ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک حشیش | بهترین روش ترک اعتیاد به حشیش


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک حشیش پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افرادی که از حشیش استفاده می‌کنند به دنبال روش‌های آسان و بدون درد برای ترک حشیش هستند. اعتیاد به حشیش و یا اعتیاد به دیگر کانابیس‌ها یک بیماری ذهنی است تا جسمی. فرد مبتلا به حشیش چنانچه قصد ترک اعتیاد را داشته باشد، باید به این نکته توجه کند که آمادگی ذهنی برای این کار بسیار کلیدی و مهم است. میزان وابستگی به حشیش و اعتیاد زایی آن خیلی کمتر از مواد مخدر دیگر از جمله آمفتامین (شیشه) است. پس راه درمان و ترک اعتیاد به حشیش نیز بسیار آسان‌تر از مواد مخدر دیگر می‌باشد. ما در ادامه مقاله روش‌ها و فرایند ترک حشیش را به شما معرفی خواهیم کرد.

تماس با مشاور

 

فرآیند درمان اعتیاد به حشیش

ترک اعتیاد به حشیش | چطور حشیش را ترک کنیم

حشیش گیاهی است که از صمغ شاهدانه به دست می آید و از ترکیبات موجود در آن می توان THC را نام برد که نوعی آنتوژن به شمار می رود. نام های دیگر این گیاه، پنیر، بنگ و چرس هست. حشیش یکی از انواع مواد توهم زاست که که رنگ قهواه ای دارد و تاثیرش مشابه به ماده مخدر گل می باشد. نحوه مصرف حشیش به شکل کشیدنی، استنشاق و خوردن با مواد غذایی است. حشیش تاثیرات زیادی بر مغز و یادگیری افراد می گذارد و فرآیند بافت مغز و سلول های مغزی را تحلیل می برد. حافظه، اختلالات روانی و توهم از تاثیرات این ماده بر مغز است. اثرات حشیش پس از نیم ساعت تا یک ساعت تجربه می شود. ترک حشیش نیازمند عبور از چند مرحله است. آگاهی از این مراحل باعث می‌شود که بدانید علائمتان موقتی است و شما در حال عبور از اعتیاد و رسیدن به ترک هستید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هر مرحله ارائه خواهیم کرد.

اینفوگرافیک ترک حشیش

 اینفوگرافیک ترک حشیش

مرحله اول ترک حشیش | بروز علائم جسمانی و فیزیکی

مدت زمان لازم برای سم زدایی بعد از اقدام به ترک اعتیاد به حشیش 6 تا 10 هفته است تا سموم آن به طور کامل از بدن خارج شود. در ۱۲ روز اول ترک حشیش احتمال بازگشت به مصرف بالاست. اغلب دلیل مصرف دوباره مواد مخدر، تحمل نکردن علائم ترک مصرف است اما این علائم زود گذر است و فقط برای چند روز ادامه دارد. از جمله علائم جسمی ترک اعتیاد به حشیش می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

- سردرد های مزمن

- عرق سرد

- کم اشتهایی یا پر اشتهایی 

- لرزش 

- تب و لرز 

- دردهای شکمی 

در این زمان بازدهی و عملکرد فرد نسبت به زمانی که حشیش مصرف می‌کرده کمی کاهش پیدا می‌کند چرا که دائما در فکر مصرف دوباره حشیش است ولی با گذشت زمان دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.

یک راهکار بسیار مناسب در زمان ترک حشیش و یا دیگر کانابیس ها تمرکز بر روی چیزها و کسانی است که دوستشان دارید و به شما انگیزه می‌دهند تا دوباره حشیش مصرف نکنید و بتوانید این مدت زمان را با موفقیت پشت سر بگذارید. پس از گذشت نزدیک به 12 روز این اثرات ناپدید می‌شوند و فرآیند ترک وارد فاز و مرحله جدیدی می‌شود.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

مرحله دوم ترک حشیش | بروز علائم روانی

بعد از گذشت این ۱۲ روز اثرات روانی ناشی از ترک اعتیاد به حشیش نمایان می‌شود. علائم روانی در ترک حشیش معمولا بسیار بیشتر از علائم جسمانی هستند و تا حد زیادی فرد را می‌آزارند. از جمله علائم روانی ترک حشیش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
- احساس خستگی مزمن

- احساس خشم شدید و پرخاشگری 

- تحریک پذیری و حساسیت افراطی نسبت به مسائل پیرامون 

- بروز اختلالات خواب نظیر بی خوابی‌های شدید و دچار شدن به کابوس‌های شبانه 

- احساس افسردگی شدید (برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مشاوره افسردگی را مطالعه کنید)

علائم روانی ترک حشیش می‌توانند آنقدر آزار دهنده شوند که فرد را از مسیر ترک بازدارند. در این زمان مراجعه به روانشناس از اهمیت بسزایی برخوردار است. او با ارائه راهکارهای عملی برای کاهش این علائم از عود مجدد و تشدید اعتیاد به حشیش پیشگیری خواهد کرد.

مرحله سوم ترک حشیش | دوران بلوغ

ترک حشیش

از علائم ترک حشیش این است که فرد دچار یک هویت کاذب می‌شود. این هویت کاذب تا حد زیادی بعد از گذشت سه هفته این علائم ناپدید می‌شود و فرد دوران جدیدی را تجربه می‌کند. در این مرحله شخص باید سعی در پیدا کردن هویت اصلی خود داشته باشد. موارد زیری می‌تواند در پیدا کردن هویت اصلی به فرد کمک کند.

- مقایسه افکار خود در این مرحله با دوران مصرف

- تمرکز بر روی آینده و هدف‌هایتان، فکر کردن به اینکه کجا هستید و به کجا می‌خواهید بروید.

- در برخورد با مشکلات شیوه قدیمی خود را کنار بگذارید به دنبال راهکارهای جدید بگردید.

- اکنون در مرحله جدیدی از زندگی قرار گرفته که هنوز در اول راه هستید و راه درازی را در پیش دارید.

در مرحله بلوغ عواملی می‌تواند باعث شود که از درمان و ترک حشیش منصرف شده و مجددا اقدام به مصرف ماده مخدر نمایید. این عوامل شامل موارد زیر هستند.

- احساس پوچی و نا امیدی از فرآیند درمان

- مواجه شدن با عدم بلوغ خود

- نداشتن راه حل جایگزین برای آرام کردن خود و رو به روشدن با مشکلات 
برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بهترین روش ترک اعتیاد نیز مراجعه کنید. 

روش های درمان ترک حشیش 

در بالا شرایطی که ممکن است افراد را به سمت مصرف مجدد حشیش سوق دهد را ذکر کردیم. این عوامل در دوران درمان و پس از آن، این حس را به فرد القا می‌کنند که دوباره به مصرف برگردد. باید بتوانید بر روی فکر و ذهن خود تسلط داشته باشید، بیاموزید چطور همیشه افکارتان را در دستانتان داشته باشید و برای تغییر سبک زندگی خود بکوشید. در این مسیر کمک گرفتن از یک فرد متخصص می‌تواند شما را برای گذشتن از این مسیر یاری کند. 
ترک حشیش نیازمند گزینه های درمانی زیادی است. گاهی برخی افراد با مراجعه به کلینیک های روانشناسی از سم زدایی و یا تعویض خون برای ترک استفاده می کنند. سم زدایی به شکل تدریجی و ناگهانی اتفاق می افتد. ترک حشیش نیازمند اراده و انگیزه بالای بیمار است.
علاوه بر این روش مدیریت رفتاری هم توعی تقویت است که برای ترک و جلوگیری از بازگشت مجدد به سمت مواد به کار می رود. در این حالت مصرف کننده حشیش پس از ترک آن و انجام تست اعتیاد در صورت پاک بودن از خدمات مختلفی مانند کوپن کالا بهره مند می شود. این روش برای تشویق فرد معتاد به ادامه ترک و تحمل عوارض آن می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تست اعتیاد کلیک کنید.

در واقع ترک و درمان حشیش بیش از هرچیزی به مراقبت های روان شناختی و دریافت خدمات روان درمانی نیاز دارد. این خدمات شامل درمان‌های شناختی-رفتاری، گروه درمانی و همچنین خانواده درمانی است. روانشناسان با بررسی کامل فرد به شناخت دقیقی از ریشه‌های اعتیاد دست می‌یابند و با حل و فصل کردن آن‌ها می توانند برای همیشه شما را از شر اعتیاد خلاص کنند. همچنین پرداختن به وسوسه مصرف و ارائه راهکارهای عملی مقابله با وسوسه به شما کمک می‌کند که از بازگشت و لغزش‌های مکرر پیشگیری کنید.

نکاتی برای موفقیت در ترک حشیش

ترک اعتیاد به حشیش | چطور حشیش را ترک کنیم

در ادامه چندین پیشنهاد برای جلوگیری از مصرف دوباره مواد مخدر و ماندن در حالت ترک را ارائه کرده ایم.

1- با برنامه ریزی منظم روزانه و هفتگی سعی کنید یک نظم جدید در زندگی خود بدهید.

2- با افراد جدید ارتباط برقرار کنید، به ویژه افرادی که قبل از شما این راه را با موفقیت پیموده‌اند.

3- با افرادی که در گذشته با آن‌ها مواد مصرف می‌کردید قطع ارتباط کرده و یا ارتباط خود را بسیار کم و محدود کنید.

4- سعی کنید از حضور در موقعیت‌ها و مکان‌هایی که شما را وسوسه به مصرف مواد مخدر می‌کند دوری کنید.

5- در مواجهه با مشکلات و موقعیت‌های پر استرس راهکار جدیدی برای آرامش خود غیر از مصرف حشیش پیدا کنید.

6- اگر احساس می‌کنید دوباره تمایل به مصرف حشیش دارید، سعی کنید علت را پیدا کرده و آن را از بین ببرید.

7- دلایل اصلی ترک خود را هر چند وقت مرورکنید.

8- تمام مواد و لوازم مورد استفاده در استعمال مواد مخدر را دور ریخته و نابود کنید.

9- در مواجهه با مشکلات خود حتما با یک روانشناس متخصص مشورت کنید.

10- هرگز مشروبات الکلی و یا دیگر مواد مخدر را جایگزین مصرف حشیش نکنید.

سخن آخر

حال که تمام مراحل ترک اعتیاد را با موفقیت پشت سر گذاشتید و اعتیاد خود را به طور کامل ترک کردید، می‌توانید مشوق دیگر افراد برای ترک حشیش و یا هر ماده مخدر دیگری باشید. با این کار هم زندگی یک فرد دیگر را از دامن خانمان سوز اعتیاد نجات می‌دهید و هم این انگیزه جدیدی می‌شود برای شما که دیگر هرگز سمت مصرف مجدد مواد مخدر نروید. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

همچنین خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که به دلیل عوارض این ماده ممکن است افراد به راحتی زیر بار ترک حشیش نروند و در این مواقع نقش و تصمیم خانواده‌ها بسیار پررنگ می‌شود. برای آنکه فرد مصرف کننده حشیش بتواند ترک راحتی را تجربه کند به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره ببرید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید حتی ترک اعتیاد در خانه را نیز تجربه کنید. همچنین حامی هنر زندگی در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار فرد مصرف کننده و خانواده او خواهد بود و می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از خدمات مشاوره بهره ببرید.

سوالات متداول

چه مسائلی باعث موفقیت فرد در ترک اعتیاد می‌شوند؟

هرچقدر که فرد بتواند از عوامل محرک دوری کند و خود را در شرایط وسوسه انگیز قرار ندهد راحت‌تر می‌تواند ترک کند. همچنین در نظر گرفتن یک سبک زندگی سالم و دوری از هر گونه تنش نیز بسیار موثر است. سعی کنید در طول فرآیند ترک و بعد از آن حتما از وجود یک مشاور در کنار خود بهره ببرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*