ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک الکل | بهترین روش ترک اعتیاد به الکل

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک الکل پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

ترک الکل به‌عنوان یک ماده آسیب‌زا، اعتیادآور و در دسترس، مسئله بسیار حیاتی است. به دلیل شرایط فرهنگی جامعه، ممنوعیت مصرف الکل باعث سوءاستفاده‌های افراد سودجو شده است. در واقع آن‌ها هر ماده خطرناکی را به عنوان مشروبات الکلی در بین مردم توزیع می‌کنند. مصرف زیاد الکل اثرات بسیار مخرب جسمی مثل کوری، کما و مرگ و اثرات روانی مثل توهم، زوال عقل و فراموشی دارد. در کنار این مسائل مصرف الکل باعث آسیب‌های اجتماعی از جمله فحشا، درگیری، جراحت و قتل می‌شود. ترک الکل به‌صورت خودسرانه نیز بسیار خطرناک است چرا که اعتیاد به الکل یا الکلیسم باعث وابستگی شدید جسمانی و ترک ناگهانی آن موجب تشنج و حتی مرگ می‌شود. با توجه به اهمیت ترک اعتیاد به الکل در ادامه به طور کامل درباره ابعاد مختلف آن صحبت خواهیم کرد. برای آگاهی از راه درمانی و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

چه عواملی در ترک الکل موثر است؟

چه عواملی در ترک الکل موثر است؟

ترک الکل یک درمان طولانی‌مدت است. اولین قدم در ترک، پذیرش این است که شما دچار مشکل هستید و لازم است که برای سلامتی خود و اطرافیان اقدام کنید. با توجه به اینکه الکل از طریق روده و معده جذب شده و وارد خون می شود، بیشترین جذب در بدن اتفاق می افتد. به همین دلیل در کوتاه مدت می تواند تاثیرات مخرب خود را در بدن ایجاد کند. شرایطی که می‌تواند به شما در ترک کمک کند شامل موارد زیر است.

اینفوگرافیک ترک الکل

اینفوگرافیک ترک الکل

1- سابقه وابستگی به الکل

هرچه زمان مصرف شما کمتر و میزان مصرف کوتاه‌تر باشد، ترک کردن آسان‌تر و عملی‌تر است اما در هر صورت ترک الکل غیر ممکن نیست و همیشه راهی برای آن وجود دارد.

2- سطح حمایت خانواده و دوستان

مسئله بسیار مهم در درمان، حمایت خانواده از فرد الکلی است. خانواده‌ها باید بدانند که فردی که به یک بیماری دچار شده مثل دیگر بیماری‌ها، نیاز به حمایت و سرپرستی دارد. بنابراین لازم است که خانواده‌ها آموزش‌های لازم درباره نحوه برخورد با بیمار و فرزند معتاد به الکل را توسط متخصص روانشناس کسب کنند.

3- میزان انگیزه و تعهد شخصی

اعتیاد مشکلی است که در مسیر ترک، قبل از هر چیز به انگیزه بالا و تعهد شخصی خود فرد درگیر در اعتیاد نیاز دارد. به همین دلیل است که بسیاری از خانواده‌ها هرچقدر در جهت ترک اعتیاد فرد تلاش می‌کنند نتیجه نمی‌گیرند چراکه احتمالاً خود فرد هنوز قلبا به این نتیجه نرسیده است که باید ترک کند. البته این مشکل پایان راه نیست برای تشویق معتاد به ترک راه‌حل‌های مناسبی وجود دارد. برای مثال روانشناسان متخصص درزمینه اعتیاد در این شرایط از تکنیک مصاحبه انگیزشی استفاده می‌کنند که در تصمیم فرد برای ترک اعتیاد و بالا رفتن تعهد او به درمان تأثیر بسزایی دارد.

برای آشنایی بیشتر با علائم و نشانه های اعتیاد به الکل کلیک کنید.

تعهد شخصی، سازگاری و حفظ هوشیاری

علل و عوامل اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل که اختلال مصرف الکل (AUD) شناخته می شود یک وضعیت پیچیده است که می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و مصرف آن شروع و شدت یابد. برخی از علل و عوامل رایجی که در ایجاد اعتیاد به الکل نقش دارند در ادامه شرح داده شده است.

1-استعداد ژنتیکی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ژنتیک می تواند در اعتیاد به الکل نقش داشته باشد. برخی از عوامل ژنتیکی می توانند برخی از افراد را مستعد ابتلا به AUD کنند. با این حال داشتن یک استعداد ژنتیکی تضمین نمی کند که فردی به اعتیاد به الکل روی بیاورد، زیرا عوامل محیطی نیز نقش مهمی در ابتلای فرد به اعتیاد به الکل ایفا می کنند.

2-عوامل محیطی

محیطی که فرد در آن رشد می کند و در آن زندگی می کند می تواند در ایجاد اعتیاد به الکل نقش داشته باشد. عواملی مانند نگرش خانواده نسبت به الکل، تأثیر همسالان، هنجارهای فرهنگی و قرار گرفتن در معرض الکل در سنین پایین همگی می توانند بر خطر ابتلا به AUD تأثیر بگذارند. مصرف کننده بودن والدین و عادی بودن نوشیدن الکل در خانواده ها معمولا می تواند از دلایل دیگر عوامل محیطی موثر در اعتیاد به الکل باشد.

3-عوامل روانشناختی

برخی عوامل روانشناختی می توانند به اعتیاد به الکل کمک کنند. افراد مبتلا به بیماری های روانی زمینه ای مانند افسردگی، اضطراب، یا اختلالات مربوط به تروما ممکن است نسبت به استفاده از الکل به عنوان وسیله ای برای خود درمانی یا مقابله با علائم خود آسیب پذیرتر باشند. علاوه بر این، رفتار تکانشی، عزت نفس پایین و تمایل به کشف احساسات نیز می تواند خطر اعتیاد به الکل را افزایش دهد.

4-فشار اجتماعی و همسالان

تأثیرات اجتماعی و فشار همسالان می تواند به طور قابل توجهی بر الگوهای مصرف الکل تأثیر بگذارد. افرادی که دوستان یا اعضایی در خانواده دارند که به طور منظم الکل مصرف می کنند یا مشروبات الکلی زیاد مصرف می کنند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به اعتیاد به الکل باشند. موقعیت‌های اجتماعی که مصرف بیش از حد الکل را عادی و تشویق می‌کنند، مانند مهمانی‌ها یا زمینه‌های فرهنگی خاص نیز می‌توانند به افزایش خطر کمک کنند.

 

جنبه های مختلف اعتیاد به الکل

مصرف الکل سه ضلع و سه جنبه مهم دارد که باعث معتاد شدن به آن می‌شوند در ادامه به بررسی این سه جنبه مهم خواهیم پرداخت.

ضلع اول: وابستگی جسمی

مصرف الکل به‌ مرور منجر به وابستگی جسمی می‌شود. وابستگی جسمی باعث می‌شود در اثر مصرف نکردن الکل دچار علائم بدنی نظیر سردرد و خماری شوید و بدن درد را تجربه کنید. با تحمل دوره سم‌زدایی و دریافت درمان دارویی به تدریج این علائم به طور کامل محو خواهند شد.

ضلع دوم: وابستگی روانی

افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز پیامدهای ترک ناگهانی الکل یا عدم مصرف آن در صورت اعتیاد است. وسوسه‌های فکری توانایی مقاومت شما را کاهش می‌دهد و با مصرف دوباره احساس گناه، عذاب وجدان، احساس حقارت و دیگر مشکلات روحی سراغ شما می‌آیند. روانکاوی اعتیاد توسط متخصص روانشناس، مهم‌ترین مسئله در برطرف کردن این مشکلات و احساسات ناخوشایند است. برطرف شدن علائم روانی به کمک خدمات روان‌درمانی، در میزان موفقیت فرد در مسیر ترک الکل و پایداری او در پرهیز نقش مهمی خواهد داشت.

ضلع سوم: عادت به مصرف

شاید بسیاری از دفعاتی که الکل نوشیدید تنها به خاطر تفریح با دوستان و در مهمانی‌هاست. این مسئله باعث عادت به مصرف می‌شود. لازم است برای حل مشکل تاثیر دوستان در اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به الکل، تغییر محیط و موقعیت‌هایی که باعث مصرف شما می‌شود را در اولویت اول قرار دهید.

برداشت های اشتباه درباره الکل و الکلیسم

یک باور غلط این است که الکل صرفا یک محرک است. اما در واقعیت الکل هم محرک سیستم عصبی و هم کندکننده عملکرد محسوب می شود.

باور غلط دیگر این است که از طریق تست تنفسی می توان مصرف الکل را در فرد تشخیص داد. حال آنکه در واقعیت امکان تشخیص مصرف الکل توسط نفس فرد همیشه امکان پذیر نیست. برخی افراد برای سال ها اعتیاد خود به الکل را با موفقیت از اطرافیان پنهان نگه می دارند.

افسانه های پیرامون الکل به حجم ناخالصی آن نیز راه پیدا کرده است. برداشت غلط این است که یک اونس مشروب با درجه خلوص ٨٦ درصد بیش از قوطی‌های ١٢ اونسی آبجو حاوی الکل است. حال آنکه دو قوطی ١٢ اونسی آبجو حاوی بیش از یک اونس الکل می باشد.

اینکه الکل به عمیق تر شدن خواب فرد کمک می کند یکی دیگر از توجیهات اشتباه درمورد مصرف الکل است. چرا که در واقعیت الکل نه تنها خواب عمیق ایجاد نمی کند بلکه در کیفیت خواب اختلال ایجاد می کند.

واقعیت این است که قضاوت و شناخت فرد تحت تاثیر الکل قرار می گیرد. خطاهای شناختی او قبل از بروز علائم مستی خود را نشان می دهند و این واقعیت خلاف باور رایجی است که معتقد است قضاوت اشتباه فرد تا قبل از وضوح علائم مستی روی نمی‌دهد.

گمان بر این است که اگر مشروب ها با یکدیگر مخلوط شده و نوشیده شود بیش از زمانی که مقادیر یکسان از یک نوع مشروب نوشیده شود مستی آور خواهد بود. واقعیت این است که میزان سکرآوری به مقدار الکل موجود در جریان خون بستگی دارد و نه ترکیبات مشروب.

اینکه نوشیدن قهوه در مقادیر بالا به خنثی کردن مستی کمک می کند باور درستی نیست. شما چه یک فنجان و چه ده فنجان قهوه برای از بین بردن مستی بنوشید در نهایت اثری بر کاهش مستی نخواهد داشت. یا اینکه ورزش کردن و دوش آب سرد گرفتن متابولیسم الکل را تسریع می بخشد. این کارها نیز تاثیری بر افزایش سوخت الکل ندارد و روش های ناکارامدی هستند.

چه زمانی باید برای ترک الکل اقدام کنید؟

افراد بسیاری در دنیا هستند که از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند اما چه نشانه‌هایی هشدار دهنده هستند و به شما می‌گویند که درگیر اعتیاد به الکل شده‌اید و در مواقعی لازم است دارو درمانی روانی را آغاز کنید؟ اولین علامت هشداردهنده ناتوانی در کنترل مصرف است. در واقع فرد می‌خواهد که مصرف الکل را در خود کنترل کند اما در این باره احساس ناتوانی می‌کند چرا که بدن دچار وابستگی جسمی شده است و هر روز میزان بیشتری از الکل را برای رسیدن به تأثیرات خوشایند قبلی طلب می‌کند.

ناتوانی در کنترل مصرف گاهی آن‌قدر در فرد شدید می‌شود که ممکن است فکر کند که هرگز قادر به کنار گذاشتن الکل نخواهد بود. علاوه بر این‌ها کیفیت عملکرد روزمره نیز عامل بسیار مهمی است.
عوارض وتاثیرات مخرب الکل نه تنها می تواند به راحتی وارد خون شود، بلکه شیر مادرانی که فرزند شیرخوار دارند را نیز آلوده می کند. با توجه به تاثیر الکل بر شیر مادر، آسیب های جدی فرزند شیرخوار را تهدید خواهد کرد. اگر شما درگیر اعتیاد به مواد مخدر شده باشید عملکرد در حوزه‌های مختلف خانوادگی، شغلی و اجتماعی با مشکل مواجه خواهد شد. هنگام مواجهه با هرکدام از این نشانه‌ها مراجعه هرچه زودتر برای ترک الکل ضرورت دارد.

فواید ترک اعتیاد به الکل

بازیابی بدن بعد از ترک الکل مثل یک سفر مادام العمر است که برای همیشه می‌تواند زندگی شما را بهتر کند. ممکن است بعد از ترک، وسوسه‌ها و پیامدهای مصرف تا حدی در شما وجود داشته باشد، اما وقتی شما به مهارت‌های مقابله‌ای و بینش نسبت به مضرات الکل دست پیدا کرده باشید، راحت‌تر می‌توانید در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کنید.

زنان الکلی با ترک الکل از به دنیا آوردن کودکانی با  سندروم جنین الکلی  که منجر به عقب ماندگی ذهنی در کودک می شود، جلوگیری می‌کنند. همچنین درمان به‌موقع مانع از ابتلا به سندرم ورنیکه کورساکوف می‌شود.
بهتر است برای آگاهی بیشتر مقاله اثرات مصرف الکل والدین روی جنین را مطالعه فرمایید.
عوارض مصرف الکل که بعد از ترک اعتیاد به سرعت به سمت ترمیم و بهبودی می‌رود شامل موارد زیر است.

  • بیماری قلبی
  • انواع زیادی از سرطان‌ها
  • زخم کبد یا سیروز
  • التهاب معده یا گاستریت
  • زوال عقل
  • اختلال نعوظ و انواع اختلالات جنسی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • فراموشی
  • و...

سندرم ورنیکه کورساکوف از جمله آسیب هایی است که افراد معتاد به الکل را تهدید می کند. برای آگاهی بیشتر در خصوص این سندروم مقاله اختصاصی آن را مطالعه فرمایید.

انواع روش های ترک اعتیاد به الکل

برای ترک الکل روش‌های مختلفی وجود دارد که استفاده از هرکدام از آن‌ها به شرایط جسمی و روانی فرد بستگی دارد. در ادامه این روش‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم. برای اطلاع از بهترین روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید.

1- ترک اعتیاد به الکل با سم زدایی

بسیاری از درمان‌ها با یک برنامه سم‌زدایی شروع می‌شود تا اعتیاد جسمی بدن شما به الکل را متوقف کند. سم‌زدایی اغلب در یک مرکز درمانی یا بیمارستان انجام می‌شود. به طور معمول این مرحله یک هفته زمان می‌برد. به دلیل سخت بودن این مرحله، داروهای ترک اعتیاد برای شما تجویز خواهد شد. برخی از علائمی که ممکن است در این مرحله وجود داشته باشد شامل لرزش بدن، گیجی، توهم و تشنج است. معمولا علائم ترک الکل 8 تا 11 ساعت پس از قطع مصرف رخ می دهد که ممکن است تا 72 ساعت به طول بینجامد. البته بیشترین حالات حاد آن در همان 24 ساعت اول اتفاق خواهد افتاد.

2- ترک الکل با اصلاح رفتار

کسانی که به الکل اعتیاد پیدا می‌کنند، اغلب بخاطر لذت نوشیدن یا کسب پذیرش دیگران، به این عمل معتاد می‌شوند. لازم است که شما مهارت‌ها و مکانیسم‌های مقابله با پیشنهاد‌ها و عدم قرار گرفتن در موقعیت‌ها را به کمک مشاور و روانشناس یاد بگیرید. مهارت نه گفتن یا همان مهارت جرات ورزی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. رفتار درمانی رویکردی برای درمان رفتارهای نامناسب و تغییر و اصلاح رفتارهای خودویرانگر است. این شیوه درمانی در اصلاح مشکلات رفتاری اشخاص یکی از متدهای موفق بوده است.

3- ترک اعتیاد به الکل با مشاوره و روان درمانی

مشاوره و روان درمانی

ارتباط با روانشناس برای ترک مصرف الکل، درمان اختلالات ناشی از مصرف، برطرف کردن علل گرایش به اعتیاد و مشکلاتی که می‌تواند ترک فرد را ناموفق کند بسیار ضروری است. بنابر تجربه و مشاهدات، تعداد بسیار زیادی از افرادی که فقط ترک جسمی را انجام داده‌اند دوباره به مصرف برگشته‌اند و در مقابل محرک‌های بیرونی و وسوسه‌ها قادر به مقاومت نبوده‌اند. رویکرد انگیزشی و حمایت روانشناس در راه ترک الکل بسیار مفید است.

4- ترک اعتیاد به الکل با دارو ها برای بیزاری درمانی الکل

داروهایی که در کنار درمان برای فرد تجویز می‌شود، داروهای حساس به الکل هستند که در صورت مصرف باعث عوارض ناخوشایند جسمی مثل تهوع، استفراغ، تشنج و سردرد شدید می‌شوند. در این درمان‌های دارویی که به بیزاری درمانی مشهور است، ایجاد حالات ناخوشایند جسمی توسط داروها زمانی که فرد الکل مصرف می‌کند باعث می‌شود که نوعی شرطی‌سازی صورت بگیرد و فرد در نتیجه این شرطی‌سازی نسبت به مصرف الکل بیزار شود.

این داروها ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود، اما برای درمان و گذر از این مرحله لازم است. دیسولفیرام یکی از این داروهاست. دیگر داروهای مورد استفاده آکامپروسات و نالتروکسان هستند.

آکامپروسات باعث بازسازی تعادل مواد شیمیایی مغز شما که الکل آن‌ها را مختل کرده است، می‌شود. نالتروکسان نیز اثرات خوشایند مستی و الکل در مغز شما را متوقف می‌کند. بدون احساس خوب، شما تمایلی به مصرف پیدا نمی‌کنید. فراموش نکنید که به دلیل حساسیت این داروها و امکان تداخل با الکل، مسمومیت و اُوردوز، هرگز آن‌ها را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصرف همزمان مشروب و ترامادول کلیک کنید.

 نکاتی که باید در مورد ترک الکل در نظر داشت

در مورد ترک اعتیاد به الکل نکات قابل توجهی وجود دارد. بسیاری از متخصصین معتقدند آنچه بیماران را در مسیر بهبودی پایدار و سلامتی درازمدت قرار می دهد وجود برنامه های مدون و دستورالعمل های چهارچوب مداری است که توسط مراکز ترک اعتیاد و در کنار آن ها مراکز اعصاب و روان و کلینیک های تخصصی نگهداری از بیماران ارائه می شود.

افراد با ترک اعتیاد به الکل در این مراکز نتایج بهتری به دست می آورند. آن ها ضمن درگیری های روزمره با چالش های شخصی و اجتماعی می آموزند که چگونه بدون الکل با مسایل مقابله کنند.

فرد مبتلا برای انتخاب برنامه درمانی مناسب با شرایط خود بهتر است ابتدا تمامی گزینه های پیش روی خود را بررسی کرده و در مورد توانایی های خود در مواجهه با نگرانی ها و استرس های روزمره همزمان با تلاش برای ترک الکل به دقت فکر کرده و آموزش ببیند. به هر روی برنامه های مراقبتی موجود در کلینیک های درمانی برای افراد بهتر جواب می دهد.

مشورت و صحبت کردن با اعضای نزدیک خانواده و دوستان راهکار مفیدی است برای اینکه فرد بهترین شیوه درمانی که مناسب باشد را انتخاب کند. اما چنانچه به دنبال جزییات بیشتری درباره روند درمان و شبوه های درمانی باشد می تواند با یک منبع متخصص و موثق مانند مشاوران حاضر در مراکز ترک اعتیاد تماس بگیرد.

کلام آخر

از آنجایی که الکل در میان افراد جامعه رواج پیدا کرده و از طرفی در جمع‌های دوستانه و مهمانی‌ها نیز به شیوه‌های مختلفی وجود دارد ترک آن با سختی‌های زیادی همراه است. همچنین افرادی که علائم اعتیاد به الکل را دارند الکی بودن خود را انکار می‌کنند به همین دلیل بسیاری از افرادی که برای ترک اقدام می‌نمایند در وضعیت وخیمی قرار گرفته‌اند. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که به دلیل وابستگی به این ماده و فشار همسالان ممکن است افراد به راحتی زیر بار ترک الکل نروند و در این مواقع نقش خانواده‌ در ترک اعتیاد بسیار پررنگ می‌شود.

برای آنکه فرد مصرف کننده الکل بتواند ترک راحتی را تجربه کند به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره ببرید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید حتی ترک در منزل را نیز تجربه کنید. همچنین حامی هنر زندگی در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار فرد مصرف کننده و خانواده او خواهد بود و می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از خدمات مشاوره بهره ببرید.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره روانشناسی  کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*