ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

QEEG چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با qeeg چیست ؟ پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


qeeg چیست ؟مغز یکی از پیچیده ترین و در عین حال مهمترین اعضای بدن انسان می باشد. کنترل رفتار های ارادی و غیر ارادی، قدرت تفکر و قدرت تصمیم گیری و به عبارتی همه فعالیت های بدن زیر نظر مغز انجام می‌ شود. پس شناخت مغز مهم ترین اتفاق ممکن برای علم پزشکی و بشریت است زیرا بیماری های که ناشی از از مشکلات مغزی هستند تاثیرات زیادی روی سلامت فرد و جامعه گذاشته و می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد. با پیشرفت علم توانایی بشر برای شناخت مغز بیشتر شده است و ابزارهای پزشکی به کمک پزشکان آمده اند تا با تشخیص ساختار و کارکرد مغز به درمان بهتر بیماران مغزی کمک کند. یکی از این ابزار qeeg یا نقشه برداری رنگی مغز می باشد که در این مقاله به تفصیل درباره آن توضیح کنیم.

گیف QEEG چیست؟


مغز انسان

مغز انسان مانند هر عضو دیگر بدن از سلول هایی تشکیل شده است که این سلول ها در مغز اسم خاصی دارند و به آن ها نورون گفته می شود. نورون ها از طریق جریان الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به یکدیگر پیام ارسال می کنند. این جریان الکتریکی مانند هر جریان الکتریکی دیگر قابل اندازه گیری است و می توان جریان الکتریکی را از طریق سطح جمجمه ثبت کرد.

نوار مغز چیست؟

اگر به دلایلی مانند ضربه های مغزی این ارتباط بین سلول های مغز مختل شده و انتقال این جریان ها دچار مشکل شود جریان الکتریکی که به طور طبیعی وجود دارد دستخوش تغییر می‌ شود. همانطور که گفته شد جریان الکتریکی مغز را می توان اندازه گیری کرد. ثبت جریان مغز از طریق جمجمه را نوار مغزی یا EEG می گویند. این نوار مغزی همانطور که می تواند جریان طبیعی را نشان دهد، جریان غیر طبیعی را هم نشان می دهد. اختلالاتی مانند تشنج، التهاب مغزی، افسردگی، اختلالات یادگیری و اختلال وسواس از آسیب هایی هستند که امواج مغزی را دستخوش تغییر می کند. برای کسب اطلاعات در زمینه افسردگی و اختلالات یادگیری کلیک کنید.

QEEG چیست؟

ارتباط EEG و qeeg چیست؟

همانطور که گفته شد نوار مغزی یا EEG امواج مغز را اندازه گیری می کند و نتیجه آن به شکل دامنه نوسان امواج است. اگر جریان الکتریکی طبیعی باشد این امواج منظم و بدون خرابی است اما اگر مشکل داشته باشد این الگو ها نامنظم هستند. اما نتایج در QEEG به شکل دیگری است و این امواج توسط دستگاهی به داده های عددی تبدیل می شود و این داده های عددی تصویر رنگی از مغز را به ما ارائه می دهند.

ابتدا با قرار دادن کلاه نوار مغزی روی سر فرد ۱۹ نوار مغزی از فرد گرفته می شود. اگر دستگاهی که نوار مغزی را ثبت می‌کند مجهز به نرم‌افزار QEEG باشد، طی عملیات‌های پیچیده ریاضی این امواج را به داده های عددی تبدیل می کند. در این مرحله دستگاه امواج اضافی مانند تپش قلب، حرکات چشم و فعالیت عضلات را که نوعی داده های اضافی حساب می‌شوند و کاربردی ندارند را حذف می‌ کند. در نتیجه نمایش یک سری تصویر از مغز به شکل رنگی روی مانیتور نشان داده می شود که به آن نقشه مغزی می گویند.

QEEG

تست qeeg چگونه انجام می شود؟

انجام این تست بسیار راحت است. فرد روی یک مبل راحتی می نشیند و کلاهی که مخصوص نقشه برداری مغزی است بر روی سر وی قرار گرفته می‌ شود. سپس الکترود هایی روی کلاه قرار گرفته و سیم هایی به این الکترود ها وصل می شود. همچنین دو الکترود مخصوص روی لاله های گوش فرد قرار می گیرد. بطور معمول این تست بیست تا چهل دقیقه طول می کشد.

این سیم ها اطلاعات امواج الکتریکی را به دستگاهی که در آن امواج به اطلاعات عددی QEEG تبدیل می‌شود، منتقل می‌کند. برای انتقال بهترین امواج از نوعی ژل بدون رنگ بدون بو که به راحتی با آب قابل شست و شو است و قابلیت رسانایی دارد، استفاده می شود. این ژل زیر الکترود ها قرار می گیرد یعنی برای مثال ژل روی لاله گوش زده شده سپس الکترود مربوطه روی آن قرار می گیرد.

نوار مغز

انواع نقشه های مغزی

نقشه مغزی عوامل مختلفی دارد که در شرایط متفاوت از فرد گرفته می شود. انواع نقشه ها به شرح زیر هستند:

1. qeeg-چیست | نقشه برداری مغزی معمولی

این نوع نقشه برداری رایج ترین روش این تست می باشد که بین بیست تا چهل دقیقه طول می کشد. در این تست از فرد خواسته می شود که با آرامش بنشیند و گاهی چشمان خود را باز و بسته کند و نفس عمیق بکشد. ممکن است در آخر تست، چراغ چشمک زنی رو به روی صورت فرد قرار داده شود تا اثر آن روی فعالیت مغزی فرد بررسی شود.

2. نقشه برداری مغزی در حین خواب

در نوع دیگر، نقشه برداری در حالت خواب از مغز اتفاق می افتد زیرا در حالت نقشه برداری مغزی معمولی اطلاعاتی که پزشک متخصص مغز و اعصاب می خواهد در اختیار وی قرار داده نمی شود و این نوع اطلاعات کامل تری را در اختیار پزشک قرار می دهد. در این نوع تست از فرد خواسته می شود که شب قبل از ازمایش بیدار بمانند تا پزشک از خواب بودن بیمار اطمینان کامل حاصل کند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه تست خواب کلیک کنید.

3. نقشه برداری در حین انجام فعالیت

در این روش فعالیت مغز را در طول یک یا چند روز ثبت می کنیم زیرا می‌خواهیم فعالیت مغز را در کل طول شبانه روز بدانیم. در این نوع تست روی سر فرد الکترودهایی قرار داده می‌شود و یک دستگاه ضبط امواج قابل حمل به فرد وصل می شود تا پس از ثبت کامل اطلاعات آن اطلاعات را در اختیار پزشک قرار دهد.

ارتباط EEG و qeeg

qeeg-چیست | بررسی نتایج QEEG چگونه است؟

در این بخش از مقاله qeeg چیست به بررسی نتیاج تست می پردازیم. تعدادی از افرادی که سلامت مغزی آن ها به طور کامل تایید شده و به عبارتی این جمعیت نرمال حساب می شوند، جمع آوری شده و از آن ها این تست گر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*