ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد به ماده مخدر قات | علل، عوارض و مقابله با ماده مخدر قات

خوشحال می شویم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را برای دیدن ویدیوهای بیشتر مرتبط با مواد مخدر قات دنبال کنید.


یکی از مواد مخدری که امروزه در بین افراد رواج دارد اعتیاد به ماده مخدر قات است. ماده‌ مخدر قات از درختی در عربستان و آفریقا بدست می‌آید و نحوه‌ مصرف آن اینگونه است که افراد معتاد ساقه‌های ﺟﻮان گیاه را میﺟﻮﻧﺪ. مصرف این ماده‌ مخدر باعث می‌شود تا فرد برای چند ساعت سرزنده، بانشاط و هیجانی شود و صحبت‌های بی‌ربط کند، اما به تدریج آرام می‌شود و در نهایت نیز دچار خمودگی و فرسودگی می‌گردد. خوشبختانه برای این نوع از اعتیاد درمان‌های موثری وجود دارد که فرد می‌تواند با بهره بردن از این روش‌ها، به ترک اعتیاد خود کمک کند. در ادامه به معرفی بیشتر این ماده‌ مخدر خواهیم پرداخت پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. برای اطلاع در مورد بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

ماده‌ مخدر قات چیست؟

این ماده‌ مخدر یک بوته‌ سبز رنگ است و دو آلکالوئید کاتینون و کاتین دارد. همچنین قات جزء محرک‌ها و مواد مخدر می‌باشد و اثرات آن شبیه آمفتامین و متامفتامین است و قدرتی کمتر از آمفتامین دارد. زمانی که این ماده‌ مخدر تازه باشد اثر آن قوی‌تر است و به مصرف کننده انرژی، هیجان و نشاط می‌دهد. قات اسامی دیگری دارد که شامل خات، جوی صحرایی، چای بوشمان، سالاد آفریقایی، چات، چای حبشه‌ای و توهای می‌باشد.

ماده‌ مخدر قات سمی و نشئه کننده است. برخی از افراد گمان می‌کنند که مصرف قات آسیبی به بدن نمی‌رساند در صورتیکه مصرف این ماده‌ مخدر زمینه ساز اعتیاد به مواد مخدر دیگر است و موجب بروز عوارضی در جسم و ذهن می‌شود. مصرف کنندگان این ماده‌ مخدر بیشتر در عربستان سعودی، یمن، ماداگاسکار، افغانستان، سومالی، اتیوپی، کنیا و ارتیره هستند. از نظر مالی ماده‌ مخدر قات کمی گران است و معمولا به صورت تازه مصرف می‌‌شود. برخی مردم از قات برای درمان زخم معده، خستگی، افسردگی و کاهش اشتها استفاده می کنند. هم چنین قات به عنوان روشی خطرناک برای افزایش میل جنسی در زنان اسرائیلی استفاده می شود.برای اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

اینفوگرافیک اعتیاد به ماده مخدر قات

 اینفوگرافیک اعتیاد به ماده مخدر قات

اعتیاد به ماده مخدر قات | علائم مصرف قات

مصرف این ماده‌ مخدر نشانه‌هایی دارد که از طریق آن‌ها می‌توان به مصرف این ماده‌ مخدر پی برد. علائمی مانند افزایش هوشیاری، احساس سرخوشی، پر حرفی و هذیان، کم شدن اشتها، احساس قدرت و غرور کاذب از جمله نشانه‌هایی هستند که هنگام مصرف این ماده‌ مخدر بروز پیدا می‌کند. این علائم تقریبا بعد ۳۰ دقیقه شروع می‌شود و بین ۱ تا ۳ ساعت در بدن باقی‌ می‌ماند. برخی مواد توهم زا نیز نشانه های مشابه قات دارند. برای اطلاع از انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

 

اعتیاد به ماده مخدر قات | عوارض مصرف ماده‌ مخدر قات

قات دارای عوارض جسمانی و روانی زیادی است که شامل موارد زیر می شوند:

برای اطلاع بیشتر از عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

عوارض جسمانی اعتیاد به ماده مخدر قات

• زخم دهان
• مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی-عروقی
• مشکلات مرتبط با ادرار
• سرطان معده
• افزایش احتمال سوءمصرف و اعتیاد
• وزن کم کودکان متولد شده از زنانی که مقادیر زیادی قات مصرف می‌کنند.
• پوسیدگی دندان‌ها
• هموراژ مغزی (سکته مغزی)
• زخم در روده از عوارض جسمانی اعتیاد به ماده مخدر قات
• تحلیل بیضه
• خمودگی و فرسودگی
• افزایش تشنگی، کاهش اشتها و حتی آنورکسی
• بالا رفتن فشار خون از عوارض جسمانی اعتیاد به ماده مخدر قات
• اختلالات گوارشی
• بروز اختلال در خواب

برای شناخت بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید. 

عوارض روانی اعتیاد به ماده مخدر قات

• روان‌پریشی
• افزایش خشونت
• رفتار شبه جنون
• بیش فعالی از علائم روانی اعتیاد به ماده مخدر قات
• افسردگی
• تمایل به خودکشی
• توهم از علائم روانی اعتیاد به ماده مخدر قات
• رفتارهای فریبکارانه
به این نکته توجه داشته باشید این عوارض به تدریج شدت بیشتری پیدا می‌کنند و باعث بروز چالش‌های بیشتری در فرد می‌شود. با کمک متخصص می‌توانید این عوارض را کاهش دهید و پس از ترک کامل ماده‌ مخدر به زندگی نرمال و طبیعی خود بازگردید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

خطر اوردوز قات

ماده‌ مخدر قات همانند مواد مخدر دیگر در صورت سوء مصرف آن، خطر اوردوز دارد و ممکن است عوارضی مانند اتساع مردمک چشم، تنگی نفس،‌ بالا رفتن ضربان قلب، احساس درد در قفسه سینه، سکته مغزی و قلبی، حمله قلبی، بالا رفتن دمای بدن و فشار خون، شکم درد، نارسایی کلیوی، پارانوئیا و آشفتگی به همراه داشته باشد و تنها راه پیشگیری از بروز این علائم جلوگیری از مصرف آن است.

 

درمان رفتاری اعتیاد به ماده مخدر قات

برای درمان رفتاری این ماده‌ مخدر دو روش وجود دارد که می توان از آن ها در ترک ماریجوانا نیز استفاده کرد. در روش اول که درمان شناختی-رفتاری نام دارد، راهبردهای شناسایی، تغییر و اصلاح رفتارهای مشکوک را برای تقویت کنترل خود و ایجاد سازوکارهای مقابله‌ای سالم به ارمغان می‌آورد. روش بعدی کنترل وابستگی است که بر پایه نظارت بر رفتار هدف و ایجاد پاداش مثبت برای زمانی که رفتار هدف رخ می‌دهد، می‌باشد، روش‌های درمانی دیگر نیز شامل درمان فردی و گروهی است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

ترک مصرف ماده‌ مخدر قات

این ماده‌ مخدر همانند مواد مخدر دیگر مثل تریاک یا گل موجب ایجاد وابستگی می‌شود و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گیاهی بودن قات دلیل بر امن بودن مصرف آن نیست و همانطور که در بالا گفته شد عوارض زیادی دارد. برای ترک این ماده‌ مخدر لازم است تا با پزشک مشورت کنید و طبق دستوراتی که او می‌دهد عمل کنید تا دشواری ترک را کاهش دهید و ترک موثری داشته باشید.
مسیر بهبودی شامل دوازده مرحله است که موجب ایجاد تغییرات مثبتی در زندگی می‌شود. در این مسیر یک حامی با شما همراهی می‌کند و پس از گذراندن این مراحل می‌توانید به زندگی نرمال و طبیعی خود بازگردید و دیگر عمر خود را برای مصرف مواد مخدر هدر ندهید. روش درمانی دیگری به نام سم زدایی وجود دارد که تحت نظر پزشک انجام می‌شود و به شما داروهایی داده می‌شود که مراحل سم‌زدایی را آسان تر می‌کند. برای اطلاع از برنامه 12 قدم ترک اعتیاد کلیک کنید.

برای اینکه بتوانید مراحل سم زدایی را بگذرانید لازم است تا در مراکز ترک بستری شوید و برای ترک اقدام کنید. همچنین مراحل سم زدایی علاوه بر پاکسازی جسم، موجب پاکسازی ذهن نیز می‌شود و شما در این دوران می‌آموزید که چگونه زندگی جدید و مطلوب خود را آغاز کنید. برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.


سخن آخر

مصرف این ماده‌ مخدر در ابتدا موجب سرخوشی و نشاط می‌شود اما در دراز مدت به جسم و روان فرد آسیب می‌رساند و موجب اختلال در عملکردهای شغلی، اجتماعی و ... می‌شود. علائمی همچون توحش، توهم و پارانوئیا از جمله مسائلی هستند که بروز پیدا می‌کنند و به تدریج شدیدتر نیز می‌شود که موجب تباه شدن زندگی فرد می‌گردد. به همین خاطر لازم است تا اوضاع وخیم‌تر نشده به فکر درمان باشید تا بتوانید از این عوارض جلوگیری کنید.
توصیه می‌شود با روان‌شناس در ارتباط باشید و علاوه بر اینکه از نظر روانی آمادگی کافی برای ترک پیدا کنید، علائم روانی این ماده‌ مخدر از جمله توحش، پارانوئیا، افسردگی و توهم را کاهش دهید. با مراجعه به متخصص نیز می‌توانید از طریق روش‌های مختلف و کارآمد مانند سم ‌زدایی این ماده‌ مخدر را به خوبی ترک کنید. برای اطلاع در مورد سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*