ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک های یادگیری سریع و آسان | 14 تکنیک مهم و کاربردی

تکنیک های یادگیری سریع و آسان همواره از طرفداران زیادی برخوردار بوده است. یادگیری یکی از چالش های پیش روی انسان از ابتدای تولد تا مرگ است. در تمام طول زندگی، انسان آگاهانه یا ناآگاه در حال یادگیری است. با توجه به اینکه در دنیای مدرنی زندگی می کنیم که هر روز با حجم عظیمی از دانش و اطلاعات جدید بمباران می شویم و تا بخواهیم خود را با آهنگ داده های جدید همراه سازیم موجی دیگر از جلوه های جدید علم از راه می رسد، پس لازم است خود را از نظر سطح دانش با چنین فضایی هماهنگ کنیم. بنابراین یادگیری سریع مطالب آموزشی یک ضرورت است و پیگیری تکنیک های یادگیری سریع برای افزایش مهارت و توانمندی مغز امری ضروری به حساب می آید. برای کسب آگاهی بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله مراحل یادگیری را نیز مطالعه کنید.  

تماس با مشاور

تکنیک های یادگیری سریع و آسان

سرعت یادگیری مقوله ای است که با قابلیت های ذهنی و توانایی مغز ارتباط مستقیم دارد. یعنی هرچه به مغز اطلاعات بیشتری بدهیم و  مخزن انباشته ای از دانش و معلومات بالاتری باشد به همان نسبت سرعت پردازش در آن افرایش پیدا کرده و روند یادگیری سیر صعودی طی می کند. شرکت در جلسات مشاوره تحصیلی یکی از تکنیک هایی است که به افزایش قدرت یادگیری سریع کمک می کند.
برای اینکه بتوانید در یادگیری سریع مطالب مهارت پیدا کنید راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که  انجام انها در رشد مغز و همچنین افزایش توانایی یادگیری سریع کمک می کند. این روش ها در کمک به افراد دارای اختلالات یادگیری نیز مؤثر است.

اینفوگرافیک تکنیک های یادگیری سریع

اینفوگرافیک تکنیک های یادگیری سریع

1- مهارت خواندن سریع و موثر

  • هنگام مطالعه قسمت های مختلف یک متن را یکبار روزنامه وار بخوانید و به مفهوم آن فکر کنید. بدون اینکه برای حفظ کلمه به کلمه آن خودتان را تحت فشار قرار دهید. مثلا پارگراف به پاراگراف جلو بروید و درک مطلب کنید. اگر بخواهید روی تک تک کلمات دقت کنید تمرکزتان روی جمله و عبارات را ازدست می دهید. بنابراین مفهوم کلی را خوب یاد نمی گیرید زیرا ذهن را درگیر کلمه ها کرده اید. سعی کنید عبارات را یا صفحه به صفحه بخوانید و در مورد مفهوم آن فکر کنید و به ذهن بسپارید یا پاراگراف به پاراگراف اینکار را انجام دهید. در نهایت پس از درک مفهوم کل مطلب، با تمرین و تکرار آن را به ذهن بسپارید.
  • برای اینکه موضوع  بهتر در ذهنتان بماند از ابزار استفاده کنید مثلا با مداد جملات را دنبال کنید. همانطور که با مداد جملات را دنبال می کنید ذهن هم همین کار را انجام می دهد و محتوای متن راحفظ می کند. همچنین نوشتن یک خلاصه مفهومی در حاشیه کتاب کار موثری است. اینکار تمرکز را روی آن مطلب منتقل می کند.
  • مواردی که ممکن است حواستان را پرت کند حذف کنید. در تمام مراحل یادیگیری از حواس پرتی جلوگیری کنید. مثلا در زمان درس خواندن گوشی خود را از دسترس خارج کنید. تلویزیون را خاموش کنید.مطمئن شوید در مدتی که درس می خوانید هیچ مانعی حواس شما را بهم نمی ریزد
  • از تاثیر موسیقی بر مغز غافل نشوید. گوش دادن به موسیقی بی کلام، با ریتم دادن به مغز به تندخواندن کمک می کند. البته این روش یک پیشنهاد است و بستگی به عادات شما دارد. ممکن است در مورد شما کوچکترین صدا مانع یادگیری شود
  • شیوه های تندخوانی را مستمر انجام دهید. از کلاس های تندخوانی و ویدئوهای آموزشی در این زمینه استفاده کنید.

2- دقت در زمان و مکان مطالعه از جمله تکنیک های یادگیری سریع

هر کسی با توجه به روحیات، ساعات خواب و بیداری و توانایی ذهنی خود، در زمان های خاصی از روز سطح هوشیاری بالاتری دارد و مطالب را بهتر درک می کند. پس با شناختی که از خود دارید، برنامه معمول زندگی خود و عادت های خود، زمان ثابتی در روز را به فراگیری اختصاص دهید. مکانی را برای مطالعه در نظر بگیرید که آرام و به دور از استرس  و تراکم باشد تا تمرکزتان بهم نریزد.

3- استفاده از تکنیک ارامش

گاهی اگر به بدنتان توجه بیشتری بکنید و روح و روان و جسم خود را از نظر سلامتی تغذیه کنید، روی یادگیریتان تاثیر بسزایی خواهد داشت زیرا بین یادگیری و توان تمرکز و تقویت حافظه ارتباط مستقیمی وجود دارد. هرچه قدرت حافظه بهتری داشته باشید و متمرکز عمل کنید سرعت یادگیری بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال افرادی که به دلایل مختلف میزان سروتونین و دوپامین بدنشان پایین است یا کم خونی دارند مشکل عدم تمرکز یا پرش فکر دارند و حتی در بعضی موارد دچار حواس پرتی می شنوند.‌
همانطور که همه می دانیم عقل سالم‌در بدن سالم است. پس اگر مشکلاتی از این قبیل دارید تلاش برای بهبود شرایط جسمی و روحیتان می تواند به سرعت یادگیری ذهنتان کمک بزرگی کند. پیشنهاد می شود از طریق ورزش، تقویت روحیه، تغذیه سالم، تمرینات یوگا، مدیتیشن و...به تقویت ذهن و قدرت یادگیری سریع بپردازید.
تکنیک-های-یادگیری-سریع

4- تکنیک های یادگیری سریع و آسان | استفاده از تمرین آگاهانه

در این روش روی یادگیری و آموختن مطالب تمرکز کنید و سپس با استفاده تمرین و بکاربردن سیستم پرسش و پاسخ، اطلاعات و دانسته های خود را مورد سنجش قرار دهید.‌(روش یادگیری آگاهانه اولین بار توسط مالکوم گلدول به کار رفته و در کتابش با عنوان تافته جدابافته به آن اشاره کرده).‌بعد از آن به مرور سطح تمرینات خود را تغییر دهید و با افزایش مهارت های یادگیری به نهادینه شدن اطلاعات در ذ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*