ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد به ب2 | بهترین روش های ترک بوپرنورفین

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک اعتیاد به ب2 پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا با روش‌های ترک اعتیاد به ب2 آشنا هستید؟ بوپرنورفین یا ب2 یکی از مشتقات مواد مخدر است که برای ترک اعتیاد به مخدرهای افیونی از جمله هروئین و تریاک استفاده می‌شود. در واقع این ماده به دلیل خاصیت ضد درد و جایگزینی با ماده مخدر با استفبال از سوی بیماران مواجه می‌شود. بوپرنورفین ممکن است در مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد و یا در منزل جهت ترک اعتیاد مورد استفاده قرار بگیرد و معمولا به صورت قرص‌های زیر زبانی تجویز می‌شود. با این حال بوپرنورفین از مورفین قوی‌تر اما از مخدرها ضعیف‌تر است. گاهی خود بوپرنورفین سوء مصرف می‌شود و فرد اعتیاد به بوپرونورفین پیدا می‌کند به همین دلیل فرد باید بعد از تجربه ترک به مواد افیونی، بوپرنورفین را نیز ترک کند. با توجه به اهمیت استفاده و ترک اعتیاد به ب 2 در ادامه به توضیحات جامعی درباره آن خواهیم پرداخت.


تماس با مشاور

 

ب2 یا بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین یکی از مشتقات مواد مخدر است که به روش نیمه صنعتی تهیه می‌شود.ب2 از گیاه خشخاش بدست می آید و نوعی مسکن ضددرد برای ترک اعتیاد شناخته شده است. اعتیاد به بوپرنورفین عوارض مصرف سایر مواد افیونی از جمله  علائم اعتیاد به مورفین،  هروئین، مورفین، تریاک و شیره را ایجاد می‌کند با این تفاوت که بسیار خفیف تر است. خواب آلودگی، حالت تهوع، تعریق و اسهال و استفراغ برخی از علائم اعتیاد به هروئین هستند که با ب2 مشترک اند. اضطراب، افسردگی، دردهای بدنی، اختلالات خواب و خستگی و کسلی از علائم اعتیاد به تریاک هستند که به صورت خفیف تر در قرص ب2 هم ایجاد می شوند. بوپرنورفین از همه مواد مخدر در قرارگیری در گیرنده‌های عصبی بدن سبقت می‌گیرد. همین امر سبب می‌شود که با توجه به خفیف‌تر بودن اثرات بوپرونورفین به عنوان داروی ترک مواد افیونی مورد استفاده قرار گیرد. 
بوپرنورفین با توجه به اثراتی که بر بر مغز می گذارند تمایل به مواد را کاهش می دهند. اما بوپرنورفین به دلیل چرخه اثرگذاری سریع، وابستگی هم به سرعت ایجاد می کند و همین جاست که ترک آن هم سختتر می شود. این قرص پس از ده تا پانزده روز پس از مصرف در ادرار باقی می ماند. مطالعات نشان می دهد ترک ب2 راحتتر از ترک متادون یا ترک هروئین است و عوارض جسمی ترکش هم راحتتر است. بنابراین با اقدامات به موقع می توان مصرف ب2 را کنترل و اقدام به ترک آن کرد.

 

اینفوگرافیک ترک اعتیاد به ب2

 اینفوگرافیک ترک اعتیاد به ب2

علل استفاده از ب2 در ترک اعتیاد به مواد مخدر

بوپرنورفین به علت تأثیر درمانی قوی که در ترک اعتیاد به مواد مخدر دارد و همچنین احتمال کمی که در سوء مصرف آن وجود دارد یکی از بهترین راه‌های ترک مواد مخدر (ترک تریاک، ترک هروئین، ترک شیره) است. وابستگی ناشی از بوپرنورفین بسیار کمتر است و نشانه‌های ترک ضعیف‌تری نیز دارند. بوپرنورفین همچنین اثرات مصرف و علائم ترک مواد مخدر را از بین می‌برد و به بیمار کمک می‌کند تا در درمان باقی بماند. بوپرنورفین گاهی به عنوان ضد درد نیز استفاده می‌شود. در افرادی که قبل از این سابقه مصرف مواد مخدر دیگر را نداشته‌اند احتمال اعتیاد به بوپرنورفین بیشتر است

 

نکاتی که در مصرف بوپرنورفین باید به آن توجه کنید

بوپرنورفین اگر همراه با مواد مخدر دیگر مانند هروئین، تریاک و شیره مصرف گردد منجر به تشنج یا حتی مرگ در فرد می‌شود. به همین خاطر مصرف بوپرونورفین حتما باید زیر نظر متخصص صورت گیرد. مصرف خودسرانه بوپرنورفین به علت ترک اعتیاد به مواد مخدر دیگر یا به عنوان مسکن می‌تواند باعث اعتیاد به بوپرنورفین شود. قرص بوپرنورفین یا همان ب2 در ترک اعتیاد به صورت زیر زبانی استفاده می‌شود و لازم است از مصرف آن به هر شکل دیگری خودداری شود. اگر این قرص در آب حل شود و یا تزریق شود باعث مرگ مصرف کننده می شود. توصیه می‌شود پس از اتمام دوره درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر به تشخیص متخصص، مقدار اضافه‌ای از دارو دور ریخته شود تا بیمار از وسوسه مصرف مجدد آن دور بماند.

هم چنین نیاز است بدانید که ب2 نباید قبل از عمل جراحی یا درمان های دندانپزشکی خودسرانه مصرف شود و حتما نیاز است متخصص در جریان باشد. از هرگونه مصرف بیش از حد یا قطع ناگهانی آن بدون تجویز پزشک پرهیز شود. اگر قرص ب2 را فراموش کرده اید که مصرف کنید در وعده بعدی مصرف آن را افزایش ندهید. 

پیامد های اعتیاد به بوپرنورفین

بوپرنورفین اثرات سرخوشی را در فرد ایجاد می‌کند. البته این اثرات سرخوشی از حالات سرخوشی مواد مخدر دیگر خفیف تر است. خوشبختانه ترک اعتیاد به بوپرنورفین به مراتب از ترک اعتیاد به مواد مخدر دیگر راحت تر است. مصرف بوپرنورفین عوارض جسمانی و روانی زیادی دارد. از جمله سایر اثرات اعتیاد به بوپرونورفین می‌توان به ایجاد احساس خواب آلودگی، کاهش ریتم تنفس، تاری دید، مشکلات گوارشی، احساس سردرد و سرگیجه اشاره داشت. مصرف بوپرنورفین به صورت تزریقی اثرات و عوارض شدیدی ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند خطر مرگ را برای فرد به همراه داشته باشد. به علت اثراتی که بوپرنورفین ایجاد می‌کند و احتمال تداخل دارویی لازم است هنگام مراجعه به پزشک برای پیشگیری از بروز هر مشکل دیگری به او درباره مصرف این دارو اطلاع داده شود.

اوردوز ب2

مصرف قرص بوپرونوفین با سایر مواد افیونی اثار متفاوتی به جا می گذارد و بهتر است افراد اگاهی داشته باشند که مصرف بیش از دوز مجاز و افزایش خودسرانه آن پس از مدتی اثر اولیه خود را روی احساس نشئگی از دست داده و در صورت تداوم مصرف خطر اوردوز و مرگ را به همراه خواهد داشت. عوارض کشنده بودن این قرص بیش از سایر مواد است.

عوارض مصرف بوپرونوفین در دوران بارداری

آثار و عوارض قرص ب دو به قدری زیاد و متنوع است که حتی اگر فثط مشکوک به بارداری هم بودید باید بلافاصله با مراجعه به مراکز ترک و درمان، اقدام به ترک قرص بکنید. ادامه مصرف قرص ب دو در دوران بارداری اثار سوئی بر جنین گذاشته و نوزاد را با نشانه های ترک روبرو خواهد کرد.

ترک ناگهانی مواد افیونی هیچ گاه توصیه نمی شود و در مورد قرص ب دو نیز با تاکید بیشتری پیشنهاد می شود که پروسه ترک تحت نظر متخصصان و در مراکز سم زدایی انجام شود.

روش های ترک اعتیاد به بوپرنورفین

درمان اعتیاد به بوپرنورفین می‌تواند از روش‌های متنوعی انجام شود که مهم ترین روش‌های ترک اعتیاد در ادامه خواهد آمد.

ترک اعتیاد به ب2 در مراکز ترک اعتیاد

در این مراکز یک متخصص با زیر نظر گرفتن میزان مصرف بوپرنورفین به فرد در ترک کمک می‌کند. بیشترین روش مورد استفاده کاهش تدریجی مصرف بوپرنورفین است. در مراکز ترک اعتیاد یا کمپ‌های ترک اعتیاد به صورت 24 ساعته مصرف بوپرنورفین و علائم ترک آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر درباره کمپ های ترک اعتیاد کلیک کنید.

درمان ترک اعتیاد به ب2 در منزل

این روش برای افرادی مناسب است که نیاز دارند طی یک دوره کوتاه مصرف ب2 را کنار بگذارند و همزمان به زندگی روزمره خود مثل کار و تحصیل نیز بپردازند. اما توجه داشته باشید که درمان خانگی ترک ب2 نیز باید حتما زیر نظر متخصص صورت بگیرد. در صورتی که این درمان زیر نظر متخصص ترک اعتیاد صورت نگیرد، با پیامدهای جبران ناپدیری برای فرد همراه خواهد بود. برای مثال ممکن است فرد دچار سندروم محرومیت از مواد و عوارض ترک شود. مهم تر از همه اینکه در اکثر موارد افرادی که بدون دریافت مشاوره اقدام به ترک می‌کنند، موفق به ترک نمی‌شوند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد به بوپرنورفین می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید تا در هر جایی که هستید از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری این مرکز بهرمند شوید.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

ترک اعتیاد به ب2 با مراقبت پزشکی

در یک برنامه درمانی مناسب هر شرایط پزشکی که ممکن است در روند درمان مؤثر باشد و یا آن را دشوار کند، تحت نظارت قرار می‌گیرد. برای بیمارانی که از بوپرنورفین برای کاهش درد استفاده می‌کنند لازم است در کنار درمان از مسکن‌های دیگر استفاده شود تا درد را کنترل کند. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک اعتیاد به ب2 با سم زدایی

سم زدایی با قطع مصرف بوپرنورفین انجام می‌شود. بعد از انجام سم زدایی علائم ترک ظاهر می‌گردد که نسبت به سایر موارد علائم ترک کمتر و خفیف تری دارد. سم زدایی تحت نظر متخصص از یک تا چند هفته طول می‌کشد. سم زدایی می تواند به صورت تدریجی، سریع یا فوق سریع باشد. برای سم زدایی توصیه می شود سن بیمار زیر چهل سال باشد و عارضه قلبی و یا بیماری های گوارشی و... را نداشته باشد. برای اطلاع از بهترین روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

ترک اعتیاد به ب2 چه مدت طول می‌کشد؟

ترک اعتیاد به بوپرنورفین از فردی به فرد دیگر و بر اساس شرایط جسمی و میزان مصرف می‌تواند متفاوت باشد. توجه داشته باشید که اگر بخواهید روند ترک را به تنهایی سپری کنید مدت زمان بیشتری درگیر ترک خواهید بود. میزان اعتیاد آوری ب 2 خیلی قوی است به همین خاطر باید در کنار خود از وجود یک روانشناس و مشاور بهره ببرید تا بتوانید به راحتی ترک کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

بهترین روش ترک ب2 کدام است؟

جهت ترک اکثر مواد افیونی بهترین کار مراجعه به مراکز ترک اعتیاد می باشد و اگر پای ماده اعتیاداوری مانند قرص ب دو در میان باشد ترک آن تحت نظر پزشک از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. شدت ایجاد وابستگی قرص دو بسیار بالا بوده و به همان نسبت عوارض ترک نیز شدید است.

بیمار طی دریافت خدمات سم زدایی می تواند از خدمات رواندرمانی نیز بهره برده و سلامتی زندگی خود را بیش از پیش با پرستاری شبانه روزی و مشاوره منظم به دست بیاورد. مراجعه به کلینیک های درمانی صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*