرد تحصیلی یا تغییر در گروه های دوستان را نشان بدهند.
درباره داروهایی که باعث گشاد شدن مردمک چشم و همچنین سایر علائم قرمز بالقوه برای اعتیاد می شوند، بیشتر بیاموزید. کسب آگاهی به پیشگیری و درمان به موقع کمک زیادی می کند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*