ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد به روش ماتریکس | روش ماتریکس برای ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک اعتیاد به روش ماتریکس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک اعتیاد به روش ماتریکس شیوه‌ای از ترک اعتیاد است که برای مواد محرک از جمله کوکائین و شیشه به کار می‌رود. روش ماتریکس به عنوان یک روش التقاطی از رویکردهای مختلفی بهره می‌برد که هر کدام از این رویکردها به تنهایی نیز موفقیت و اثرگذاری بالایی دارند. همین مسئله باعث می‌شود ترک اعتیاد به روش ماتریکس به عنوان ترکیبی از این روش‌ها تاثیرگذاری بسیاری داشته باشد. مزیت روش ماتریکس به گونه‌ای است که برای هر لحظه زندگی فرد برنامه خاص و مشخصی داشته و نیازی به بستری شدن وجود ندارد. این مسئله باعث می‌شود که فرد بتواند زندگی عادی خود را ادامه دهد. در ادامه به طور کامل درباره روش ماتریکس صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

 

تماس با مشاور

ترک اعتیاد به روش ماتریکس

مدل ماتریکس روشی التقاطی است به طوری که از درمان‌های مختلف در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند. روش ماتریکس به حضور چند روز در هفته و صرف چند ساعت بیمار در مرکز درمانی نیاز دارد. در این درمان حضور دائم و بستری در مرکز درمانی لزومی نداشته و فرد می‌تواند زندگی عادی خود را ادامه دهد. این برنامه درمانی در سطح بالایی از ساختارمندی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله از درمان مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است. روش ماتریکس برای 16 هفته برنامه ریزی شده است اما بسته به وضعیت بیمار می‌تواند تا یک سال طول بکشد. این روش بیشتر برای ترک ریتالین، ترک اعتیاد به شیشه و ترک اعتیاد به کوکائین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آگاهی بیشتر درباره ترک ریتالین ، ترک اعتیاد به شیشه و ترک اعتیاد به کوکائین کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک ترک اعتیاد به روش ماتریکس
اینفوگرافیک ترک اعتیاد به روش ماتریکس
 

اجزای روش ماتریکس

مدل ماتریکس یک رویکرد درمانی جامع و مبتنی بر شواهد است که برای کمک به بهبودی افراد از اعتیاد به مواد محرک (از جمله متامفتامین) طراحی شده است. این تکنیک ها و استراتژی های درمانی مختلف را برای رفع اختلال مصرف مواد ادغام می کند. در اینجا نحوه استفاده از مدل ماتریکس برای مقابله با اعتیاد به مت آمفتامین آمده است:

اجزای کلیدی روش ماتریکس برای ترک اعتیاد 

1. رابطه درمانی:
  - درمانگر یک رابطه حمایتی و همدلانه با فرد برقرار می کند تا اعتماد، مشارکت و همکاری را در طول فرآیند درمان تشویق کند.

2. آموزش و رشد مهارت ها:
  - آموزش روانی در مورد اعتیاد به مت آمفتامین، اثرات آن بر مغز و بدن و خطرات مرتبط با مصرف. جلسات آموزش مهارتی بر مکانیسم های مقابله، مدیریت استرس و راهبردهای پیشگیری از عود تمرکز دارد.

3. مشاوره فردی:
  - جلسات درمانی انفرادی به افراد کمک می کند تا مسائل اساسی را که به اعتیاد آن ها کمک می کند کشف کنند، اهدافی را برای بهبودی تعیین کنند و در یک فضای امن و حمایتی از طریق چالش های عاطفی کار کنند.

4. گروه درمانی:
  - جلسات گروهی فرصت هایی را برای حمایت همتایان، به اشتراک گذاشتن تجربیات، ایجاد ارتباطات اجتماعی و یادگیری از دیگرانی که با مشکلات مشابه روبرو هستند فراهم می کند. گروه درمانی به افراد کمک می کند تا در مسیر بهبودی خود کمتر احساس تنهایی کنند.

5. مشارکت خانواده:
  - مشارکت دادن اعضای خانواده در جلسات درمانی می تواند به بهبود ارتباطات، رسیدگی به پویایی روابط و ایجاد یک شبکه حمایتی برای فرد در بهبودی کمک کند.

6. آزمایش دارو:
  - آزمایش منظم مواد مخدر به نظارت بر پرهیز کمک می کند، افراد را مسئول می داند و اهمیت حفظ هوشیاری را تقویت می کند. همچنین یک معیار عینی از پیشرفت در درمان ارائه می دهد.

7. تقویت مثبت:
  - مدل ماتریس بر استفاده از تقویت مثبت، مانند تمجید، پاداش، و به رسمیت شناختن دستاوردها، برای ایجاد انگیزه در افراد برای ادامه مشارکت در درمان و ایجاد تغییرات مثبت، تأکید می کند.

8. پیشگیری از عود:
  - توسعه یک طرح پیشگیری از عود جنبه کلیدی مدل ماتریس است. افراد یاد می‌گیرند که محرک‌ها را شناسایی کنند، استراتژی‌های مقابله را توسعه دهند، و برنامه‌ای برای هدایت موقعیت‌های پرخطر بدون استفاده از متامفتامین ایجاد کنند.

9. ادامه پشتیبانی:
  - پس از تکمیل برنامه درمانی رسمی ماتریکس، پشتیبانی مداوم از طریق خدمات مراقبت های پس از آن، منابع اجتماعی، گروه های حمایتی و مشاوره می تواند به افراد کمک کند تا اهداف بهبودی خود را حفظ کرده و از عود بیماری جلوگیری کنند.

با استفاده از مدل ماتریکس برای درمان اعتیاد به انواع مخدرهای محرک و سایر مواد، افراد می توانند به یک رویکرد ساختاریافته و جامع دسترسی داشته باشند که به جنبه های مختلف بهبودی، از آموزش و ایجاد مهارت گرفته تا پیشگیری از عود و حمایت مداوم، می پردازد. همکاری نزدیک با متخصصان آموزش دیده که از مدل ماتریکس استفاده می‌کنند می‌تواند به افراد کمک کند تا پیچیدگی‌های اعتیاد را طی کنند، مکانیسم‌های مقابله سالم‌تری ایجاد کنند و پایه‌ای برای هوشیاری طولانی‌مدت بسازند.

تأثیر روش ماتریکس

ترک اعتیاد به روش ماتریکس در درمان اعتیاد به شیشه و مواد دیگری مثل کوکائین موفقیت زیادی داشته است. مطالعات، سطح بالایی از اثرگذاری و ماندگاری در ترک را به کمک این روش نشان می‌دهند. بسیاری از کمپ های ترک اعتیاد، مراکز ترک اعتیاد و سازمان‌ها در سراسر دنیا این روش را به عنوان مؤثرترین روش ترک اعتیاد به مواد محرک معرفی می‌کنند. برای آشنایی بیشتر درباره ترک اعتیاد به مواد محرک کلیک کنید.

روش ماتریکس در افرادی که در ترک اعتیاد به روش‌های دیگر شکست خورده‌اند اثرگذاری بالایی نشان داده است. البته باید در نظر گرفت عوامل دیگری نیز در اثرگذاری ترک تاثیر دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نقش خانواده در ترک اعتیاد اشاره کرد. برای شناخت بیشتر درباره کمپ ترک اعتیاد و نقش خانواده در ترک اعتیاد کلیک کنید. 
 

پایه های درمانی روش ماتریکس

هر روش درمانی برای اثرگذاری به پایه‌های علمی مستحکمی نیاز دارد. روش ماتریکس به عنوان یک روش التقاطی از رویکردهای مختلفی بهره می‌برد که به آن‌ها می‌پردازیم. هر کدام از این روش‌ها به تنهایی نیز موفقیت و اثرگذاری بالایی دارند که باعث می‌شود ترک اعتیاد به روش ماتریکس به عنوان ترکیبی از این روش‌ها تاثیرگذاری بسیاری داشته باشد.  پایه‌های درمان در روش درمان ماتریکس موارد زیر را شامل می‌شود.

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان فردمحور و حمایتی
 • مشاوره خانواده و زوج درمانی
 • گروه درمانی
 • گروه‌های NA
 • رفتار درمانی
 • مصاحبه انگیزشی
 • ارتقاء مهارت‌های اجتماعی

برای آگاهی بیشتر درباره گروه درمانی و رفتار درمانی کلیک کنید.
 

ساختار ترک اعتیاد به روش ماتریکس

روش ماتریکس معمولا در هر روز هفته برنامه‌ای برای انجام دارد. جلسات درمانی سه روز در هفته برگزار می‌شوند و سایر روزها روش‌های دیگر مورد استفاده در این درمان پیگیری می‌شوند. در طی دوره درمان به روش ماتریکس جلسات درمان فردی به صورت منظم برگزار می‌گردد. درمانگر در این جلسات با استفاده از تکنیک‌های شناختی رفتاری و مصاحبه انگیزشی به فرد در مقابله با تعارضات خود کمک می‌کند.

در جلسات خانواده درمانی، درمانگر با خانواده و افراد مهم در زندگی بیمار نیز جلساتی را برگزار می‌کند. طی این جلسات درباره نقش خانواده در بهبودی فرد، مشکل بیمار، اعتیاد و سیر درمان آموزش‌هایی به خانواده داده می‌شود. در ترک اعتیاد به شیوه ماتریکس 8 جلسه گروهی دارد که به منظور آموزش مهارت‌های بازپروری برگزار می‌شوند. این جلسات توسط درمانگر هدایت شده و معمولا تا یک ماه بعد از شروع درمان به اتمام می‌رسند. این جلسات بیشتر از آنکه درمانی باشند آموزشی هستند.

برای آشنایی بیشتر درباره روند دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.
 

جلب حمایت و آموزش خانواده

جلسات گروهی آموزش خانوادگی در ترک اعتیاد به روش ماتریکس با مشارکت افراد اثرگذار در زندگی بیمار به ویژه خانواده بر تسریع روند درمان اثرگذار است. این جلسات به صورت هفتگی با حضور بیمار و خانواده به صورت همزمان برگزار می‌شود. مطالب جلسات خانواده درمانی در این جلسات به طور گسترده‌تری مطرح می‌شوند. روند درمان، علائم ترک و علائم بازگشت نیز به بیمار و خانواده آموزش داده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با علائم ترک اعتیاد کلیک کنید.

پیشگیری از بازگشت

گروه پیشگیری از بازگشت در طول درمان ماتریکس ابتدا و انتهای هر هفته برگزار می‌شوند. این گروه در قالب جلسات 90 دقیقه‌ای و با هدف آموزش بیمار و شناسایی نشانه‌های بازگشت برای پیشگیری از آن است. بسیاری از افراد در زمان مصرف موادی مثل شیشه توانایی ارتباط مؤثر با دیگران را از دست می‌دهند.

جلسات گروهی حمایت اجتماعی به افراد کمک می‌کند که برخی مهارت‌های لازم برای ارتباط با دیگران را بیاموزند. در این گروه‌ها افراد به سمت زندگی سالم و به دور از مواد سوق داده می‌شوند. این جلسات در سه ماه نخست درمان آغاز می‌شوند و به مدت 36 هفته ادامه پیدا می‌کنند. آزمایش ادرار و تست تنفسی معمولا به صورت هفتگی در روش ماتریکس انجام می‌گیرد. هدف از این کار زیر نظر گرفتن مصرف هر ماده اعتیاد آور است. جواب مثبت تست باعث قطع یا خلل در فرایند درمان نمی‌شود بلکه در جلسات درمان این نکته لحاظ می‌گردد. برای اطلاع بیشتر درباره روند ترک اعتیاد کلیک کنید.
 

اصول اساسی ترک اعتیاد به روش ماتریکس

برای ترک اعتیاد به روش ماتریکس 8 اصل نوشته شده است که روند درمان را پیش می‌برند و به آن کمک می‌کنند.

 1. رابطه قوی و محترمانه بین درمانگر و بیمار
 2. دنبال کردن دقیق ساختار درمان و توجه به ویژگی‌های خاص بیمار
 3. آموزش درباره اطلاعات دقیق ماده مصرفی به بیمار
 4. استفاده از روش‌های اثرگذار در روان درمانی از سوی درمانگر
 5. پاداش و ترغیب رفتارهای صحیح بیمار و خاموشی رفتارهای منفی
 6. مشارکت دادن و آموزش خانواده درباره اعتیاد و فرایند درمان
 7. ایجاد انگیزه و ترغیب بیمار به شرکت در برنامه‌های مفید اجتماعی و فردی دیگری خارج از فرایند درمان ماتریکس
 8. پایش مصرف مواد با آزمایش ادرار

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
 

اهمیت انتخاب درمانگر مناسب

برای آنکه بتوانید از روش‌هایی نظیر روش ماتریکس در درمان اعتیاد بیشترین بهره را ببرید لازم است که در قدم اول درمانگر مناسبی را انتخاب کنید. درمانگر در روش ماتریکس وظیفه مدیریت جلسات درمانی فردی، خانوادگی و گروهی را برعهده دارد. تشویق بیمار در شرایط پیشرفت و ترغیب او به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و حضور در گروه‌های خودیاری نیز از دیگر وظایف درمانگر است. درمانگر همچنین مسئولیت آموزش فردی بیمار و ایجاد انگیزه در او را بر عهده دارد. در واقع او در روش ماتریکس به عنوان مربی رفتار می‌کند و با ایجاد فضایی امن و همدلانه به بیمار در جهت بهبودی و رفع نیازها کمک می‌نماید. برای ترک اعتیاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید تا از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری این مرکز بهره مند گردید. برای اطلاع بیش تر درباره روند دریافت مشاوره حضوری کلیک کنید.
 

سخن آخر

ترک اعتیاد یک فرایند نسبتا سخت است که به اراده و انگیزه بسیار زیاد نیاز دارد. اما علاوه بر این موارد لازم است که از روش صحیح نیز برای ترک اعتیاد استفاده شود و در عین حال توسط یک فرد متخصص و با نظارت مستقیم او انجام گیرد. ترک اعتیاد به تنهایی و خودسرانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و می تواند مشکلات جدی را به وجود بیاورد. اما بسیاری از افراد از مراکز ترک اعتیاد می ترسند و یا به دلایل متعددی همچون ترس از آبرو به این مراکز مراجعه نمی کنند. در این شرایط توصیه می شود که از خدمات مشاوره تلفنی استفاده نمایید.

مرکز حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا شما عزیزان در هر کجا که هستید به صورت تلفنی تماس بگیرید و با روانشناسان و متخصصان با تجربه در حوزه ترک اعتیاد صحبت نمایید. تمام فرایند ترک اعتیاد را می توانید به صورت تلفنی پیش ببرید و به هیچ عنوان کیفیت خدمات کاهش پیدا نمی کند. از سوی دیگر هزینه مشاوره تلفنی بسیار کم تر و مقرون به صرفه می باشد. متخصصان حامی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

روش ماتریکس برای ترک اعتیاد به چه موادی کاربرد دارد؟

این روش بیشتر برای ترک ریتالین، ترک اعتیاد به شیشه و ترک اعتیاد به کوکائین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیش تر درباره اعتیاد به کوکائین و اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

روش ماتریکس چگونه در ترک اعتیاد موثر است؟

این روش از درمان‌های مختلف در کنار یکدیگر استفاده می‌کند و به حضور چند روز در هفته و صرف چند ساعت بیمار در مرکز درمانی نیاز دارد. در این درمان حضور دائم و بستری در مرکز درمانی لزومی ندارد و فرد می‌تواند زندگی عادی خود را ادامه دهد و برای انواع مواد اعتیاد آور نیز به کاربرد می‌رود. برای آگاهی بیش تر درباره انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*